Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Grenada
St. George´s
 
Oficiálny názov: Grenadský štát
Správne členenie: 6 obcí / 12 území
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:St. George´s
Rozloha v km2:344
Obyvateľstvo:90 000 (hustota 261 os. / km2)
Jazyk:angličtina, kreolčina
Mena:východokaribský dolár ( 1€ -> cca 3,80 XCD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Grenada
 dovolenka Grenada
 • hotely Grenada
 • doprava Grenada
 • letenky Grenada
 • cestovné kancelárie Grenada
 • lastminute Grenada
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

GRENADA

Ostrov korenia s nádhernou tropickou prírodou, kde sa pred príchodom amerických vojsk bili o moc marxisti.

Ostrov korenia v Karibskom mori sa ocitol na prvých stránkach novín v roku 1983, keď námorníctvo Spojených štátov a ďalších karibských krajín obsadilo krajinu a zvrhlo marxistickú vládu. Grenada sa otočila naľavo, po nekrvavom štátnom prevrate roku 1979. Nový ministerský predseda Maurice Bishop okamžite nadviazal styky so Sovietskym zväzom, Kubou, Líbyou a Alžírskom. K invázii došlo potom čo boli Bishop a jeho traja ministri zavraždení znepriatelenou marxistickou skupinou, ktorá uchvátila moc.

Od čias invázie smeruje na ostrov významná zahraničná pomoc, ktorá zaisťuje stabilitu vlády a zdravé hospodárstvo. Grenada, najjužnejší z Náveterných ostrovov je najkrajším karibským ostrovom s nádhernou zalesnenou krajinou. Ostrov sa skladá zo zvyškov vyhasnutých sopiek, z ktorých najmladšia a najvyššia je hora sv. Kataríny (840m). Dva z bývalých kráterov sa zmenili na jazerá Grand Etang a Antoine. Jedinou rovinou na ostrove sú dolné toky riek a pobrežný pás zeme na severe a juhu.

Obyvateľstvo a proces osídľovania

Krištof Kolumbus pristál pri Grenade roku 1498. Prvý vážny pokus Európanov usídliť sa na ostrove prekazili karibskí Indiáni. Francúzi ich neskôr vyhnali a založili tu roku 1650 osadu, ale roku 1783 bol ostrov odstúpený Británii. Spoločne s ostrovmi Carriacou a Malým Martinikom sa stal roku 1974 nezávislým členom Spoločenstva s kráľovnou ako hlavou štátu.

Najvýznamnejším hospodárskym odvetvím ostrova je poľnohospodárstvo, ktoré produkuje hlavné vývozné artikle – muškátový oriešok, muškátový kvet a kakao. V poslednom čase začala Grenada vyvážať aj muškátový olej. Väčšina tovární spracováva poľnohospodárske produkty, ale sú tu aj pivovary a výroba konfekcie a nábytku. Viac ako 25% obyvateľov nemá trvalé zamestnanie.

Cestovný ruch je významným odvetvím krajiny

Cestovný ruch, ktorý v čase vlády Maurice Bishopa a po nasledujúcom štátnom prevrate takmer ustal, je dnes dôležitým zdrojom príjmov. Zalesnené kopce, koralová pláž Grand Anse a nádherne položené hlavné mesto St. George´s sú hlavnými lákadlami. Väčšia časť mesta nanovo vznikla po roku 1955, kedy mesto zničil hurikán. V prístave môžu kotviť zaoceánske lode.

Výletné lode kotvia v St. George´s, ale počet návštevníkov bol dlho nízky, pretože v krajine neexistovalo medzinárodné letisko. Keď Kubánci postavili dlhú pristávaciu dráhu pre nové letisko Point Salina, panovali obavy, že ju bude využívať komunistické vojenské letectvo. To bol tiež hlavný dôvod invázie roku 1983. Nové letisko, otvorené roku 1984, odbavuje diaľkové lety a zvyšuje turistickú príťažlivosť ostrova.

Najväčší z ostrovov v súostroví Granadin ležiacich na sever od Grenady je Carriacou, ktorého veľká časť patrí k Sv. Vincencovi. Obyvatelia sa živia stavbou lodí. Malý Martinik je neobývaný.

Dovolenka

Grenada svojou nedotknutou krajinou vytvára dokonalú rovnováhu, ktorá je príťažlivá pre milovníkov dobrodružstva, obyvateľov pláží alebo páry hľadajúce romantickú destináciu pre dovolenku na malebnom, drobnom ostrove, kde si môžete zaplávať v krištáľovo čistých vodách, vydať sa na túru cez dažďový prales navštíviť sedem vodopádov a to všetko za jediný deň. Anglicky hovoriaci obyvatelia patria k najpriateľskejším v Karibiku. Tu sa určite stretnete so zaujímavými aspektami živej kultúry a pohostinnosti.

Ak chcete stráviť svoj čas vychutnávaním slnka, plávaním v chladnej morskej vode alebo šnorchlovaním, ponúka sa pestrý výber v Grenade, Carriacou a Malom Martiniku. Pláž Grand Anse sa môže pochváliť dvojkilometrovým úsekom bielych pieskov a pokojným morom a je obľúbenou voľbou medzi turistami a miestnymi obyvateľmi. Ak hľadáte kúsok oddychu, aby ste sa dostali bližšie k sebe, La Sagesse, Bathway a Levera Beach sú najlepšie úkryty s trasami, ktoré vám umožnia preskúmať krajinu.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency