Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Kiribatifotogaléria Kiribati
 
Oficiálny názov: Republika Kiribati
Správne členenie: 6 okruhov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Bairiku ( na atole Tarawa)
Rozloha v km2:811
Obyvateľstvo:99 350 (hustota 123 os. / km2)
Jazyk:kiribatština, angličtina
Mena:austrálsky dolár ( 1€ -> cca 1,3 AUD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Kiribati
 dovolenka Kiribati
 • hotely Kiribati
 • doprava Kiribati
 • letenky Kiribati
 • cestovné kancelárie Kiribati
 • lastminute Kiribati
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KIRIBATI

Vzdialené Tichomorské ostrovy ležia takmer na priesečníku svetovej dátovej čiary a rovníka.

Na kiribatskej zástave letí fregatka nad slnkom vychádzajúcim z modrého mora. Je to výstižný symbol týchto slnečných koralových ostrovov uprostred Tichého oceánu. Až do získania nezávislosti roku 1979, boli známe ako Gilbertove ostrovy.

Kiribati je nezávislá republika v Spoločenstve národov, ktorá sa nachádza v centrálnom Tichom oceáne, približne 4000 km juhozápadne od Havaja. Je súčasťou rozdelenia tichomorských ostrovov, ktoré sú známe ako Mikronézia. Kiribati sa skladá z 33 koralových ostrovov rozdelených medzi tri ostrovné skupiny: Gilbertove ostrovy, ostrovy Phoenix a ostrovy Line.

Všetky ostrovy sú atoly (ostrovčeky v tvare kruhu s centrálnymi lagúnmi) s výnimkou ostrova Banaba na Gilbertských ostrovoch, ktorý je vyvýšeným vápencovým ostrovom. Z 33 kiribatských ostrovov je 21 obývaných. Väčšina obyvateľov je sústredená na Gilbertských ostrovoch a iba jeden z ostrovov v zoskupení Phoenix (o. Kanton) je obývaný a tri z ostrovov Line sú trvalo obývané. Hlavným mestom Kiribati je Tarawa, atol na Gilbertských ostrovoch.

Prírodné podmienky

Súostrovie tvorí 33 ostrovov a atolov vrátane Banaby (skôr nazývanej Oceán), Phoenixských ostrovov a niektorých Líniových ostrovov. Názov Gilbertove ostrovy dostala krajina v 20. rokoch 19. storočia. More v okolí ostrovov si v prvých troch štvrtinách 19. storočia obľúbili americké a britské rybárske lode, ktoré tu lovili vorvane obrovské.

História

Prvý stály osadník prišiel v roku 1837. Spoločne s Lagúnovými ostrovmi (dnešné Tuwalu) bola väčšina Gilbertových ostrovov od roku 1892 britským protektorátom a od roku 1919 britskou kolóniou. Lagúnové ostrovy sa odtrhli roku 1975. Republika Kiribati sa rozkladá na 5 mil. km2 Tichého oceánu. Počas 2. svetovej vojny ostrov okupovali Japonci, ale po bitke na Tanawe roku 1943 sa ostrovy opäť dostali pod britskú správu.

Obyvatelia

Pôvodní obyvatelia sú Mikronézania (na rozdiel od Tuwalu, kde žijú Polynézania) a v dôsledku pôsobenia európskych misionárov kresťania. Hlavnou potravou sú ryby. Pôda je chudobná, najčastejšie sa pestuje hľuznatá plodina babai (taro), ktorá rastie v hlbokých jamách.

V období 1900-80 sa na Banabe ťažilo veľké množstvo fosfátov na vývoz, ale zdroje už boli vyčerpané. Kiribati dostáva poplatky od krajín (vrátane Ruska), ktoré lovia ryby v jeho vodách.

Dovolenka, cestovanie

Kiribati je pre cestovateľov, ktorí milujú objavovanie, ktorí majú radi dobrodružstvo mimo turistického chodníka, pre ľudí, ktorí chcú pochopiť krajinu - nielen vidieť. Kiribati vám ukáže nekomplikovaný spôsob života, kde rodina a komunita sú na prvom mieste.

Nachádza sa v ekvádorskom mierovom pásme, na východe Kiribati ponúka rybárčenie na svetovej úrovni (lov zveri a kosti) z ostrova Kiritimati. Na západe je skupina ostrovov Gilbert, ktorá ponúka úžasné a jedinečné kultúrne zážitky. Hlavné mesto Tarawy má historické pamiatky a artefakty z druhej svetovej vojny, tu sa odohrala známa bitka pri Tarawe.

Väčšina atolov čnie sotva viac ako šesť metrov nad morom a je obklopená bariérovými útesmi vytvárajúcimi malebné lagúny vhodné na rybolov, šnorchlovanie, potápanie, plávanie a iné vodné športy. Profesionálny sprievodcovia pre potápanie sú k dispozícii na Vianočnom ostrove, Fanning Island a Tarawa.

Ostrov Tarawa

Tarawa je atol a hlavné mesto Kiribati v centrálnom Tichom oceáne. Zahŕňa Severnú Tarawu, ktorá má veľa spoločného s ostatnými, vzdialenejšími ostrovmi Gilbertsovej skupiny a Južnú Tarawu, ktorá je od roku 2010 domovom 50.182 obyvateľov, t.j. polovice celkovej populácie v krajine. Atol je známym miestom bitky pri Tarawe počas druhej svetovej vojny.

Tarawa má veľkú lagúnu, celkovú plochu 500 metrov štvorcových a široký útes. Hoci je prirodzene bohatý na ryby a mäkkýše všetkých druhov, morské zdroje sú drancované veľkým a rastúcim počtom obyvateľstva. Sucho je časté, ale v bežných rokoch sú dostatočné zrážky na udržanie potravy, chleba, papája a banány, ako aj kokosový orech a pandanus tvoria základ miestnej kuchyne.

Severná Tarawa sa skladá z reťazca ostrovčekov, pričom najsevernejší ostrovček je Buariki. Ostrovy sú na miestach oddelené širokými kanálmi, ktoré sú najlepšie prekrížené pri odlive. Na južnej Tarawe sa vďaka vybudovaniu chodníkov vytvoril jeden pás pozemkov od Betio na západe až po Buota na severovýchode.

Ľudia prišli na tieto ostrovy pred tisíckami rokmi a od staroveku došlo k migráciám do a z Kiribati. Prieskum Tichého oceánu odhalil, že osídlenie Gilbertských ostrovov začalo okolo roku 200 pred naším letopočtom. Kiribaťania sú stále vynikajúcimi námorníkmi, ktorí sú schopní robiť oceánske plavby na vlastnoručne robených lodiach pomocou tradičných navigačných techník.

Počas druhej svetovej vojny bol ostrov Tarawa obsadený Japoncami. Dňa 20. novembra 1943 sa tu odohrala krvavá bitka pri Tarawe. V ten deň pristávali na Tarawe americkí námorní vojaci a utrpeli ťažké straty od japoncov. Po 76 hodinách intenzívnych bojov sa americké vojská vylodili a ovládli pozície. Celkový počet padlých 6 000 na oboch stranách.

Vláda Kiribati začala projekt obnovy cestnej premávky, aby na hlavnej ceste medzi západným Betiom a východným ostrovom Bonriki nahradila prašnú hlavnú cestu asfaltovou.

Ostrov Kiritimati

Názov ostrova znamená "Vianoce" v kiribatskom jazyku. Hoci väčšina obyvateľov, ktorí nie sú Kiribaťanmi, stále správne hovorí o mene ostrova ako o Vianočnom ostrove, však zmena pravopisu niekedy vedie k nesprávnemu pochopeniu.

Ostrov má najväčšiu plochu akéhokoľvek korálového atolu na svete, okolo 388 kilometrov štvorcových, jeho lagúna má zhruba rovnakú veľkosť. Atol má asi 150 km po obvode, zatiaľ čo pobrežie lagúny sa rozprestiera na viac ako 48 km. Kiritimati tvorí viac ako 70% celkovej rozlohy Kiribati, krajiny zahŕňajúcej 33 tichomorských atolov a ostrovov.

Leží 232 km severne od rovníka, v najvzdialenejšom časovom pásme na svete, UTC + 14, a je jedným z prvých obývaných miest na Zemi, kde začína deň. Napriek tomu, že je 2.460 km východne od 180 poludníka, premiestnenie medzinárodnej linky Kiribati v roku 1995 presunulo Kiritimati na západ od dátumu.

Jadrové testy uskutočnilo na Kiribati Spojené kráľovstvo koncom 50-tych rokov a Spojené štáty v roku 1962. Počas týchto testov nebol ostrov evakuovaný. Následne britskí, novozélandskí a fijskí vojaci, ako aj miestni ostrovani tvrdili, že trpia vystavením žiareniu z týchto výbuchov.

Ostrov Tabiteuea

Tabiteuea, predtým ostrov Drummond, je atol na Gilbertských ostrovoch Kiribati, ďalej na juh od Atolu Tarawa. Atoll sa skladá z dvoch hlavných ostrovov: Eanikai na severe, Nuguti na juhu a niekoľko menších ostrovčekov medzi východným okrajom atolu. Atol má celkovú rozlohu 38 km2, zatiaľ čo lagúna meria 365 km2. Počet obyvateľov v roku 2005 predstavoval 4 899 obyvateľov.

Zatiaľ čo väčšina atolov Gilbertských ostrovov zodpovedá oblastiam miestnej správy riadenej ostrovnými radami, Tabiteuea, podobne ako hlavný atol Tarawa, sa delí na dve: Tabiteuea severná a Tabiteuea južná. Tabiteuea severná má rozlohu 26 km2 a počet obyvateľov 3 600, rozdelený medzi dvanásť obcí, hlavné mesto je Utiroa. Tabiteuea južná má rozlohu 12 km2 a má rozlohu 1299 obyvateľov, rozdelených medzi šesť dedín, hlavné mesto je Buariki.

Tabiteuea je krajina bez náčelníkov, ostrov je tradične rovnostársky. Koncom osemdesiatych rokov boli dva ostrovy miestom náboženskej vojny, keď sa obyvateľstvo Tabiteuea Sever obrátilo na kresťanstvo a pod vedením muža, ktorý sa nazýva Kapu, ktorý zhromaždil "kňazskú armádu na krížovú výpravu", napadol a podmanil si Tabiteuea Juh, ktorý si zachoval pôvodnú náboženskú tradíciu.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency