Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Kostarikafotogaléria Kostarika
 
Oficiálny názov: Kostarická republika
Správne členenie: 7 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:San José
Rozloha v km2:51 100
Obyvateľstvo:4 400 000 (hustota 86 os. / km2)
Jazyk:španielčina
Mena:kostarický colón ( 1€ -> cca 720 CRC )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 6:00h
Susedia:Nikaragua, Panama
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Kostarika
 dovolenka Kostarika
 • hotely Kostarika
 • doprava Kostarika
 • letenky Kostarika
 • cestovné kancelárie Kostarika
 • lastminute Kostarika
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KOSTARIKA

Šťastná výnimka v Strednej Amerike – stabilná demokratická krajina, ktorá rozpustila armádu, aby udržala mier.

V oblasti politickej neistoty a vojenských vlád Strednej Ameriky je Kostarika v 90. rokoch známa ako stabilný demokratický štát. Všetci muži aj ženy starší ako 18 rokov musia voliť a ich hlasy skutočne rozhodujú o tom, aká strana bude pri moci. Civilná vláda je pri moci od roku 1902. K poslednej občianskej vojne došlo roku 1948. Trvala iba dva mesiace a po nej bola rozpustená armáda, takže vojenské prevraty už nehrozia. Školská dochádzka je povinná od roku 1890 a základné a stredoškolské vzdelanie je bezplatné od roku 1949. Iba 7 % dospelých je negramotných.

Kostarika, tvoriaca most medzi Tichým oceánom a Karibským morom, je nárazníkovou krajinou medzi menej politicky kľudnými krajinami: Panamou na juhu a Nikaraguou na severe. Kostarika – „bohaté pobrežie“ – je tradične neutrálnou krajinou, za čo je obyvateľstvo vďačné. Jediným nebezpečenstvom je zavlečenie do konfliktov susedných krajín. V roku 1987 však Kostarika uzatvorila mierovú zmluvu so Salvadorom, Nikaraguou, Guatemalou a Hondurasom, ktorá v kritickom čase zaistila v oblasti mier a vtedajšiemu kostarickému prezidentovi Oscarovi Ariasovi Sanchezovi Nobelovu cenu mieru.

Roku 1991 sa stala Kostarika členom Všeobecnej dohody o clách a obchode (GATT) a roku 1993 podpísala dohodu o voľnom obchode s ostatnými stredoamerickými krajinami a vytvorila s nimi regionálnu protidrogovú komisiu. Prezidentské voľby roku 1994 priniesli víťazstvo José Maríovi Figueresovi z Národne oslobodeneckej strany.

Prírodné podmienky

Chrbticou krajiny sú tri sopečné pohoria, ktoré prebiehajú súvislo celým územím krajiny. Viac ako polovica obyvateľov žije v oblasti Centrálneho údolia, kde sa v 16. storočí usadzovali prví Španieli. Úrodná sopečná pôda nížin a vrchovín je vhodná pre pestovanie kávovníka a zelené svahy poskytujú bohatú pastvu dobytka.

Väčšia časť nížin pozdĺž oboch pobreží pokrývajú bariny : tichooceánske pobrežie je suchšie a chladnejšie ako karibské. Na severozápade sú predovšetkým savany a čiastočne lesy.

Kostarika sa od svojich susedov odlišuje tým, že takmer 90 % obyvateľov je bielych a ostatní sú mestici. Keď sem v 16. storočí prišli prví Európania, priniesli do krajiny rôzne choroby vrátane osýpok, proti ktorým miestni obyvatelia nemali obranné látky. Tisíce ich pomrelo a ich počet už nikdy nedosiahol pôvodnú úroveň.

Hospodárstvo

Kostarika bola prvou stredoamerickou krajinou, ktorá začala vyvážať kávu a banány. Tie sú dodnes hlavnými poľnohospodárskymi vývoznými artiklami. Osvietená vláda v 19. storočí ponúkla bezplatne pôdu všetkým, kto chceli pestovať kávu na vývoz. Táto politika priniesla prospech ako krajine tak ľudu a dokázala predísť situácii, ktorá panuje v ostatných stredoamerických krajinách, kde takmer všetku pôdu vlastní niekoľko bohatých statkárov, zatiaľ čo väčšina roľníkov žije v chudobe.

Hospodársky rast priniesol úžitok takmer všetkým. Vývoz rástol až do krízy v 80. rokoch, kedy došlo k vysokej inflácii a k poklesu svetových cien kávy a banánov. Úsporný program na podporu hospodárstva zavedený v roku 1989 nepriniesol očakávané výsledky. V roku 1993 však hospodársky rast opäť dosiahol 6 %. Tento úspech však netrval dlho. Už v roku 1996 sa hospodárstvo opäť ocitlo v útlme, ktorý bol čiastočne spôsobený vysokými verejnými výdajmi.

Vďaka veľkým ložiskám bauxitu, síry a rúd železa čaká krajinu sľubná budúcnosť. Zatiaľ sa ťažia iba rudy zlata a striebra. Hornatá krajina láka stále viacej turistov a poskytuje toľko vodnej energie, že krajina je takmer sebestačná.

Dovolenka, cestovanie

Costa Rica pláže ponúkajú dokonalý únik z hlučných miest. Či už cestujete s priateľmi, rodinou alebo sami, určite nájdete ideálne miesto na pobyt. Od veľkých hotelov s komfortným vybavením až po ultra-luxusné butikové hotely je tu niečo pre každého. Okrem skvelých ubytovaní je Kostarika preslávená svojimi pestrými a chutnými jedlami, ktoré sú odlišné v každom regióne. Jedna vec, ktorú majú všetky spoločné, je ich výborná chuť.

Kostarické pláže sú obklopené lesmi a majú veľkú prírodnú rozmanitosť. Mnohé z nich obsahujú krásne koralové útesy, ideálne pre potápanie. V závislosti od pláže, môžu doplnkové aktivity zahŕňať túry na mangrovy, potápanie, surfovanie, športový rybolov, turistiku alebo jazdu na koni. Ľahký prístup na pláže, väčšina z nich má teplú vodu počas celého roka, takže si ich môžete vychutnať po celý rok. Ak máte záujem o konkrétny druh piesku, každé pobrežie ponúka rôzne odtiene a textúry piesku. Biele, žlté, šedé a čierne pláže sú výsledkom neustáleho rozpadu rôznych mušlí na koralových útesoch.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency