Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Fidžifotogaléria Fidži
 
Oficiálny názov: Fidžijská republika
Správne členenie: 4 kraje / 14 provincií
Politický systém:vojenská junta
Hlavné mesto:Suva
Rozloha v km2:18 333
Obyvateľstvo:849 000 (hustota 46 os. / km2)
Jazyk:angličtina, fidžijština, hindustánčina, urdština, tamilčina, čínština
Mena:fidžijský dolár ( 1€ -> cca 2,9 FJD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Fidži
 dovolenka Fidži
 • hotely Fidži
 • doprava Fidži
 • letenky Fidži
 • cestovné kancelárie Fidži
 • lastminute Fidži
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

FIDŽI

Ostrovný štát v Melanézii zaujíma hospodársky a strategicky významné miesto medzi ostatnými ostrovmi juhovýchodného Pacifiku. Ideálne prostredie pre luxusné dovolenky pri mori, biele pláže, bohatý podmorský svet v najpestrejších farbách.

Fidži, jeden z najväčších štátov oblasti, má strategickú polohu na križovatke v juhovýchodnej časti Tichého oceánu. Dnes obyvatelia Fidži vítajú návštevníkov úsmevom. Ešte pred 200 rokmi mali Fidžania povesť krutých kanibalov.

História

Na jednotlivých ostrovoch pristálo v časoch objavných plavieb niekoľko Európanov. Prvým bol holandský moreplavec Abel Tasman roku 1643. Roku 1774 sa tu zastavil britský kapitán James Cook. Prvý ostrovy dôkladne preskúmal kapitán William Bligh, keď sa roku 1792 vrátil na ostrovy po vzbure na lodi Bounty. K súostroviu priplávali lode hľadajúce santalové drevo, morské uhorky.

Miestne obyvateľstvo kupovalo od moreplavcov pušky a v 19. storočí sa rozšírili po ostrovoch vojny. V tom čase boli na ostrovoch založené kolónie bielych osadníkov a kresťanské misie. Ostrovy sa stali britskou kolóniou. Na ostrovy sa sťahovali ďalší bieli osadníci, ktorí na úrodných pobrežných nížinách zakladali plantáže cukrovej trstiny a bavlníku. Miestni obyvatelia nejavili o prácu na poliach záujem a tak boli na Fidži dovážaní robotníci z inej britskej kolónie, Indie. Neskôr sa na ostrovy vo veľkom sťahovali aj Číňania.

Koloniálna nadvláda Británie trvala takmer sto rokov. Roku 1970 sa ostrovy stali nezávislým členom Spoločenstva a roku 1987 bola vyhlásená republika a členstvo v Spoločenstve bolo zrušené.

Obyvateľstvo

Domorodci sú väčšinou brčkaví Melanézania čiastočne s polynézskou krvou ale viac ako 50% sú potomkami Európanov, poľnohospodárskych robotníkov z Indie, Číňanov a ďalších národov. Dnes je táto zmes dôvodom k vážnym rasovým konfliktom.

Predchádzajúci volebný systém nepreferoval žiadnu rasu, ale zaisťoval domorodému obyvateľstvu zvláštne miesto v ich krajine. Fidžania vlastnia 83% pôdy, sami si hovoria Taukei, čo značí vlastníci a nový zákon ich chráni ako právoplatných vlastníkov pôdy. Zvyšok zeme patrí bielej menšine. Indovia, väčšinou obchodníci, ovládajú obchod a pracujú v poľnohospodárstve. Indovia sú tiež zdrojom politického uvedomenia, ktoré činí z Fidži regionálne dôležitý štát.

V roku 1987 bola prvýkrát zvolená vláda s prevahou Indov. Rodilí Fidžajnia túto vládu zvrhli.

Dnešné administratívne členenie na 4 kraje (obvody) s hlavnými mestami Suva, Labasa, Levuka, Lautoka a 14 provincií:

 • Suva (stred) - Naitasiri, Namosi, Rewa, Serua, Tailevu.
 • Labasa (sever) - Bua, Cakaudrove, Macuata.
 • Levuka (východ) - Kadavu, Lau, Lomaiviti.
 • Lautoka (západ) - Ba, Nadroga-Navosa, Ra.

Prírodné podmienky

Fidži tvorí 320 ostrovov a atolov sústredených na hlavnom súostroví, a ďalších 480 ostrovčekov v oceáne. Celkom obývaných je 110. Ostrovy sú sopečného pôvodu. Niektoré staré sopky klesli a dnes sú to iba nízke koralové atoly. Hlavné ostrovy Viti Levu a Vanua Levu predstavujú 87% rozlohy krajiny. Zaujímavý vzhľad im dávajú vyhasnuté sopky, z ktorých najvyššia je Tomaniivi (1.323 m) na ostrove Viti Levu, kde leží hlavné mesto Suva.

Najhustejšie obývané sú ploché pobrežia ostrovov, kde ležia polia, osady aj prístavné mestá. Smerom do vnútrozemia a do hôr rastú tropické lesy so vzácnymi stromami, ktorých drevo je významným vývozným artiklom. V súčasnosti sú lesy v nižších polohách na mnohých miestach vyrúbané a pôdna erózia sa stáva vážnym problémom. Po obdobiach bezhlavej ťažby dreva začína proces uvedomelej obnovy krajiny a spätné pestovanie lesa.

Ostrovy majú tropické oceánske podnebie s hojnými zrážkami. Úrodná sopečná pôda a hojnosť slnka aj dažďov umožňujú pestovanie mnohých druhov tropických plodín, z ktorých na prvom mieste zostáva cukrová trstina, ktorá je tiež najdôležitejším vývozným artiklom.

Dovolenka a cestovný ruch

Krásna tropická príroda a teplé koralové more lákajú od polovice 20. storočia stále viac turistov. Aj keď v čase politických prevratov ich príliv klesol, od 90. rokov ich opäť pribúda, a tak sa postupne zisky z cestovného ruchu stávajú jedným z najvýznamnejších príjmov týchto tropických ostrovov. Všetky tvoria zaujímavý cieľ turistov, na výber je 333 ostrovov.

Fidži je krajina, kde je stále priestor na pohyb. Nachádza sa v nádhernom južnom Tichom oceáne, Fidži je tropický ostrovný raj, ktorý plní sny. Biele piesočné pláže, kývajúce kokosové palmy, nedotknuté oceány a vodné cesty obklopené množstvom ohromujúcich letovísk so vzrušujúcou atmosférou alebo relaxačnými aktivitami na spríjemnenie pobytu a dovolenky. Preštudujte si bohatú ponuku a nájdite ideálne miesto pre svoju dovolenku.

 • Nadi - nedávno modernizované medzinárodné letisko, multikultúrne mesto Nadi je vstupnou bránou do Fidži.
 • Ostrovy Mamanuca - nielen najbližšia skupinka ostrovov z medzinárodného letisko Nadi, ale Mamanucas sú pravdepodobne najdokonalejšie. Biele piesočné pláže, teplé tyrkysové more a kývajúce kokosové palmy sú súčasťou scenérie.
 • Ostrovy Yasawa - severne od populárnych Mamanucas sú stúpajúce vrcholy ostrovov Yasawa, ktoré tvoria západnú hranicu Fidži.
 • Ostrov Denarau - je ostrov, ktorý sa necíti ako ostrov. Na príjazd do najväčšieho integrovaného letoviska v južnom Pacifiku nie je potrebná plavba na lodi.
 • Suva - hlavné mesto Fidži a najväčšie mesto, je jedným z najkozmopolitnejších centier Tichého oceánu.
 • Taveuni - tretí najväčší ostrov je známy ako Garden Island. Svieža džungľa, nádherné pláže, odľahlé vodopády a bohatá príroda lákajú na Taveuni priaznivcov ekoturistiky.
 • Pacific Harbor / Beqa - pre dobrodružstvá hlavného mesta Fidži. Po menej ako hodine jazdy z Suva sa môžete plaviť so žralokmi alebo preskúmať krajinu na štyroch kolesách mimo ciest.
 • Koralové pobrežie - je 80 km úsek brilantných bielych pláží a odľahlé zátoky pozdĺž južného pobrežia Viti Levu, Coral Coast je plážovým rajom.
 • Vanua Levu - druhý najväčší ostrov na Fidži je menej orientovaný na turistiku ako Viti Levu, takže je skvelou destináciou pre dobrodružnejšieho cestovateľa.
 • Ostrovy Lau - skupinka niekoľkých malých ostrovov na ďalekom východe, takmer v polovici cesty do Tongy, skupina Lau je časť Fidži, ktorú turisti často nevidia.
 • Kadavu - útek z moderného života do Kadavu, kde môžete zažiť skutočnú kultúru Fidži.
 • Lomaiviti - skupinka ostrovov je domovom historického prístavného mesta Levuka, prvého hlavného mesta Fidži a dnes dedičstva UNESCO.
 • Suncoast - vedie pozdĺž severnej a západnej časti mesta Viti Levu, je krajinou s bohatým slnečným svitom, jasným modrým nebom a romantickými trávnatými vrcholmi.

Hotely a ubytovanie

Či už ste na svadobnej ceste, rodinnej dovolenke, alebo na potápačskej expedícii, nájdete si svoje miesto na Fidži. Fidži navštevujú všetky kategórie návštevníkov, každý potrebuje inú úroveň ubytovania a služieb. Pre každého je tu pripravený ten správny servis. K dispozícii sú päťhviezdičkové rezorty, ktoré ponúkajú jedlá a zariadenia na svetovej úrovni. O dobrodruhov je tiež dobre postarané, s obrovskou škálu cenovo dostupných hostelov a ostrovných rezortov, ktoré ponúkajú ekologické pobyty, alebo len atmosféru zábavy. Môžete dokonca vyskúšať dedinskú domácnosť, aby ste spoznali skutočný život na Fidži.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency