Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Paraguajfotogaléria Paraguaj
 
Oficiálny názov: Paraguajská republika
Správne členenie: 17 departmentov + hl. mesto
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Asunción
Rozloha v km2:406 750
Obyvateľstvo:6 900 000 (hustota 17 os. / km2)
Jazyk:španielčina, guaraní
Mena:guaraní ( 1€ -> cca 5.900 PYG )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:Argentína, Bolívia, Brazília
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Paraguaj
 dovolenka Paraguaj
 • hotely Paraguaj
 • doprava Paraguaj
 • letenky Paraguaj
 • cestovné kancelárie Paraguaj
 • lastminute Paraguaj
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PARAGUAJ

Paraguaj, vnútrozemský štát v Južnej Amerike rozdelený rovnomennou riekou na dve časti, je napoly divočinou a napoly záhradou.

Po získaní nezávislosti na Španielsku a ustanovení republiky roku 1811 sa Paraguaj čoskoro stal dôležitou juhoamerickou mocnosťou. No vo vojne proti spojeným armádam Argentíny, Brazílie a Uruguaja v rokoch 1864-70 stratila tri štvrtiny z viac ako milióna obyvateľov. Po vojne zostalo 200.000 žien a iba 28.000 dospelých mužov.

O 62 rokov neskôr, roku 1932 sa Paraguaj zapojil do inej vojny, tentoraz proti Bolívii. Obidve krajiny bojovali o územie Gran Chaco na severe Paraguaja, nakoľko sa verilo, že sa tam nachádzajú náleziská ropy. Paraguaj zvíťazil a získal polovicu Gran Chaca, stratil však ďalších 40.000 mužov. Na ťažko získanom území sa však žiadna ropa neťaží.

Vojny a represívne vlády urobili z Paraguaja napriek veľkému nerastnému bohatstvu jeden z najchudobnejších štátov Latinskej Ameriky. Keď roku 1954 generál Alfredo Stroessner zosadil prezidenta Federica Cháveza , zaistila jeho vláda na istý čas politickú stabilitu, ale nerešpektovala ľudské práva. Vyprovokovala hnutie odporu a dostala sa do úplnej politickej izolácie. Roku 1989 bola vláda krvavým štátnym prevratom zvrhnutá.

V roku 1992 bola schválená nová ústava zakazujúca opätovné zvolenie prezidenta a nasmerovala Paraguaj k demokracii. Začalo sa uvažovať o pozemkovej reforme a novom spôsobe rozdeľovania štátneho rozpočtu.

Hospodárstvo

Prvé ozajstné demokratické voľby sa v Paraguaji uskutočnili roku 1993 a zvíťazil v nich kandidát strany Colorado Juan Carlos Wasmosy. V nasledujúcom roku sa uskutočnil po 35 rokoch prvý generálny štrajk v krajine. Roľníci požadovali pozemkovú reformu a štátne dotácie a podporili taktiež požiadavky robotníkov na zvýšenie miezd o 40 % a na ukončenie privatizácie štátnych spoločností.

Po rýchlom rozvoji v polovici 19. storočia sa hospodársky rozvoj krajiny spomalil. Vývoz bol vždy komplikovaný vnútrozemskou polohou Paraguaja, aj keď niektoré lode môžu plávať 1 600 km proti prúdu rieky Paraguaj až do hlavného mesta Asunción.

Úrodná pôda sa využíva stále intenzívnejšie na pestovanie bavlníka, sóje, kukurice a pšenice. Tropické lesy na východe poskytujú tvrdé drevo. V 60. rokoch sa hlavným vývozným artiklom stalo hovädzie mäso.

Paraguaj sa člení na východnú a západnú provinciu, ktoré oddeľuje rieka Paraguaj. Na západe leží rovinatá a suchšia oblasť Chaco rozľahlá rovina odvodňovaná riekami. Miestami je trávnatá a barinatá, miestami zalesnená. Chaco sa delí na tri oblasti. Pozdĺž rieky Paraguaj leží Dolné Chaco s palmovými lesmi a barinami, na ktorých prosperujú veľké dobytkárske farmy. Stredné Chaco je krovinaté. Usídlila sa tam kresťanská sekta mennonitov, ktorí do kraja prichádzali začiatkom 20. storočia z Nemecka, Kanady a Ruska.

Na severozápade pozdĺž bolívijskej hranice sa rozkladá Gran Chaco, obrastené nepriechodnými lesmi malých tŕnistých stromov, kde sa ráta so zriadením národného parku k ochrane divej zveri.

Obyvateľstvo

V Chacu žijú iba 4 % zo 6 mil. obyvateľov Paraguaja., z ktorých je 90 % mesticov, miešancov Španielov a Indiánov.

Väčšina obyvateľov žije vo východnej provincii medzi riekami Paraguaj a pohraničnou Paraná, v krajine kopcov, úrodných nížin, pastvín a hlbokých lesov. Na rieke Paraguaj leží jediné a hlavné mesto krajiny Asunción. Dynamicky sa rozvíja aj mesto Ciudad del Este, ktoré sa skôr volalo Puerto Presidente Stroessner a ktoré leží na rieke Paraná u najväčšej vodnej elektrárne na svete Itaipú. Vodné elektrárne vyrábajú 99 % energetickej spotreby krajiny.

Dovolenka, cestovný ruch

Asunción nazvaný Zelené hlavné mesto Latinskej Ameriky. Názov získal vďaka rozmanitej vegetácii, ktorá zdobí ulice a záhrady mesta, spája krásu svojich koloniálnych budov s impozantnými štruktúrami hodnými veľkej metropoly. Tiež je známe ako Matka miest, pretože v čase dobývania odtiaľ odišla početné expedície na nájdenie ďalších miest. Hlavné mesto Paraguajskej republiky ponúka luxusné hotely národných a medzinárodných reťazcov, ktoré uspokojujú návštevníkov. Pri návšteve je základnou požiadavkou cestovať a spoznať historickú štvrť mesta, metropolitnú katedrálu, Palacio de los López, Pantheon hrdinov a jeho múzeá, ktoré odrážajú živú históriu krajiny.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency