Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Svätý Krištof a Nevisfotogaléria Svätý Krištof
 
Oficiálny názov: Federácia Svätý Krištof a Nevis
Správne členenie: 14 farností
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Basseterre
Rozloha v km2:261
Obyvateľstvo:41 000 (hustota 157 os. / km2)
Jazyk:angličtina
Mena:východokaribský dolár ( 1€ -> cca 3,9 XCD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Svätý Krištof a Nevis
 dovolenka Svätý Krištof a Nevis
 • hotely Svätý Krištof a Nevis
 • doprava Svätý Krištof a Nevis
 • letenky Svätý Krištof a Nevis
 • cestovné kancelárie Svätý Krištof a Nevis
 • lastminute Svätý Krištof a Nevis
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SVÄTÝ KRIŠTOF A NEVIS

Štát na Karibských ostrovoch tvorených vyhasnutými sopkami zostáva stále ešte súčasťou spoločenstva.

Ostrovný Svätý Krištof (168km2) a Nevis (93km2) sú súčasťou Záveterných ostrovov vo východnej časti Karibského mora. Roku 1493 ostrovy objavil Krištof Kolumbus, ale prvými osadníkmi, ktorí sa tu usadili, boli až Briti - na Svätý Krištof prišli roku 1623 a na Nevis o päť rokov neskôr. Svätý Krištof sa stal základňou pre britskú kolonizáciu susedných ostrovov. Určitý čas spravovali ostrov Francúzi aj Briti spoločne a dohadovali sa o jeho vlastníctve, ale roku 1783 sa obidva ostrovy stali britskými.

Istý čas boli ostrovy spravované spolu s ostrovom Anguilla. Roku 1983 sa stali nezávislou krajinou Spoločenstva, na čele ktorej stojí britský panovník. Obyvatelia oboch ostrovov sú potomkami afrických otrokov a hovoria anglicky. Veľa rokov sa ostrovček Nevis snaží odtrhnúť od Svätého Krištofa, ale v parlamentných voľbách v roku 1997 nezískali neviskí separatisti dostatočnú podporu, takže legálny pokus o odtrhnutie sa nepodaril.

Svätý Krištof tvoria tri malé vyhasnuté sopky, spojené úzkou piesočnou šijou. Hora Liamuiga ( predtým známa ako Mysery) je so svojimi 1 156 m najvyšším bodom ostrova. Na miernych svahoch, ktoré sa dvíhajú z mora, je väčšinou úrodná pôda, kde sa pestuje cukrová trstina. Cukor je hlavným vývozným artiklom. Na strmších svahoch nad trstinových plantážami sa na poliach pestuje zelenia a chová dobytok. Poľnohospodárstvo predstavuje 7 % hrubého národného produktu.

Hospodárstvo

Na ostrove je aj ľahký priemysel, ktorý spracováva dovážané suroviny na elektronické zariadenia, obuv a batikované látky na vývoz. Novo postavené továrne vyrábajú na vývoz konfekciu a televízory. V starších továrňach sa spracováva cukrová trstina a vyrábajú sa tam aj nápoje. Významnou súčasťou príjmov predstavujú peniaze, ktoré posielajú domov robotníci z cudziny. Od 90. rokov sa vláda snaží rozvíjať domáci priemysel a budovať odpovedajúcu infraštruktúru.

Poľnohospodárstvo na Nievise je v úpadku, ale vláda sa tu snaží podporovať výrobu potravín. Malé továrne spracovávajú na olej miestnu úrodu kokosových orechov a semienok bavlníka. Stavajú sa tu aj lode a lovia ryby, ale hlavným zdrojom príjmov zostáva vďaka krásnym plážam a priezračnej vode cestovný ruch. Turisti bývajú väčšinou v chalúpkach postavených na mieste starých plantážnických domov. Najväčším mestom ostrova je Charlestown.

Dovolenka, cestovný ruch

Biele pláže a pomerne suché podnebie na juhu ostrova Svätého Krištofa umožnili rozvoj turistického strediska vo Frigate Bay. Vláda sa snaží cestovný ruch podporovať. Veľa starých historických budov v hlavnom meste a prístave Basseterre bolo starostlivo reštaurovaných.

Pevnosť Brimstone Hill, vybudovaná na vrchole útesu v 17. a 18. storočí a dejisko mnohých bojov medzi Francúzmi a Angličanmi, boli starostlivo opravená a dnes je v nej múzeum.

Ostrov Nevis leží 3 km juhovýchodne od Svätého Krištofa a je s ním spojený námornou aj leteckou dopravou. Ostrov je tiež vyhasnutou sopkou, ktorej vrchol dosahuje výšku 985 m. Vrchol zahalený mrakmi, ktorý Kolumbusovi pripomínal zasnežené vrcholky španielskych hôr, dal ostrovu meno - sneh sa po španielsky povie nieves.

Existuje mnoho dôvodov na cestu na ostrov tisícich pokladov. Ak sa chcete kúpať v teplých, dúhových vodách pozdĺž nedotknutých ostrovných brehov, ponárať sa za starovekými vrakmi a pozorovať panenské koralové útesy. Ak sa chcete hojdať v plážovej sieti a popíjať miestny rum na pláži. Ostrov Svätý Krištof je dostatočne malý na to, aby sa dal vidieť za deň a dostatočne veľký na to, aby sa mohol preskúmať celý život.

Zo všetkých karibských ostrovov sú teplé tyrkysové vody Svätého Krištofa ideálne pre plavbu na palube luxusného katamaránu a šnorchlovania alebo potápania pri mnohých prírodných útesoch. Milovníci dobrodružstiev si môžu pochutnať na širokej škále vodných športov, ktoré ponúkajú lietanie a kite surfovanie, na jet ski šnorchlové dobrodružstvá a paragliding. Vydajte sa do údolia obrov alebo túru na St. Kitts 250 metrov nad dažďovým pralesom. Pestrá paleta programov pre perfektný deň v raji.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency