Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Lesothofotogaléria Lesotho
 
Oficiálny názov: Kráľovstvo Lesotho
Správne členenie: 10 oblastí
Politický systém:monarchia
Hlavné mesto:Maseru
Rozloha v km2:30 355
Obyvateľstvo:2 080 000 (hustota 68 os. / km2)
Jazyk:angličtina, sothčina
Mena:loti ( 1€ -> cca 10 LSL )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Južná Afrika
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Lesotho
 dovolenka Lesotho
 • hotely Lesotho
 • doprava Lesotho
 • letenky Lesotho
 • cestovné kancelárie Lesotho
 • lastminute Lesotho
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

LESOTHO

Chudobné prírodné zdroje a geografická poloha stavajú Leshoto do úplnej závislosti na svojom obrovskom a jedinom susedovi Juhoafrickej republike.

Zasnežené vrcholky hôr a vysočiny bez stromov hlboko rozčlenené malebnými kaňonmi a údoliami pokrývajú dve tretiny malého kráľovstva Lesotho. Vnútrozemské Lesotho je celkom obklopené Juhoafrickou republikou, na ktorej je hospodársky závislé.

Obyvateľstvo

Pre Sutov, ktorí žijú v Lesothe , sú charakteristické hrubé farebné prikrývky, ktoré nosia na ochranu proti chladným zimám aj proti častým letným búrkam. Sutovia sa ako národ sformovali začiatkom 19. storočia. Menšie kmeňové skupiny utekali pred expandujúcimi Zuluami a usadili sa pod vedením kráľa Mošeša I. v horách, kde vybudovali na plochej, nedobytnej hore Thaba Bosiu ( Hora noci) pevnosť. Ale keď na ich územie začali prenikať Búri, ktorí sa tu usadzovali, bol Mošeše nútený požiadať o britskú pomoc.

Vyhlásenie nezávislosti

V roku 1868 sa krajina síce stala britským protektorátom, ale vládli tu domorodí náčelníci. Úplnej nezávislosti sa krajina dočkala až roku 1966, hlavou krajiny sa stal kráľ Mošeše II. Po dvoch mesiacoch nezávislosti sa musel uspokojiť s čisto reprezentatívnou úlohou. Moc v krajine bola v rukách vojenskej rady a tá začiatkom roka 1986 zosadila náčelníka Leabuu Jonathana, ktorý stál na čele vlády od vyhlásenia nezávislosti a ktorý si svoju pozíciu udržal iba vďaka zrušeniu ústavy r. 1973.

Roku 1990 bol Mošeše zosadený a uchýlil sa do exilu. Nahradil ho kráľ Letsie III. Vo voľbách v 1993, prvých od roku 1970, zvíťazila Basutská kongresová strana (BCP), ktorá získala 65 kresiel. Ministerským predsedom sa roku 1993 stal vodca BCP Ntsu Mokhehle. V nasledujúcom roku sa vláda rozpadla v dôsledku bojov medzi kráľom, ktorého podporovala armáda a vládou. V roku 1994 kráľ zrušil čiastočne ústavu, rozpustil parlament aj vládu. Následné nepokoje si vynútili diplomatický zásah vlád Juhoafrickej republiky, Botswany a Zimbabwe, ktoré pohrozili sankciami proti Lesothu.

Nakoniec bola v roku 1994 uzatvorená dohoda, v rámci ktorej sa Mokhehle vrátil do úradu, bol obnovený parlament a Letsie abdikoval v prospech svojho zosadeného otca Mošeše II. Ten sa vrátil na trón roku 1995, ale v nasledujúcom roku zahynul pri autonehode a jeho nástupcom sa opäť stal jeho syn Letsie III. Vďaka pôsobeniu francúzskych protestantských misionárov v 19. storočí má Leshoto jednu z najvyšších úrovní gramotnosti v Afrike - gramotných je 68 % žien a 44 % mužov.

Hospodárstvo

Školu viac navštevujú dievčatá, pretože chlapci pasú dobytok. Krajina aj napriek tomuto pozitívnemu faktu zostáva chudobná. Priemyslu je málo a hornatý povrch umožňuje obrábať iba desatinu územia. Pestuje sa prevažne kukurica, ale výnosy sú malé vzhľadom k veľkej pôdnej erózii na poliach, ktoré ležia na svahoch a nadmernej pastve veľkých stád oviec, kôz a dobytka. V poslednom čase boli prijaté ochranné proti erózne opatrenia, ako obmedzenie počtu dobytka a zavedenie zmiešaného hospodárstva.

Vyváža sa vlna, mohér a remeselnícke výrobky. Pohromou pre hospodárstvo bolo uzatvorenie najväčších diamantových baní v roku 1982. Napriek tomu, že sa ešte diamanty aj keď v menšej miere ťažia, väčšina príjmov pochádza od lesothských robotníkov, ktorí pracujú v Juhoafrickej republike. Viac ako 100.000 obyvateľov odišlo za prácou do Južnej Afriky, najmä do zlatých a uhoľných baní v oblasti Witwatersrandu. Avšak potom, čo Juhoafrická republika koncom 80. rokov obmedzila príliv zahraničných robotníkov, potýka sa vláda s problémom, ako zaistiť náhradné zamestnanie pre stále vyšší počet nepracujúcich a zároveň náhradné zdroje cudzej meny. Došlo k rozvoju priemyslu, no väčšina obyvateľov sa stále živí poľnohospodárstvom a z peňazí, ktoré im posielajú príbuzní pracujúci v zahraničí.

Kľúčový partner - Juhoafrická republika

Výsledkom hospodárskej závislosti na Juhoafrickej republike bol až donedávna ohromný politický nátlak tejto krajiny, najmä potom, čo lesothská vláda začala odsudzovať apartheid. Zatiaľ čo v Juhoafrickej republike bol Africký národný kongres (ANC) zakázaný, Lesotho ho podporovalo. V roku 1986 prijala Juhoafrická republika odvetné opatrenia a vyhlásila hospodársku blokádu Lesotha, aby ho prinútila vypovedať ANC z krajiny.

Juhoafrická republika tiež pomáhala zvrhnúť Jonathanovu vládu a udržiavala priateľské styky s vojenskými vládcami Lesotha v období 1986-92. Nakoľko bol Jonathan stále ešte pri moci, podporila Juhoafrická republika vojenské krídlo opozičnú BCP. Keď sa roku 1993 dostala k moci, priateľské styky Lesotha s Juhoafrickou republikou pokračovali.

Cestovný ruch, energetika

Jedným z perspektívnych odvetví lesothského hospodárstva je cestovný ruch. Väčšina turistov sú Juhoafričania, ktorých priťahujú kasína v hlavnom meste Masere a lyžovanie v horách. Ďalším perspektívnym zdrojom príjmov je rieka Oranje, prameniaca na lesothskej strane Dračích hôr. Prvá etapa spoločného lesothsko-juhoafrického rozvojového plánu zahŕňala vybudovanie priehrady, ktorá bude poskytovať pre juhoafrickú priemyselnú oblasť Witwatersrand aj Lesotho vlastnú elektrinu.

Jedná sa o jeden z najambicióznejších energetických projektov na svete. V jeho rámci má byť počas 25 rokov vybudovaných šesť veľkých priehrad, štyri prečerpávacie stanice a 225 km potrubia. Lesothská vláda očakáva, že po uskutočnení projektu dôjde k oživeniu cestovného ruchu aj celej ekonomiky.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency