Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Surinamfotogaléria Surinam
 
Oficiálny názov: Republika Surinam
Správne členenie: 10 krajov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Paramaribo
Rozloha v km2:163 265
Obyvateľstvo:449 000 (hustota 2,8 os. / km2)
Jazyk:holandčina, angličtina, surinamština, hindčina, čínština, javánčina
Mena:surinamský guilder ( 1€ -> cca 3700 SRG )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 3:00h
Susedia:Brazília, Guayana, Francúzska Guyana
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Surinam
 dovolenka Surinam
 • hotely Surinam
 • doprava Surinam
 • letenky Surinam
 • cestovné kancelárie Surinam
 • lastminute Surinam
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SURINAM

Zo zmesi viacerých kultúr vzniká nový národ, ktorého domovom je chránená krajina v dažďovom pralese.

Surinam sa nachádza na severovýchodnom pobreží Južnej Ameriky v susedstve Atlantického oceánu a v pásme vlhkých trópov. Nad rozsiahlou pobrežnou nížinou sa dvíha rozčlenená Guyanská vysočina dosahujúca maximálnu výšku 1 230 m.

V roku 1667 odstúpili Holanďania svoju severoamerickú kolóniu Nový Amsterdam (dnešný New York) Angličanom výmenou za územie na severnom pobreží Južnej Ameriky, ktoré bolo nazvané Holandská Guyana. Dnes je to nezávislý štát Surinam. Holanďania obsadili územie v 16. storočí , ale vojnovými zmluvami oňho postupne prichádzali a opäť získavali. Oficiálne sa územie stalo holandskou kolóniou roku 1814. V 17. storočí sem privážali Holanďania otrokov z Afriky a po zrušení otroctva v roku 1863 najímali na prácu na trstinových plantážach robotníkov v Indii, Indonézii a Číne. Holanďania tiež v krajine vystavali mohutné hrádze.

Obyvateľstvo

Dnešné obyvateľstvo je zmesou potomkov afrických otrokov, ktorí tvoria väčšinu z 200 000 obyvateľov hlavného mesta Paramaribo, Indov, Číňanov a Indonézanov. Väčšinou pestujú ryžu a cukrovú trstinu v nížinách pri pobreží. Malé percento Európanov žije prevažne na pobreží a pôvodní Indiáni v malom počte prežívajú v hustom tropickom dažďovom lese, na savanách vo vnútrozemí a na južnej Guyanskej vysočine.

Indiánske kmene boli zatlačené hlbšie do dažďového lesa čiernymi potomkami otrokov , ktorí ušli. Všetky rasy dnes žijú v súlade. Pred vyhlásením nezávislosti emigrovalo do Holandska mnoho prevažne vzdelaných obyvateľov, aby neprišli o svoje holandské občianstvo. Odchod obyvateľov pokračuje vďaka vysokej nezamestnanosti a postupujúcej inflácie. Budúcnosť krajiny je veľmi neistá.

Hospodárstvo je závislé na ťažbe bauxitu a výrobe hliníka, ktorý predstavuje 70 % vývozu. Surinam má nevyužívané zásoby dreva, ale plánovaná plošná ťažba bude meť ďalekosiahle následky pre životné prostredie. Krajina má aj bohatý poľnohospodársky a turistický potenciál. Hospodárstvo však pociťuje nedostatok peňazí.

V roku 1980 a potom v období 1990-92 moc uchopila vojenská junta. Demokratické medziobdobie sa však viac tvárilo demokraticky ako bolo skutočné. V poslednom čase sa civilnej vláde podarilo napriek nepresvedčivým výsledkom volieb v roku 1996 obmedziť silu armády. Krajine však stále chýba politická stabilita, čo v kombinácii s pokračujúcou partizánskou vojnou a častými štrajkami odrádza zahraničných investorov.

Dovolenka, cestovný ruch

Každý cestujúci, ktorý navštívi Surinam, má absolútnu istotu že stretne autentickú kultúru, očarujúcu prírodu a unikátnych ľudí rôzneho pôvodu. Rozmanitosť ľudí z rôznych častí sveta, ktorí si zachovali väčšinu pôvodných zvykov, spestrujú Surinam kultúrnou zmesou, ktorá je svetovo vyhľadávaným artiklom. Surinam je známy svojim nedotknutým dažďovým pralesom, exotickými rastlinami a zvieratami, strmými pahorkami, veľkými riekami a úžasnými horskými oblasťami v južnej časti krajiny. Tmavé potoky prechádzajú cez savany, kde biele piesčité pozemky kontrastujú intenzívne so zelenými stromami, zatiaľ čo obrovské lesné rastlinstvo rôznych druhov a farbách zdobia magickú džungľu.

Domorodé kmene s dobre udržiavanými starodávnymi tradíciami a zvykmi majú sídla najmä vo vnútri krajiny. Pobrežná oblasť je najľudnatejšou časťou krajiny a jej hlavné mesto Paramaribo ponúka pestrý nočný život. Surinam je jednou z mála krajín v Južnej Amerike, kde sú kasína právne povolené a väčšina z týchto kasín sa nachádza v centre hlavného mesta. Paramaribo sa často nazýva Drevené mesto pre koloniálnu architektúru z drevených konštrukcií a unikátny dizajn.

Surinam je jednou z najzelenejších krajín na svete. V celej krajine sa nachádza zelená, v stovkách rôznych odtieňov. Približne 95% povrchu Surinamu pokrýva hustý tropický dažďový prales, ktorý ukrýva množstvo druhov exotických zvierat a rastlín ukladajúci množstvo životne dôležitého uhlíka a vytvára čerstvý vzduch pre celú planétu. Surinam sa rozprestiera na severnom pobreží Južnej Ameriky, medzi Guyanou a Francúzskou Guyanou. Veľkolepý dažďový prales Amazonky s jej hlučnými prítokmi, impozantnými vodopádmi a bezprecedentnou faunou a flórou je zatiaľ neobjavený masovou turistikou.

Ale zelená nie je jedinou farbou, ktorá sa vyskytuje v Suriname. Ovocie, džúsy, čerstvé korenie, kvety, okrasné rastliny, zvieratá, domy, maľované zmrzlinové vozíky a dokonca aj autobusy s najrôznejšími krásnymi farebnými obrazmi zdobia ulice Paramaribo. Vláda Surinamu a Conservation International veria, že zachovanie Amazonského dažďového pralesa môže mať veľkú ekonomickú hodnotu pre planétu a preto je v Suriname 11 národných prírodných rezervácií s centrálnou Surinamskou prírodnou rezerváciou ako jednou z najväčších chránených oblastí dažďových pralesov na svete.

Kultúra

Pestrá paleta tradícií, jazykov, predmetov, hudby, umenia a kuchyne, všetko zdedené pôvodnými, indickými, javánskymi, čínskymi, židovskými, africkými a európskymi predkami, sú neodmysliteľnou súčasnou kultúry, ktorá sa vytvárala v priebehu dlhých rokov. Napriek tomu, že kultúrny mix je silne cítiť v surinamskej kuchyni a modernej hudbe, existuje len málo asimilácie medzi rôznymi etnickými skupinami, čo vedie k tomu, že všetky kultúry si stále zachovávajú svoju originalitu.

Prvými obyvateľmi Surinamu boli Američania a v prvých rokoch kolonizácie sem boli privezení otroci z Afriky, prinútení pracovať na plantážach v pobrežných oblastiach. Viacerým africkým otrokom sa podarilo uniknúť z plantáží a utiekli do vnútrozemia, kde obnovili svoju západoafrickú kultúru v dnešných známych maroonových dedinách. Po zrušení otroctva boli dovezení čínski, indickí a indonézski robotníci ako pracovná sila, obhospodarujúca plantáže.

Výsledkom tohto mixu je multietnická, multikultúrna, viacjazyčná a multináboženská krajina a pravdepodobne jedna z najfarebnejších a najjedinečnejších spoločností na svete. Väčšina potomkov rôznych etnických skupín si zachováva svoju kultúrnu identitu, preto je aj dnes možné vidieť holandskú architektúru, hinduistické tradície, javánske kostýmy, čínske tance, africké obrady a indiánsky folklór v rôznych častiach krajiny.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency