Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Laosfotogaléria Laos
 
Oficiálny názov: Laoská ľudovodemokratická republika
Správne členenie: 17 provincí + hl. mesto
Politický systém:komunistická republika
Hlavné mesto:Vientiane
Rozloha v km2:236 800
Obyvateľstvo:5 900 000 (hustota 25 os. / km2)
Jazyk:laosčina, francúzština, miestne jazyky
Mena:laoský kip ( 1€ -> cca 1.400 LAK )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 7:00h
Susedia:Barma, Čína, Kambodža, Thajsko, Vietnam
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Laos
 dovolenka Laos
 • hotely Laos
 • doprava Laos
 • letenky Laos
 • cestovné kancelárie Laos
 • lastminute Laos
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

LAOS

Vnútrozemská a zaostalá ázijská krajina, na ktorú následkom jej vlastnej socialisticke politiky svet takmer zabudol.

Táto malá krajina už dlho pociťuje následky izolácie od svetového hospodárskeho vývoja. Pokroku taktiež bráni storočia trvajúce vnútorné politické rozpory. Obdobie francúzskej kolonizácie prinieslo síce kľud, ale iba nepatrný hospodársky rozvoj. Keď Francúzi roku 1954 opustili Laos, krajina mala problémy, a tie má ešte aj dnes, keď je jedným z najmenej rozvinutých štátov sveta.

Prevažne horská krajina má iba základný dopravný systém, takmer žiadny priemysel a zastaralú poľnohospodársku výrobu. K výraznejšiemu hospodárskemu rozvoju by potrebovala mier, národnú jednotu a zahraničnú pomoc. Laos ešte dnes trpí následkami občianskej vojny z roku 1960.

Geografia

Hornatý povrch krajiny prechádza na severe do rozsiahlych náhorných plošín, z ktorých niektoré ležia v nadmorskej výške okolo 2.000 m, najväčšia je plošina Xianghoang. Na juhu dosahuje vysočina Boloven výšky viac ako 1.500 m. Na juhozápade sa rozkladá jediná nížina pozdĺž rieky Mekong, ktorá je najväčšou laoskou riekou a zároveň hlavnou dopravnou tepnou, nakoľko v krajine nieje železnica a ciest je málo. V tejto oblasti sa tiež pestuje ryža. Na severnom brehu rieky leží na hraniciach s Thajskom hlavné a najväčšie mesto Vientiane, ktoré je zároveň najvýznamnejším obchodným strediskom krajiny.

Závislosť na počasí

Roku 1975 sa za pomoci Vietnamu zmocnil vlády komunistický režim. Ten zvrhol kráľa a vyhlásil ľudovú republiku. Ďalší rozvoj bol však znemožnený následkami vojny, prerušením americkej hospodárskej pomoci, socialistickou politikou novej vlády a zničujúcimi suchami. Po roku 1980 začala vláda prevádzať liberálnejšiu politiku, ktorá spoločne s ohromnou sovietskou a vietnamskou pomocou priniesla obrat k lepšiemu. Laos však zostáva silno závislý na počasí. Priaznivé obdobie monzúnov znamená dostatok ryže, zlé hlad, sucho alebo záplavy, potom katastrofu, pretože za peniaze určené na rozvoj hospodárstva je potrebné nakúpiť ryžu.

Hospodárstvo

Laos vyváža drevo, kávu, cín a elektrinu. Nelegálne sa vyváža ópium a zlato. Nakoľko sa musia všetky priemyselné výrobky dovážať, trpí Laos neustálym schodkom zahraničného obchodu. Hlavnou pestovanou plodinou je ryža, ktorá sa z veľkej časti pestuje na malých políčkach. Pre miestnu spotrebu sa pestuje aj maniok, kukurica a zemiaky. Krajine sa však stále nedarí vypestovať dostatok potravín pre vlastnú spotrebu, a je preto odkázaná na dovoz.

Osídlenie, obyvatelia, náboženstvo, jazyk

Hlavnou etnickou skupinou sú Laovia. Sú to budhisti, žijú v okolí Mekongu a ich jazyk je jediným úradným jazykom krajiny. Zvyšok obyvateľov tvoria Thajovia, Vietovia, Hmongovia, Jaovia a ďalší. Thajské kmene osídlili Laos od severu v 10. a 11. storočí. V 14. storočí sa na území vyvinul mocný štát Lanxang okolo dnešného mesta Luangphrabang, ktoré bolo jeho hlavným mestom. V 18. storočí sa rozpadol na dva znepriatelené štáty, ktoré obidva v 19. storočí ovládol Siam.

Koloniálne obdobie

Po francúzskej koloniálnej expanzii vo Vietname a Kambodži bol v Laose roku 1893 zriadený francúzsky protektorát. Krajina zostala pod francúzskou nadvládou aj po 2. svetovej vojne, napriek tomu, že obyvatelia požadovali nezávislosť. Pod francúzskou kontrolou bolo zriadené Laoské kráľovstvo. Medzitým uzatvoril exilový princ Souphanouvong spojenectvo s Vietnamcom Ho Či Minom. Ich vojenské sily Pathet Lao a Viet Min sa spojili.

Roku 1945 bol vyhlásený nezávislý štát Phatet Lao, ktorý v čase odchodu Francúzov v roku 1954 ovládal celý východ krajiny. Kráľovskej vláde sa dostávalo významnej pomoci od Spojených štátov. Roku 1975 si Phatet Lao vynútil abdikáciu kráľa a Souphanouvong sa stal prezidentom.

Energetika, životné prostredie

V poslednom čase dosiahla vláda významný hospodársky pokrok, keď priznala katastrofálny neúspech svojich pokusov zaviesť socialistický systém do poľnohospodárstva a obchodu. Od roku 1990 je obchod opäť v súkromných rukách. Aj keď Laos naďalej ostáva chudobnou krajinou, zahraničné investície tam plynú v takej miere, že obyvatelia sú znepokojení.

Dopravný ruch vzrástol do takej miery, že prvý krát v dejinách krajiny sú v uliciach potrební strážnici. Laosania sa už rozhodli, akým turistom dať prednosť - zvolili si malý počet tých bohatých. Investície však plynú najmä do využívania hydroenergetického potenciálu krajiny. Väčšina vyrobenej elektriny sa vyváža do Thajska a prináša výrazné zisky. Laos je však v tejto súvislosti obviňovaný z poškodzovania životného prostredia v citlivých horských oblastiach, ktoré sú domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency