Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Mikronézia krajinafotogaléria Mikronézia
 
Oficiálny názov: Federatívne štáty Mikronézie
Správne členenie: 4 štáty vo federácii (Kosrae, Pohnpei, Chuuk, Yap)
Politický systém:federatívna republika
Hlavné mesto:Palikir
Rozloha v km2:700
Obyvateľstvo:110 000 (hustota 157 os. / km2)
Jazyk:mikronézčina, angličtina
Mena:americký dolár ( 1€ -> cca 1,4 USD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 10:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Mikronézia
 dovolenka Mikronézia
 • hotely Mikronézia
 • doprava Mikronézia
 • letenky Mikronézia
 • cestovné kancelárie Mikronézia
 • lastminute Mikronézia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MIKRONÉZIA

Štát stoviek ostrovov, ktoré sa tiahnu v dĺžke viac ako tritisíc kilometrov.

Celkom 600 ostrovov a atolov Federatívnych štátov Mikronézie je roztrúsených po hladine Tichého oceánu v súostroví Karolíny. Rozlohou 700 km2 patria medzi najmenšie na svete, ale približne 1.609.344 km2 Tichého oceánu im dáva kredit 14. najväčšia exkluzívna hospodárska zóna na svete. Názov Mikronézia znamená „svet malých ostrovov“. Po španielskych, nemeckých a japonských kolonistoch prišli roku 1947 Spojené štáty, ktoré spravovali krajinu ako územie tichomorských ostrovov. V roku 1986 schválil americký Kongres pätnásťročné voľné pridruženie Mikronézie, rovnako ako susedné Marshallové ostrovy.

Podľa dohody sú ostrovy samosprávne, Spojené štáty sa starali iba o otázky bezpečnosti. Roku 1990 potvrdila OSN ukončenie správy a v roku 1991 sa Mikronézia stala nezávislým a plnoprávnym členom OSN. Aj keď rozloha ostrovov je 721 km2, polovicu rozlohy zaberajú ostrovy Pohnpei, Chuuk a Yap.

Federatívne štáty Mkironézie zahŕňajú všetky ostrovy Karolín s výnimkou Palauských ostrovov na západe, ktoré sa roku 1978 rozhodli pre nezávislosť.

Názov Karolíny dostali ostrovy od Španielov, ktorí tam v 16. storočí zakotvili a ostrovy ovládli. Roku 1899 však ostrovy odkúpilo Nemecko. Predkovia domorodých obyvateľov prišli z Ázie asi v 3. tisícročí pr. n. l. Pred 600 rokmi vybudovala na Pohnpei neznáma civilizácia mesto Nan Madol - kamenné budovy na umelých ostrovoch, popretkávaných sieťou kanálov. Mikronézska federácia dostáva výraznú hospodársku pomoc od Spojených štátov.

Obyvateľstvo

Takmer 100% populácie tvoria tichomorskí ostrovani a Aziati. Malá, ale výrazná menšina je japonského pôvodu. Približne polovica obyvateľstva žije na ostrove Chuuk (49%), asi štvrtina v Pohnpei (24%) a na ostrovoch Kosrae, Yap a Outer Yap približne 15% z celkového počtu 114.000 obyvateľov. Sťahovanie do miest za prácou a vzdelaním spôsobuje kumuláciu mestského obyvateľstva. Populačný rast je v Mkironézii značný, nadpolovičná väčšina ľudí má menej než 30 rokov. Väčšinovým náboženstvom je kresťanstvo, zbytok tvoria. V krajine nie je žiadny úradný jazyk, angličtina je však široko používaná vo vláde a v obchode. Mimo hlavných miest sa používajú pôvodné miestne jazyky.

Hospodárstvo

Vo väčších mestách žije veľa ľudí americkým spôsobom života, ale na vidieku bol tradičný život pozmenený storočiami koloniálnej nadvlády iba prekvapivo málo. Miestni obyvatelia sa živia rybolovom a samozásobiteľným poľnohospodárstvom, hlavnými surovinami sú chlebovník, taros, kokosové orechy a banány, ale na niektorých ostrovoch sa pestujú aj jahody, maniok a sladké zemiaky. Hydina, ošípané a psy sa niekedy chovajú aj na jedlo. Na vývoz sa pestuje kopra. Bohaté loviská tuniakov v okolí sú využívané aj americkými, japonskými a kórejskými rybármi. Mikronézska federácia však vyberá poplatky za rybolov v okruhu 370 km od ostrovov. O hospodársku budúcnosť krajiny sa starajú rybolov a cestovný ruch.

Služby turistom sú hlavným zdrojom miestnych príjmov krajiny. Klientela z celého sveta vyhľadáva najmä pláže mikronézskych ostrovov, ktoré im sľubujú exotickú dovolenku a pod hladinou nádherný podmorský život, raj pre jachtárov, potápačov a šnorchlovanie. Príležitosti turizmu sú vyššie, než súčasné využitie, ale obmedzená infraštruktúra a dostupnosť sú momentálnymi obmedzeniami. Hlavnú zložku príjmov krajiny tvoria zahraničné dotácie, USA prispieva Mikronézii približne 2/3 rozpočtu.

Doprava

Letecká a námorná doprava zabezpečujú kontakt s okolitým svetom. Lodné prístavy sú v Dekehtik na ostrove Takatik, na Pohnpei, Colonia, Kosrae a Weno. Hlavné ostrovy majú spojenie prostredníctvom medzinárodných letísk. Malé lode premávajú aj na odľahlé atoly v rámci vnútročtátnej dopravy. Niektoré atoly sú spojené vnútornýi letmi. Všetky obce a mestá na veľkých ostrovoch sú dostupné po cestných komunikáciách a hlavné cesty sú spevnené.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency