Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Honduras
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Honduraská republika
Správne členenie: 18 departmentov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Tegucigalpa
Rozloha v km2:112 088
Obyvateľstvo:7 300 000 (hustota 65 os. / km2)
Jazyk:španielčina, indiánske dialekty
Mena:lempira ( 1€ -> cca 27 HNL )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 6:00h
Susedia:Guatemala, Nikaragua, Salvador
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Honduras
 dovolenka Honduras
 • hotely Honduras
 • doprava Honduras
 • letenky Honduras
 • cestovné kancelárie Honduras
 • lastminute Honduras
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

HONDURAS

Chudobná, kedysi banánová republika vyváža v súčasnosti predovšetkým krevety a homáre a teší sa na lepšiu budúcnosť.

Od konca 40. rokov bol Honduras najväčším svetovým vývozcom banánov. Zahraničné spoločnosti najmä severoamerická United Fruit Company, riadila priemysel aj vládu a ovplyvňovali štátnu politiku. Honduras, závislý od dobrej úrody, zďaleka neprosperoval, nakoľko zisky v úrodných rokoch odchádzali von z krajiny. Dnes sa pestuje viacero plodín aj keď banány sú stále po káve druhým najdôležitejším vývozným artiklom. Honduras by mohla čakať nádejná hospodárska budúcnosť, vďaka vývozu kreviet a homárov, najmä do Spojených štátov.

Honduras, od roku 1838 úplne nezávislá republika, je iba riedko obývaný. Štyri pätiny pokrývajú hory s hlbokými údoliami riek, barinami a lagúnami pri krátkom pobreží Tichého oceánu a dlhšom pobreží Karibského mora na severe, kde sa pestujú banány.

Hornatý povrch a tropický les komplikujú rozvoj poľnohospodárstva: 29 % krajiny pokrývajú lesy, ale cenné tvrdé drevo (mahagón, ružové drevo, orech) neboli efektívne ťažené. Odlesňovanie a s ním spojená erózia sa stali vážnym problémom. V 70. rokoch sa začal rozvíjať chov dobytka, v 80. rokoch dosiahol vrchol, ale začiatkom 90. rokov začal jeho význam klesať.

Hondurasania

Hlavné mesto Tegucigalpa je obklopené horami, ktoré dosahujú výšky viac ako 2 000 m. V reči Mayov, ktorí obývali krajinu do príchodu Španielov v 16. storočí, značí pomenovanie Tegucigalpa „Strieborné kopce“. Viac ako 90 % obyvateľov krajiny sú mestici, miešanci španielskej a indiánskej krvi. Sedem percent obyvateľov je indiánskeho pôvodu, zvyšok sú mulati, belosi a černosi. Väčšina obyvateľov sú poľnohospodári, ktorí pestujú kukuricu, ryžu a fazuľu pre vlastnú potrebu. Niektorí pomáhajú pri zbere banánov na mechanizovaných plantážach. V mestách žije 44 % obyvateľstva. Až 27 % obyvateľov nevie čítať napriek tomu, že školstvo je bezplatné .

Začiatkom 90. rokov sa Hondurasu podarilo vyhnúť politickým nepokojom, ktoré otriasali Nikaraguou, Guatemalou a Salvádorom. Zápas majstrovstiev sveta vo futbale v roku 1969 vyvolal krátku tzv, futbalovú vojnu so Salvádorom. Zápasy sa vtedy hrali striedavo v oboch hlavných mestách. Pri každej príležitosti si fanúšikovia z druhej krajiny sťažovali na zlé zaobchádzanie a násilie vrátane znásilňovania. Obvinenia viedli až k vojenskému zásahu v obidvoch krajín, ktoré boli na kríž už v dôsledku migrácie Salvádorcov do vidieckych oblastí Hondurasu.

Roku 1992 napokon Salvádor a Honduras podpísali historickú zmluvu o štátnej hranici. O niečo skôr zriadili obidve krajiny spoločne s Guatemalou zónu voľného obchodu.

To svedčí o postupnom zlepšovaní honduraského hospodárstva, ktoré stále zostáva, je chudobné a veľmi zadĺžené. Nedávno vláda vyjadrila svoj zámer splatiť časť dlhov zlatom z potopených španielskych lodí, ktoré boli objavené v pobrežných vodách.

Dovolenka, cestovanie

Príroda a dobrodružstvo - Honduras má približne 90 chránených území, čo zodpovedá 27% rozlohy krajiny. Veľká rozmanitosť flóry a fauny vytvára nádherný kolorit prírody. Medzi najmalebnejšie patrí Súostrovie Cayos Cochinos tvorené 13 timi malými ostrovmi v Honduraskom Karibiku. Vzhľadom na obrovské prírodné bohatstvo vláda vyhlásila súostrovie za chránenú oblasť ako národnú prímorskú pamiatku.

Národný park Celaque Mountain je najpôsobivejším národným parkom v Hondurase, s najvyššou nadmorskou výškou 2.849 m n.m., ktorý pokrývajú svieže lesy. Región La Mosquitia je súčasťou nepreskúmaného tropického dažďového pralesa. V tomto regióne existuje 5 chránených oblastí.

Archeologické náleziská - Honduras je územie s archeologickým bohatstvom: Copán, Údolie Sula, Intibucá, La Paz a Olancho, kde sa sústreďuje väčšina archeologických nálezísk. Existuje viac ako 140 000 lokalít archeologického významu, ktoré ešte neboli preskúmané.

Koloniálne dedičstvo - počas troch storočí, koľko trvalo koloniálne obdobie, sa španielska prítomnosť prejavila vo všetkých oblastiach života Hondurasu, ktorý je v súčasnosti druhou krajinou s najväčším koloniálnym dedičstvom v celej Strednej Amerike.

Živá pôvodná kultúra je ďalšou turistickou atrakciou krajiny. V koloniálnej dobe bol Honduras obohatený o rasový mix medzi osadníkmi s prítomnosťou ôsmich etnických skupín pôvodného a čierneho obyvateľstva, ktoré sa nachádzajú po celej krajine.

Slnko a pláže Honduras ponúka pestré možnosti zážitkov na početných plážach všetkým potrebám, biele piesočnaté pláže, tmavé piesočné pláže, obmývané teplými vodami Karibiku alebo búrlivými vlnami Pacifiku. Ostrov Roatan bol zvolený za tretí najlepší ostrov na svete na dovolenku, kde je najlepšou nepochybne pláž pri západnej zátoke s jemným bielym pieskom, tyrkysovými vodami a koralovým útesom pár metrov od pobrežia. Mesto Trujillo má jednu z najkrajších pláží v krajine. Tranquillo má teplé a čisté more a krásne pláže na pobreží Karibského mora, na týchto plážach vidieť veľké západy slnka nad Punta Castilla.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency