Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
San Marínofotogaléria San Maríno
 
Oficiálny názov: Republika San Marino
Správne členenie: 9 obcí
Politický systém:republika
Hlavné mesto:San Marino
Rozloha v km2:61
Obyvateľstvo:28 880 (hustota 473 os. / km2)
Jazyk:taliančina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Taliansko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: San Maríno
 dovolenka San Maríno
 • hotely San Maríno
 • doprava San Maríno
 • letenky San Maríno
 • cestovné kancelárie San Maríno
 • lastminute San Maríno
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SAN MARINO

Po Vatikáne a Monaku tretí najmenší európsky nezávislý štát je turistickou atrakciou. Nachádza sa neďaleko známeho talianskeho letoviska Rimini.

San Marino sa nachádza na východnom úpätí Apenín a jeho centrom je nápadný skalnatý chrbát Monte Titano, vysoký 750 m. Jeho tri vrcholy sú ešte zdôraznené stredovekými hradmi. Hranica štátu je dlhá iba 38,6 km a vnútri vyznačeného štátneho územia sa nachádza okrem rovnomenného hlavného mesta dvadsať obcí, v ktorých sú aj cementárne, tehelne a cukrovar.

V časoch prenasledovania kresťanov sa na Monte Titano okolo roku 350 usadil kamenár a neskôr pustovník svätý Marin, ktorý tam založil kláštor, okolo ktorého neskôr vyrástla dedina. Nezávislou republikou sa krajina stala v 13. storočí. Jej prvá ústava bola spísaná roku 1263. San Marinu vládne Veľká rada, ktorá sa skladá zo 60 volených členov. Všetky funkcie sú čestné. Od roku 1957 sa pri moci drží koalícia, predtým stáli dvanásť rokov na čele krajiny komunisti. Občania medzi 16 a 55 rokmi môžu byť v prípade nutnosti povolaní do služby v milícii. O poriadok v krajine sa stará platená talianska polícia. Colnú úniu s Talianskom má krajina od roku 1862. San Marino každoročne navštívi okolo 3,5 mil. turistov. Hlavnou atrakciou je opevnené hlavné mesto San Marino a jeho obchodné predmestie Borgo Maggiore.

Väčšina štátnych príjmov pochádza z turistického ruchu a predaja vlastných známok, mincí, pohľadníc, suvenírov a likérov predávaných bez cla. Menšiu časť príjmov zaisťuje aj spotrebný priemysel, najmä kamenárstvo a keramická výroba. Väčšina obyvateľov však pracuje v poľnohospodárstve. Hlavné poľnohospodárske produkty sú víno, mlieko, syr a vlna.

Dovolenka, cestovný ruch

Napriek tomu, že pri plánovaní návštevy treba zohľadniť že San Marino je kopcovitá krajina so stredovekou štruktúrou hlavného mesta, je prístupné aj ľuďom so zdravotným obmedzením. V záujme podpory miestneho cestovného ruchu a sprístupnenia cieľa svetového dedičstva San Maríno, sú k dispozícii balíčky a špeciálne ponuky, first moment, lastminute, sezónne akcie a pod. ktoré spájajú dovolenku s tradíciami, kultúrou a pohostinnosťou. Trasy vytýčené v sprievodcovi San Maríno pre každého umožňujú aj ľuďom so špeciálnymi prístupovými obmedzeniami navštíviť Staré Mesto, vychutnať si miestne produkty a navštíviť konzorcium Terra di San Marino, ako aj pripojené múzeum miestnej tradície.

San Marino bolo pravdepodobne prvá krajina na svete, ktorá zriadila pravidelnú poštovú službu v októbri 1607. Poštová služba bola otvorená a každý zákazník musel zaplatiť za službu, dokonca aj kapitán Regents. Prvé poštové známky Republiky San Marino boli vydané 1. augusta 1877 po novej dohode s talianskou vládou. Odvtedy San Marino propaguje svoje historické osobnosti, udalosti a inštitúcie, ako aj kultúrne a politické témy, ako sú práva žien, práva detí, ekológia, medzikultúrny dialóg a mier, a iné originálnym a inovatívnym spôsobom - prostredníctvom známok. Tie sú významným obchodným artiklom krajiny a zároveň suvenírom pre návštevníkov. Ak sa ocitnete v San Maríne rozhodne by ste mali poslať známym pohľadnicu s poštovou známkou. Už im nemusíte nosiť žiadne iné darčeky z dovolenky.

Podobne ako filatelistov, aj numizmatikov priťahuje San Maríno viac, než ktorákoľvek iná krajina Európy. Numizmatická história San Marína sa datuje do roku 1862, kedy krajina podpísala menovú dohodu s talianskou monarchiou, čím získalo San Maríno právom mať vlastnú menu. Prvá medená minca bola vydaná v roku 1864, prvá strieborná minca v roku 1898 a prvá zlatá minca v roku 1925. Po druhej svetovej vojne znovu začalo vydávanie mincí v až roku 1972. Často sa jedná o zlaté mince Scudi, ktoé navrhli veľkí umelci. San Marino má aj vlastnú, zberateľsky vyhľadávanú, edíciu Euro mincí.

Centrum starého mesta a jeho pamiatky

San Marino je nielen názov republiky, ale aj jej hlavného mesta. Centrum starého mesta sa nachádza na vrchole hory Titano, 750 m nad morom. Mocné stredoveké kamenné múry obklopujú pôvodnú osadu, ktorá je tiež celá postavená z kameňa a uzatvorená pre premávku. Centrum starého mesta je križované cez úzke ulice lemované budovami a pamiatkami. Tieto tri pevnosti na vrchole hory dávajú San Marínu jeho najznámejší obraz a sú spojené cestou, ktorá vedie pozdĺž celého hrebeňa hory.

Vo vnútri druhej pevnosti je múzeum historických zbraní. Nachádza sa vo vyššej časti mesta Basilica del Santo, kde sa uskutočňuje množstvo inštitucionálnych obradov a Kostol San Pietro. V blízkosti hlavnej vstupnej brány do starého mesta sa nachádza kostol sv. Františka s priloženou umeleckou galériou, ktorá sa datuje do 14. storočia. Neďaleko je kostol Cappuccini a Štátne múzeum, ktoré sa nachádza v nedávno obnovenom Palazzo Pergami. Námestie Piazza della Libertà je srdcom inštitucionálneho života krajiny. Tu stojí Verejný palác (1894), kde sedí Veľká a Generálna rada (Parlament). Budova paláca bola obnovená pri stom výročí r. 1994 a znovu otvorená v roku 1996 medzinárodne uznávaným architektom Gae Aulentim.

Verejnosť môže navštíviť miestnosť, kde Parlament zasadá a obdivovať fresku rímskeho umelca Retrosiho z konca 19. storočia. Za verejným palácom sa nachádza prekrásna Cava dei Balestrieri, kde sa konajú tradičné podujatia, ktoré zahŕňajú bojovníkov a vlajky San Marína. V Contrada Omerelli sú série historických budov, ktoré v súčasnosti hosťujú niekoľko ministerstiev a starobylý kláštor Santa Chiara, ktorý sa datuje do začiatku 17. storočia, je dnes sídlom univerzity v San Maríne. Ďalšia vynikajúca budova sa nachádza v Piazza Sant'Agata, Teatro Titano, pôvabné divadlo s balkónom postavené okolo roku 1750 a úplne obnovené v roku 1941 Ginom Zanim.

Nakupovanie

Pokiaľ ide o nakupovanie, San Marino uspokojí každý vkus. Staré mesto so stovkami obchodov ponúka široký sortiment tovaru. Na každom rohu oko zaujme nové prekvapenie a každému želaniu sa ponúkne uspokojenie. Chôdzou medzi starými uličkami je ľahké nájsť miestne a tradičné výrobky - ručne maľované keramické predmety, krásne objekty d'art, tepané železo a drevené sošky či predmety z drahých a vzácnych materiálov, rafinované čipky a výšivky. V roku 1995 založila Republika San Marino značku pôvodu na ochranu a propagáciu svojho umenia a remesiel.

Produkcia pečiatok a mincí Republiky San Marinoje je známa po celom svete, je jedinou krajinou v eurozóne, ktorá vydáva slávnu "Scudo", zlatú mincu, ktorá je stále zákonným platidlom. Pre zberateľov a pre každého, kto chce darovať dôkladne originálny dar, je určený filatelistický a numismatický úrad, ktorý sa nachádza na staromestskom námestí nazvanom Piazza Garibaldi a je miestom, kde sa môžete dostať k zaujímavým informáciám a novinkám.

Mimo centrum starého mesta pozdĺž hlavnej diaľnice je k dispozícii veľa obchodov, nákupných centier a butikov. Niektoré obchody ponúkajú cudzincom tovar bez dane.

Príroda

Územie San Marína má veľa množností pre milovníkov prírody, ktoré sú po ruke a čakajú na preskúmanie. So svojimi starými lesmi s trasami a vybavenými plochami je ideálnym miestom pre rodinnú prechádzku a turistiku. Možnosť vychutnať si životné prostredie športovými aktivitami, ako je horolezectvo, speleológia a závesné plachtenie, ponúka to správne miesto pre víkend s priateľmi plný adrenalínu.

A cestujete s vaším caravanom, San Marino ponúka všetky potrebné služby, aby ste si užili dovolenku v kempe. Okrem kempu Centro Vacanze San Marino je k dispozícii celkom 5 vybavených priestorov pre kempovanie, roztrúsených po celej krajine.

Miestna kuchyňa

Republika San Marino sa môže pochváliť storočnými a autentickými poľnohospodárskymi a gastronomickými tradíciami. Oblasti obilnín a lucerny, vinohradov, olivových hájov a divokej prírody vytvára prostredie prírodnej krajiny v okolí mohutného vápencového masívu hory Titano. Pestovanie viniča a olív v republike sa datuje tisícky rokov, rovnako ako včelárstvo. Krajina sa špecializuje tiež na chov dobytka, mlieko a mäso. Láska a pozornosť pre výrobky našej krajiny urobili z miestnej kuchyne jednoduché umenie, ale za tie roky sa obnovila jedna bohatá tradícia.

Neopakovateľné chute, zdravá kuchyňa, ktorá spája tradície s kvalitou, aby zachovala obrovské vidiecke dedičstvo našej krajiny a uspokojila aj tých najnáročnejších gurmánov. Medzi predjedlá ponúkame: tagliatelle, strozzapreti, ravioli, cappelletti, passatelli. Potom prídu pečené mäso, pokrmy so všetkou vôňou mlieka a syra. K jedlu červené vína Brugneto a Tessano z veľkých cherrywoodskych sudov alebo biele vína, Biancale a Roncale. Medzi dezerty patria bustrengo, caciatello, ciambella, ktoré si môžete vychutnať s pohárom Moscato alebo ceneného dezertného vína Oro dei Goti. Nezabudnite medzi dezerty sú tiež slávne a chutné koláče Tre Monti a Titano, ručne vyrábané v San Maríne od roku 1942.

Športové aktivity

Ľudia zo San Marína sú veľkí fanúšikovia a športoví praktici. Návštevníci krajiny môžu vyskúšať celý rad rôznych športov, počnúc trekkingom a horolezectvom. K dispozícii sú viaceré turistické chodníky, dĺžky od jednej do piatich hodín. Spolu s piatimi vybavenými stenovými plochami pre voľné lezenie je k dispozícii veľa "ozdobných chodníkov". V San Maríne sú tiež dve jazdecké školy, ktoré ponúkajú lekcie a prechádzky lesom.

Cyklistika bola vždy populárnym športom v republike, ktorý vždy priťahoval cyklistov. Existuje sedem ciest a jedna terénna cesta. Niekoľko hotelov ponúka službu na opravu bicyklov, plávanie má tiež svoj stánok - olympijský bazén, ktorý je otvorený 7 dní v týždni v novo vybudovanom športovom centre Multieventi Sport Domus. Pre nadšencov lietania je pripravené rogalo aj Aeroklub, ktorý organizuje turistické lety a aerotaxi. Fanúšikovia streľby si môžu zastrieľať na asfaltové holuby. Sanmarino Yachting Club organizuje sériu kurzov plachtenia v neďalekom prístave Rimini.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency