Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Palaufotogaléria Palau
 
Oficiálny názov: Palauská republika
Správne členenie: 16 štátov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Koror
Rozloha v km2:487
Obyvateľstvo:20 800 (hustota 43 os. / km2)
Jazyk:angličtina, palaučina
Mena:americký dolár ( 1€ -> cca 1,2 USD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 9:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Palau
 dovolenka Palau
 • hotely Palau
 • doprava Palau
 • letenky Palau
 • cestovné kancelárie Palau
 • lastminute Palau
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PALAU (Palauské ostrovy)

Turisti objavili čarovné potápanie medzi vrakmi lodí a čarokrásnymi koralovými útesmi.

Vraky vojnových lodí strašia medzi koralovými útesmi Palauských ostrovov a lagún a bojové lietadlá obrastajú chaluhami. Počas 2. svetovej vojny v tomto tichomorskom raji zúrili kruté boje. Viac ako 15.000 mužov tu položilo svoje životy, keď Spojené štáty zaútočili v roku 1944 na japonské pevnosti na dvoch najjužnejších ostrovoch Peleliu a Angapur. Japonci bojovali doslova do posledného muža. Na týchto rajských ostrovčekoch zahynulo 13.600 japonských a 1.250 amerických vojakov a to všetko kvôli ovládnutiu dvoch kúskov súše strážiacich strategický prístup z Tichého oceánu do Indického.

V roku 1947 sa ostrovy stali súčasťou zvereneckého územia Spojených štátov v Tichomorí. Roku 1981 získali autonómiu. Dohoda o voľnom pridružení ku Spojeným štátom, podpísaná roku 1986 dávala Palauským ostrovom nezávislosť. Spojené štáty však zaručovali ich obranu. Palauskí voliči ale túto dohodu neschválili, pretože sa obávali rozmiestnenia amerických jadrových rakiet na ostrovoch. Nezhody trvali osem rokov a nakoniec o výsledku rozhodlo až desiate referendum. V roku 1994 vyhlásili Palauské ostrovy nezávislosť, čím prestal platiť status zvereneckého územia. Ostrovy však naďalej dostávajú finančnú pomoc od Spojených štátov a ich obyvatelia majú právo žiť a pracovať v Spojených štátoch.

Dovolenka, cestovný ruch

Hlavné mesto Koror sa nachádza v hlbokom prírodnom prístave na ostrove rovnakého mena. Nie je to najväčší ostrov, má rozlohu iba 8 km2, v jeho vnútrozemí je džungľa a má tu byť vybudované aj nové hlavné mesto. Ďalšími väčšími ostrovmi sú Peleliu a Angaur. Celkom štát tvorí 26 ostrovov a 300 ostrovčekov a atolov. Obyvatelia sú väčšinou Mikronézania a zaoberajú sa remeslami, rybolovom a poľnohospodárstvom. Významným sa stáva cestovný ruch. V krajine je už niekoľko medzinárodných hotelov. Turistov lákajú najmä možnosti potápania, biele pláže a uvoľnený životný štýl.

Stratený vo veľkom priestore hlbokého oceánu leží jeden z mála nedotknutých rajov na Zemi - Palau. S nedotknutou krásou, obklopenou vodami Tichého oceánu, a starobylou kultúrou prívetivých ostrovav. Krajina, ktorá láka k romantickému prieskumu, potápaniu a rodinnej dovolenke. Poznajte 5000-ročnú tradíciu a objavte svieži tropický raj.

Šnorchlovanie a potápanie - zatiaľ čo najlepšie miesta na šnorchlovanie v Palau sú dostupné loďou, bližšie ku Kororu, návšteva Dolphins Pacific, najväčšieho zariadenia na vyhľadávanie delfínov na svete a neziskovej spoločnosti, je miesto, kde sa môžete stretnúť s delfínom a pod dohľadom trénera. Palau International Coral Reef Center s akváriom je ideálnym miestom na videnie toho najlepšieho podvodného tvora pre všetkých, ktorí sa nepotápajú. Toto centrum námorného výskumu prezentuje vonkajšie bazény a interiérové akváriá.

Potápanie

Palau je určený pre tých, ktorí chcú zažiť divokú prírodu, jedno z najkrajších dobrodružstiev, ktoré dnes nájdete pod vodou. Oceánska oblasť súostrovia je domovom asi 400 korálov tvoriacich útesy a 150 druhov mäkkých koralov, gorgónov. Útesy rýb sú oveľa rozmanitejšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v susedných mikronézskych ostrovoch - najmenej 1450 druhov. Pre fanúšikov žralokov možno tieto kráľovské tvory pozorovať vo vodách, ktoré boli v roku 2009 označené za prvú žraločiu svätyňu sveta.

Priezračné vody podnecujú pod vodou fantáziu. Lode, ktorá sa nachádza päťdesiat metrov ďalej, vytvára magickú ilúziu, že sa vznášajú vo vzduchu, s nápadným tieňom na priesvitnom morskom dne niekoľko metrov pod ním. Viditeľnosť je dobrá po celý rok, ale môže byť ovplyvnená prílivom, vetrom a počasím. Pestrosť koralových útesov a prakticky neobmedzená rôznorodosť morského života nastavujú top level v tomto tropickom raji. Palauskí skúsení sprievodcovia potápania vedia, čo a kde nájsť, predstavia vám potápanie svetovej triedy.

Od začiatočníkov a stredne pokročilých až po skúsených potápačov, pre každú kategóriu existuje viac ako päťdesiat potápačských miest, z ktorých každé má odlišné charakteristiky a jednotlivé osobitosti, ktoré napĺňajú všetky túžby. Napríklad lustrová jaskyňa je podmorskou katakombou miestností naplnených masívnymi, starodávnymi ložiskami v tvare krištáľovitých kvapôčok, ktoré súčasne visia zo stropov kavernóznych otvorov. Skúsení sprievodcovia zabezpečujú, aby sa prijali opatrenia na dôkladné zabezpečenie ponorov, ktoré sú v plytkej vode a napriek tomu náročné potápačske skúsenosti.

Stena Ngemelis (Ngemelis Wall), všeobecne známy ako Veľký Zráz je vyhlásený nesmrteľnou potápačskou ikonou, Jacquesom Cousteau za najlepšie ponory na svete. Jeho zrážkových 1000 stôp prináša množstvo zaujímavých mäkkých koralov a živočíchov z útesov, zatiaľ čo jeho horná časť je zakrytá dúhou viacfarebných morských rýb.

Blue Corner je pravdepodobne jednou z najlepších a najznámejších potápačských podvodných atrakcií na svete. Oceánske prúdy, bohaté na život, sa predháňajú prúdiac z hĺbky, v nich žraloky spanilé (Carcharhinus amblyrhynchos) hľadajú svoju korisť. Velikánsky obyvateľ Napoleonov Pyskatec Obrovský, pestré patentkové a motýľové ryby vzbudzujú údiv z farieb. Hustá koncentrácia morského života sa odhaľuje ako nespočetné podvodné ovocie prírodnej panorámy tvrdých a mäkkých koralov, ktoré jej dávajú tvar a podstatu.

Slávny Tunel Siaes s jeho obrovskou jaskyňou vykúpanou v éterickom modrom svetle a obloženou morskými živočíchmi a starými kríkmi čiernych koralov, je jedinečným estetickým potápaním. Na svojom bielom pieskovom dne sú často vidieť žraloky bielohroté a čierne raje bodkované. Na východnej strane lagúny Palau je miesto známe ako Ngerchong Coral Gardens, známe svojou báječnou rozmanitosťou zložitých koralových útvarov a vysokou koncentráciou malých rybárskych útesov. Fotografické príležitosti tu sú nevyčerpateľné.

Vizualizujte potápanie uprostred jemných pohybov mánt v Nemeckom kanáli, ktoré sa zapájajú do rituálu okružných útesov, aby im žiabre vyčistili malé ryby. Keď nie sú naháňané, tieto pôvabné bytosti zostávajú pokojné a dokonca manévrujú priateľsky, akoby chceli priblížiť privetivým potápačom záblesky svojej vlniacej krásy. VGzrušujúce sú tiež stretnutia s ohrozenými druhmi, ako je Kareta pravá, obrovský psí tuniak alebo plachetník veľký (blue marlin).

Relikvie druhej svetovej vojny pod morskou hladinou patria k vyhľadávaným cieľom časti potápačskej verejnosti. Palauské vody sú bohaté aj na tieto neprirodzené predmety - vraky. Japonské potopené lode priťahujú fanúšikov vrakového potápania. Neodolateľná súhra medzi prírodnými aj neprirodzenými prvkami, ktoré sa nachádzajú v potápačských miestach, dáva Palau punc jedného z najlepších miest potápania.

Potápanie v Palau je celoročné a počas najrušnejšej sezóny od januára do apríla je možné vidieť veľkolepé pamiatky, ako sú migrujúce veľrybie žraloky, kŕdle žralokov alebo manty veľké. Napriek tomu, že v Palau sú zriedkavé tajfúny, v juhozápadnej oblasti môžu ovplyvniť podmienky od júla do septembra. Palau je strategicky preklenutý dvomi extrémne hlbokými kanálmi na východe a na západe. Vody bohaté na živiny týchto bezproblémových priepastí sú plné prírodných darov a výsledky sú pozoruhodné; na veľmi málo ďalších miestach môžete vidieť takéto úžasné podvodné aktivity a život s toľkou pravidelnosťou a ľahkosťou.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency