Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Laos dovolenkafotogaléria Laos
 
Oficiálny názov: Laoská ľudovodemokratická republika
Správne členenie: 17 provincí + hl. mesto
Politický systém:komunistická republika
Hlavné mesto:Vientiane
Rozloha v km2:236 800
Obyvateľstvo:5 900 000 (hustota 25 os. / km2)
Jazyk:laosčina, francúzština, miestne jazyky
Mena:laoský kip ( 1€ -> cca 1.400 LAK )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 7:00h
Susedia:Barma, Čína, Kambodža, Thajsko, Vietnam
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Laos
 dovolenka Laos
 • hotely Laos
 • doprava Laos
 • letenky Laos
 • cestovné kancelárie Laos
 • lastminute Laos
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Laos

Hornatá krajina s históriou vyše 10.000 rokov, podporuje buddhizmus ako hlavné náboženstvo. Takmer v každom meste v Laose existujú buddhistické kláštory, chrámy a stúpy, najznámejšie sú roztrúsené po Luang Prabang.

Cestovný ruch

Táto krajina juhovýchodnej Ázie priťahuje cestovateľov, ktorí chcú žiť a cestovať pomaly, vychutnať si relaxačný výhľad na hory a neskrotnú prírodu. Ak ste v srdci dobrodruh, sviežosť džungle v Laose je domovom stoviek kilometrov malebných chodníkov, podzemných riečnych jaskýň a vodopádov. Dovolenka v Laose je vždy plná prekvapení, spirituality, veľkorysej pohostinnosti a samozrejme dych berúcich panoramatických výhľadov.

Hlavné mesto Vientiane

Vientiane - sa nachádza na severovýchodnom brehu rieky Mekong, je hlavné mesto Laosu. Má relaxačnú atmosféru, ktorú nenájdete v mnohých hlavných mestách po celom svete - mnohí cestujúci si užijú relaxačnú prestávku na brehu rieky s chladným pivom a výhľadom na západ slnka nad riekov Mekong. Vientiane má tiež pestrú škálu hotelov, reštaurácií a kaviarní, z ktorých niektoré zaberajú francúzske vily z obdobia koloniálneho obdobia. Mesto má tiež veľa budhistických chrámov, ktoré slúžia miestnej komunite - uvidíte oddaných, ktorí ponúkajú dary a požehnanie mníchmi po celý rok. Ak cestujete do hlavného mesta Lao po prvýkrát, preštudujte si príručku o Vientiane.

Dovolenkové destinácie v Laose

Bokeo

Provincia Bokeo - Nachádza sa v samom srdci zlatého trojuholníka, Bokeo je len kúsok od hraníc z provincie Chiang Rai v Thajsku a tiež hraníc Mjanmarska, zatiaľ čo Čína je vzdialená menej ako 100 km. Hoci Bokeo je najmenšia provincia v Laose, ukrýva veľké množstvo zaujímavých menšinových skupín, cca 30 etník. Provincia sa oddelila od Luang Nam Tha a bola vytvorená v roku 1983. Názov Bokeo sa prekladá ako „drahokam“ a mesto Panning je známe ako „krajina zafírov“, zlato a ťažba drahých kameňov.

Huay Xai

Huay Xai - je hlavné mesto provincie Bokeo v Laose. Zatiaľ čo väčšina cestovateľov využíva Huay Xai ako zastávku do iných destinácií, toto mesto má krásnu krajinu, kde si môžete vychutnať zábavu vonku, ako je turistika, jazda na kajaku a cyklistika. Jeho ležérne prostredie apeluje na tých, ktorí chcú vyskúšať miestne pivo, relaxovať na brehu rieky Mekong a vychutnať si autentické laoské jedlá. Je tiež vhodné, ak chcete zažiť miestny život v Laose.

Champasak

Champasak bol kedysi pred 1400 rokmi centrom moci v dolnej časti povodia Mekongu, neskôr uctievanou základňou impéria Khmer Angkor a neskôr jedným z troch kráľovstiev, ktoré vládli nad pozostatkami Lane Xang. Jemné dedičstvo, ktoré podľa posledného kniežaťa Champassaka prinieslo ťažkosti počas vlády bývalej kráľovnej. Veľkolepý Angkorian chrámový komplex bol nedávno zaradený na zoznam svetového dedičstva a je považovaný za jeden z najlepších Angkor objektov mimo Kambodžu.

Pakse

Pakse sa nachádza v južnom Laose pri ústí riek Xe Don a Mekong. Mesto Pakse založili francúzski kolonialisti v roku 1905, slúžilo ako hlavné mesto kráľovstva Champasak, kým nebolo v roku 1946 zjednotené so zvyškom Laosu. Toto mesto má približne 90.000 obyvateľov, pozostávajúcich prevažne z etnických Číňanov a Vietnamcov. Medzinárodné letisko Pakse slúži ako spojenie s Bolaven Plateau a spája mesto s Siem Reapom, Vientiane a Bangkokom.

Luang Nam Tha

Luang Nam Tha - je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto sa nachádza na brehu rieky Nam Tha, v severnej časti Laosu. Rovnako ako Huay Xai, aj Laung Nam Tha je primárne vnímaný ako zastávka. Luang Nam Tha má 2 odlišné časti - staré mesto neďaleko letiska bolo bombardované počas 70. rokov a nové mesto, ktoré je 6 km severne od bývalého. Cestovatelia z Číny do Laosu využívajú toto mesto ako východiskový bod pre pešiu turistiku v chránenom území Luang Nam Tha. Je to tiež alternatíva k dlhej a preplnenej plavbe loďou medzi Luang Prabang a Huay Xai.

Luang Prabang

Luang Prabang - starobylé mesto je na zozname svetového dedičstva. Nachádza sa 700 m nad morom v severnom Laose a je obklopené horami na sútoku riek Nam Khan a Mekong. Luang Prabang je považovaný mnohými za srdce laoskej kultúry, kde môžete vidieť tradičné drevené domy, kráľovské stavby, koloniálnu architektúru a viac ako 30 kád (buddhistické svätyne). Historická štvrť mesta je venovaná cestovnému ruchu, čo znamená, že existuje množstvo ubytovacích kapacít, ktoré vyhovujú každému rozpočtu.

Savannakhet

Savannakhet - je po Vientianne druhé najväčšie mesto v Laose. Leží na brehu Mekong, hraničnej rieky s Thajskom. Mesto je domovom rôznych etnických skupín - laoských, thajských, čínskych a vietnamských. Návštevníci obdivujú posvätné buddhistické stúpy, ako napríklad The Ing Hang a That Phonh, ako aj 20 národných chránených území, ktoré rozprestierajú provinciu Savannakhet. Vydajte sa na 460 km dlhú cestu z mesta Vientiane do mesta Savannakhet, kde si môžete prezrieť rieku Mekong a nádherné kopce pozdĺž cesty. Mesto je tiež dosiahnuteľné cez thajsko-laoský most priateľstva z Mukdahan v Thajsku.

Tat Lo

Tat Lo - je častou a obzvlášť obľúbenou turistickou zastávkou. Nachádza sa v provincii Salavan, môžete si vziať autobus z Pakse, cesta trvá asi 2 hodiny, výstup na zastávke asi 2 km od Tat Lo Village. Môžete chodiť alebo jazdiť na tuk-tuk. Ubytovacie zariadenie Tat Lo Village sa nachádza na okraji náhornej plošiny Bolaven a je ideálnym miestom pre pokojné útočisko obklopené prírodou. Nájdete tu množstvo chát a bungalovov za prijateľné ceny, z ktorých mnohé sú v blízkosti hlavných atrakcií Tat Lo: vodopády.

Vang Vieng

Vang Vieng - je nedotknutá krajina vápencových útesov a ryžových polí v severnom Laose. Toto mestečko leží medzi mestami Vientiane a Luang Prabang na rieke Nam Song. Dlhé úzke loďky sú jedným z hlavných ťahov Van Vieng - často vidíte mladých cestovateľov, ktorí sedia vo veľkých duhách plávajúcich po prúde. Ďalším významným miestom vo Vang Vieng je Tham Poukham, má pozoruhodnú modrú lagúnu, ktorá je príjemná na kúpanie. Môžete tiež preskúmať vápencovú jaskyňu nad lagúnou - vo vnútri, je tu zlatá socha spiaceho Budhu a jedinečné skalné útvary.

Xieng Khouang

Xieng Khouang - sa nachádza v severovýchodnej časti Laosu, ležiac naprieč rovinnatou plošinou. Provincia Xieng-Khouang je známa pre zaujímavú „pláň pohárov". Návštevníkom sa odporúča, aby sa držali v blízkosti značených trás, pretože nevybuchnuté míny stále číhajú nebezpečenstvom. Stovky obrovských kamenných pohárov, ktoré dosahujú až 3,25 m, sú roztrúsené po celej plošine. Vytesané sú z pevných kameňov z okolitých hôr, ich podstata je neznáma. Niektoré teórie uvažujú, že boli vyrobené na uskladnenie vína pri oslave dobytia mesta Pakhanh. Iní veria, že boli stvorené ako úložiská mŕtvych ľudských tiel.

Phonsavan

Phonsavan - je hlavným mestom provincie Xieng Khouang. Má okolo 40.000 obyvateľov a väčšinou sa skladá z etnických skupín, ako je Phuan, Hmong, Khmu a Tai Dam. Bolo založené v 70-tych rokoch minulého storočia a je známe svojimi zelenými svahmi a lesmi borovíc. Obydlia tvoria farebné drevené domy v malebnej krajine. Chov dobytka poskytuje živobytie pre miestnych obyvateľov v tomto regióne. Hmongovia muži sú často oblečený v typickom kovbojskom oblečení s klobúkmi. Nový rok vítajú v Phonsavane býčie zápasy.

Klíma, počasie, kedy cestovať

Laos má tropické dažďové pralesy listnatých ihličnanov na severe a monzúnové lesy zmiešaných a listnatých lesov na juhu. V monzúnových lesných oblastiach je pôda pokrytá vysokou, hrubou trávou nazývanou tranh. Porasty s množstvom bambusu, krovín a divokých banánov. Laos je tiež domovom stoviek druhov orchideí. Väčšina roka je horúca a vlhká. Laos má tropické podnebie s dvoma odlišnými ročnými obdobiami. Dovolenka Laos je príťažlivá po celý rok, záleží, akému zameraniu sa chcete venovať.

Obdobie dažďov trvá od začiatku mája do konca septembra a obdobie sucha je od októbra do apríla. Priemerná ročná teplota je okolo 28 °C, pričom v apríli a máji dosahuje maximálne 38 °C. Vo Vientiane sa počas januára očakáva minimálna teplota 19 °C. V horských oblastiach však teplota klesá až na 14-15 °C počas zimných mesiacov a počas chladných nocí môže ľahko dosiahnuť bod mrazu. Priemerné zrážky sú najvyššie v južnom Laose, pohorie Annamite dostáva ročne viac ako 3.000 mm. Vo Vientiane zrážky dosahujú asi 1.500-2.000 mm, v severných provinciách len 1.000-1.500 mm.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency