Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Guatemala
fotogaléria Guatemala
 
Oficiálny názov: Guatemalská republika
Správne členenie: 21 departmentov + hl. mesto
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Guatemala
Rozloha v km2:108 890
Obyvateľstvo:10 928 000 (hustota 100 os. / km2)
Jazyk:španielčina, miestne indiánske jazyky
Mena:quetzal ( 1€ -> cca 11 GTQ )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 6:00h
Susedia:Belize, Honduras a Salvádor, Mexiko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Guatemala
 dovolenka Guatemala
 • hotely Guatemala
 • doprava Guatemala
 • letenky Guatemala
 • cestovné kancelárie Guatemala
 • lastminute Guatemala
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

GUATEMALA

Krajina krásnych hôr a jazier, ktorej demokracia môže opäť priniesť kľud a pokoj potomkom Indiánov a Španielov.

Hornatou Guatemalou často otriasajú zemetrasenia a politické nepokoje. Hrebeň sopiek rovnobežný s pobrežím Pacifiku je príčinou prírodných katastrof, ktoré postupne zničili predchádzajúce hlavné mestá ako Ciudad Vieja roku 1542 a roku 1773 koloniálnu Antiguu a súčasné hlavné mesto Guatemalu postupne v rokoch 1917,1918 a 1976.

Aj politika krajiny je nestabilná. Vlády prichádzajú k moci vojenskými prevratmi a vládnu nespravodlivo a kruto. Armáda sa vzdala moci až roku 1985 a o rok neskôr začala civilná vláda odstraňovať represívny aparát vrátane tajnej polície. Ale politické vraždenie pokračovalo v rokoch 1983-85. Neustály rast cien vyvolal nepokoje a armáda zostávala pripravená v pozadí. Pokračovali aj strety medzi vládnymi vojskami a ľavicovými partizánmi. Roku 1994 vypísala vláda referendum, ktoré malo pripraviť cestu k mierovému riešeniu. Roku 1996 zvíťazil v prezidentských voľbách Alvara Arzu, známy svojou čestnosťou. Ku koncu roka sa mu podarilo uzatvoriť mierovú dohodu s partizánskymi silami a ukončiť tak 36 ročnú občiansku vojnu.

Guatemalčania, potomkovia Indiánov a Španielov

Guatemalčania sú z polovice čistokrvní Indiáni, potomkovia Mayov, ktorých zničené mestá postavené pred 2.000 rokmi stále stoja opustené vo vzdialených nížinách na severe krajiny. Väčšina ostatných obyvateľov sú mestici (miešanci Indiánov a Španielov). Obyvateľstvo je menej rôznorodé ako v iných krajinách Strednej Ameriky, nakoľko sa v krajine usadilo málo Španielov a neboli sem privážaní žiadni otroci.

Domorodé obyvateľstvo sa kultúrne delí na ladinos, ktorí žijú západným spôsobom života, a indígenas, ktorí si udržiavajú staré zvyky, jazyky a kultúru, ktorú ohrozuje dlho trvajúca občianska vojna. Dediny sú ničené a vidiečania vyháňaní alebo zabíjaní vládnymi a partizánskymi vojskami.

Indiáni sú veľmi chudobní. Rímskokatolícki misionári sa snažili zlepšiť osud roľníkov, ale vládou boli považovaní za rozvracačov a museli opustiť krajinu. Namiesto nich prišli americkí kazatelia evangélia, ktorí vládu podporovali. V súčasnosti je v krajine 30 % kresťanov.

Dovolenka, cestovanie

Guatemala je srdcom Mayského sveta. Živá, čarovná a mystická. Jej história sa datuje štyri tisíc rokov späť, keď sa objavila mayská civilizácia, ktorej dedičstvo dnes žije s tradíciami a kultúrou jej obyvateľov. Guatemala je krajina mimoriadneho kultúrneho a prírodného bohatstva a má privilegované geografické umiestnenie. Vzdialenosti od miesta na miesto sú krátke, čo umožňuje navštíviť niekoľko regiónov počas jednej návštevy. Je to jedinečná, dobrodružná, nezabudnuteľná krajina medzi minulosťou a súčasnosťou, s rozmanitosťou aktivít ponúkaných návštevníkom.

Známa ako krajina večnej jari, má príjemné prostredie umožňujúce navštevu kedykoľvek počas roka. Dve medzinárodné letiská La Aurora, ktoré sa nachádzajú v hlavnom meste a Mundo Maya, ktoré sa nachádza v oblasti Petén majú letecké spojenie s okolitými krajinami Ameriky.

Farebné remeselné trhy a regionálne kostýmy, pohostinní Guatemalčania, krása prírody, sopky, jazerá, rieky a hory, spôsobujú že Guatemala zostáva vyrytá do sŕdc navštevníkov. Prírodné, kultúrne a historické dedičstvo možno nájsť v každom kúte krajiny.

Guatemala hostí najväčší počet archeologických lokalít mayskej kultúry, obklopených pôsobivou flórou a faunou, čo z nich robí skutočné pľúca ľudstva. Kúzlo a tajomstvo mayského sveta pretrváva tisícročia, navštívte Tikal, Yaxha, Aguateca, Mirador, Quiriguá a Q'uma'rkaj.

Okrem toho Guatemala ponúka návštevníkom výhody v niektorých špecifických segmentoch, ako je strategická poloha, zariadenia na pozemných a námorných termináloch, ktoré z nej robia dôležitú destináciu pre tichomorské a atlantické plavby. Rybolov na pobreží Tichého oceánu dáva kredit jedného z najlepších miest pre rybárčenie na svete.

Guatemala ponúka množstvo spôsobov, ako si môžete vychutnať svoju dovolenku alebo služobnú cestu, nájdete tu sedem úžasných regiónov z rôznych segmentov cestovného ruchu.

Prírodné zdroje

Napriek tomu že v krajine je chudoba, patrí Guatemala k najbohatším krajinám v Strednej Amerike. Z bohatstva profituje iba malá skupina mocných vlastníkov pôdy, obchodníkov s kávou a spoločnosti zo severnej Ameriky. Kávovník prispel k prosperite krajiny a dosiaľ je hlavnou poľnohospodárskou plodinou. Pestuje sa na nižšie položených svahoch. Ľudia tu na malých políčkach pestujú kukuricu fazuľu a zemiaky pre vlastnú potrebu. Päťdesiat kilometrov široký pás zeme pozdĺž pacifického pobrežia umožňuje pestovať cukrovú trstinu, bavlník, banánovník a poskytuje aj dobré podmienky pre chov dobytka.

Občianska vojna takmer zničila cestovný ruch a zruinovala hospodárstvo. Krajina by mohla dávať viac bohatstva. Kedysi významná ťažba rúd niklu bola síce zastavená, ale je tu ropa, rudy zinku, olova a medi, rovnako ako isté zásoby rúd antimónu a wolframu, ložiská síry a mramoru a veľký hydroenergetický potenciál. Sopečná pôda je úrodná a hospodárskym plodinám sa darí takmer všade, aj keď jedna tretina krajiny nieje takmer obývaná.

Guatemala má najväčší a najrozvinutejší priemysel v Strednej Amerike. V 80. rokoch ho síce zasiahla kríza, ale začiatkom 90. rokov došlo k určitému oživeniu. Mesto Guatemala prudko rastie a tridsaťročný prílev obyvateľov z vidieka spôsobil nárast obyvateľov na viac ako milión, čo je dvadsaťkrát viac ako v druhom najväčšom meste krajiny Escuintla. Hlavné mesto je so svojim textilným, papierenským a farmaceutickým priemyslom centrom hospodárskeho života krajiny. Aj keď je vzdelanie bezplatné, až 55 % dospelej populácie akceptuje negramotnosť.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency