Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Šalamúnove ostrovyfotogaléria Šalamúnove ostrovy
 
Oficiálny názov: Šalamúnove ostrovy
Správne členenie: 7 provincií + hl. mesto
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Honiara
Rozloha v km2:28 450
Obyvateľstvo:523 000 (hustota 18 os. / km2)
Jazyk:angličtina, pidžin
Mena:šalamúnsky dolár ( 1€ -> cca 11,6 SBD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 11:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Šalamúnove ostrovy
 dovolenka Šalamúnove ostrovy
 • hotely Šalamúnove ostrovy
 • doprava Šalamúnove ostrovy
 • letenky Šalamúnove ostrovy
 • cestovné kancelárie Šalamúnove ostrovy
 • lastminute Šalamúnove ostrovy
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

ŠALAMÚNOVE OSTROVY

Jedno z najväčších súostroví Oceánie tvorí zdvojená ostrovná reťaz, ktorú sformovali aktívne sopky a časté zemetrasenia.

Šalamúnove ostrovy, ktoré objavili okolo roku 1000 p.n.l. Melanézania, pomenoval španielsky dobyvateľ Álvaro Mendaña de Neyra, ktorý ich prvý krát uvidel roku 1568. Myslel si, že našiel bájnu Šalamúnovu zem Ofir, bohatú na zlato.

Súostrovie sa skladá zo šiestich väčších a tisícok malých ostrovov roztrúsených v dĺžke 1600 km v Tichom oceáne severovýchodne od pobrežia austrálskeho štátu Queensland.

Podnebie je horúce, vlhké a nezdravé. Od mája celých šesť mesiacov vanú nad územím juhovýchodné pasáty a po nich prichádza obdobie s častými tajfúnmi a tropickými búrkami. V čase 2. svetovej vojny zvádzali kruté boje o ostrovy Japonci a Američania. Najkrutejší boj sa odohral o ostrov Guadalcanal. Dnes Japonci pomáhajú na ostrovoch rozvíjať priemysel na spracovanie rýb. Tropická vegetácia ostrova bola čiastočne vyklčovaná a na takto získanej pôde sa pestuje palma olejnatá a palma kokosová a chová sa dobytok.

Na ostrovoch sú aj náleziská rúd olova, zinku, zlata a niklu. Pre väčšinu melanézskych obyvateľov sa však život po stáročia nezmenil. Pestujú ovocie a zeleninu, lovia ryby a používajú až 87 kmeňových jazykov.

Dovolenka, cestovný ruch

Mnohé zo Šalamúnových ostrovov sú vhodné na dovolenkovanie. Administratívne sú zoskupené do deviatich regiónov alebo provincií. Každý región má vlastnú provinčnú vládu a svoje vlastné osobitosti a zvyky. Honiara je hlavným mestom a medzinárodnou vstupnou bránou na Šalamúnove ostrovy a tiež centrom, z ktorého môžete vyraziť na prieskum okolia. Krásna príroda, odľahlosť, priateľskí ľudia, úžasné koralové atoly a exotické prostredie džungle sú prísľubom nezabudnuteľnej dovolenky.

Potápanie

Vo svete existuje veľa príležitostí pre šnorchlovanie, potápanie a podmorské fotografovanie, ale miesta na Šalamúnových ostrovoch patria medzi najpopulárnejšie. Ponorte sa do lagúny Marovo, najväčšej slanej lagúny na svete. Mnohé z ostrovov v lagúne sú neobývané, čo znamená že pláže sú často opustené a úplne nedotknuté. Ponúka sa romantika ako z filmu. Na severnej strane lagúny je ostrov Uepi, množstvo piesku a tropická džungľa lemovaná farebnými koralovými výbežkami.

Lagúny Munda a Roviana sú rovnako obľúbené potápačské miesta. Roviana je veľká plocha vody, ktoré sa rozprestiera 50 km východne od Muny a je ohraničená reťazcom barierových útesov a ostrovov. Na vonkajších stranách bariérových ostrovov nájdete steny a svahy bohaté na tvrdé koraly a všetky sa kúpu v hlbokej čistej modrej vode, zdobia ich hliadkovacie ryby. Vnútri lagúny je jaskyňa Kastom Shark, ktorá sa nachádza v mangrovoch jedného z mnohých ostrovov. Malý sladkovodný bazén vedie do dvoch veľkých pripojených komôr.

Dvojitý tunel prináša ďalší veľkolepý zážitok z potápania - dve staré vertikálne šachty na veľkom ponorenom vrchole hlboko pod vodou. Budete okúzlení pulzujúcim životom - veľký tuniak, žralok bielohrotý vám robia spoločnosť keď sa držíte pri stene útesu a visíte nad priepasťou. Leru Cut v centrálnej provincii poskytuje jednu z najslávnejších príležitostí pre Šalamúnových potápačov. Ranné slnečné svetlo prepichne priepasť, prúdy svetla poskytujú úžasné zábery potápačských siluet.

Kultúra

Ostrovy ponúkajú značnú rozmanitosť v umení a remeslách, ktoré sa vyskytujú na Šalamúnových ostrovoch, hoci sú bežne charakterizované komplikovanými dizajnmi. Objekty sa tradične vyrábajú s využitím prírodných materiálov vrátane dreva, kôry, viniča, kostí a kameňa. Sortiment zahŕňajú vysoko rozvinuté rezbárstvo dreva, jemne tkané koše a rohože, šperky a farebné pandanovité ramenné tašky z polynézskych ostrovov. Tkané prútené vojenské štíty sú medzi najkrajšími umeleckými dielami. Malé a eliptické tvary štítov sú zdobené drobnými štvorcami a vyjadrujú stav alebo prestíž.

Na vysokej úrovni sú prívesky a okrúhle náhrdelníky alebo kapaky, ktoré boli tradične vyrobené z drahých materiálov, ako je pancier korytnačiek a obrie šupiny. Peňažné šperky a korálky so závitom, boli taktiež navrhnuté tak, aby sa dali nosiť a odrážali stav. Kanoe ornamenty alebo nguzunguzu boli štandardnou črtou vo vojenských prvkoch, ktoré reprezentovali mytologických duchov na odvrátenie nebezpečenstva. Antropomorfné postavy boli maľované na čierno a mali škrupinové vkladané vzory založené na spôsoboch maľovania tváre, ktoré používajú bojovníci.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency