Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Barma dovolenkafotogaléria Barma
 
Oficiálny názov: Zväz Myanmar
Správne členenie: 7 oblastí + 7 štátov
Politický systém:vojenská diktatúra
Hlavné mesto:Rangún (Nepjito)
Rozloha v km2:678 500
Obyvateľstvo:49 922 000 (hustota 74 os. / km2)
Jazyk:barmčina, domorodé jazyky
Mena:kyat ( 1€ -> cca 9,40 MMK )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 6:00h
Susedia:Bangladéš, Čína, India, Thajsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Barma
 dovolenka Barma
 • hotely Barma
 • doprava Barma
 • letenky Barma
 • cestovné kancelárie Barma
 • lastminute Barma
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Barma (Mjanmarsko)

Mjanmarsko je jednou z posledných krajín Ázie, ktoré majú byť odhalené cestujúcemu západnému svetu. Tunajší ľudia vytvorili kultúru, ktorá odolala inváziám a zmenám tým, že absorbuje a berie to najlepšie z ľudí okolo nich a vytvára svoj vlastný štýl a vkus. Návštevníci Mjanmarska nájdu veľa na objavovanie a zažitie - od nedotknutej prírody cez zlaté pagody až po pozostatky z dávnej minulosti a hlboký duchovný princíp.

Cestovný ruch

Barmské ministerstvo cestovného ruchu v r 2007 udáva, že 12% príjmov krajiny, to je 182 miliónov USD ročne, pochádza z cestovného ruchu. Návštevnosť Barmy z roka na rok kolíše, v r. 2012 to bol 1 mil návštevníkov, v r. 2015 sa návštevnosť vyhupla na 4,7 mil. návštevníkov a v ďalších rokoch opäť klesá približne k 2-3 mil. Nazeranie na ekonomické ukazovatele HDP nie sú pre obyvateľov Barmy typickým ukazovateľom. Posudzujú svet podľa buddhistických princípov a je im jedno, či turisti prichádzajú, alebo nie. Bude preto skôr závisieť od svetového turizmu, ako veľmi bude túžiť poznať Barmu, než od opatrení vnútri štátu, či sa cestovný ruch v Barme bude rozvíjať, alebo nie.

Dovolenkové destinácie v Barme

Yangon

Záhradné mesto Yangon si zachováva svoj šarm širokými, stromami lemovanými cestami, pokojnými jazerami a majestátnou koloniálnou architektúrou. Je domovom jedného zo starodávnych divov sveta, pagody Shwedagon, 98 metrov vysokej stupy, ktorej zlatú žiaru možno vidieť z celého mesta. Zeleň Yangon poskytuje nádhernú kulisu pre krásnu svätyňu.

Mandalay

Neďaleko Mandalay Hill je korunovaný pagoda, z ktorej si návštevníci môžu vychutnať 360-stupňový výhľad na mesto a okolitú krajinu. So svojim kráľovským palácom a impozantným priekopou sediacou na úpätí kopca s vysokou pagodou, Mandalay stále evokuje obrazy romantickej, dávnej éry. Zostáva hlavným kultúrnym a ekonomickým mestom horného Mjanmarska.

Bagan

Jeden z najpozoruhodnejších pamiatok v juhovýchodnej Ázii, Bagan inšpiroval návštevníkov do Mjanmarska takmer 1000 rokov. Kráľovstvo Bagan sa začalo zakladať v 8. storočí, ale len na počesť slávy ako hlavné mesto Mjanmarského kráľovstva na začiatku 11. storočia. Staroveké kroniky hovoria, že tam bolo kedysi 4446 chrámov na jeho širokých pláňach, ale dnes len 2230 zostane, ako bolo zaznamenané UNESCO v roku 1988.

Jazero Inle

Jazero Inle leží v chladných, zelených kopcoch štátu Šan, v oblasti výnimočných prírodných krás a kultúrnej rozmanitosti. Po stáročia vyvinuli Intha svoj vlastný jedinečný životný štýl založený na tomto krásnom vodnom útvare. Žijú v kamenných domoch postavených na jazere a dokonca pestujú svoju zeleninu na plávajúcich záhradách, ktoré sú pripevnené k dnu jazera s bambusovými kolíkmi.

Zlatá Skala

Každoročne v noci 31. decembra svieti platforma Kyaikhtiyo so svetlom 9000 lámp a je voňavá s 9000 kvetmi, ktoré ponúkajú pútnici. Klenotom koruny Mon State je Pagoda Kyaikhtiyo, známa tiež ako Zlatá Skála a považovaná za zázrak budhistických oddaných. Slávna skála leží v jednodňovej jazde v Yangone, na vrchole zalesneného Mt Kyaikhtiyo.

Mawlamyine

Za Kyaikhtiyo bolo Mawlamyine, tretie najväčšie mesto v Mjanmarsku a hlavné mesto štátu Mon. Akonáhle je rušný prístav známy ako Moulmein, je to teraz príjemne tiché mesto so stromami zatienenými ulicami, kde sa ukrývajú niektoré z najelegantnejších príkladov koloniálnej architektúry v Mjanmarsku.

Mrauk Oo

Bengálsko bolo starodávnou doménou, ktorú grécky kartograf Ptolemy z 2. storočia vo svojich spisoch označil ako Argyre. Zoznam kráľov vytesaných do kameňa, ktoré sa nachádzajú na mieste, naznačuje, že rozkvital už v 6. storočí pred Kristom. Oddelený od zvyšku Mjanmarska radom vysokých hôr a hustých džunglí si štát Rakhine zachováva svoje jedinečné tradície. Zrúcanina mesta Mrauk Oo, ktorá siaha až do 15. storočia, sa nachádza 5 minút jazdy loďou zo Sittwe pozdĺž rieky Kaladan

Strieborné pláže

Prvé prímorské letovisko v Mjanmarsku je pláž Ngapali. Je to obraz raja: míle prázdnych bielych piesočných pláží lemovaných vysokými kokosovými palmami. Rezort hotely ponúkajú návštevníkom možnosť plávať, plachtiť, kajak a hodovať na homáre a krevety pri sviečkach, ako slnko klesá do Bengálskeho zálivu. Najnovším objavom na západnom pobreží je Ngwe Saung Beach. Tento 14,5 kilometrový úsek pobrežia ponúka čisto biely piesok, neporušenú kulisu bujných lesov, hájov paliem a novú úrodu luxusných hotelov na pobreží.

Ekoturistika

Mjanmarsko je plné nedotknutej krajiny a obrovského množstva flóry a fauny. Existuje viac ako 337.000 štvorcových km zalesnenej oblasti v Mjanmarsku, čo predstavuje 45% jeho celkovej rozlohy. V rámci tejto nedotknutej, chránenej pôdy leží 40 národných parkov, v ktorých žije viac ako 7.000 rastlín, niekoľko stoviek cicavcov a plazov a 1.000 druhov vtákov.

Ekoturistika je definovaná ako typ cestovného ruchu smerujúci k prírode a voľne žijúcim zvieratám s cieľom pozitívne prispieť k ochrane flóry a fauny. V Mjanmarsku sa neustále uskutočňujú dôležité dialógy o ekoturistike. Cestujúci na svojej návšteve uvidia výsledok dôležitých politických diskusií a úsilia, ako napríklad prítomnosť zelených eko-chát, dobrodružných azylových zariadení, chránených morských parkov a rôznych národných parkov v okolí tohto národa bohatého na biodiverzitu.

Mjanmarsko malo tú česť zorganizovať svoju prvú medzinárodnú konferenciu o ekoturistike v máji 2015. Táto konferencia sa zišla s cieľom diskutovať o ďalšom postupe na oživenie riadenia ekoturizmu v himalájskom regióne Hindu Kush, v subregióne Greater Mekong a pre globálnych expertov na ekoturizmus z celého sveta. Mjanmarsko je pripravené a ochotné urobiť pozitívne, trvalo udržateľné zmeny v cestovnom ruchu v nádeji na zachovanie svojho nedotknutého prostredia v nadchádzajúcich rokoch.

Pozorovanie vtákov

Bohatá biodiverzita v Mjanmarsku je rajom birderov. Domov pre viac ako 1000 druhov vtákov ohromujúcich vtákov, tento národ je zhruba veľkosť Texasu a má viac vtákov ako celé Spojené štáty! Veľa z lesov Mjanmarska je nedotknutých a nepreskúmaných, takže množstvo vtákov je schopných prekvitať, nie sú ovplyvnené odlesňovaním. Národný park Lampi Marine, ktorý pokrýva skupinu ostrovov v súostroví Myeik v Južnej Mjanmarsku, je domovom 228 z týchto druhov vrátane ohrozeného a brilantného zobákorožca obyčajného.

Jazero Inle vo východnom Mjanmarsku ponúka viac ako 200 druhov vtákov, ako sú brilantne farebné karmínové Sunbird a vzácny Sarus žeriav. Je tu nespočetné množstvo krásnych vtákov, ktoré sa objavujú v tejto bohatej, rôznorodej krajine. Vychutnávať si tieto vtáky v národných parkoch, chránených ostrovoch a prírodných rezerváciách vytvára jedinečný zážitok.

Hlavné mesto Rangún

Hlavné mesto Yangon je hlavnou bránou do Mjanmarska. Yangon bol založený kráľom Alaungpaya v roku 1755 na mieste malého sídliska s názvom Dagon. Názov Yangon znamená „Koniec zvaru“, ktorý bol anglicizovaný do Rangún, keď Briti ovládli Mjanmarsko v roku 1885. Dnešný Yangon sa rozkladá na území 350 km² s počtom obyvateľov nad 5 miliónov.

Pagoda Sule sa nachádza v centre mesta, naproti radnici a úradu ministerstva hotelov a cestovného ruchu. Stojí 46 m vysoká a je obklopená malými obchodmi. Je to tiež jedna z vynikajúcich pamiatok mesta Yangon.

Prírodný park Hlawga je vzdialený asi 45 minút jazdy od mesta Yangon a rozprestiera sa na ploche 7 km2. Park je ideálnym miestom pre pozorovanie vtákov, jazdu na slonoch a piknik a je domovom viac ako 70 druhov bylinožravých zvierat a 90 druhov vtákov.

Yangon Zoologické záhrady rekreačné stredisko sa nachádza v centre mesta Yangon. Je tiež centrom zoologického a botanického výskumu. Zoologická záhrada je známa svojou zbierkou voľne žijúcich zvierat a rastlín.

Námestie ľudu a ľudový park sa nachádza na ploche viac ako 52 hektárov pôdy medzi ostrovom Shwedagon Pagoda a hltatou Pyithu. V ich farebných šatách sa nachádza múzeum, v ktorom sa nachádzajú modely národností v životnej veľkosti.

Pagoda Chauk Hat Gyi, 72 metrov dlhý ležiaci Budha, je jedným z najväčších obrazov v Mjanmarsku. Pôvodný obraz bol postavený v roku 1907. Pagoda bola zbúraná v roku 1959 a obnovená bola v roku 1996.

Pagoda Shwedagon je prominentným orientačným bodom viditeľným z veľkej diaľky. Pagoda má výšku 326 stôp. Jeden z divov sveta, Shwedagon Pagoda je bola postavené pred viac ako 2600 rokmi, to znamená, že počas Buddha relikvie.

Kaba Aye Pagoda znamená Pagoda svetového mieru, bola postavená v roku 1952. Táto Pagoda bola významná pre šiesteho svetového budhistického synodu, ktorý sa konal v Maha Pasana Guha (jaskyňa) v rámci toho istého zrazu v roku 1954. Budhistické múzeum umenia je umiestnené v rovnakom areáli.

Národné múzeum sa nachádza na ceste Pyi a má päť poschodí exponátov. Kráľ Thibaw Min., Posledný mjanmarský kráľ, Kráľovský Regál z 19. storočia, artefakty rôznych etnických skupín, tradičné hudobné nástroje, maľby.

Múzeum Mjanmarských drahokamov sa nachádza na ceste Kaba Aye Pagoda Road, v blízkosti Paga Kaba Aye. Zobrazuje veľmi známe drahé kamene Mjanmarska, ako sú rubíny, jades, zafíry a perly. To je tiež domy drahokamy Mart a predáva surové drahokamy, leštené a rôzne druhy.

Mandalay

Mandalay je historicky známe ako posledné kráľovské hlavné mesto Mjanmarského kráľovstva. Nachádza sa na východnom brehu rieky Ayeyarwaddy v strednej Myanmare, 668 km severne od Yangonu. Mandalay je dobre známy pre svoje tradičné umenie a remeslá, drevo, mramor a kamenné sochy, zlaté a strieborné remeslá, ručne tkané hodváb a tapisérie. Mandalay je tiež obchodné centrum so železničnými, cestnými, riečnymi a vzdušnými spojeniami do všetkých častí Mjanmarského zväzu. Mandalay ponúka zázrak pamiatky, aby sa pozrel a má množstvo blízkych atrakcií, najviac historických a fascinujúcich z chladných kopcovských rezortov na exotické trhové miesta, od starobylého paláca po rieku až po slávnu „cestu do Mandalay“, alebo jazdu v jedinečných trishaws alebo koňské povozy.

Hlavné mesto regiónu Mandalay, druhé najľudnatejšie mesto v krajine a hlavné obchodné centrum pre Hornú Mjanmarsko, Mandalay je rušná metropola. Pomenovaný po Mandalay Hill, to bolo preslávené novšie Rudyard Kipling báseň, Road to Mandalay, ale inšpiroval návštevníkov po celé stáročia. Je domovom „najväčšej knihy na svete“ a v jej srdci je obnovený palác Mandalay z dynastie Konbaung, obklopený priekopou. S medzinárodným letiskom sa dá dostať letecky, ale aj po ceste a železnici. Mjanmarské aerolínie, Yangon Airways, Air Mandalay a Air Bagan prevádzkujú denné lety hodinu letu z Yangonu. Expresné autobusy trvá približne 12 hodín; a asi 14 hodín po železnici z Yangonu.

Ostrovy

Cocks Comb Island

Cocks Comb Island alebo známy ako „ostrov so smaragdovým srdcom“ sa nachádza na juhozápade Kawthaung a štyri hodiny cesty loďou. Tento ostrov je novou destináciou pre Andaman Sea Snorkeling tour. Veľký horský ostrov s Srdcom jazerom sa nachádza na mori. Mnoho žralokov a homárov možno nájsť v hojnosti tu. To je ideálne miesto pre šnorchlovanie, keď príliv ustupuje. Je to najlepšia oblasť Ázie pre šnorchlovanie.

Podvodná príroda je skutočným nebom šnorchlovania človeka. Môžete vidieť všetky druhy rýb. Oblasť korálového útesu je rozprestretá plná vodnej plochy.

Ostrov Bo Cho

Ostrov Bo Cho, jeden z mnohých krásnych ostrovov, ktoré tvoria súostrovie Mergui v Andamanskom mori, sa nachádza na juhu ostrova Lampi. Tento ostrov sa tiež môže pochváliť dlhou piesočnatou plážou a malebným výhľadom na dedinu pri pagode na kopci. Tento ostrov má počas monzúnovej sezóny významnú osadu ľudí v Salone, ktorí sú niekedy označovaní ako „Sea Gypsies“ alebo „Salone“.

Kyun Phi Lar

Kyun Phi Lar, tiež nazývaný Pilar, je turisticky obľúbeným ostrovom na krásnom súostroví Mergui v Mjanmarsku. Dlhé biele pláže sa tiahnu na kilometre bez stopy v piesku. Na pláži je vidieť opice, ktoré si môžu pochutnať na kraboch.

Kawthaung

Kawthaung, predtým známa ako Victoria Point, je južná najjužnejšia v Mjanmarsku. Je to jeden zo vstupných prístavov do Mjanmarska a je oddelený od Thajska širokým ústím rieky Pakchan. Kawthaung si zachováva pôvabný charakter prosperujúcej rybárskej dediny.

Kawthaung je obklopený národnou rezerváciou Mergui a kľúčom k potešeniu v Kawthaung je útek 100 m od prístavu, kde mestské očarujúce ulice ponúkajú útočisko od zhonu prístavu. Andaman Club Resort bol postavený na ostrove ThaHtayKyun, ktorý je vzdialený asi 10 minút od mesta Kawthaung.

Myeik

Miesto dlhých a hrdých stavieb námornej histórie a koloniálnej éry

Nádherné a vzdialené súostrovie Myeik leží v Andamanskom mori pri pobreží južnej Mjanmarska. Myeik má dlhú a hrdú námornú históriu a jednu z najlepšie zachovaných zbierok budov koloniálnej éry v juhovýchodnej Ázii. Súostrovie Mergui zahŕňa viac ako 800 krásnych ostrovov. Okolité moria žijú s úžasnou rozmanitosťou flóry a fauny, veľmi krásnymi podvodnými scénami a morským životom. Krištáľovo čistá voda z vonkajšieho súostrovia Mergui sú ideálne pre chov perál. V súčasnosti sú turisti do značnej miery neobjavení.

Ostrovy Myeik sú obľúbenými miestami na potápanie, šnorchlovanie a vychutnávanie krištáľovo čistej vody pri pobreží. Na súši sa nachádza množstvo jazier a lagún, ktoré sa hemžia množstvom voľne žijúcich živočíchov.

Na ostrove PatawPadet je možné vidieť niekoľko náboženských stavieb, stúp a soch. Theindawgyi Pagoda je najväčší a najobľúbenejší Pagoda v meste. Ponúka úžasný výhľad na Severné ostrovy a skladá sa z veľmi malého múzea. Turisti si môžu vychutnať lacné, vysoko kvalitné čerstvé morské plody dostupné z miestnych reštaurácií a trhov.

Ostrov Lampi

Ostrov Lampi je najznámejším a najväčším ostrovom v južnej polovici súostrovia. Tvar ostrova je ako obrovská topánka. Tento ostrov bol vyhlásený za národný park. Na ostrove je možné vidieť rôzne druhy flóry a fauny. Vedci práve začínajú skúmať úžasnú prírodu Lampi. Na ostrove sa nachádza aj veľkolepý mangrovník.

Ostrov Macleod

Ostrov Macleod je neporušený ostrov s bielou pieskovou plážou a krištáľovo čistou vodou v súostroví Myeik. Je tiež vynikajúcou polohou pre šnorchlovanie, potápanie, jazdu na kajaku na mori, rybárčenie a pozorovanie vtákov. Je tiež dobrým miestom pre pešiu turistiku a safari v džungli. Ostrov Macleod je domovom krásneho rezortu v štýle eko-lodge. Je to ideálne miesto, ak chcete, aby vaša návšteva bola v súlade s povahou súostrovia.

Vodopád Maliwan

Vodopád Maliwan, pekné miesto, ktoré stojí za návštevu mimo obdobia sucha, je najväčšou atrakciou mesta Kawthaung. Leží asi 40 km severne od mesta pozdĺž dobrej cesty a trvá 2 hodiny jazdy autom. Vodopád leží o kúsok ďalej na kopci asi 25 minút chôdze. Scenérie v okolí tejto oblasti iste odnesie dych. Horúce pramene sa nachádzajú 8 km od vodopádu. Prírodná horúca voda je vedená potrubným systémom z horúcich prameňov do kúpacej jednotky.

Zľavy, last minute

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency