Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Maltafotogaléria Malta
 
Oficiálny názov: Maltská republika
Správne členenie: 68 miestnych rád
Politický systém:parlamentná republika
Hlavné mesto:Valetta
Rozloha v km2:316
Obyvateľstvo:373 000 (hustota 1180 os. / km2)
Jazyk:maltčina, angličtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Taliansko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Malta
 dovolenka Malta
 • hotely Malta
 • doprava Malta
 • letenky Malta
 • cestovné kancelárie Malta
 • lastminute Malta
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MALTA

Ostrovnej pevnosti sa odchodom Britov otvorili nové možnosti – ale bývalí britskí kolonizátori sa sem teraz vracajú za slnkom a daňovými úľavami.

V časoch antického Grécka bola Malta známa ako „ pupok Stredozemného mora“. Tiež ďalší osud mu určovala najmä jeho strategická poloha prostred mora medzi Sicíliou a Tuniskom.

Britské námorné a strategické záujmy vo veľkej miere ovplyvnili vzhľad ostrova. – v blízkosti hlavného mesta Valetty vznikol veľký prístav, ktorý zďaleka presahuje skromné miestne potreby. Mestská aglomerácia Valetty, sa rozkladá na polostrove a na priľahlej pevnine. Má vyše 200.000 obyvateľov. Preľudnenie neviedlo k zániku pamiatok dávnej maltskej minulosti. K najzaujímavejším patria 5 800 rokov staré obytné jaskyne v Ghar Dalamu na juhu. Republika Malta leží na plochých vápencových ostrovoch. Najväčší z nich je Malta, kde sa sústreďuje hospodársky, politický a kultúrny život. Na severe sa nachádza ostrovček Comino, obklopený útesmi a najviac na severe leží Gozo s riedkym osídlením a najväčším mestom Victoria. Jeho obyvatelia sa živia poľnohospodárstvom a rybolovom.

Ostrov Malta dosahuje maximálnej výšky 240 m. Na juhozápade klesá do mora skalnatými svahmi, východné a juhovýchodné pobrežie je členité a vhodné na kotvenie lodí. Najväčším problémom Malty je voda. Ostrovy nemajú vlastné rieky a vápencové podložie všetku dažďovú vodu pohlcuje. Tam kde sa nerozprestierajú skromné políčka, rastie suchomilná vegetácia typická pre celú oblasť Stredozemného mora.

Malý ale strategicky významný ostrov ovládali postupne Féničania, Kartáginci, Rimania, Arabi, Normani a Španieli. Nasledovalo koloniálne obdobie, kedy moc bola v rukách johanitov, ktorým sa neskôr začalo hovoriť maltézski rytieri. Po nich prišli Francúzi a po nich Briti.

Dôležitým momentom v dejinách ostrova bol rok 1565, kedy ostrov odolával tureckému obliehaniu. Následne počas štyroch storočí, bola Malta často využívaná ako námorná pevnosť- najprv ako južná bašta kresťanskej Európy, neskôr po otvorení Suezského prieplavu roku 1869 ako ochrana krátkej námornej cesty do Indie. Počas 2. svetovej vojny slúžil ostrov ako pevnosť Spojencov.

Až do konca 50. rokov sa maltské hospodárstvo opieralo o existenciu britskej vojenskej základne, ktorá poskytovala krajine polovicu zahraničných príjmov a štvrtinu celkových pracovných príležitostí na ostrove. Roku 1979 Briti základňu zlikvidovali a úplne sa z krajiny stiahli. Nasledujúce roky priniesli veľké politické a hospodárske zmeny. Došlo k rozvoju ľahkého priemyslu a cestovného ruchu. Ostrov sa stal rajom britských dôchodcov, ktorí si tam užívajú slnko a nízke dane.

Najväčšou politickou zmenou bola najprv samostatnosť Malty v rámci Spoločenstva roku 1964 a v roku 1974 jej premena na republiku. Počas úradovania predsedu vlády Doma Mintoffa získala Malta nezávislosť a uzatvorila obchodné a hospodárske zmluvy aj s Čínou a Líbiou. Maltu stále ovláda silná katolícka cirkev spolu s Nacionalistickou stranou. Jej vodca Edward Fenech Adami sa snažil upevniť putá so Západom, zaviesť tržné hospodárstvo a zaistiť vstup do Európskej únie. Návratom socialistov na čelo krajiny vedených Alfredom Santom na konci roka 1996 sa vláda tohto zámeru vzdala a vrátila sa k neutralite. Roku 2004 vstúpila napokon do Európskej únie.

Dovolenka, cestovný ruch

Na Malte preskúmate 7000 rokov histórie, pritom súčasnosť prináša vášnivý život. Tie tisíce rokov prežijete s neuveriteľným množstvom vecí, ktoré môžete objaviť. A kdekoľvek idete, ostrovné scenérie a architektúra poskytujú nádherné pozadie. Farby sú zarážajúce, medovo sfarbené kamene proti najhlbšiemu stredomorskému azúru.

Maltézske ostrovy boli opísané ako jedno veľké múzeum v prírode, kde dnes vidieť veľa z ich minulosti. Zoznámte sa s tajomnou prehistóriou ostrovov, putujte po stopách sv. Pavla alebo si pozrite, kde rytieri sv. Jána bránili kresťanstvo.

Okružná ostrovná plavba a prehliadka najdôležitejších historických pamiatok, po večeri bohatý nočný život, to je skutočná výhoda pobytu na Malte. Lákavé pre hľadačov nových poznatkov, objavovateľov histórie. Záujemcov o šport uspokojí more a množstvo súvisiacich športovísk a aktivít, more a pôda sú vhodné pre náročné skalné lezenie alebo mierne prechádzky. Malta má wellness a kúpeľné zariadenia v luxusných hotelových a klubových strediskách.

Ponuku spestria sesterské ostrovy Gozo a Comino, Tu sa dovolenka stáva skutočným pobytom v raji najúžasnejších stredomorských foriem.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency