Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Dominikafotogaléria Dominika
 
Oficiálny názov: Dominické spoločenstvo
Správne členenie: 10 farností
Politický systém:pluralitná republika
Hlavné mesto:Roseau
Rozloha v km2:750
Obyvateľstvo:74 000 (hustota 99 os. / km2)
Jazyk:angličtina, francúzska kreolčina
Mena:východokaribský dolár ( 1€ -> cca 3,82 XCD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Dominika
 dovolenka Dominika
 • hotely Dominika
 • doprava Dominika
 • letenky Dominika
 • cestovné kancelárie Dominika
 • lastminute Dominika
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko

DOMINIKA

Dominika je rozoklaný a hornatý Karibský ostrov, ktorý Kryštof Kolumbus objavil v nedeľu.

Dominika, najsevernejší z karibských Náveterných ostrovov, je najmenej zmenený od čias, kedy na ňom pristáli prví Európania. Názov dal ostrovu sám Kryštof Kolumbus, pretože u neho pristál v nedeľu ( španielsky domingo) roku 1493. Členitý terén dlho osadníkov odradzoval. Až po viac ako sto rokoch sa oň začali zaujímať súčasne Briti a aj Francúzi. Kruté spory o vlastníctvo ostrova sa vyriešili až roku 1805, kedy Francúzi opustili ostrov za 12 000 libier odstupného od britskej vlády.

Dominika sa stala roku 1978 nezávislým členom Spoločenstva národov. Na čele štátu stojí volený prezident. Veľa miestnych názvov je francúzskych a niektorí obyvatelia, väčšinou potomkovia afrických otrokov, stále hovoria francúzskou kreolčinou.

Drsná príroda

V rezervácii na severovýchode ostrova žije niekoľko stoviek Indiánov Karibov, potomkov pôvodných obyvateľov všetkých karibských ostrovov, ktoré sa podľa nich volajú. Karibovia však stratili ako svoju kultúru, tak aj svoj jazyk a žijú rovnako ako ich čierni susedia.

Dominika je najčlenitejší ostrov vo východnom Karibiku. Iba 3 % povrchu sú roviny. Väčšinu územia tvoria vrcholy troch vyhasnutých sopiek, z ktorých najvyššia je Morne Diablotin ( 1 447 m). Na juhu v údolí Desolation pramení niekoľko horúcich minerálnych prameňov.

Strmé horské svahy sú nevhodné pre poľnohospodárstvo, a tak je väčšina ostrova stále ešte zalesnená. Ostrov neprilákal osadníkov tak skoro ako ostatné karibské ostrovy, takže hustota zaľudnenia je nižšia, rovnako ako životná úroveň.

Hospodárstvo držia banány

Poľnohospodárstvo zamestnáva 40 % ekonomicky činného obyvateľstva a zaisťuje takmer všetok export. Najdôležitejším vývozným artiklom sú banány, ostrov dosiaľ profituje z výhod, ktoré producentom banánov v Karibiku poskytujú krajiny Európskej únie. Prebiehajúca kampaň Spojených štátov a štátov Latinskej Ameriky za zrušenie tohto zvýhodňovania predstavuje pre Dominiku vážnu hospodársku hrozbu.

Ďalším zdrojom príjmov sú kopra, citrusové plody ( limety), kakao, bobkový list a vanilka. Drobný priemysel sa sústreďuje na spracovanie poľnohospodárskych produktov, napríklad z kokosových orechov sa vyrába mydlo a stolný olej, ale v krajine sa produkuje aj cement, obuv a nábytok.

Dovolenka, cestovný ruch

Dominika nie je typický turistický ostrov, aj keď jej drsná krása a husté lesy priťahujú milovníkov romantiky a dobrodružstva. Ostrovania sa však snažia cestovný ruch rozvíjať, a to v rámci diverzifikácie hospodárstva. Stará pevnosť, ktorá kedysi chránila Roseau, už bola premenená na hotel.

Do roku 1982 znamenala cesta do malého hlavného mesta Roseau dve hodiny obtiažnej jazdy autom z jediného letiska v krajine. Koncom 20. storočia funguje v bezprostrednej blízkosti Roseau letisko Canefield. Lode plávajúce do Roseau však musia kotviť na voľnom mori. Portsmouth na severozápade má lepší prístav, ale jeho rastu bránia okolité bariny.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency