Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Portugalskofotogaléria Portugalsko
 
Oficiálny názov: Portugalská republika
Správne členenie: 13 provincií a 22 okresov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Lisabon
Rozloha v km2:92 150 (+ Azorské ostrovy + Madeira)
Obyvateľstvo:10 600 000 (hustota 115 os. / km2)
Jazyk:portugalčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Španielsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Portugalsko
 dovolenka Portugalsko
 • hotely Portugalsko
 • doprava Portugalsko
 • letenky Portugalsko
 • cestobné kancelárie Portugalsko
 • lastminute Portugalsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

PORTUGALSKO

V krajine na západnom okraji Pyrenejského polostrova, ktorá zažila slávne koloniálne obdobie, stále pretrváva tradičný životný štýl. Návštevníkov láka slnko, more, umenie, kultúra a futbal.

Názov Portugalsko väčšinou vyvoláva predstavu slnečných piesočných pláží, luxusných hotelov alebo svetoznámeho portského vína, ktoré sa už 400 rokov vyrába v údolí rieky Douro.

Portugalsko má dlhoročnú námornú tradíciu, ktorá mu v minulosti umožnila stať sa jednou z najväčších európskych koloniálnych mocností. Princ Henrich Moreplavec ( 1394 - 1460) organizoval v 15. storočí portugalské objaviteľské výpravy do západnej Afriky a ešte ďalej. Portugalci objavili rad ostrovov, medzi nimi Madeiru, Azory a Kapverdy. Vasco da Gama oboplával roku 1498 Afriku na svojej ceste do Indie. Portugalskí moreplavci boli tiež prvými Európanmi, ktorí sa dostali do Číny a Japonska po mori. Okolo roku 1550 obsadili svoju najväčšiu kolóniu Brazíliu.

Prírodné podmienky

Portugalsko má moderné mestá a tradičný životný veľkomestský štýl. Zatiaľ čo v hlavnom meste Lisabone panuje rušný život, v kraji Minho stále jazdia vozy ťahané volmi. Strmé údolia kraja Trás-os-Montes, sú v zime chladné a vlhké. Pobrežná nížina na severozápade s borovými a eukalyptovými hájmi je krajinou malých kukuričných a fazuľových políčok, lemovaných vinicami, ktoré dávajú iskrivé vína, zvané vinho verde.

Údolie rieky Douro je oblasťou výroby portugalského vína. Rieka priteká do krajiny zo strmých španielskych hôr a do mora sa vlieva blízko prístavu Porto, druhého najväčšieho mesta v krajine.

Na juh od rieky Mondego sa dvíhajú žulové štíty oddelené ľadovcovými údoliami v pohorí Estrela, ktoré je strediskom zimných športov a kde sa nachádza aj najvyšší bod krajiny (1991 m). Ďalej na juh v kraji Alentejo je podnebie veľmi suché a teplé a pestuje sa tam pšenica, korkové duby a olivovníky. V poliach sa týčia starobylé opevnené mestá Évora, Estromoz, Elvas a Marvāo. Na západe pri ústiu rieky Tejo sa nachádza na siedmych pahorkoch hlavné mesto Portugalska Lisabon, obklopené bohatými predmestiami a turistickými strediskami Serra da Arrabida a Serra da Sintra.

V najjužnejšom výbežku Portugalska sa nachádza kraj Algarve, známy figovými, mandľovými a olivovými sadmi.Tu je podnebie mierne a príjemné i v zime. Na južnom pobreží Algarve ležia staré rybárske prístavy Portimāo, Faro a Tavira, ktoré sú zároveň obľúbenými rekreačnými strediskami.

Novodobá história

Portugalsko je republikou od roku 1910. Od roku 1932 – 1968 bol na čele vlády António de Oliveira Salazar. Pravicovému diktátorovi sa aj s počiatočnými sympatiami k Nemecku, podarilo zachovať v krajine stabilitu a udržať ju neutrálnu aj počas 2. svetovej vojny, kedy v Lisabone pôsobili špióni oboch znepriatelených strán.

Od polovice 50. rokov sa v krajine začali prejavovať stále viac politické rozdiely: sever zostával tradične katolícky a konzervatívny, zatiaľ čo bezzemkovia na juhu stále viac prejavovali svoju nespokojnosť.

Salazara v roku 1968 vystriedal na čele krajiny Marcello Caetano, ktorý sa musel potýkať s vážnymi finančnými a sociálnymi dopadmi vojny proti národnostným hnutiam v kolóniách v Angole, Portugalskej Guinei a Mozambiku. Roku 1974 vypukol armádny nekrvavý puč a na krátky čas sa stal prezidentom národný hrdina jednooký generál Antonio de Spinola. Africké kolónie získali slobodu, ale chaos na politickej scéne pokračoval. Politická nestabilita zabrzdila príliv zahraničných investícií do krajiny. V období rokov 1983 – 85 poklesli reálne mzdy o 27%. Po roku 1980 došlo k čiastočnej privatizácii, ktorá situáciu zlepšila.

Hospodárstvo

Po vstupe Portugalska do EHS roku 1986 a do Európskej únie roku 1988 sa zahraniční investori začali o Portugalsko viac zaujímať. V posledných rokoch sa hospodárska situácia Portugalska zlepšila, a to aj po zvolení socialistickej tržne orientovanej vlády na čele s Antóniom Guterresom. Portugalské hospodárstvo vyhovuje podmienkam Európskej menovej únie. Priemysel sa sústreďuje najmä v oblasti Lisabonu a Setúbalu a do okolia miest Porto, Aveiro a Braga. V okolí Lisabonu prevláda metalurgia, strojárenstvo, na severe textilný priemysel. Významný je aj potravinársky priemysel, najmä konzervárne rýb, v pobrežných mestách Matosinhos a Peniche.

Aj keď 18 % pracovnej sily pracuje v poľnohospodárstve, iba málo poľnohospodárskych výrobkov je určených na vývoz. Výnimku tvorí korok, zelenina, víno a olivový olej. Nízke výnosy spôsobuje sucho a neúrodná pôda, ale tiež zlá organizácia práce. Na severe sú hospodárstva malé, k obrábaniu pôdy sa používajú volské záprahy, ručné siatie i zber. Aj chov dobytka prebieha na severe po starom v malých chlievoch. Vidiecke ženy chodia oblečené v čiernom a väčšinu času trávia prácou v domácnosti.

Muži sa stretávajú pri šálke kávy v miestnej kaviarni. Starší synovia väčšinou pracujú v zahraničí. Zárobok padne na výstavbu nového domu. Zahraničná mena, ktorú do krajiny privážajú, vyrovnáva do značnej miery platobnú bilanciu krajiny.

Životný štýl v mestách je odlišný. Ľudia sa pestro obliekajú, muži v tmavých oblekoch chodia do práce. S výnimkou najväčších miest však kaviarne a bary zostávajú doménou mužov. Tradície sa menia, ale cudzinca prekvapí zachovávanie starých zvykov a spôsobu života aj vo veľkomestách.

Dovolenka, cestovný ruch

Od roku 1960 hrá dôležitú úlohu v portugalskej ekonomike cestovný ruch. Každoročne prichádza do krajiny 10 mil. turistov, ktorí prinášajú so sebou milióny v zahraničnej mene.

Portugalsko ponúka zahraničným návštevníkom možnosť objavovať zaostalé časti krajiny a bývať v štátnych hoteloch zvaných pousadas, zriadených často v cenných historických budovách, ako napríklad na hradoch Obidos a Palmela. V krajine je veľa starobylých hradov ako Elvas, Evoramonte, Monsaraz a ďalšie. Prekrásnou krajinou sa pýšia národné parky Peneda-Gerês a Serra da Estrêla.

Najzaujímavejším architektonickým slohom je manuelinský (nazvaný po kráľovi Manuelovi) zo začiatku 16. storočia, ktorý používa vyrezávané a krútené stĺpy, rebrovanie a konzoly. Jeho najcharakteristickejšou ukážkou je známe okno v kláštore v Tomare. Ďalšou pamiatkou je gotická katedrála v Évore a kláštor v meste Batalha z 15.storočia. Turisticky je najlákavejšie portugalské pobrežie dlhé 860 km. Rieky a potoky ponúkajú dobré možnosti rybolovu. V Estorile a Penine sú aj pekné golfové ihriská.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency