Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Čad dovolenkafotogaléria Čad
 
Oficiálny názov: Čadská republika
Správne členenie: 28 departementov a hlavné mesto
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Ndžamena
Rozloha v km2:1 284 000
Obyvateľstvo:10 100 000 (hustota 8 os. / km2)
Jazyk:francúzština, arabčina
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 CFA )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Líbya, Sudán, Stredoafrická republika, Kamerun, Nigéria, Niger
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Čad
 dovolenka Čad
 • hotely Čad
 • doprava Čad
 • letenky Čad
 • cestovné kancelárie Čad
 • lastminute Čad
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Čad

Nádherná, pravá a nefalšovaná Afrika. Púštna, divoká, neúprosná krajina dnes priťahuje najmä dobrodruhov. Bezpečnostné riziká zatiaľ neumožňujú štandartný cestovný ruch pre širokú verejnosť. Turistický potenciál Čadu je však nesmierny.

Čad patrí medzi náročné destinácie. Je príliš vzdialený, nachádza sa v samom strede severnej Afriky, kde všetky vzťahy určuje púšť Sahara. Preto môže byť niekedy aj nebezpečný, najmä mimo hlavného mesta. Plánovanie cesty by malo byť podrobné, aby samotný pobyt a cestovanie po krajine neboli náročné a nebezpečné. Návštevou Čadu môžu odvážnejší cestujúci získať silný a nezabudnuteľný turistický zážitok. Čad je známy výraznými rozľahlými savanami a tradičnými dedinami. N'Djamena je najväčšie a hlavné mesto Čadu, je jednou z mála miest v krajine. Napriek tomu tu stále prevláda vidiecky životný štýl.

Nádherné vulkanické pohorie Tibesti a Čadské jazero sú dve z najvýznamnejších prírodných krás Čadu. Čad čelí vážnym problémom, nie je len treťou najchudobnejšou krajinou sveta, obývateľná časť krajiny sa pôsobením klimatických zmien a vplyvmi vidieckeho obyvateľstva postupne scvrkáva zo svojej pôvodnej veľkosti na súčasných 10% do oblasti Čadského jazera. Čad rozhodne patrí na zoznam každého dobrodružného cestujúceho. Destinácia, ktorú treba navštíviť skôr, než zmizne. Symbolom miznutia života v severnej Afrike je miznúce jazero Čad, ktorého plocha za posledných 50 rokov klesla na polovicu.

Cestovný ruch

Cestovný ruch v Čade je výrazne zaostalým odvetvím. Väčšinu turistov láka čadské safari a národný park Zakouma. Turisti musia mať platné pasy a víza, ako aj doklad o očkovaní proti žltej zimnici. Ročne navštívi krajinu približne 120.000 turistov, ktorí tu utratia asi 25 mil US dolárov. To činí 1,2% HDP. Cestovný ruch zamestnáva 20.500 ľudí, čo nieje ani 1% z pracovného trhu Čadu.

Klíma, kedy cestovať

Suchá sezóna trvá od septembra do júna a je najpríjemnejšia na cestovanie. Počas tohto obdobia sa zvyšuje aj aktivita zločinnosti. Preto, kvôli bezpečnosti, je obdobie medzi júnom a augustom oveľa vhodnejšie pre návštevu aj keď je o niečo menej príjemné. Podnebie je na severe púštne, v strede krajiny polopúštne a na juhu tropické. Letné dažde, ktoré prináša africký monzún, ovplyvňujú iba stred a juh, smerom k juhu sú výraznejšie. Zrážky sú na severe nižšie ako 50 milimetrov ročne, v strede 200 mm a na juhu presahuje 1.000 mm (40 palcov). Z toho jasne vyplýva, prečo je Čad v takej ťažkej situácii. Dáždivé obdobie je od mája do začiatku októbra. Zima je všade suchá.

Teploty na severe - v saharskej púšti dosahujú maximálne teploty: apríl-sept. 40-42°C (min 22-26°C); mar. a okt. 34-37°C (min 18-23 °C); nov.-febr. 26-31°C (min 14-18°C). Dažď je v púšti veľmi zriedkavý, takmer nulový za mesiace okt.-april, od mája do sept. spadne rekordne nízkych 18 mm.
Teploty v strede od 30 °C v mesiacoch január a december do 39 °C v mesiacoch apríl - jún (min 17 °C do 27°C). V oblasti Čadského jazera padne ročne 200 až 300 mm zrážok. Len o niečo južnejšie v oblasti hlavného mesta N'Djamena sú priemerné ročné zrážky dvojnásobné, 550 mm.
Teploty na juhu - jún-sept. 30°C (min 20 °C); okt-jan. 34 °C (min 15 °C); feb.-máj 36-39 °C (min 22 °C). Zrážky od mája do septembra okolo 1000 mm ročne.

Najlepší čas na návštevu Čadu je zima, teda mesiace december a január. Obloha je jasná, niekedy pôsobí nepríjemný severovýchodný vietor Harmattan, ktorý spôsobuje zvýšenú prašnosť ovzdušia. Cez deň je na juhu veľmi teplo, ale noci sú zvyčajne chladné, zatiaľ čo na severe môže byť v noci zima. Počas dňa sa teplota stáva príjemnou. Vo februári už teplota na juhu výrazne stúpa a blíži sa k 40 °C.

Vhodné oblečenie

V zime - počas dňa používať dlhé, ľahké a voľne priliehajúce oblečenie z prírodnej látky z bavlny alebo ľanu, najmä na juhu, kde je horúce dokonca aj v zime; púštny turban proti piesku a prachu prenášanému vetrom, slnečné okuliare, namiesto kontaktných šošoviek tienené dioptrické okuliare, sako a sveter na večer a púštne topánky alebo sandále. Do hôr Tibesti a pre noci vonku na púšti, teplé oblečenie, teplú bundu, rukavice a klobúk.

V lete - do púšte si zabaľte voľne priliehajúce, svetlé oblečenie, ľahké a dlhé košele a nohavice, klobúk so širokým okrajom chráni pred slnkom, ľahký šál, šatku, slnečné okuliare, pohodlné a priedušné topánky a púštny turban. Spací vak a sveter na nocľah pod holým nebom. Pre oblasť hôr Tibesti a do vysokých nadmorských výšok, sako a sveter. Pre N'Djamena a na juh ľahké oblečenie, dáždnik alebo ľahká pláštenka pre dažďové prehánky a ľahká mikina. Ženám je lepšie vyhnúť sa krátkym nohaviciam a krátkym tričkám.

Dovolenkové destinácie v Čade

Čad je vysušená krajina v samom strede afrického kontinentu, krajina upečená na slnku, ktorá je hrdá na to, že predstavuje svoju pozoruhodnú subsaharskú scénu. Krajina získala nezávislosť od Francúzov v roku 1960. Čad závisí predovšetkým od samozásobiteľského poľnohospodárstva, pestujúceho proso, cirok a arašidy. Obyvateľstvo je zmesou Arabov a Černochov. Rozvíjajúci sa národ, ktorý bol kedysi trhom otrokov, sa teraz obracia na priateľskú a uvoľnenú atmosféru v súlade so svojimi tradíciami.

N'Djamena je príjemné a uvoľnené hlavné mesto, ktoré ponúka centrálny trh s africkým tovarom. Čadské jazero patrilo medzi najväčšie sladkovodné jazerá na svete a stále je pozoruhodné, má obrovský hospodársky význam a ponúka vodu do rôznych krajín v okolí. Čad má čo ponúknuť, pokiaľ ide o atrakcie, existuje veľa vecí na preskúmanie. Národný park Zakouma s ponukou voľne žijúcich zvierat lev, slon, žirafa. V tejto oblasti sú tiež úžasné hory, ktoré lákajú na turistiku.

Aktivity

  • Pozorovanie života v divokej prírode, safari
  • Dobrodružné výpravy
  • Turistika
  • Dovolenka pri jazere
  • Plavby, rafting
  • Poznávanie kultúra, história
  • Trhy, suveníry
  • Národné parky, rezrvácie
  • Ekoturistika
  • Tibesti rytiny v skalách

Čadské jazero

Jazero Čad je plytká sladkovodná oblasť, ktorá sa rozprestiera medzi štyrmi krajinami: Čad, Kamerun, Niger a Nigéria. Paleogeografia zaznamenáva, že Čadské jazero sa v súvislosti s klimatickými podmienkami neustále mení. Na jeho povrchu sa objavili variácie, ktorých interpretácia bola predmetom mnohých kontroverzií. Na konci obdobia dažďov je v súčasnosti asi 17.000 km2. Toto jazero živia hlavne rieky Logone, Chari a Komadougou Yobe. Ich nestabilná vodná kapacita značne ovplyvňuje zmeny hladiny samotného jazera.

Ekosystém jazera zahŕňa širokú škálu mokradí: otvorenú vodu, ostrovné brehy, poldre a dočasné alebo trvalé rybníky bohaté na natron. Na okraji jazera sa púštne piesky a voda stretávajú v zložitej sieti meandrov. Jazero obklopuje mnoho lužných oblastí, ktoré sú domovom vodných rastlín: papyrus alebo spirulina, ale aj mnohých živočíšnych druhov vrátane sťahovavých vtákov, ktoré tieto roviny využívajú ako oddychové miesta.

Čadské jazero je pokryté stovkami ostrovov, z ktorých mnohé sú obývané rôznymi komunitami, ktoré žijú zo svojich zdrojov a udržiavajú spôsob života. Spolužitie medzi človekom a prírodou tu trvá od paleolitu a dáva tomuto obrovskému jazeru skutočný rozmer kultúrnej krajiny. Ľudská prítomnosť okolo jazera je dnes neoddeliteľná, živili sa hlavne rybárstvom, lovom, poľnohospodárstvom.

Jazero Čad je plytké jazero, ktoré sa za posledných 50 rokov zmenšilo takmer na polovicu, avšak jeho veľkosť sa mení podľa ročných období a z roka na rok podľa zrážok. Nemusí nevyhnutne zmiznúť, ale jeho budúcnosť závisí od možných zmien monzúnových dažďov v dôsledku globálneho otepľovania a od využívania jeho prítokov na poľnohospodárske účely. Je to veľmi citlivý barometer, ktorým by sa mohli posudzovať zmeny klímy aj v celosvetovom meradle.

Hlavné mesto N'Djamena

Hlavné mesto Čadu N'Djamena je hospodárske a obchodné centrum vo vnútrozemí krajiny a strednej Afriky, ktorá bola kedysi ohniskom konfliktov a vzbúr v regióne. Mesto je závislé na neďalekej prítomnosti jazera Čad, kedysi najväčšieho sladkovodného jazera na svete, ktorého bývalá veľkosť sa odhaduje na viac ako 350.000 km2, sa zmenšilo na 17.000 km2. N'Djamena leží na hranici Kamerunu a na sútoku riek Chari a Logone. Rieka Chari ponúka nádherný výhľad na západ slnka. Mesto má veľmi príjemnú a priateľskú populáciu, ktorá kompenzuje povesť mesta ako jedného z najchudobnejších v Afrike.

Obyvatelia sú prevažne moslimovia, takže v meste vidieť veľa mešít. V roku 2009 bolo mesto N'Djamena uznané ako hlavné mesto islamskej komunity. V meste sú dôležité atrakcie, ako je prezidentský palác, katedrála, národný park, národné múzeum a nezabudnuteľný centrálny trh - Grand Marché - zaujímavé miesto na nakupovanie a spoznávanie kultúry, ľudí a rozmanitosti Čadu. Miestne špeciality vo veľkej miere ovplyvnili francúzska a európska kuchyňa. Arašidová omáčka na ryži je špecialita miestnej kuchyne, ktorú treba ochutnať. Miestnym nápojom dominuje Gala, príjemné miestne pivo a Karkanji, nápoj vyrobený z kvetov ibišteka.

Pamiatky, atrakcie

Hutnícke miesto Begonu

Hutnícke miesto Begonu sa nachádza v južnej časti Čadu asi 150 km od Moundou. Najbližšia aglomerácia Bessao je vzdialená 50 km. Miesto je vzdialené 1,5 km od dediny Begon. Miesto sa rozkladá na ploche takmer 1800 m² a leží presne na oboch brehoch údolia zvaného „Ka-Ngoi-Bar“. Ľudia, ktorí tu pracovali so železom, žili v neďalekej dedine Bembaïda Manda, 4,5 km severne. Železo z Begonu sa vyrábalo od 9. do 11. storočia a slúžilo na výrobu poľnohospodárskych nástrojov, zbraní a výmenných mien pre národy Sara. Zachovala sa stará batéria redukčných pecí železa, prerušovaná zónou železnej trosky.

Železné bane Tele-Nugar

Areál železných baní Curious Tele-Nugar sa nachádza 155 km južne od Melfi, hlavného mesta regiónu Barhr Signaka. Táto pamiatka sa nachádza v obci Tele-Nugar, pri ceste medzi Melfi a Sarh. Bane boli objavené v roku 1911 a fungovali od staroveku po 19. storočia. Táto oblasť má priemer približne 1.000 m a slúžila ako ťažobná baňa a výrobňa na zušľachťovanie rúd železa. Vyznačuje sa galériou, ktorá má niekoľko prepojených komôr, ktoré majú viditeľné vetracie otvory, umožňujúce baníkom dýchanie a svetlo. Klenba tejto galérie je podopretá vyrezávanými stĺpmi vo zvislých stenách. Všade sa nachádzajú zvyšky pecí, fragmenty trysiek, vane na vodu, hrnčiarske črepy a hromady trosky. Bene slúžili ako útočisko počas náletov na Ouaddaïské kráľovstvo.

Ruiny Ouara

Bývalé hlavné mesto kráľovstva Ouaddaï sa nachádza asi 60 km severozápadne od súčasného hlavného mesta Abéché. Jeho vládcovia v 19. storočí opustili mesto kvôli suchu. Z tohto mesta zostávajú iba ruiny paláca sultána Abdel-Kerima Ibn Djameho. Tento palác bol postavený z tehál pálených v 16. storočí egyptským architektom. Je obklopený stenovým plášťom, ktorého priemer je asi 325 m, stále stojí napriek určitému poškodeniu v dôsledku nepriaznivého počasia. Palác má okrem iného niekoľko budov: rezidencia sultána tvorená prízemím a poschodím; vysoká strážna veža; miestna rada, dôležitá budova s ​​výškou 8 m, vyznačujúca sa hrúbkou steny 1 m; ubytovanie kniežacích manželiek a konkubín.

Národný park Zakouma

Národný park Zakouma sa nachádza v juhovýchodnom Čade. Rozkladá sa na ploche takmer 305.000 hektárov. Najbližšia aglomerácia Am-Timarn, hlavné mesto regiónu Salamat, je vzdialená 45 km od hlavného vstupu. Národný park Zakouma bol založený v roku 1963, dnes je jedným z posledných svätyní voľne žijúcich živočíchov v sahelskej Afrike, v ktorom stále žije slušný počet veľkých cicavcov. Nachádza sa 800 km od N'Djamena. Má bohatú vegetáciu, veľkú hydrografickú sieť, hustá a rozmanitá fauna vrátane 44 druhov veľkých cicavcov a 250 druhov vtákov a 84 drevín. Odborníci rozlíšili dve veľké geologické jednotky, ktorými sú kvartérne sedimentárne útvary.

Zľavy, last minute

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency