Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Írskofotogaléria Írsko
 
Oficiálny názov: Republika Írsko
Správne členenie: 26 okresov
Politický systém:parlamentná republika
Hlavné mesto:Dublin
Rozloha v km2:70 282
Obyvateľstvo:4 200 000 (hustota 60 os. / km2)
Jazyk:angličtina, írčina ( írska gaelčina)
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Spojené kráľovstvo
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Írsko
 dovolenka Írsko
 • hotely Írsko
 • doprava Írsko
 • letenky Írsko
 • cestovné kancelárie Írsko
 • lastminute Írsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

ÍRSKO

Pätnásť storočí viery a poézie poprekladaných ôsmymi storočiami horkosti a konfliktov poznamenalo krajinu a jej obyvateľov.

Kto navštívil Írsko pochopí prečo je nazývané smaragdovým ostrovom. Jeho obdivuhodná zelená vegetácia je výsledkom mierneho a premenlivého podnebia, za ktoré tento najzápadnejší európsky ostrov vďačí Atlantickému oceánu.

Celý rok postupujú nad ostrovom z oceánu teplé fronty, ktoré zahaľujú krajinu nízkymi mrakmi. Potom príde studený front s jasnou oblohou a krajina sa rozsvieti žiarivými a jasnými farbami.

Írska republika zaujíma štyri pätiny ostrova v tvare obrovskej misky pri pobreží s vrchovinou. Centrálna vápencová plošina poskytuje dobré podmienky pre poľnohospodárstvo. Na juhozápade krajiny v Ciarraí sú najvyššie írske hory – 1 041 m vysoká Carrantuoohil a 953 m vysoká Bréandain u vodopádov Dingle.

Dejiny krajiny však zďaleka tak umiernené nie sú. Búrlivá história niekoľko storočí trvajúceho boja za nezávislosť skončila až roku 1922 – Írska republika je jedným z najmladších európskych štátov. Jej prínos pre západnú kultúru je však obrovský. Írski literárni velikáni Swift, Sheridan, Yates, Shaw, Wilde a nositeľ Nobelovej ceny Samuel Beckett pútajú čitateľov a návštevníkov divadiel po celom svete.

Osem horkých a často krvavých storočí rozdelilo ostrov na dve časti – na republiku, ktorá je prevažne katolícka, a na Severné Írsko, z dvoch tretín protestantskej, ktorá je súčasťou Spojeného kráľovstva. Aj keď politici v Dubline sú stúpencami zjednoteného Írska, iba málo z nich skutočne podporuje terorizmus. Írska republikánska armáda (IRA)je ilegálna ako v Írskej republike, tak v Severnom Írsku.

Tragédiou Írska je, že jeho význam vždy presahoval jeho veľkosť. Po obrátení na kresťanskú vieru sv. Patrikom v rokoch 432 – 465 bola krajina strediskom kresťanskej viery, učenia a kráľovstvom básnikov. Bohatý kláštorný život sformoval írsku cirkev.

O tri storočia neskôr prilákala írska prosperita Vikingov , ktorí sa tu usadili. Írsky hrdina Brian Ború porazil Vikingov u Clontarfu roku 1041. Roku 1171 napadli krajinu normandskí dobyvatelia, ktorých vyslal anglický kráľ Henrich II., aby sa zmocnili ostrova.

NEKĽUDNÁ KRAJINA

Henrich sa prehlásil za vládcu celého ostrova a nechal si svoj vpád potvrdiť cirkvou. Nezávislosť keltského Írska skončila. To bol začiatok zložitých vzťahov Írska s jeho mocným susedom, ktoré boli poznamenané nepochopením, náboženskou neznášanlivosťou, vzburami, represáliami, vyhnanstvom, krutosťou, odvetami a iba riedkymi zábleskmi dobrej vôle.

Roku 1541 bol ostrov pevne pripútaný k Anglicku. Henrich VIII sa nechal prehlásiť írskym kráľom. Jeho pokus reformovať írsku cirkev stroskotal ale v 16.a17. storočí bola skonfiškovaná írska pôda a v severovýchodnej časti ostrova Ulster sa začali usadzovať anglickí a škótski protestanti. Cieľom tejto politiky bolo vytvoriť na severe ostrova protestantskú väčšinu.

Oliver Cromwell je ešte v krajine nenávidený pre krutosť, s akou potlačil roku 1649 katolícke protianglické povstanie. Po víťazstve vojsk Viliama Oranžského v bitve u rieky An Bhóinn roku 1690 bolo katolíkom zakázané vyznávanie ich viery

Neúspešné povstanie Wolfa Tonea a jeho Spoločnosti zjednotených Írov roku 1798 bolo predohrou pred ďalším krvavým storočím. Roku 1801 vstúpil do platnosti zákon o únii medzi Britániou a Írskom, írsky parlament bol zrušený a írski poslanci boli naďalej volení do britského parlamentu vo Westminsteri.

V tých časoch panovali v Anglicku protikatolícke nálady a katolíci nesmeli zastávať verejné úrady. Roku 1828 bol však katolík Daniel Ó Connell zvolený poslancom za grófstvo An Clár, čo donútilo britskú vládu prijať zákon o rovnoprávnosti. Politické udalosti v polovici minulého storočia zostávali v tieni ťaživej hospodárskej reality, keď bola úroda zemiakov zničená plesňou.

Pred veľkým hladomorom, ktorý začal roku 1845, žilo v krajine viac ako 8 miliónov obyvateľov. Do roku 1848 stratilo Írsko viac ako milión obyvateľov následkom chorôb, hladu a emigrácie. Roky hladomoru začali pokles počtu obyvateľov. Od roku 1900 emigrovali 2 milióny obyvateľov, prevažne do Severnej Ameriky. Dnes žije v Spojených štátoch viac ako 10 miliónov obyvateľov írskeho pôvodu. To je trikrát toľko ako v samotnom Írsku.

Po hladomore sa objavilo fenianske revolučné hnutie, ktorému sa podarilo dosiahnuť istých parlamentných reforiem. V predvečer 1. svetovej vojny bola britská vláda pripravená priznať Írsku samosprávu aj napriek námietkam ulsterských protestantov. Keď vypukla 1. svetová vojna väčšina Írov zabudla na nespokojnosť a 250 000 vojakov bojovalo ako dobrovoľníci v britskej armáde.

Roku 1918 založilo politické hnutie Sinn Féin írsky parlament na čele s De Valerom Vojenské krídlo Sinn Féin Írska republikánska armáda vyhlásila Britom vojnu a tá odpovedala vytvorením oddielov, ktorí bojovali násilím proti násiliu. Roku 1921 podpísal predák IRA Michael Collins (1890 – 1922) zmluvu s Britániou, ktorá zaručovala Írsku šiestim z deviatich grófstiev nezávislosť.

Slobodný írsky štát začal formálne existovať roku 1922, najprv ako domínium v rámci Britského spoločenstva národov. De Valera, ktorý sa stal ministerským predsedom, prerušil posledné putá s Britániou. Roku 1949 bol slobodný štát vyhlásený republikou ktorá už nebola členom Spoločenstva. Roku 1955 vstúpilo Írsko do OSN. Roku 1973 sa stalo členom Európskeho spoločenstva.

Nepokoje a teroristické akcie vyvolávané IRA a ostatných nacionalistických skupín pokračovali ako v Írsku tak aj v Británii, v Európe a predovšetkým v Severnom Írsku, kde bolo v rokoch 1969 – 84 zabitých 3 000 a zranených 36 000 osôb. V roku 1998 obyvatelia v Severnom Írsku ako aj v Írskej republike schválili historickú dohodu o vytvorení severoírskeho parlamentu a cezhraničných orgánov , ktoré výrazne zblížia obidve časti ostrova.

Hospodárstvo

Obmedzené energetické zdroje krajiny a vzdialenosť od hlavných stredísk a trhov rozvíjajúcej sa Európy 19. storočia spomalilo priemyselný rozvoj. Hlavná energetická surovina tej doby – uhlie bolo dovážané z Veľkej Británie. V 20. rokoch bola započatá elektrifikácia krajiny založená na využití energetického potenciálu rieky An tsionainn.

Rašelina ktorá v zle odvodňovanej krajine pokrýva sedminu rozlohy krajiny je hlavným domácim energetickým zdrojom. Roku 1989 začali byť využívané blízko pobrežia dve náleziská zemného plynu. Ďalší plyn bude prúdiť plynovodom zo Škótska.

Už od roku 1932 sa vláda snaží budovať priemysel, aby znížila emigráciu. Tá v 50. rokoch dosahovala 40 000osôb ročne. Na začiatku 80. rokov postihla Britániu nezamestnanosť, ale lacná pracovná sila v Írsku prilákala mnoho európskych a Japonských spoločností a tak bola posilnená zamestnanosť v krajine. V Dubline a jeho predmestí žije jedna tretina obyvateľov krajiny. V meste je pivovarnícky, potravinársky, strojárenský odevný a sklársky priemysel.

Mesto je taktiež hlavným finančným a vydavateľským sídlom rozhlasového, televízneho a ostatného komunikačného priemyslu. Napriek snahám o rovnomernejšie rozmiestnenie priemyselných podnikov, polovica z nich stále zostáva v Dubline. Írsko sa rýchlo rozvíja a predpokladá sa, že predbehne Spojené kráľovstvo v príjme na jedného obyvateľa.

Niektoré z najprestížnejších írskych podnikov sú stále štátne. Roku 1950 bola založená rada pre priemyselný rozvoj, ktorá mala pomocou daňových úľav prilákať do krajiny zahraničné firmy. Asi najvýznačnejšou udalosťou bolo vybudovanie celkom nového priemyselného mesta pri medzinárodnom letisku Shannon.

Turistický ruch

Krajina výrazne ťaží z turistického ruchu. Návštevníci si prichádzajú vychutnať nezničenú krásu krajiny, jazier, stretnúť sa s priateľskými a pohostinnými ľuďmi a oddýchnuť si. Návštevníci sa stretávajú s krajinou, kde si katolícka viera uchovala svoj vplyv. Roku 1995 sa obyvatelia Írska po prvý krát vyslovili v prospech rozvodov, aj keď potraty naďalej odmietajú. V referende však súhlasili s tým, že sa ženy môžu tomuto zákroku podrobiť v zahraničí.

Roku 1990 bola zvolená prezidentkou prvá žena Mary Robinsonová a roku 1993 sa žena dostala na čelo jednej z írskych politických strán. Krajina je rozdelená na provincie, ktoré boli kedysi kráľovstvom. Na severe a západe je divoký Connacht, ktorý zahŕňa grófstvo Sligeach, Maígh a Gaillimh a modré jazerá a modré hory Conamara. Na juhu v Muillimh sa nad poloostrovmi Corcaigh a Ciarraí vybiehajúcimi do Atlantického oceánu, týčia vrcholy pohorí Caha, Slieve Mish a Cruacha Dubha.V grófstvach provincie Laighean, sú prosperujúce farmy a malé mestečká a dedinky. V rybárskom raji Pontoon medzi zátokami Con a Cullin v grófstve Maígh sa pri love lososov vyžaduje povolenie, ale až potom ak nejakého chytíte.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency