Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Belizefotogaléria Belize
 
Oficiálny názov: Belize
Správne členenie: 6 dištriktov
Politický systém:parlamentná demokracia
Hlavné mesto:Belmopan
Rozloha v km2:22 966
Obyvateľstvo:307 899 (hustota 13 os. / km2)
Jazyk:angličtina, španielčina, kreolčina
Mena:belizejský dolár ( 1€ -> cca 2,9 BZD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 6:00h
Susedia:Guatemala, Mexiko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: do 30 dní bez víz / cest. pas
Pozri tiež: Belize
 dovolenka Belize
 • hotely Belize
 • doprava Belize
 • letenky Belize
 • cestovné kancelárie Belize
 • lastminute Belize
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

BELIZE

Stredoamerická krajina, ktorá ponúka turistom vzrušujúcu tropickú prírodu a zmes rôznych kultúr.

Niekdajší Britský Honduras, ktorý bol od roku 1862 britskou kolóniou, získal roku 1964 vnútornú samosprávu a roku 1981 úplnú nezávislosť. Britské vojská však v krajine zostali s úlohou chrániť Belize pred územnými požiadavkami susednej Guatemaly, ktorá ich uplatňovala už roku 1921. Roku 1991 však Guatemala oficiálne uznala suverenitu susednej krajiny, aj keď o guatemalsko-belizskú hranicu sa stále vedú spory.

Roku 1993 zvíťazila vo voľbách v Belize Zjednotená demokratická strana. Nová vláda na čele s Manuelom Esquivelom zrušila územnú dohodu podpísanú s Guatemalou pod zámienkou, že Guatemala získala za formálne uznanie belizskej suverenity príliš veľké ústupky. Zmluva napríklad umožňovala Guatemale voľný prístup ku Karibskému moru.

Hlavné mesto Belmopan

Hlavné mesto Belmoplan sa nachádza 80 km z Belize City vo vnútrozemí, na ceste vedúcej do do San Ignacio. Belmopan je oveľa menšie mesto ako Belize City. Má približne 16.000 obyvateľov. Hlavným mestom bolo do 1961 Belize City, ktoré vtedy zničil hurikán Hattie. Vláda sa rozhodla postaviť nové hlavné mesto, vybrala polohu približne v strede krajiny a vytvorila z bežného provinčného mesta hlavné mesto Belmopan. Rozhodujúci vplyv na výber nového sídla vlády bola aj nadmorská výška a požiadavka na čo najnižšie náklady na rekultiváciu pôd po hurikánoch. Belmoplan má nadmorskú výšku 75 m a nachádza sa na malom kopci či skôr vyvýšenine. Budova parlamentu nesie dizajnové prvky bývalých mayských stavieb. Názov mesta vznikol spojením názvov dvoch riek, ktoré sú dôležité pre daný región - Belize a Mopan / Belmopan. V roku 1967 sa začalo s výstavbou, prvá fáza nového mesta bola dokončená v roku 1970. Nastalo niekoľkoročné obdobie sťahovania úradov a veľvyslanectiev do Belmopanu. Britské veľvyslanectvo sa do svojho súčasného sídla nasťahovalo v r. 1984. Úrad Spojených štátov až v r. 2005.

Belize City

Je najväčšie mesto v krajine s viac ako osemdesiattisíc obyvateľmi sa rozprestiera nad deltou Haulover Creek, vedľajšieho ramena rieky Belize. Samotné Belize City už nie je hlavným mestom, ale zostáva obchodným centrom a domovom najväčšieho námorného prístavu a letiska krajiny. V časti Belize Tourism Village kotvia výletné lode. Ako prístavné mesto sa budovalo od pobrežia do vnútrozemia, preto sa väčšina starších koloniálnych stavieb nachádza v blízkosti pobrežia. Nemalé úsilie a prostriedky sa vynakladajú na zachovanie starých budov, ako je Najvyšší súd, vládny dom - bývalý domov britského guvernéra, najstarší anglikánsky kostol v Strednej Amerike, St. John's Cathedral.

Jazda v Belize City je dobrodružstvom, pretože ulice boli navrhnuté britskými kolonizátormi pre bicykle, mule a rikše. Belize City je symbolom nepostačujúcej infraštruktúry, ktorá vykukuje z každého rohu. Nie sú to len chýbajúce alebo nečitateľné názvy ulíc či výtlky, ktoré by mohli pohltiť malé autá, zlá alebo žiadna kanalizácia. Alarmujúca je zločinnosť, ktorá vygenerovala z polície polovojenskú gardu prenasledujúcu pouličné gangy.

Belize City od svojej histórie ako pirátske mesto a lodný prístav si udržiava veľkú časť svojej historickej architektúry, úzkych uličiek a zanedbaného vzhľadu. Špinavé vody v kanáloch križujú veľkú časť mesta. Návštevníci zakrátko pochopia, že Belize City nie je mesto à la karibský raj, ako napríklad Cancún v Mexiku alebo Freeport na Bahamách. Aj keď je mesto postavené na delte rieky, ktorá vyčnieva do nádherného Karibského mora - chýbajú mu akékoľvek pláže. Plusom je, že je to najrušnejšia metropolitná oblasť krajiny. Moderné butiky, reštaurácie, bary a nočné kluby tvoria pre spoločenskú scénu a sú miestom pre najlepšie, ale možno nie najbezpečnejšie miesto na párty.

Svet vysnívanej dovolenky

Belizské pobrežie lemujú koralové útesy. Pás zeme pri pobreží a severnú polovicu krajiny pokrývajú močiare. Ďalej od pobrežia sa krajina dvíha do niekoľkých horských chrbtov, niektoré sú obrastené krovinami, iné tropickými lesmi. Južná Belize sa dvíha do rozľahlej plošiny, ktorú ohraničuje pohorie Maya, ktoré vytvárajú členité chrbty s vrcholmi dosahujúcimi výšky 1.100 m n. m.

Významným hospodárskym artiklom krajiny, ktorý je zdrojom príjmov väčšiny miestnych obyvateľov, je cestovný ruch. Ten má výborné východiská v tropických pralesoch vnútrozemia, nádherných plážach pri prizračnom mori, pestrom podmorskom svete koralov, rýb a iných morských živočíchov. Prímorská dovoleka Belize tu predstavuje na jednej strane ideálne možnosti pre oddych a relax na pokojných plážach, na strane druhej vrcholné zážitky pre milovníkov potápania (šnorchlovania) v čistých a plytkých vodách plných života a farieb. Športový rybolov, či plachtenie, vo vodách plných nahusto sa vyskytujúcich atolov, sú nezabudnuteľným zážitkom, najmä ak sa vydáte k najväčšej miestnej atrakcii Great Belize Blue Hole.

Great Blue Hole je veľká podmorská zatopená priehlbina pri pobreží Belize, vo vodách Honduraského zálivu. Nachádza sa v centrálnej časti atolu Lighthouse Reef približne 72 km od mesta Belize City. Priehlbina má takmer dokonalý kruhový pôdorys s priemerom 300 metrov a max. hĺbkou 124 metrov. Je obklopená kruhovým, úzkym pásom pevniny.

Mayská kultúra

Belize ponúka úchvatný rad ďalšh atrakcií pre návštevníkov. Jedným z najexotickejších sú pamiatky starovekých Mayov, civilizácie s mnohými pyramídami a sídlami ako Xunantunich, Caracol, Altun Ha a Lamanai. Vnútrozemské tropické pralesy a ich fauna a flóra sú plné jedinečných exemplárov, záujem o ich štúdium a pozorovanie podnecuje rozvoj ekoturistiky. Niet divu, že množstvo návštevníkov z vyspelých krajín sveta, ktorí tento kraj spoznali, sa sem vracia po dosiahnutí dôchodkového veku natrvalo a urobia si z Belize svoj nový domov.

Mayská civilizácia sa rozšírila do oblasti Belize približne 1500 pnl až 300 nl a rozkvitala kým v roku 1502 Kolumbus vplával do tohto sveta. Európske osídlenie začali anglickí osadníci v roku 1638. Pridali sa aj Španielsko a Británia, pričom obe strany si nárokovali pôdu. Británia porazila Španielov v bitke pri St. Caye 1798 a krajina sa stala britskou kolóniou v roku 1840, známa ako britský Honduras. Od roku 1862 bol britskou kolóniou a op 1981 získala krajina úplnú nezávislosť.

Belize má veľmi rôznorodú spoločnosť, ktorá sa skladá z mnohých kultúr a jazykov, ktoré odrážajú jej bohatú históriu. Anglický jazyk je oficiálnym jazykom Belize, zatiaľ čo belizský kreolský jazyk je najrozšírenejším národným jazykom, ktorý je rodným jazykom viac ako tretiny obyvateľstva. Viac ako polovica populácie je viacjazyčná, pričom španielčina je druhým najbežnejším hovoreným jazykom. Belize preslávili festival, korálové útesy a hudba punta.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency