Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Cookove ostrovyfotogaléria Cookove ostrovy
 
Oficiálny názov: Cookove ostrovy
Správne členenie: 15 ostrovov
Politický systém:samosprávne územie
Hlavné mesto:Avarua
Rozloha v km2:237
Obyvateľstvo:19 000 (hustota 80 os. / km2)
Jazyk:angličtina, maorština
Mena:novozélandský dolár ( 1€ -> cca 1,79 NZD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z - 10:00h
Susedia:Kiribati, Tokelau, Americká Samoa, Niue, Tonga, Francúzska Polynézia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Cookove ostrovy
 dovolenka Cookove ostrovy
 • hotely Cookove ostrovy
 • doprava Cookove ostrovy
 • letenky Cookove ostrovy
 • cestovné kancelárie Cookove ostrovy
 • lastminute Cookove ostrovy
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko

COOKOVE OSTROVY

Malé roztrúsené ostrovy v Polynézii nie sú uprostred Tichého oceánu celkom opustené – udržiavajú už po stáročia styky s Novým Zélandom.

Cookove ostrovy nesú meno kapitána Jamesa Cooka, ktorý mnohé z nich navštívil v rokoch 1772-75 , keď objavoval pevniny v Tichom oceáne. Našťastie ich celkom neminul, pretože všetkých pätnásť ostrovov má celkovú rozlohu iba 237 km. Najväčší z nich Rarotonga, je iba 10 km dlhý. Súostrovie sa však rozkladá na ploche 2,2 mil.km2 v Tichom oceáne, na západ od Tongy a Samoy.

Prvým Európanom, ktorý ostrovy uvidel, nebol Cook, ale Španiel Alvaro de Mendaña, ktorý uvidel ostrov Pukapuka. Cookove ostrovy tvoria dve hlavné skupiny, ktoré sú navzájom vzdialené viac ako 1 400 km. Severná skupina sa skladá zo siedmych nízkych koralových ostrovov, z ktorých šesť z nich sú atoly. Ostrovy južnej skupiny sú vyššie so všetkými znakmi svojho sopečného pôvodu, ale iba Rarotonga je hornatá s najvyšším vrcholom Te Mangou (652 m). Južné ostrovy zaujímajú 90 % rozlohy súostrovia a žije na nich 85 % obyvateľstva.

Obyvateľstvo, maorština, angličtina

Tradičným jazykom je polynézska maorština , ale používa sa tiež angličtina. Cookove ostrovy boli pred 600 rokmi východzím miestom polynézskej kolonizácie smerujúce na Nový Zéland. Podľa povesti vyplávali polynézski Maori k Novému Zélandu z pláže Muri na ostrove Rarotonga.

Potom, čo James Cook ostrovy objavil, prehlásil ich za územie britskej koruny a roku 1888 sa súostrovie stalo britským protektorátom. Roku 1901 sa ostrovy stali súčasťou Nového Zélandu, aj keď roku 1965 získali ďalekosiahlu autonómiu, zostali s Novým Zélandom vo voľnom spojenectve.

Obyvatelia Cookových ostrovov majú dnes všetky práva plynúce z novozélandského občianstva. Novozélandská vláda obhospodaruje rezorty zahraničných stykov a obrany a poskytuje ostrovom materiálnu aj odbornú pomoc. Tieto putá môže parlament Cookových ostrovov kedykoľvek zrušiť. Ostrovy zostávajú súčasťou Spoločenstva národov a hlavou štátu je kráľovná Alžbeta II.

Poľnohospodárstvo

Takmer polovica ostrovanov sa presťahovala z Cookových ostrovov na Nový Zéland. Peniaze týchto vysťahovalcov posielané domov pomáhajú ostrovnému hospodárstvu, ktoré je závislé na poľnohospodárstve a na vývoze poľnohospodárskych výrobkov práve na Nový Zéland.

Na úrodných južných ostrovoch sa pestujú citrusové plody, papája, ananásovník, taro( miestna koreňová plodina), paradajky a banánovník, na severe sú hlavnou plodinou kokosové palmy. V poslednom čase prináša príjmy predaj rybárskych licencií a pestovanie perál. Aj keď cestovný ruch je jedným z hlavných zdrojov príjmov, je zatiaľ obmedzený iba na Rarotongu, ktorá má medzinárodné letisko a na Aitutaki. Ostrovy majú mnoho prírodných krás a Rarotonga je jeden vôbec z najkrajších polynézskych ostrovov..

Roku 1992 zničil požiar väčšinu vládnych budov a veľa štátnych dokumentov. Bola poškodená hlavná pošta a akékoľvek spojenie bolo prerušené. Požiar narušil aj povesť ostrovov, ako nového obchodného centra.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency