Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Brunejfotogaléria Brunej
 
Oficiálny názov: Brunejsko-darussalamský štát
Správne členenie: 4 provincie
Politický systém:dedičný sultanát
Hlavné mesto:Bandar Seri Begawan
Rozloha v km2:5 765
Obyvateľstvo:390 000 (hustota 68 os. / km2)
Jazyk:malajčina, angličtina, čínština
Mena:brunejský dolár ( 1€ -> cca 1,78 BND )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 7:00h
Susedia:Malajzia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Brunej
 dovolenka Brunej
 • hotely Brunej
 • doprava Brunej
 • letenky Brunej
 • cestovné kancelárie Brunej
 • lastminute Brunej
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

BRUNEJ

V „ropnom sultanáte“ na Borneu bývajú aj bohatí najradšej v primitívnych domoch na stĺpoch a nad vodou.

Ropa priniesla Bruneju také bohatstvo, že býva nazývaný „ štátom Shell“ – podľa ropnej spoločnosti, ktorá ovláda ropné hospodárstvo krajiny. Pred poklesom cien ropy v rokoch 1985-86, mala táto islamská krajina na severozápadnom pobreží Kalimantanu jeden z najvyšších ročných príjmov na hlavu na svete. Dnes obyvatelia zarábajú iba asi dve tretiny ale ešte stále majú neslýchané privilégiá. V krajine neexistuje daň z príjmu, školstvo a zdravotníctvo sú zadarmo.

V Bruneji vládne koncom 20. storočia Hassanal Bolkiah, predseda vlády a sultán v jednej osobe, ktorý praktizuje podľa moslimského práva polygamiu. Vo voľbách roku 1962 vyhrala Brunejská ľudová strana, ale parlament nebol zvolaný a následné povstanie bolo potlačené britskými vojskami. Strana potom bola zakázaná a sultán a jeho bratia ďalej vládnu podľa dedičského práva.

Územie Bruneja je rozdelené výbežkom malajzijského štátu Sarawak na dve časti. Väčší z nich, so širokým morským pobrežím, letiskom, prístavom a sídlom sultána sa nazýva Belait, menšie územie sa tiahne od zálivu Juhočínskeho mora do hornatého vnútrozemia ostrova a volá sa Temburong. Široké bariny pokrývajú pobrežnú nížinu v obidvoch častiach krajiny. Vo vnútrozemí je väčšina územia kopcovitá a pokrytá tropickým lesom.

V 16. stor. ovládli brunejskí sultáni celý severný Kalimantan. Roku 1847 podpísali s Britániou zmluvu, ktorá im zaistila britskú podporu v boji proti pirátom. Od tých čias je v krajine cítiť britský vplyv.

Roku 1959 sa Brunej stal samostatným správnym protektorátom a roku 1984 získal nezávislosť.

Hospodárstvo

Pred objavením ropy spočívalo brunejské hospodárstvo na kaučuku, ale dnes sú kaučukové plantáže zanedbané. Ťažba začala v 20.rokoch a dodnes tvorí ropa a zemný plyn väčšinu exportu. Kým ceny ropy klesli, spotrebovával Brunej menej ako polovicu svojich ročných príjmov a dnes zostáva jednou z mála krajín bez zahraničných dlhov. Brunejskí občania naopak investovali v zahraničí niekoľko miliárd dolárov.

Brunej je miniatúrny štát, jeden z najmenších na svete., a sebestačnosť vo výrobe potravín si zaisťuje iba z 80 %. Preto si sultán kúpil v Austrálii ranč s dobytkom, ktorý je väčší ako Brunej, aby zaistil zásobovanie svojej krajiny mäsom.

Okolo 60 % obyvateľov sú Malajci, 25 % tvoria Číňania. Malé percento predstavujú Dajakovia a v lesoch usadení Ibanovia, žijúci vo veľkých domoch, ktoré pojmú až 100 obyvateľov a ktoré sú často ozdobené ľudskými lebkami, pamiatkami na minulosť lovcov lebiek. Číňania väčšinou nemajú brunejské občianstvo a prevádzkujú takmer všetky obchody.

Veľa Malajcov, ktorí jazdia v drahých autách a motorových člnoch, však stále dáva prednosť bývania vo vodných dedinách tzv. kampongoch a ich primitívne domy stoja na koloch. Po vodných cestách medzi domami vozia člny deti do školy, gazdinky za nákupmi a mužov do práce.

Charakteristickým znakom hlavného mesta Bandar Seri Begawan je mešita s veľkou zlatou kupolou.

Dovolenka, cestovný ruch

V tomto prísne islamskom štáte sa alkohol podáva iba v hoteloch pre Európanov, na verejných plážach je zakázané spoločné kúpanie mužov a žien, nočný život takmer neexistuje ani v hlavnom meste.

Občania Slovenskej republiky cestujúci do Bruneja, sa môžu za účelom turistiky alebo návštevy, zdržiavať v krajine s platným cestovným dokladom bez víz po dobu 90 dní.

Cestovný pas pri vstupe do Bruneja musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu v Bruneji.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency