Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Tongafotogaléria Tonga
 
Oficiálny názov: Kráľovstvo Tonga
Správne členenie: 3 ostrovné časti
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Nuku´alofa
Rozloha v km2:720
Obyvateľstvo:104 000 (hustota 144 os. / km2)
Jazyk:tongčtina, angličtina
Mena:pa´anga ( 1€ -> cca 2,5 TOP )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z - 12:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Tonga
 dovolenka Tonga
 • hotely Tonga
 • doprava Tonga
 • letenky Tonga
 • cestovné kancelárie Tonga
 • lastminute Tonga
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

TONGA

Priateľským ostrovom Tonga, ktoré sú často označované za klenot Pacifiku, vládne primerane priateľský kráľ.

Tonga je tiež známa ako Priateľské ostrovy, ktoré takto v 70. rokoch 18. storočia nazval kapitán James Cook. Ostrovnému štátu už tisíc rokov vládnu dediční monarchovia, ale v poslednom čase sa objavuje volanie po väčšej demokracii. Kráľovský palác stojí v hlavnom meste Nuku´alofa na najväčšom ostrove Tongatapu.

Kráľovstvo Tonga tvorí spolu s Fidži a Samoou ostrovný trojuholník ležiaci blízko svetovej dátovej čiary. Ostrovný štát Tonga tvorí približne 170 ostrovov a ostrovčekov zoskupených do dvoch pruhov, ktoré sa tiahnu od severu na juh a lemujú veľkú hlbokú Tongskú priekopu, klesajúcu až 10 882 m pod hladinu mora. Obidva ostrovné pásy sa navzájom veľmi líšia. Západné ostrovy sú sopečné z ktorých občas niektoré chrlia lávu. Ich svahy sú obrastené hustým dažďovým lesom. Východné ostrovy sú koralové, nízke a obrastené kokosovými palmami. Súčasťou východných koralových ostrovov je aj hlavný ostrov kráľovstva Tongatapu, ktorý má tvar polmesiaca a je zodvihnutý silno krasovou časťou veľkého atolu. Na severe je lemovaný veľkou lagúnou. Okrem sopečnej činnosti a zemetrasení postihujú Tongu často aj tropické hurikány.

Všetku pôdu ostrovov vlastní vláda. Muži starší ako 16 rokov si môžu prenajať pozemok s rozlohou 3 ha, kde môžu pestovať plodiny pre vlastnú obživu. Vzhľadom k rastu obyvateľov v nedávnej minulosti sa stala pôda vzácnou. Dnes však obyvateľov opäť ubúda.

Dovolenka pre rodiny

Ak hľadáte tichomorské ihrisko, nájdete ho medzi nádhernými ostrovmi Tonga. Pomáha deťom vypustiť paru a zároveň udržiavať rodičov v zábave s množstvom aktivít. Dobrodružstvom je plávanie a šnorchlovanie v priezračnej tropickej lagúne. V nedotknutej koralovej záhrade objavíte morské hviezdice, tropické ryby, lúčovky, korytnačky a ďalšie. Staršie deti zažijú vzrušenie počas plávania s veľkolepými veľrybami, alebo aspoň pozorovaním týchto jemných morských obrov z bezpečia lode.

Prehliadka pobrežia na morskom kajaku je ďalší skvelý spôsob, ako objaviť život v mori a stretnutie s priateľským delfínom alebo viacerými. Fantastickou skúsenosťou pre rodiny s deťmi je rybárska expedícia. Cestovné výlety s profesionálnymi rybármi okolo ostrovov Tongatapu a centrálnej skupiny Ha'apai sú každodennou udalosťou. Úlovok je istotou. Medzi najkvalitnejšie zážitky v Polynézii patria trasy národnými parkami na ostrove Eua a severnou skupinou Vava'u. Dobrodružné výlety kombinujú treking, kayaking a kempovanie v mnohých prípadoch s priateľskými miestnymi sprievodcami spájajúcimi skupinky návštevníkov skúmajúcich nedotknuté atoly a vzdialené sopky.

Ostrovné prehliadky umožnia zažiť históriu, ekológiu, kultúru a jedlo kráľovstva Tonga, pod bdelým dohľadom milých a priateľských sprievodcov. Od pešej turistiky cez autentické dediny až po kopce s výhľadom na veľkolepé vyhliadkové výlety je to skvelý spôsob, ako môže vyzerať vzrušujúca dovolenka pre rodiny. Medzi rozmanitými a stimulujúcimi lokalitami Tongy, nájdete mnoho spôsobov, ako uspokojiť každého člena rodiny.

Kultúra

Ostrovný život ďaleko od civilizácie prináša nielen zážitok nádhernej krajiny, ale tiež kultúrne zvláštnosti. Vychutnajte si pomalý život v pulzujúcom rytme oceánu a zvuku nedeľných cirkevných zvonov. Obyvatelia prijímajú veľa prvkov súčasného sveta, ale stále si udržujú svoju autentickú kultúru a tradície. Blízkosť Polynézie už niekoľko storočí ovlyvňuje krajinu, nevynímajúc ani kultúrnu oblasť. Mnoho Tonganov, najmä na vonkajších ostrovoch, žije stále v tradičných dedinských komunitách podľa starých zvykov. Výrazné tradičné šaty ta'ovala, tkané pásové rohože, sa tu nosia bežne. Ryby a zelenina sa pripravujú v zemných peciach nazývaných Umus. Obzvlášť slávnostná je tradícia kava, pitie tradičného polynézskeho nápoja, ktorá je veľmi skutočnou súčasťou života v Tonga.

Legenda o Kave a jej pôvode pochádza z ostrova Eueiki na východ od hlavného ostrova Tongatapu. Rodičia malomocnej dcéry menom "Kava" obetovali svoju dcéru pre Tu'i Tongu, starovekého posvätného kráľa. Tento čin obety ilustruje 4 cnosti - rešpekt, pokora, záväzok, udržiavanie dobrých vzťahov. Prvá kavova rastlina a cukrová trstina vyrastali na hrobe Kavy. Obidve rastliny sa od tej doby používajú pri príprave nápoja v rituáloch Tonganov.

Tonga je jediným tichomorským ostrovom, ktorý nikdy nekolonizovala zahraničná mocnosť. Po viac ako 1000 rokoch vlády zostáva súčasná monarchia a jej štruktúra najsilnejšou a najvplyvnejšou v Tongu. Kamenný trillitón na Tongatapu, brána Ha'amoga 'A Maui, ktorá pochádza z mnohých storočí, je silnou spomienkou na dedičstvo tejto starobylej a pyšnej kráľovskej kultúry. Silný vplyv kresťanstva sa prejavil na obyvateľoch viac, ako kdekoľvek inde na svete. Ostrovy rezonujú každú nedeľu hymnami a bohoslužbami, deň odpočinku nadchne nejedného návštevníka. Mnohí odchádzajú so zvláštnymi spomienkami na skúsenosťami.

Umenie a remeslá, vrátane rezbárstva do dreva alebo kostí, výroba košov a jemné tkanie prechádzajú z generácie na generáciu. Suveníry sú dostupné v stánkoch a trhoch po celom ostrove, pripomínajú nádherné chvíle dovolenky. Pravdepodobne najznámejším miestnym remeslom je výroba Tapa, ozdobnej kôry maľovanej tradičnými symbolmi. Tapa sa zvyčajne ponúka ako dar úcty pri svadbách, pôrode či pohrebe.

Ďalším živým a farebným zážitkom pre mnohých návštevníkov Tongy sú pôvabné a dôstojné tance. Tanečníci kráčajú a pohybujú rukami v zložitých gestách, ozdobení krásnymi náramkami vytvárajú ďalšie nezabudnuteľné vyjadrenie miestnej tradície.

Prírodné krásy

Z vyše 170 ostrovov je približne 40 obývaných. Tonga je teda zv prevažnej miere nedotknutou a do značnej miery neobjavenáou krajinou. Táto prázdninová destinácia ponúka jedinečný zážitok stretnutia s panenskou prírodou. Ostrovy nezničené veľkými dovolenkovými komplexami a ďalšími dôsledkami cestovného ruchu zostávajú tak blízko autentickej Polynézie, ako je len možné. Vďaka chránenej prírode a kultúrnej pravosti je kráľovstvo Tonga často označované za klenot Pacifiku.

Prírodné krásy súostrovia Tonga zahŕňajú úchvatné pobrežné útesy a zelený dažďový prales. Pri cestovaní po ostrovoch zažijete nádhernú rozmanitosť zachytávajúcu dramatickú vulkanickú scenériu spájajúcu sa s tropickými dažďovými pralesmi a nedotknutými tropickými atolmi, zatiaľ čo koralové útesy a panenské dažďové pralesy majú veľkolepú škálu flóry a fauny. Výlet do Tongy znamená "skutočný" zážitok z južného Tichomoria. Počas cesty môžte mať šťastie a stretnúť tam svoje pravé ja.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency