Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Svätá Luciafotogaléria Svätá Lucia
 
Oficiálny názov: Svätá Lucia
Správne členenie: 11 štvrtí
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Castries
Rozloha v km2:616
Obyvateľstvo:160 000 (hustota 260 os. / km2)
Jazyk:angličtina, francúzske nárečie
Mena:východokaribský dolár ( 1€ -> cca 3,9 XCD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 4:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Svätá Lucia
 dovolenka Svätá Lucia
 • hotely Svätá Lucia
 • doprava Svätá Lucia
 • letenky Svätá Lucia
 • cestovné kancelárie Svätá Lucia
 • lastminute Svätá Lucia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SVÄTÁ LUCIA

Tento Karibský ostrov je pravidelnou zastávkou ropných tankerov a linkových parníkov, čo zaisťuje krajine významný príjem.

Jedným z Náveterných ostrovov Malých Antíl vo východnej časti Karibského mora je Svätá Lucia. Roku 1605 bola krátko osídlená Britmi a v ďalších 200 rokoch sa pri správe ostrova niekoľkokrát vystriedali Briti a Francúzi, až nakoniec roku 1814 bola Svätá Lucia definitívne odovzdaná Britom. Angličtina je úradným jazykom ostrova, ale veľa obyvateľov, najmä potomkovia afrických otrokov hovoria francúzskym nárečím. Svätá Lucia sa stala nezávislým členom Spoločenstva roku 1979, hlavou štátu je britská kráľovná.

Svätá Lucia je ostrov vyhasnutých sopiek. Najvyššou horou je Gimie ( 950m). Na juhu leží skupina sopiek Qualibou rozložených v tvare konskej podkovy. Na západe sa týčia pôsobivé vrcholce zvané Pitony – Veľký Piton (798 m) a Malý Piton (750 m) ktoré sa dvíhajú priamo z mora.

Hlavnou pestovanou exportnou plodinou je banánovník. Úrodu banánov aj samotný ostrov často ničia hurikány, sucho, choroby a nízke ceny, ktoré ťažko postihujú pestovateľov. Druhou najdôležitejšou pestovanou plodinou sú kokosové orechy.

V bezcolnom prístave a obchodnej zóne vo Vieux Fort na juhu ostrova sa vyrábajú na vývoz textilné výrobky a elektrické súčiastky. Prístav Grande Cul de Sac Bay na juh od mesta Castries patrí k najhlbším a najmodernejším americkým prístavom pre ropné tankery.

Dovolenka, cestovný ruch

Krásny prístav Castries je pravidelnou zastávkou výletných parníkov. K rozvoju cestovného ruchu prispelo aj vybudovanie moderného letiska Hewanorra. Na trhoch s banánmi je stále vyššia konkurencia, preto je cestovný ruch životne dôležitý pre hospodárstvo Svätej Lucie. Jeho ekonomický význam sa postupne zvyšuje.

Cestovný ruch má zatiaľ nevyváženú sezónnu tendenciu. Je podstatne výraznejší v období sucha (január - apríl). Svätá Lucia je populárna vďaka svojmu tropickému počasiu, prekrásnym scenériám, početným plážam a letoviskám. Väčšina turistov navštívi ostrov Svätá Lucia počas plavby v okolitých moriach. Väčšina z nich sa vylodí v prístave Castries alebo Soufriere, Marigot Bay a Gros Islet sú nádherné miesta k návšteve.

Ostrov Svätá Lucia ponúka prirodzenú krásu. Ľahko dostupná, s dvoma letiskami, ktoré prímajú súkromné ​​lietadlá, denné medzinárodné lety z USA, týždenné lety z Kanady a Európy a denné regionálne lety. Dobré spojenie prispieva obľúbenosti u turistov a ostrovná Svätá Lucia je tak ideálnou exotickú destináciou pre dovolenku pri mori, pre dobrodružné povahy, ochráncov životného prostredia, nadšenecov potápania, jogínov, milencov hľadajúcich vrchol romantiky alebo súkromie, inšpiruje vaše príbehy a naplní vás radosťou.

Ak chcete zažiť viac, ako len plávanie v mori a slnenie na pláži, Saint Lucia je tou pravou voľbou pre vašu dovolenku. Svätá Lucia vám môže ponúknuť atrakciu alebo aktivitu pre potešenie. Kamkoľvek idete, farby vás očarujú, výhľady prekvapia a tropický vzduch vás pohladí. Zjistíte, že všetky vaše zmysly pracujú nadčas v Saint Lucia. Rýchlosť v prírode najlepšie popisuje toto fascinujúce dobrodružstvo. Túra pozdĺž lana presahujúcehoz jednu platformy stromu na druhú a zobraziť masívne stromy z dažďového pralesa z interaktívnej perspektívy.

Dokonalý spôsob, ako pridať dojem dobrodružstva pri skúmaní krásy dažďového pralesa, je možnosť pozorovať všetky možné zázraky tohto sviežeho biotopu po trase, ktorá sa posúva dole cez baldachýny, kvety a vtáky, ktoré zostali v tieni zelene s ohnivou tropickou farbou. V Treetop Adventure Park v Dennery, v blízkosti centrálneho východného pobrežia, je to len kúsok do prvej platformy, ktorá začína dobrodružstvo vo, viac ako 30 m nad lesom. V rámci toho istého parku je k dispozícii prekážková dráha, ktorá je vhodná pre rodiny s deťmi a poskytuje celý deň zábavy, výzvy a dobrodružstvo.

Botanické záhrady a minerálne kúpele

V Diamond Falls a botanických záhradách, uprostred sútoku exotického lístia, živých kvetov a lesných vtákov zažijete tropickú prírodu so všetkým, rôznorodé záhrady prechádzajú jedna na druhú, každá s individuálnym šarmom a osobitými motívmi. Uprostred nádhernej farebnej flóry svätej Lucie vyznievajú legendárne Diamond Mineral Baths (kúpele) a nad nimi vodopád, ktorý je považovaná za najhodnotnejšie. História ostrova naznačuje, že mladá cisárovná Jozefína si užila výhody týchto bazénov.

Tejto témy sa dotýka aj ďalšia legenda. Superman, potom čo preletel cez okouzlující Diamond Falls zistil, že je to časová kapsula a zachránil Lois Lane. Ak budeme pozorne počúvať, môžeme tu začuť hlasy detí Ciboneyov a Arawakov, ktorí tu žili okolo roku 900 p. n.l. Prechádzka cez Diamond Botanical Gardens do malebného vodopádu odhaľuje veľa príťažlivých aspektov, ktoré spájajú prírodu a históriu. Je to najviac príjemný spôsob, ako si užiť pár hodín.

Top destinácie, lastminute

Banány sú hlavným zdrojov príjmov, ale postupne sa presadzujú lacnejšie banány zo strednej časti južnej Ameriky, preto do budúcna zaujíma hlavnú pozíciu pre miestnu ekonomiku cestovný ruch. Svätá Lucia je známa svojou snahou o ochranárstvo prírody na ostrove, avšak obrovské návaly turistov, ktorých tu v špičke sezóny býva aj trojnásobne viac než miestnych obyvateľov, má za následok devastáciu krehkej prírody. Je preto dôležité citlivo udržiavať oba prvky v primeranej rovnováhe.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency