Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Luxembursko krajinafotogaléria Luxembursko
 
Oficiálny názov: Luxemburské veľkovojvodstvo
Správne členenie: 3 kraje
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Luxemburg
Rozloha v km2:2 586
Obyvateľstvo:502 000 (hustota 194 os. / km2)
Jazyk:luxemburčina, francúzština, nemčina, angličtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Europa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Francúzsko, Nemecko, Belgicko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Luxembursko
 dovolenka Luxembursko
 • hotely Luxembursko
 • doprava Luxembursko
 • letenky Luxembursko
 • cestovné kancelárie Luxembursko
 • lastminute Luxembursko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

LUXEMBURSKO

Posledné Európske nezávislé vojvodstvo je malý štát, ktorý hrá v medzinárodnej politike veľkú úlohu.

Aj keď je Luxembursko malý štát, hrá aktívnu úlohu v západoeurópskej politike a je zastúpené vo všetkých komisiách, aj keď iba jedným členom. Luxembursko bolo povýšené veľkovojvodstvo roku 1354 Karolom IV.

Zo stoviek nezávislých vojvodstiev, ktoré v stredoveku existovali v západnej a strednej Európe, ako jediné vydržalo dodnes. Roku 1945 sa stalo zakladajúcim členom OSN a bolo taktiež zakladajúcim členom NATO(1949) a Európskeho hospodárskeho spoločenstva (1957). Bolo prvým sídlom Európskeho súdneho dvora a sekretariátu Európskeho parlamentu. Je jedným z hlavných finančných centier a sídlom 190 rôznych bánk. Roku 1958 sa Luxembursko spojilo s Belgickom a Holandskom a vytvorilo colnú úniu Benelux (celkom slobodný obchodný a pracovný trh).

Severná časť Luxemburska Ösling je hornatá a malebná. Zahŕňa južný okraj pohoria Ardeny a Eiffel a preteká ňou rieka Süre. Južná časť, Gutland (dobrá zem), zemepisne patrí k francúzskemu Lotrinsku. Má príjemnú klímu a je úrodnejšia. Ložiská rúd železa umožnili rozvoj oceliarstva. Na východe ohraničuje Luxembursko rieka Mosela a dolný tok Süre, v ktorej údoliach sa darí hroznu.

Luxemburčania hovoria francúzsky, nemecky, ale najradšej používajú vlastný dialekt nemčiny luxemburčinu . Priemyselné podniky a medzinárodné inštitúcie lákajú tisícky cudzích robotníkov, ktorí tvoria tretinu obyvateľstva.

Počas 2. svetovej vojny, v roku 1940, obsadilo nacistické Nemecko neutrálne Luxembursko a pripojilo ho k Veľkonemeckej ríši. Asi 10.000 luxemburčanov bolo prinútených bojovať v Hitlerovej armáde, zatiaľ čo ďalší sa účastnili hnutia odporu proti nemeckým okupantom. Až roku 1986 sa západné Nemecko konečne rozhodlo zaplatiť Luxembursku odškodnenie vo výške 13 mil. mariek.

Kedysi bolo Luxemburské bohatstvo založené na ťažkom priemysle. Dnes vďačí krajina za svoju prosperitu úspešnému prechodu k hospodárstvu založenom na službách. Luxembursko sa stalo dôležitým finančným strediskom a v posledných rokoch sa tu rýchlo rozvíja aj multimediálny sektor.

Dovolenka

Mnohí hovoria, že Luxembursko dokazuje mimoriadnu všestrannosť, ktorú zdôrazňuje jeho vonkajší pohľad, rozmanitosť jeho multikultúrnej spoločnosti, regionálne rozdiely a miestne osobitosti, ktoré formujú krajinu do mimoriadne bohatej pluralitnej spoločnosti.

Luxemburské veľkovojvodstvo ponúka širokú škálu rekreačných príležitostí. Milovníci prírody, športovci, cykloturisti, milovníci umenia, gurmáni, shopaholici alebo nočné sovy budú môcť vychutnať svoje záľuby v Luxembursku. Od koncertov a renomovaných hudobných festivalov až po viacjazyčné divadelné večery; od umeleckých výstav po literárne podujatia, ktoré sa konajú na mimoriadnych kultúrnych miestach, má Luxembursko kultúrnu ponuku zahŕňajúcu rôznorodosť a kvalitu.

Príroda - uprostred rovín a lesov, ktoré sú posypané jazerami a riekami, je krajina očarujúca a fascinujúca. Nečakaný objav malebnej dediny, záhadnej zrúcaniny alebo len úchvatnej krajiny čakajú za každou zákrutou. Skalné útvary, meandrujúce potoky alebo farebná flóra - príroda v Luxembursku stále skrýva niektoré miesta, ktorých sa ľudstvo nedotklo. Rodinné výlety, výlety alebo romantické prechádzky.. Luxembursko je domovom rôznych prírodných oblastí, ktoré čakajú na objavovanie po celý rok.

Obchodný cestovný ruch

Hľadáte jedinečné prostredie pre kongresy, konferencie, semináre alebo show? Plánujete služobnú cestu? Najlepšie infraštruktúry nájdete v Luxemburgu, srdci Európy a ideálnym miestom na spájanie podnikania, kultúry a voľného času.

S dlhoročnou tradíciou kultúrnej a obchodnej výmeny; s viacjazyčným a multikultúrnym prostredím; s hlavnou strategickou polohou a vysokokvalitnou infraštruktúrou MICE (stretnutia, podnety, konvencie, udalosti), Luxembursko viac ako kedykoľvek predtým ponúka veľký rozbočovač pre podniky a konferencie.

Tímy Lucemburského dohovorského úradu, oficiálneho úradu pre konvencie luxemburského mesta a luxemburského Congrès, ktoré sú zodpovedné za propagáciu Veľkovojvodstva ako krajiny medzinárodných stretnutí a ktoré spravujú Európske konferenčné centrum Luxemburgu. Dôvody pre Luxembursko ako destináciu MICE:

  • najmodernejšia infraštruktúra MICE v hlavnom meste a celej krajine
  • neodolateľná kombinácia podnikania, kvalita života a nezabudnuteľné kultúrne výlety
  • finančné, ​​bankové a obchodné centrum medzinárodného renomé
  • európske hlavné mesto a viacjazyčné a multikulturálne prostredie vytvára kľúčové kongresové centrum v srdci Európy
  • medzinárodné letisko, hustá cestná sieť pripojená do celej Európy, TGV do Paríža a Štrasburgu
  • vysokokvalitné služby: kulinárska rozmanitosť, top reštaurácie a výber prvotriednych hotelov

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency