Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Portorikofotogaléria Portoriko
 
Oficiálny názov: Portoriko
Správne členenie: ašpiruje na 51. štát USA
Politický systém:samosprávny štát pridružený k USA
Hlavné mesto:San Juan
Rozloha v km2:9 104
Obyvateľstvo:3 944 000 (hustota 440 os. / km2)
Jazyk:španielčina, angličtina
Mena:americký dolár ( 1€ -> cca 1,2 USD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: ako USA
Pozri tiež: Portoriko
 dovolenka Portoriko
 • hotely Portoriko
 • doprava Portoriko
 • letenky Portoriko
 • cestovné kancelárie Portoriko
 • lastminute Portoriko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PORTORIKO

Tento Karibský ostrov by sa mal stať 51. štátom USA.

Táto prevažne španielsky hovoriaca krajina s väčšinou obyvateľov katolíckeho vyznania má kultúrne bližšie k susednej Dominikánskej republike, Kube a krajinám Strednej Ameriky ako k Spojeným štátom. Portoriko znamená v španielčine bohatý prístav, je hlavným ostrovom krajiny, ktorá ďalej zahŕňa dva malé ostrovy Vieques a Culebra a rad malých neobývaných ostrovčekov vo Veľkých Antilách.

Obyvateľstvo

Portoričania sú občanmi Spojených štátov, ktorí hovoria španielsky a žijú vo vzdialenosti 1600 km od územia USA. Španielsko stratilo tento karibský ostrov po španielsko-americkej vojne roku 1898. Portoričania dostali roku 1917 americké občianstvo, ale mohli voliť v amerických voľbách iba ak žili v Spojených štátoch.

Aj keď isté politické sily požadujú nezávislosť, obyvatelia hlasovali roku 1952 pre samosprávu a voľné pridruženie k Spojeným štátom. Portoričania v nezávislom referende roku 1993 hlasovali pre zachovanie súčasného stavu. Úplná nezávislosť má iba málo priaznivcov.

Prírodné podmienky

Ostrovom Portoriko sa tiahne horský chrbát Centrálna Kordillera s najvyššou horou Cerro de Punta (1338 m). Aj keď väčšina pralesa bola vyklčovaná a na jeho mieste sú teraz polia, lesy na severovýchode ostrova v pohorí Luquillo zostali ako chránený národný park. Podnebie je na ostrove tropické, oceánske. Svieže vetry zmierňujú tropickú páľavu a udržiavajú príjemnú a vlhkú klímu.

Hospodárstvo

Najdôležitejším poľnohospodárskym odvetvím je chov dobytka. Pestuje sa najmä cukrová trstina, tabak, kávovník, ananásovník, banánovník a kokosová palma. V posledných rokoch sa stáva dôležitým priemysel. Túto tendenciu urýchlil rýchly nárast obyvateľstva. Potreba uživiť viac obyvateľov viedla k vyklčovaniu lesov dokonca aj na svahoch, ktoré mali zostať zalesnené. Následná erózia pôdy výrazne znížila výkonnosť poľnohospodárstva, ktoré už nebolo schopné uživiť obyvateľstvo ostrova. Nasledovala emigrácia mnohých Portoričanov do Spojených štátov.

Americká vláda podporovala priemyselný rast, aby Portoriku zaistila nový zdroj príjmov. Daňové úľavy a lacná pracovná sila prilákali veľa amerických podnikateľov, takže dnes priemysel zaisťuje už väčšiu časť príjmov z exportu ako z poľnohospodárstva.

Vo filiálkach amerických tovární sa vyrába najmä textil, odevy, elektrické a elektronické prístroje, plastové a chemické výrobky.

Dovolenka, cestovný ruch

Portoriko láka mnoho turistov svojimi horami, plážami a možnosťami rybolovu. Španielske koloniálne obdobie pripomína veľa pamiatok napr. domy zo 16. a 17. storočia v hlavnom meste a prístave San Juan a dve veľké pevnosti zo 16. storočia na kopcoch nad prístavom.

Ostrov Portoriko je otvorený pre cestovný ruch, zaujme dynamickou kultúrou, dedičstvom, miestnymi príchuťami, nádhernými plážami a nečakanými dobrodružstvami. Strediská, hotely a penzióny sú pripravené privítať dovolenkárov z celého sveta všetkých kategórií. Či už ste vášniví milovník prírody alebo chcete zažiť mestský život a prostredie bohaté na kultúru, aktivity a nočný život - je tu niečo pre vás.

Zamilujte sa do Starého San Juanu, keď sa ponoríte do tropických farieb koloniálnej architektúry, epických pevností, butikov, nákupov a nekonečných festivalov a kultúrnych podujatí pre celú rodinu. Zažite históriu San Juan, jeho prosperujúcau umeleckú scénu, ktorá maľuje mesto inšpirujúcimi nástennými maľbami.

Očarujúce miesta Puerto Rico sa nachádzajú aj mimo hlavného ostrova. Krátkou prepravou trajektom sa dostanete na sesterské ostrovy Culebra a Vieques, domov svetoznámych pláží a magických zátok. Príroda a miestna kuchyňa ponúkajú rôzne miestne chute a pokrmy. Nádherné valcovité hory inšpirujú vašu túžbu objavovať.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency