Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Monako krajinafotogaléria Monako
 
Oficiálny názov: Monacké kniežatstvo
Správne členenie: 4 štvrte (Fontvieille, La Condamine, Monaco-Ville, Monte Carlo)
Politický systém:konštitučné kniežatstvo
Hlavné mesto:Monako
Rozloha v km2:1,95
Obyvateľstvo:32 000 (hustota 1640 os. / km2)
Jazyk:francúzština, monacký dialekt, taliančina, angličtina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Francúzsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, alebo OP
Pozri tiež: Monako
 dovolenka Monako
 • hotely Monako
 • doprava Monako
 • letenky Monako
 • cestovné kancelárie Monako
 • lastminute Monako
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MONAKO

Koleso šťasteny sa otáča v rozprávkovom kniežatstve, ktoré žije zo zábavy a hazardných hier.

Slnko sa odráža v belasom Stredozemnom mori, luxusné jachty sa hojdajú v prístave, opálení boháči a celebrity sa slnia na plážach – to sú obrázky, ktoré vystihujú Monako. K tomu pridajte hazard a romantiku kasína, napätie a nebezpečenstvo Rallye Monte Carlo a Veľkej ceny Monaka pretekov F1, medzinárodný tenisový turnaj štartujúci sériu antukových Top podujatí, cirkusový festival. Rozprávková svadba kniežaťa Rainiera s americkou filmovou hviezdou Grace Kellyovou roku 1956 a rôzne ďalšie známosti a svadby vládnucej dynastie Grimaldiovcov preleteli celým svetom.

Daňové úľavy

Monacké občianstvo má iba 4.960 obyvateľov, ale v tejto malej krajine na juhovýchodnom okraji Francúzska(s ktorou má colnú úniu) žije ďalších 26.040 osôb, prevažne Francúzov a Talianov. Dynastia Grimaldiovcov, pôvodom z Janova, vládne Monaku od 13. storočia.

Až do vybudovania kasína a hotelov v druhej polovici 19. storočia bolo Monako iba bezvýznamné kniežatstvo, ktoré sa nachádza na južnom úpätí Álp pri Stredozemnom mori neďaleko Taliansko - Francúzskeho rozhrania (na strane F). Zdieľa svoje hranice s niekoľkými obcami vo francúzskej oblasti Alpes Maritimes: Cap d´Ail, La Turbie a Roquebrune Cap Martin. Územie kniežatstva má rozlohu iba 195 ha a patrí spolu so San Marinom, Vatikánom, Andorou k najmenším štátnym útvarm. Hustotou obyvateľstva sa radí na prvé miesto na svete, rozlohou takmer na posledné ( za ním je už iba Vatikán)

Monako tvorí štyri prevažne mestské okrsky. V starom a hlavnom meste Monaku stojí na skalnatom výbežku kniežací palác a katedrála. V ďalšom meste Monte Carlu je síce svetoznáme kasíno, ale štvrť sa k nepoznaniu zmenila, keď na mieste vznešených domov boli vybudované luxusné byty a hotely. Uprostred leží mesto La Condamine s lákavými obchodíkmi, obchodmi, bankami a príjemnou rezidenčnou štvrťou. Štvrtým okrskom je Fontvieille.

Monačania neplatia dane, ale zároveň nesmú hrať v kasíne. Zdrojom príjmov sú turistický ruch, finančné operácie, herne, kúpeľné strediská a predaj poštových známok.

Dovolenka, cestovný ruch

Aspoň raz v živote hodno navštíviť Monaka. Toto mýtické miesto medzi Alpami a Stredozemným morom vám ponúkne sny ako realitu. Samostatne alebo s rodinou, romantická dovolenka, dovolenka a poznávací cestovný ruch alebo služobná cesta, Monacké kniežatstvo vám ponúkne pestré možnosti vyžitia.

Monako Monte-Carlo je vysoko kultivované miesto s množstvom múzeí, príjemné uvítanie s najkrajšími hotelmi na svete, bohatá gastronómia so svojimi známymi reštauráciami.

Monako je jednou z najmenších krajín na svete. Je to jedno z troch kniežatstiev (Andorra a Lichtenštajnsko), monarchia, kde vládca má titul Princ alebo Princesna skôr než kráľ alebo kráľovná. Monako je preto ústavnou monarchiou a v súčasnosti vládne princ Albert II z rodiny Grimaldi, ktorý vládne v Monaku od roku 1297.

Zatiaľ čo Monako je od roku 1861 nezávislým štátom, jeho obrannou silou je Francúzsko a návšteva krajiny je často považovaná za návštevu Francúzska, napriek tomu, že v skutočnosti nie je súčasťou Francúzska.

Rozlohou len na 2 km2 je Monako druhou najmenšou krajinou po Vatikáne a je úplne ohraničené Francúzskom, ktoré mu dáva aj jazyk. Okrem francúzštiny sa používa monzego, angličtina a taliančina. Napriek svojej malej rozlohe tu žije 37.800 obyvateľov, čím sa stáva najpočetnejšie obývanou krajinou na svete. Jeho hlavným mestom je Monte Carlo, synonymum Jamesa Bonda, kasína, F1 a bohatých a slávnych.

Daňové úľavy robia Monako príťažlivým miestom pre bohatých a slávnych, ktorí si stanovili svoje bydlisko v kniežatstve, ale v skutočnosti tam nežijú. Asi 30% obyvateľstva tvoria milionári, podobne ako v Zürichu alebo Ženeve.

Krajina sa nachádza na francúzskej riviére a mnohé veľké krásne jachty sú ukotvené v prístave Monako. Je to skvelé miesto pre turistov, ktorí chcú zažiť bohaté a známe okolie, krásne lode a slávnych ľudí.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency