Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Perufotogaléria Peru
 
Oficiálny názov: Peruánska republika
Správne členenie: 24 departmánov + 1 provincia
Politický systém:konštitučná republika
Hlavné mesto:Lima
Rozloha v km2:1 285 220
Obyvateľstvo:28 000 000 (hustota 22 os. / km2)
Jazyk:španielčina, kečuánština, ajmarčina
Mena:nový sol ( 1€ -> cca 4 PEN )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 5:00h
Susedia:Bolívia, Brazília, Čile, Ekvádor, Kolumbia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Peru
 dovolenka Peru
 • hotely Peru
 • doprava Peru
 • letenky Peru
 • cestovné kancelárie Peru
 • lastminute Peru
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PERU

Niekdajšie územia bohatej a mocnej ríše Inkov ponúkajú súčasnému svetu nesmierne bohatú klenotnicu kultúrnych pamiatok tejto najrozvinutejšej civilizácie minulosti.

Pred viac ako 500 rokmi prekvitali v Južnej Amerike najväčšie indiánske civilizácie. Peru bolo vtedy centrom ríše Inkov, ktorí vzývali boha Slnka a prinášali mu obete. Ich dobre organizovaná ríša, bohatá na zlato a striebro, sa tiahla na sever do Ekvádoru a na juh do dnešného Chile. Pozoruhodné staré inkské mestá Cuzco a Machu Picchu patria k najúžasnejším pamiatkam kontinentu.

Dnes je však Peru obrazom biedy a násilia. Väčšina obyvateľov trpí následkami nerovnej spoločenskej štruktúry a bojuje o prežitie v chudobných štvrtiach veľkých miest alebo získava skromnú obživu obrábaním pôdy. V krajine naviac do roku 1993 zúrila občianska vojna. Stále významnejšie miesto v hospodárstve zaujíma cestovný ruch.

Prírodné podmienky

Aj keď podnebie a krajina pomohli uchovať starodávne peruánske poklady, sú zároveň prekážkami rozvoja. Od západu na východ sa nachádzajú tri odlišné prírodné oblasti: polopúštne pobrežie, vysokohorský pás Ánd a východné roviny s tropickým dažďovým lesom.

Úzky pás Costa leží na pobreží Tichého oceánu a pri západnom úpätí Ánd je väčšinou pustý a ovplyvňovaný studeným Humboldtovým (Peruánskym) prúdom, ktorý prúdi z Antarktídy na sever popri tichomorskom pobreží Južnej Ameriky. Suchá pobrežná klíma však prispela k záchrane zvyškov stavieb a pokladov tisícročných indiánskych civilizácií, ktoré predchádzali civilizácii Inkov.

Andy, pásmo veľhôr, kde si Inkovia zriadili posledné bašty proti Španielom, sú vlhké a hmlisté. Niektoré ich vrcholy presahujú 6 000 m. Vegetácia sa tam mení s nadmorskou výškou. Na juhu sa nachádza náhorná plošina zvaná Altiplano. Na ne sa nachádza aj jazero Titicaca, ktoré je najvyššie položeným splavným jazerom na svete. Po stáročia obývajú Indiáni jeho plávajúce ostrovy z tŕstia. Okolie jazera má mierne podnebie. Obyvatelia obrábajú pôdu, pasú ovce a lamy rovnako, ako dávno pred nimi Inkovia.

Na východ od Ánd sa nachádza vnútrozemská oblasť La Montaña- amazónska nížina s tropickými lesmi zvanými selvas. Zaberá 60 % rozlohy krajiny, ale žijú tu iba 3 % obyvateľov. Niektoré oblasti sú prístupné iba po riekach. Obrovský dopyt po kaučuku začiatkom 20. storočia dol vzniknúť niekoľkým mestám ako Iquitos, pýšiaci sa radnicou, ktorú navrhol staviteľ Eiffelovej veže Alexandre Eiffel. Materiál na toto dielo nechal priviezť z Francúzska jeden majiteľ kaučukových plantáží. Archeológovia stále ešte nachádzajú v džungliach La Montañy staré sídliská, zarastené bujnou vegetáciou.

Púšť, hory a dažďový prales veľmi obmedzujú miestne osídlenie. Inkovia pestovali plodiny na zavlažovaných terasovitých políčkach na svahoch hôr. Dnešní poľnohospodári síce tiež pestujú v horách plodiny, ale iba pre vlastnú obživu. Intenzívnejšie pestovanie sa sústreďuje do oáz pobrežnej púšte a do zavlažovaných riečnych dolín. Z pobrežia Costa pochádza 40 % poľnohospodárskej produkcie vrátane cukru a bavlny, ktoré sú určené na vývoz, ryže a banánov pre vlastnú spotrebu. Rozsiahle horské oblasti sú neúrodné a roľníci, ktorí pestujú plodiny na políčkach, musia čeliť pôdnej erózii. Hory naviac často postihujú zemetrasenia. Roku 1970 uvoľnili otrasy lavínu kamenia a ľadovec pod sebou pochoval mesto Yungay s 18 000 obyvateľmi

Humboldtov prúd prinášal v minulosti veľké množstvá rýb , preto na pobreží vyrástli osady okolo konzervární rýb. Nakoľko časom hrozilo vyhubenie ančovičiek, vláda zakázala lov až do obnovenia stavov. Ešte roku 1990 bolo Peru štvrtým najväčším svetovým producentom rýb. Rybolov je dnes po ťažbe rúd medi druhým najvýznamnejším hospodárskym odvetvím Peru. V minulosti sa opieralo hospodárstvo o ťažbu a export silných vrstiev vtáčieho trusu guano, ktoré je kvalitným hnojivom. Dnes však jeho vývoz stráca na význame.

Prírodné zdroje, hospodárstvo

Čas od času dorazí k pobrežiu teplý morský prúd El Niño, ktorý potláča vplyv Peruánskeho prúdu. Potom ančovičky miznú, búrky a záplavy ničia úrodu a prinášajú hlad. Dažďové lesy na východe v období dažďov sú nepriestupné a nedajú sa používať žiadne existujúce cesty. Metropola dažďového lesa Iquitos, ktorá vyrástla v období kaučukovej horúčky, upadá po poklese záujmu o kaučuk do zabudnutia.

Miestna pôda je neúrodná, ale objavenie ložísk ropy, znamená novú nádej pre oblasť selvas. Dnes je ropa hlavným zdrojom príjmov začína sa ťažiť aj na miestach, kde sa za Indiánmi odvážili ísť iba misionári.

Peruánske hospodárstvo je závislé na nerastnom bohatstve. 50 % vývozu predstavujú rudy medi, zinku, striebra, zlata, olova a železa, ktoré sa ťaží v Andách. Nelegálne sa vyvážajú listy koky, aj keď v poslednom čase sa vláde podarilo tento nezákonný obchod obmedziť.

Obyvateľstvo

Viac ako štvrtina Peruáncov hovorí iba indiánskymi jazykmi a žijú v núdzi. Na vidieku získavajú roľníci obživu zmalých políčok. Vypestovanú zeleninu a ručne tkané látky predávajú na mestských trhoch, ktoré ale prinášajú malý zisk. Výživa a zdravotný stav obyvateľstva je na zlej úrovni. Peru patrí ku krajinám s najnižšími dennými dávkami potravín. Tečúcu vodu a kanalizáciu nemá 99 % obyvateľov vidieka a 60 % obyvateľov miest. Väčšina obyvateľov mesta Limy žije v chudobných štvrtiach zvaných barridas, ktoré vyrástli bez povolenia na štátnych pozemkoch. Iba postupne sa do nich zavádza voda a kanalizácia.

Všeobecná bieda je výsledkom prírodných podmienok, ku ktorým sa občas pridávajú prírodné katastrofy , ale tiež nerovnomerným rozdeľovaním bohatstva. Sociálne nepokoje sa prehĺbili začiatkom 80. rokov najmä v miestach, kde chudobní vidiečania získali prístup k vzdelaniu. Hnutie Sendero Luminoso (Svetlý chodník) vzniklo na univerzite v Ayacuchu uprostred biednej horskej oblasti. V priebehu 80. rokov dochádzalo ku krvavým stretom povstalcov s vládnymi vojskami a obyvatelia horských dedín sa ocitli uprostred bojov.

Aj keď bolo povstanie potlačené, predstavovalo pre vládu na čele s prezidentom Fernandom Belaúndeom Terrym najväčšiu hrozbu. Roku 1985 ho vo funkcii vystriedal Alan García Pérez, ktorý začal s neúčinnými reformami. Roku 1990 bol zvolený na čelo krajiny Alberto Fujimori a roku 1992 pozastavil platnosť ústavy, rozpustil parlament a prepustil polovicu sudcov, za čo bol ako v Peru, tak aj v cudzine kritizovaný. Fujimorovej vláde sa podarilo znížiť infláciu na menej ako 20 %. Fujimori započal boj proti Svetlému chodníku a pozatváral väčšinu ich politických vodcov. Ako nástupca Svetlého chodníka sa objavilo revolučné hnutie Tupac Amaru. To roku 1996 obsadilo japonskú ambasádu v Lime a zajalo 500 osôb. Peruánske jednotky prenikli do budovy a únoscov zabili.

Ríša Inkov a Machu Picchu

Rovnako ako súčasná politika sú aj peruánske dejiny poznamenané celým radom povstaní a násilia. Pred vznikom Inskej ríše v 11. storočí prekvitalo v oblasti niekoľko indiánskych kultúr. Rozvíjali sa 1 400 rokov, než ich pohltili andské kmene, podrobené Inkami. Inská civilizácia sa zrodila v oblasti Cuzca, ktoré sa stalo politickým a náboženským strediskom ríše. Ríša trvala iba 300 rokov, potom prišiel úpadok. Ríša bola bohatá na zlato a striebro, no Inkovia ich používali iba na zdobenie nie ako platidlo. Keď Španieli pod vedením Francisca Pizzara dobyli ríšu Inkov, posledný veľký panovník Huayna Cápac rozdelil územie medzi svojich dvoch synov, ktorí vybudovali súperiace mestá Cuzco a Quito a začali spolu bojovať. Obidve strany spoliehali na pomoc Španielov, no tí ich zradili. Ríša nakoniec podľahla armáde v počte 200 mužov.

Ale jedno osamotené mesto Inkov zostalo neobjavené, bolo to Machu Picchu ukryté vysoko v Andách nad riekou Urubamba, 50 km na severozápad od Cuzca. Tam unikli pred španielskymi dobyvateľmi inské kňažky, panny Slnka. Mesto zostalo nedotknuté 400 rokov.

Pizzaro potreboval základňu, z ktorej by využíval poklady krajiny , a tak bolo založené mesto Lima. O 13 km ďalej na sever bol súčasne založený prístav Callao. O Lime sa hovorí, že sa od zvyšku Peru líši, ale všetky časti Peru sa od seba líšia. Na plošine Altiplano pri bolívijskej hranici napríklad Indiáni stále pasú lamy, tkajú z ich vlny látky, živia sa ich mäsom a ako kurivo používajú ich sušený trus.

Dovolenka, cestovný ruch

Peru, najbohatšia krajina na svete, vám prinesie zistenie, že bohatstvo nie je o tom, kto má najviac, ale o prežívaní tých najzaujímavejších momentov. Tieto skúsenosti sa začínajú na výlete do Peru, miesto, kde rozmanitosť a autentickosť kultúry, prírody a jedla drží podstatu samotného života.

Inkovia vytvorili neuveriteľnú civilizáciu, ktorá sa naučila, ako skrotiť geografiu. Táto starodávna spoločnosť žila v harmónii s riekami, slnkom, dažďom, oceánom, džungľou, peruánskymi vrchmi a studenou suchosťou Ánd, následne sa prispôsobila počasiu a okoliu a prežila vďaka darom Matky Zeme.

Časť tejto starodávnej spoločnosti žije podnes v každom meste a je viditeľná prostredníctvom zvykov ľudí. Výlet do Peru vás nasmeruje späť v čase a umožní vám znovu objaviť vzrušujúci život Inkov, Chancas, Chachapoyas, Mochicas a Wari, rovnako ako ich veľké umelecké diela, ich sviatky, korene ich spoločenskej sily a energie svojich ľudí.

Zažite magickú dovolenku v Peru a objavte bohatstvo rôznych svetov, všetky s vlastnou krajinou, zvukom, farbami a vkusom. Cestujte späť v čase do dávnych civilizácií a zdieľajte veľké kultúrne dedičstvo peruánskeho ľudu. Mnoho destinácií a zážitkov, ako sú pobrežie Peru a hory, je možné vysvetliť iba videním v tele. Bijúce srdce, jeho korene a destinácie.

Caral, prvá civilizácia v Amerike, pre-hispánske kultúry, Incká ríša, fúzia medzi inckým a hispánskymi svetmi, Peru a jeho západné, východoázijské a africké vplyvy, púšte, hory, lesy, Amazon a more, flóra, fauna a široká škála kultúrnych prejavov. Peru je tým všetkým. Cestovný ruch v Peru ponúka to všetko pocítiť.

Top destinácie, lastminute, first moment

Len návšteva významných kultúrno-historických pamiatok Peru, ktoré sú zapísané na zoznamoch UNESCO, by zabrala týždne dovolenky. Bežný turista toľko času nemá, preto si musí zvoliť medzi skvostami akými sú:

 • Arequipa, biele mesto je druhým najväčším v Peru, s atrakciami a kaňonmi Colca a Cotahuasi, ktorý je najhlbší na svete, údolie Colca s poľnohospodárskymi terasami z obdobia Inca a viac ako tuctom miest zo 16. storočia.
 • Cusco sa nachádza na juhu peruánskych Ánd, je hlavnou turistickou destináciou krajiny a jedným z najvýznamnejších miest v Amerike.
 • Machu Picchu je hlavnou atrakciou mesta Cusco. Stará pevnosť je považovaná za najimopozantnejší príklad architektúry krajiny na svete.
 • Huascarán je druhý najvyšší park v juhoamerických Andách, ktorý sa nachádza v srdci najvyššieho tropického pohoria na svete.
 • Chan Chan je známe ako najväčšie bahenné mesto v pre-hispánskom svete, bolo náboženskéým hlavným mestom kráľovstva Chimú.
 • Chavín de Huántar archeologické nálezisko symbolizuje vývoj andskej kultúry, je jedným z najstarších posvätných miest v Amerike.
 • Lima, hlavné mesto krajiny, je známe ako Mesto kráľov, v španielskej Amerike bolo od svojho založenia oázou kultúry a elegancie.
 • Národný park Manu v peruánskej džungli Amazonky je obývaný mnohými kmeňmi, z ktorých väčšina nemá žiadny kontakt s okolitým svetom.
 • Národný park rieky Abiseo sa nachádza vo východných Andách, na konvergencii riek Marañón a Huallaga, obe sú prítokmi Amazonky.
 • Nazca linky sú najdôležitejším odkazom, ktorý zanechala kultúra Nazca, súobrovsky dlhé, preto ich sú viditeľné iba z výšky.
 • Qhapaq Ñan - veľká cesta, je sieť ciest, ktorá umožnila prístup k informáciám a pohybu tovarov, ktoré boli životnou silou celého regiónu.
Pred cestou si prezrite aktuálne ponuky lastminute resp. first moment, ktoré ponúkajú špecializované cestovné kancelárie. Viaceré top destinácie patria medzi svetové šlágre, aké prináša cestovný ruch. Cestu do tejto hornatej juhoamerickej krajiny si naplánujte mimo hlavnú turistickú sezónu, nezabúdajte však na obdobia dažďov a skutočnosť, že sa tu striedajú tri klimatické zóny - pobrežie, hory, dažďový prales.

Klíma, teploty, vhodné obdobie na cestovanie

Peru sa nachádza južne od rovníka, severný cíp krajiny sa dotýka pomyselnej čiary rovníka. Veľkosťou patrí k trom najväčším krajinám na juhoamerickom kontinente, väčšie sú len Brazília a Argentína. Krajina je svojou rozlohou 1.285.216 km2 väčšia ako Francúzsko + Španielsko + Portugalsko dohromady. Geografický reliéf určuje tri klimatické pásma - púštny pobrežný pás (La Costa) s miernym podnebím, zamračeno v zime a príjemne teplo v lete; Andské hory (La Sierra) s teplotami závisiacimi od nadmorskej výšky a nakoniec veľkú východnú oblasť, na ktorú sa vzťahuje amazonský les (La Selva) s teplým a vlhkým podnebím počas celého roka.

Pobrežie - pozdĺž peruánskeho pobrežia, ktoré je orientované severozápad - juhovýchod a meria až 2.500 km, je podnebie veľmi zvláštne. Teploty v priebehu roka pripomínajú takmer vždy jarn, ale skoro nikdy tu neprší, a preto je pobrežná krajina púšťou. Dôvodom je studený Humboldtov prúd oceánu, ktorý ochladzuje najnižšie vrstvy atmosféry a tým zabraňuje tvorbe zvislých prúdov vzduchu, ktoré sú potrebné pre tvorbu zrážok. To vedie k tvorbe hmly a nízkych mrakov, ktoré sa vyskytujú často, najmä v chladnom období, zatiaľ čo slnko sa vyskytuje až nad 500 metrov, nad pobrežnou hmlistou vrstvou, ako sa to deje v andskej oblasti. Denná priemerná teplota sa pohybuje od 18 °C v najchladnejšom mesiaci (august) až po 24 °C v najteplejšom mesiaci (február) na severe Peru. V strede od 17 °C do 23 °C, na juhu od 15 °C do 22 °C.

Podnebie v hlavnom meste Lima charakterizujú hmly počas zimy (od júna do septembra) a teploty 18 - 20 °C. Počas leta (december - apríl) svieti aj slnko okolo poludnia a popoludní s príjemnými teplotami okolo 26 °C. Teplota mora pri Lime sa pohybuje od 17 °C v zime a vystúpi až na 23 °C v najteplejšom mesiaci februári. V dôsledku El Niño, ktorý prináša abnormálne otepľovanie oceánskych vôd, sa môže klíma tejto oblasti zmeniť na tropickú, horúcu a vlhkú, s takmer monzúnnymi dažďami, najmä v najsevernejšej časti pobrežia. To spôsobuje záplavy a zosuvy pôdy, teplota vzduchu v lete môže presiahnuť 30 °C a teplota mora môže vzrásť nad 25 °C.

Andy kopírujú pás pobrežia a vytvárajú pás široký 300 - 400 km. Podnebie v Andách sa líši v závislosti od nadmorskej výšky. Existuje niekoľko vysokých vrcholov, medzi ktoré patrí aj Huascaran 6.768 m, Yerupajá 6.617 m a Coropuna 6.425 m. Večný sneh sa nachádza približne nad 5.000 m. Obdobie dažďov trvá od septembra do mája a suchá sezóna od júna do augusta (na juhu je obdobie dažďov kratšie, v septembri a máji prší zriedkavo). Slnečné lúče sú počas období sucha veľmi silné. Teplé letá a chladnejšie zimy. Andy sú chyrakteristické tým, že na západných svahoch (od oceánu) prší menej, na východných svahoch od vnútrozemia prší viac. Starobylé mesto Machu Picchu leží v nadmorskej výške 2.400 m neďaleko mesta Cusco, kde sa teploty pohybujú od 19 °C (január - júl) až 21 °C (október - november), však minimálne teploty kolíšu od 7 °C (december - februára v letných mesiacoch) a 1 °C (jún a júl). Jazero Titicaca má teploty ešte nižšie.

Džungľa - dažďový prales pokrýva severovýchod krajiny. Je to nepreniknuteľný takmer neobývaný prales. Jeho severný okraj má počas celého roka rovnakú horúcu a vlhkú klímu s častými dažďami, zatiaľ čo na juhu je podnebie tropické s pomerne suchou sezónou v zime. Tropické dažde sa zvyčajne vyskytujú v popoludní ako dážď alebo búrka. Priemerné mesačné zrážky od 150 mm (august) do 350 mm (marec). Ročne až 2.800 mm zrážok.

Kedy cestovať

Ak plánujete cestu, mali by ste vziať ohľad na vyššie uvedené podnebné pásma. Ak má byť vaša dovolenka v Peru vydarená vo všetkých oblastiach, bude ťažké vybrať taký termín, kde bude pekne pri mori, slnečno v Andách a bez prílišných dažďov v lesoch. Ideálne obdobie navštíviť Andy a Amazóniu sú mesiace jún až august, vtedy je pozdĺž pobrežia počasie chladné a hmlisté. Ak chcete navštíviť pobrežie a hlavné mesto Lima, je najlepší čas na cestu od decembra do apríla, na kúpanie v mori je najlepšie obdobie od januára do marca.

V zime (jún až august) pre Limu a pobrežie si zabaľte do kufra oblečenie na jar a na jeseň (sveter, bunda). Pre Amazoniu voľné, ľahké oblečenie, možno s dlhými rukávmi proti komárom, sveter a bunda na večer v južnej časti a tiež pre kopcovitú časť Amazonky. Do Ánd vo výškach 2500-4000 m, rovnako ako v Cuzco, Arequipa a Titicaca bude vhodné oblečenie na jar a na jeseň počas dňa, sveter, teplé bundy a čiapka sa hodia na večer. Opaľovací krém, turistické topánky sú samozrejmosťou. Najvyššie vrcholy si vyžadujú bundy, šály, rukavice, teplé topánky.

V lete (december až február) pre Limu a pobrežie zvoľte ľahké oblečenie, mikina na večer, prši-veci alebo ľahké plášte severne od Limy na obdobie El Niño, ľahká bunda pre južnú časť pobrežia. Pre Amazonku voľné oblečenie z prirodzených vlákien (bavlna, ľan) ktoré môžu dýchať, dlhé rukávy proti komárom, mikina alebo sveter na večer v kopcovitej časti Amazonky. Pre Andy vo výškach 2500-4000 m ako v Cuzco, Arequipa, Titicaca zvoľte oblečenie na jar a na jeseň, cez deň svetre, bundy a čiapka na večer. Opaľovací krém, dáždnik alebo pláštenka, turistické topánky. Na najvyššie vrcholy, bundy, šály, rukavice, teplé topánky.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency