Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky

AMERIKA



Amerika druhý najväčší svetadiel Ameriku tvoria dva kontinenty Severná Amerika a Južná Amerika. Tiahne sa od severného polárneho kruhu až k južnému a obidve časti svetadielu sú spojené úzkym pásom pevniny Panamskou šijou. Európania objavili Ameriku relatívne nedávno roku 1492, v bojoch zabrali krajinu pôvodným obyvateľom indiánom a na princípoch západnej civilizácie založili novú éru tejto novoobjavenej časti sveta, za 500 rokov tu vznikli mnohé bohaté, ale aj chudobné - americké krajiny:
Antigua a Barbuda, Argentína, Bahamy, Barbados, Belize, Bolívia, Brazília, Čile, Dominika, Dominikánska republika, Ekvádor, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kolumbia, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguaj, Peru, Portoriko, Salvádor, Spojené štáty, Surinam, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Trinidad a Tobago, Uruguaj, Venezuela,
  • krajiny sveta
    • Afrika
    • Amerika
    • Ázia
    • Európa
    • Austrália a Oceánia


Severná Amerika

Severná Amerika je kontinent nachádzajúci sa na severnej pologuli a na západnej pologuli. Na severe ho ohraničuje Severný ľadový oceán, na východe Atlantický oceán, na juhovýchode Južná Amerika a Karibské more a na západe a juhu Tichý oceán. Krďže sa Grónsko nachádza na Severoamerickej tektonickej doske, je geograficky súčasťou Severnej Ameriky.

Severná Amerika sa rozkladá na ploche približne 24.500.000 km², čo predstavuje približne 16 % rozlohy Zeme a približne 5 % jej celkového povrchu. Severná Amerika je tretím najväčším kontinentom podľa rozlohy po Ázii a Afrike a štvrtým podľa počtu obyvateľov po Ázii, Afrike a Európe. V roku 2013 sa jeho populácia odhadovala na takmer 579 miliónov ľudí v 23 nezávislých štátoch, čo je asi 7,5 % svetovej populácie.

Severná Amerika bola dosiahnutá svojimi prvými ľudskými populáciami počas posledného obdobia ľadovca cez Beringov pozemný most približne pred 20.000 až 17.000 rokmi. Predpokladá sa, že takzvané paleoindické obdobie trvalo asi pred 10.000 rokmi (začiatok archaického alebo mezoindického obdobia). Klasická etapa zaberá zhruba 6. až 13. storočie. Prvými zaznamenanými Európanmi, ktorí navštívili Severnú Ameriku (okrem Grónska), boli Nóri okolo roku 1.000 nášho letopočtu. Príchod Krištofa Kolumba v roku 1.492 vyvolal transatlantickú výmenu, ktorá zahŕňala migráciu Európskych osadníkov v období objavov a raného novoveku. Súčasné kultúrne a etnické zloženie odrážajú interakcie medzi európskymi kolonistami, pôvodnými obyvateľmi, africkými otrokmi, prisťahovalcami z Európy, Ázie a potomkami týchto skupín.

V dôsledku kolonizácie Ameriky Európanmi hovorí väčšina Severoameričanov európskymi jazykmi, ako je angličtina, španielčina alebo francúzština, a ich kultúry bežne odrážajú západné tradície. V niektorých častiach Kanady, Spojených štátov, Mexika a Strednej Ameriky však žije domorodé obyvateľstvo, ktoré pokračuje vo svojich kultúrnych tradíciách a hovorí rodnými jazykmi.

Južná Amerika

Južná Amerika je kontinent celý na západnej a južnej pologuli. Dá sa opísať aj ako južná podoblasť jedného kontinentu s názvom Amerika. Južná Amerika je ohraničená na západe Tichým oceánom a na severe a východe Atlantickým oceánom. Severná Amerika a Karibské more ležia na severozápade. Tento kontinent vo všeobecnosti zahŕňa 12 suverénnych štátov: Argentína, Bolívia, Brazília, Čile, Kolumbia, Ekvádor, Guyana, Paraguaj, Peru, Surinam, Uruguaj a Venezuela, dve závislé územia: Falklandské ostrovy a Južná Georgia, Južné Sandwichove ostrovy a jedno vnútorné územie: Francúzska Guyana.

Južná Amerika má rozlohu približne 17.800.000 km². Jeho populácia v roku 2021 sa odhaduje na viac ako 434 miliónov. Južná Amerika je na štvrtom mieste z hľadiska rozlohy po Ázii, Afrike a Severnej Amerike a na piatom mieste v počte obyvateľov po Ázii, Afrike, Európe a Severnej Amerike. Brazília je jednoznačne najľudnatejšou juhoamerickou krajinou s viac ako polovicou obyvateľstva kontinentu, za ňou nasledujú Kolumbia, Argentína, Venezuela a Peru. Brazília v posledných desaťročiach vytvorila aj polovicu HDP kontinentu a stala sa prvou regionálnou mocnosťou kontinentu.

Väčšina populácie žije v blízkosti západného alebo východného pobrežia kontinentu, zatiaľ čo vnútrozemie a ďaleký juh sú riedko osídlené. Geografii západnej Južnej Ameriky dominuje pohorie Andy; naproti tomu východná časť obsahuje vysokohorské oblasti aj rozsiahle nížiny, kde tečú veľrieky ako Amazonka, Orinoko a Paraná. Väčšina kontinentu leží v trópoch, okrem veľkej časti Južného kužeľa ležiaceho v stredných zemepisných šírkach.

Kultúrny a etnický vzhľad kontinentu má svoj pôvod v interakcii pôvodných obyvateľov s európskymi dobyvateľmi a prisťahovalcami a s africkými otrokmi. Vzhľadom na dlhú históriu kolonializmu hovorí drvivá väčšina Juhoameričanov španielsky alebo portugalsky a spoločnosti a štáty sú bohaté na západné tradície. V porovnaní s Európou, Áziou a Afrikou bola Južná Amerika 20. storočia pokojným kontinentom.

 

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency