Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Panamafotogaléria Panama
 
Oficiálny názov: Panamská republika
Správne členenie: 9 provincií
Politický systém:prezidentská republika
Hlavné mesto:Panama
Rozloha v km2:78 200
Obyvateľstvo:3 232 000 (hustota 413 os. / km2)
Jazyk:španielčina
Mena:balboa ( 1€ -> cca 1,5 PAB )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 5:00h
Susedia:Kostarika, Kolumbia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Panama
 dovolenka Panama
 • hotely Panama
 • doprava Panama
 • letenky Panama
 • cestovné kancelárie Panama
 • lastminute Panama
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PANAMA

Hornatá krajina v najjužnejšej časti strednej Ameriky má známy Panamský prieplav, ktorý je hlavným zdrojom príjmov krajiny.

V najjužnejšom mieste stredoamerickej šije delí karibské a tichomorské pobrežie Panamy iba 58 km hornatej súše. Práve z vrcholca na Dariéne, ako sa vtedy Panamská šija volala, uvidel roku 1513 Španiel Vasco Ňúnez de Balboa ako prvý Európan najväčší oceán sveta. Od tých čias sa Panama stala prestupným územím na cestách z Karibského mora a Atlantického oceánu do Tichého oceánu.

Je šťastie, že hrebeň hôr, ktorý Panamou prechádza , je v jednom mieste prerušený priesmykom v nadmorskej výške iba 87 m, takže môže byť relatívne jednoducho prekonaný. Najskôr tade viedla komunikácia, neskôr železnica a nakoniec tam bol prekopaný prieplav.

Španielska kolónia

Panama, pôvodne osídlená Indiánmi, bola od začiatku 16. storočia kolonizovaná Španielmi. Kolombus zakotvil pri ich východných brehoch už roku 1502. Neskôr sa stala súčasťou španielskych stredoamerických kolónií a tento stav trval takmer 300 rokov. Územie sa čoskoro stalo centrom tranzitného obchodu a dopravy a dopravy ako medzi obidvoma oceánmi, tak medzi Amerikou a Európou.

Záujem svetových námorných veľmocí o túto krajinu stúpol v 70. rokoch 19. storočia, kedy sa konečne začal uskutočňovať dávny sen španielskych dobyvateľov na vybudovanie prieplavu medzi oboma oceánmi. Pôvodná francúzska Všeobecná spoločnosť medzioceánskeho prieplavu však na prelome 20. storočia skrachovala. V tom čase bola Panama súčasťou už nezávislej Kolumbie. Spojené štáty zinscenovali v krajine revolúciu, ktorá viedla roku 1903 k vyhláseniu nezávislej Panamy a zároveň prevzali záväzky skrachovanej spoločnosti.

Panamský prieplav

Panama potom podpísala so Spojenými štátmi zmluvu, ktorá im zaručovala kontrolu nad 16 km širokým panamským prieplavovým pásmom za jednorazový poplatok 10 mil. USD a každoročné nájomné vo výške 250.000 USD.

Američania začali budovať železničnú trať zo severu na juh Panamy, ktorá si vyžiadala veľa ľudských obetí, nakoľko bola oblasť zamorená žltou zimnicou a maláriou. Po vyhubení moskytov dokončili Američania aj prieplav. Prvá loď priplávala 81,6 km dlhým prieplavom roku 1914 a za 30 rokov túto cestu používalo ročne viac ako 14.000 lodí.

Pretože v súčasnosti prieplav nevyhovuje všetkým plavidlám, započalo sa s jeho rozširovaním. Stále cez prieplav však nemôžu plávať obrovské lode zaisťujúce kontajnerovú prepravu, ktorých v poslednom čase pribúda.

Panama prevzala správu prieplavového pásma roku 1979, ale Američania si podržali kontrolu nad prevádzkou a obranou prieplavu. Úplná kontrola prieplavu pripadla Paname až roku 1999. Krajina patrí k bohatším štátom Latinskej Ameriky, ale jej hospodárstvo je veľmi závislé na prieplave.

Hospodárstvo

Panama viac dováža ako vyváža a rozdiel je krytý ziskom z finančných služieb, cestovného ruchu a z prevádzky prieplavu. Takmer štvrtina obyvateľov sa živí poľnohospodárstvom. Orná pôda síce zaberá iba 2 % územia, ale zaisťuje hlavnú potravinu, ryžu.

Vláda sa už celé roky snaží obmedziť závislosť krajiny na prieplave, napríklad tým, že v meste Colón vznikla bezcolná zóna. Krajina sa rozvíja aj ako finančné stredisko – pôsobí tam 77 medzinárodných bánk. Pod panamskou vlajkou sa plaví početná medzinárodná obchodná flotila viac ako 3.000 lodí, väčšinou preto, že registračné poplatky sú v Paname nízke a pracovné zákony benevolentné.

Obyvateľstvo

Obyvatelia Panamy sú zmiešaného pôvodu, sú to najmä mestici a mulati, potomkovia afrických otrokov, belochov a Indiánov. Krajina mala dlhé roky vojenskú vládu. Prvé prezidentské voľby sa konali v roku 1984. V roku 1989 sa však pokúsil diktátorský generál Manuel Noriega, obvinený Spojenými štátmi z obchodu s drogami, anulovať prezidentské voľby. V roku 1989 vnukla do krajiny armáda Spojených štátov, aby Noriegu zosadila. Tento zásah ostro odsúdila väčšina latinskoamerických krajín, rovnako ako generálne zhromaždenie OSN.

V roku 1989 sa stal panamským prezidentom Guillermo Endara. Roku 1992 bol Noriega odsúdený v Spojených štátoch za obchod s drogami k 40 rokom odňatia slobody. Prezident Endara bol často kritizovaný za svoju neschopnosť čeliť korupcii, nezamestnanosti a chudobe v krajine. V roku 1994 vyhral v prezidentských voľbách opozičný predák Ernesto Pérez Balladares. Krátko pred jeho nástupom do úradu schválilo zákonodarné zhromaždenie ústavnú reformu rušiacu armádu, aby „sa predišlo návratu k militarizmu“

Dovolenka, cestovný ruch

Moderné mesto Panama je metropolu so všetkými službami, ako sú banky, plus 2500 reštaurácií, je to miesto, ktoré má dve historické centrá - Panama La Vieja a Casco Antiguo, ktoré sú známe na celom svete, prístupné cez krásny pobrežný pás prístupné športovým aktivitám, považované za nákupné miesto par excellence. Panama poskytuje svetovú námornú službu prostredníctvom Panamského prieplavu. Ostrovy so zvláštnym šarmom ako Taboga a Contadora, národné parky len 20 minút od hotelov. Indiáni Emberás, aktivity ako pozorovanie vtákov, veľrýb, golfové ihríiská, vynikajúce vybavenie pre kongresy, rybolov v jazere Gatun a súostrovie Perly, jazzový festival, koncerty s miestnymi a medzinárodnými umelcami počas celého roka, panamský karneval.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency