Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Mozambik dovolenkafotogaléria Mozambik
 
Oficiálny názov: Mozambická republika
Správne členenie: 10 provincií + 1 mesto
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Maputo
Rozloha v km2:799 380
Obyvateľstvo:22 700 000 (hustota 28 os. / km2)
Jazyk:portugalčina
Mena:metical ( 1€ -> cca 43000 MZM )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Južná Afrika, Malawi, Svazijsko, Tanzánia, Zambia, Zimbabwe
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Mozambik
 dovolenka Mozambik
 • hotely Mozambik
 • doprava Mozambik
 • letenky Mozambik
 • cestovné kancelárie Mozambik
 • lastminute Mozambik
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Mozambik

Napriek skutočnosti, že sa rozvoj cestovného ruchu v Mozambiku podarilo naštartovať, naďalej jeho turistický potenciál zostáva do značnej miery nevyužitý.

Cestovný ruch

Sprievodca cestovného ruchu pre Mozambik uvádza, že krajina v oblasti turizmu rastie, za posledné obdobie stúpla o 8 priečok v poradí 136 monitorovaných krajín sveta je na 122 mieste. Silné stránky mozambickej konkurencieschopnosti v "travel a turizmus" (T&T) vytvárajú prírodné zdroje a veľmi otvorená vízová politika (8). Krajina v r. 2016 stúpla v oblasti ICT pripravenosti vďaka zvýšenej mobilnosti používanie telefónu, znížením daní a poplatkov v leteckej doprave a tým zvýšila hodnotu svojich prírodných zdrojov. Hoci stále nemá žiadnu prírodnú lokalitu na zozname svetového dedičstva UNESCO, Mozambik zväčšil povrch chránených území a podarilo sa zlepšiť povedomie o výnimočných prírodných zdrojoch (73), od safari parkov až po nedotknuté pláže a ostrovy. Environmentálna udržateľnosť krajiny je pozitívna (64) a množstvo ohrozených druhov je nízka. Životné prostredie však črtá určité riziká vrátane nedostatku systémov úpravy vody a nadmerné odlesňovanie, v dôsledku nezákonnej ťažby dreva.

Napriek vzostupu v rebríčku, turistický potenciál v Mozambiku zostáva do značnej miery nevyužitý. Infraštruktúra (121), ľudské zdroje (129) a zdravotníctvo a hygienické podmienky (136) sú všetko faktory, ktoré vyžadujú značné investície a ich prípadné zlepšenia by priniesli potrebné výnosy pre cestovný ruch ale aj pre celkovú konkurencieschopnosť krajiny a jej produktivitu.

Administratívne členenie

Podľa administratívneho členenia sa Mozambik delí na jedenásť provincií, z toho je jedno hlavné mesto so štatútom provincie. Provincie sú ďalej rozdelené na 129 okresov. Okresy sa ešte ďalej delia na 405 administratívnych miest a tie na lokality, ako najnižšiu úroveň ústrednej štátnej správy. Provincie a ich hlavné mestá:

 • 01 Niassa - Lichinga
 • 02 Cabo Delgado - Pemba
 • 03 Nampula - Nampula
 • 04 Tete - Tete
 • 05 Zambezia - Quelimane
 • 06 Manica - Chimoio
 • 07 Sofala - Beira
 • 08 Gaza - Xai-Xai
 • 09 Inhambane - Inhambane
 • 10 Maputo - Matola
 • 11 Maputo - Maputo

01 Niassa - hlavné mesto Lichinga - na severe krajiny hraničiacej s Tanzániou pri rieke Rovuma a Malawi na západe pri jazere Niassa (jazero Malawi) a je najväčšou a najriedšie obývanou zo všetkých provincií Mozambiku. Táto oblasť je jednou z najdivokejších a najmenej rozvinutých. Hlavným mestom je Lichinga, ktorá sa nachádza na náhornej plošine nazývanej aj Lichinga. Návšteva úžasného jazera Niassa je nevyhnutnosťou, cesta k jazeru je možná len s vozidlami 4x4, a tak táto oblasť zostala takmer nedotknutá. Vody jazier sú hostiteľom množstva druhov tropických rýb, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na zemi. Na severe provincie sa nachádza masívna rezervácia Niassa, najväčšia v južnej Afrike, je bohatá na zver a je známa veľkým počtom slonov, ktoré sa tu vyskytujú.

02 Cabo Delgado - hlavné mesto Pemba - provincia Cabo Delgado sa nachádza na ďalekom severe Mozambiku, je domovom úžasných umelcov medzi obyvateľmi Makonde, ktorí sú známi svojimi rezbami z dreva a slonoviny. Pemba je hlavné mesto a nemá takmer žiadny priemyselný rozvoj, ktorý by zodpovedal za nedotknutú krásu a úžasné pláže. Z Pemby sa dostanete na 32 koralových ostrovov súostrovia Quirimbas. Tiahnu sa až k hraniciam Tanzánie. Je to krajina zázrakov neprebádaných pôžitkov, ktoré sa nikdy nevyvinuli. Južná skupina ostrovov je súčasťou národného parku Quirimbas. Ostrov Ibo a jeho staré pevnosti sú príkladmi historického významu tejto oblasti.

03 Nampula - hlavné mesto Nampula - provincia sa nachádza v horných oblastiach Mozambiku s drsnými horami a lesom miombo. Hlavné mesto, tiež nazývané Nampula, sa nachádza vo vnútrozemí na rovinách v blízkosti obľúbených pláží Mozambických ostrovov a bolo hlavným mestom portugalskej východnej Afriky, ale len do roku 1898. Potom bolo hlavné mesto presunuté do Lourenzo Marques, teraz Maputo. Ostrov Mozambik má dlhú a fascinujúcu históriu a stovky rokov sa tu obchodovalo s otrokmi, korením a zlatom, staršia časť bola v roku 1992 vyhlásená za svetové dedičstvo. Tu sú budovy postavené z koralov, aj keď teraz nie sú také nedotknuté ako kedysi - medzi zaujímavé miesta patria: Palác sv. Pavla, Múzeum sakrálneho umenia a tiež Pevnosť sv. Sebastiána.

04 Tete - hlavné mesto tejto mozambickej provincie sa tiež nazýva Tete. Provincia leží pozdĺž západnej hranice Malawi a je dobre známa vďaka polohe masívnej priehrady Cabora Bassa a má bohaté zásoby nerastov vrátane zlata, železa, uhlia a fluoritu. Priehrada je druhým najväčším sladkovodným jazerom v Afrike a má najväčšiu vodnú elektráreň v južnej časti tohto kontinentu. Len egyptská Asuánska priehrada je rozlohou väčšia. Na návštevu priehrady je potrebné písomné povolenie, ktoré možno získať v meste Tete pred 150 km výletom. Konajú sa tu prehliadky priehrady a jej fungovania. Priehrada je vynikajúca na lov tigrov a muškárenie.

05 Zambezia - hlavné mesto Quelimane - provincia sa nachádza v hornej strednej časti Mozambiku, má nádherné čajové plantáže a je známa množstvom kokosových stromov v miliónoch. Hlavným mestom prístavu je Quelimane. Necelú hodinu severovýchodne od mesta na asfaltových cestách nájdu návštevníci krásnu pláž Praia de Zalala. Táto pláž lemovaná tienistými stromami casuarina a nekonečným bielym pieskom je obľúbenou africkou dovolenkovou oblasťou. Čajové plantáže sa nachádzajú v hornatej severnej časti provincie. V rezervácii Gile Game Reserve, ktorá je chránenou oblasťou voľne žijúcich živočíchov, možno vidieť rôzne zvieratá.

06 Manica - hlavné mesto Chimoio - na ďalekej západnej hranici Mozambiku sa arabskí obchodníci, neskôr nasledovaní portugalskými prieskumníkmi, vydali do týchto krajín po rieke a hľadali ríšu Mwenemutapa, zlato, tovar a otrokov. Portugalci sa postupne usadili ako kolonisti a čoskoro si všimli hojnosť úrody. Provincia je v súčasnosti významným producentom mnohých druhov ovocia a zeleniny. Chimoio je hlavným mestom a centrom tohto poľnohospodárskeho regiónu. Medzi Manica a Chimoio je doslova vytesaná zo skaly vodná elektráreň.

07 Sofala - hlavné mesto Beira - provincia Sofala sa nachádza v nižšej strednej časti krajiny, je jednou z najbohatších v Mozambiku a produkuje hlavne cukor a krevety. Hlavným mestom je tu Beira. Mesto poskytuje Zimbabwe priame pobrežné spojenie po ceste a železnici cez koridor Beira. Provincia Sofala ponúka pozorovanie zveri a báječnú scenériu v slávnom národnom parku Gorongosa, ktorý je vzdialený 150 km od Beira - môžete tu vidieť slony, levy, byvoly, vtáctvo a iné zvieratá. Na severe provincie sa nachádza aj rezervácia Marromeu Buffalo. V oboch týchto oblastiach prebieha aktívny program zarybňovania zvierat, starostlivosť o životné prostredie.

08 Gaza - hlavné mesto Xai-Xai - provincia má rozlohu 75.709 km² a počet obyvateľov 1.422.460 podľa sčítania z roku 2017, čo je najmenej zaľudnené zo všetkých provincií Mozambiku. Väčšina okresu leží v povodí rieky Limpopo, ktorá preteká od severozápadu k juhovýchodu okresom a vlieva sa do Indického oceánu neďaleko hlavného mesta Xai-Xai. Na ceste z Maputa do Inhambane leží Bilene. Toto je obľúbená mozambická dovolenková dedina, ktorá sa nachádza na brehoch krásnej lagúny. Medzi ďalšie atrakcie v Chidenguele patrí maják Boa Paz stará katedrála v obci prístupná po uzavretej ceste. Inharrime je ďalšia malá mozambická dedina obklopená jazerami.

09 Inhambane - hlavné mesto Inhambane - v severnej časti Mozambiku má provincia Inhambane predovšetkým nádherné súostrovie Bazaruto, mnoho známych pláží, kokosové a kešu stromy. Plážoví návštevníci môžu nájsť Praia de Zavala blízko Quissica, Praia de Zavora asi hodinu a pol južne od mesta Inhambane a pláž Pomene 170 km na severe. Súostrovie Bazaruto tvoria 4 ostrovy: Bazaruto, Benguera, Margaruque a Santa Carolina, všetky sa nachádzajú na pobreží medzi Vilanculos a Inhassoro. Toto je hlavná dovolenková destinácia v Mozambiku s vysoko kvalitnými hotelmi a rezortmi. Národné parky Bazaruto a Národný park Zinave sú chránené územia.

Vilancoulos pobrežná oblasť obklopujúca Vilanculos v provincii Inhambane má nádherný biely piesok a magickú scenériu. Zážitkom, ktorý sa tu len ťažko dá prekonať, je vydať sa na tradičnú plachetnicu dhow kĺzajúcou cez súostrovie Bazaruto. Návštevníci môžu vidieť azúrové vody, piesočné pláže, palmy a nedotknuté koralové útesy okolo ostrovov. Šnorchlovanie a potápanie sú top atrakcie v tejto oblasti Mozambiku.

10 Maputo - hlavné mesto Matola / Maputo - najjužnejšia provincia Mozambiku s hlavným mestom Maputo hraničí s Južnou Afrikou a Svazijskom. Je ľahko dostupný a má dôležitý prístav, ktorý bol kedysi známy ako Lourenzo Marques. Mesto sa pevne usadilo, keď sem bola v roku 1898 prenesená centrálna autorita, bolo to tiež hlavné odbytisko pre zlaté polia v Južnej Afrike, najmä keď bola postavená železničná trať. Ďalšími atrakciami tejto mozambickej provincie sú ostrov Inhaca - obľúbený na potápanie a šnorchlovanie, južnejšie je slonia rezervácia Maputo a asi 2 hodiny jazdy autom len z Maputa 4x4 je Ponta do Ouro, veľmi obľúbené miesto na potápanie a šnorchlovanie s krásnymi plážami - morský život je bohatý na tropické ryby, delfíny, manty a dokonca aj žraloky

Dovolenka pri mori

Dovolenka v Mozambiku vo vás zaručene zanechá ohromujúce spomienky na krásne prostredie a priateľských miestnych obyvateľov. Vychutnáte si lahodnú kuchyňu a zažijete svieže biele pláže, ktoré sú charakteristické pre tento dovolenkový región. Mozambik ako exotická krajina je ideálnou dovolenkovou destináciou s aktivitami ako šnorchlovanie, plavby pri západe slnka, jazda na koni, výlety za delfínmi a potápanie, ktoré zabavia aj tých najnáročnejších dovolenkárov.

Dovolenkové destinácie v Mozambiku

Ostrov Azura Benguerra

Ostrov Azura Benguerra - predstavte si nedotknutý ostrov v morskom národnom parku, opustené pláže s čistým bielym pieskom, ktoré sa tiahnu do ďaleka, trblietavé tyrkysové more popretkávané plachetnicami, slnečné dni a hviezdne noci. Toto je očarujúci ostrovný únik, sen tých najtajnejších predstáv. Azura Benguerra, prvé ekologické letovisko v Mozambiku, bolo ručne postavené a prevádzkované miestnou komunitou.

Ostrov Bazaruto

Dĺžkou 2.500 km pobrežia Indického oceánu je Mozambik obrazom zaliatym v žiarivých akvarelových odtieňoch. Nikde nie je jeho krása nedotknutejšia ako súostrovie Bazaruto, chránená morská rezervácia a národný park. Súostrovie Bazaruto zahŕňa skupinu malých ostrovov, ktoré sa nachádzajú približne 25 km od pobrežia Mozambiku. Ostrov Bazaruto je najväčší, približne 37 km dlhý a až 7 km široký, a najsevernejší z piatich ostrovov. Zvlnené piesočné duny sa tu rozplývajú do čistého azúrového oceánu. Zaplávajte si s delfínmi a zažite každoročnú migráciu keporkakov od júla do septembra. Vyplávajte na západ slnka. Ponorte sa do krásy prírody v jednom z posledných nedotknutých rajov.

Pobrežie Bilene

Na pobreží Bilene nájdete nedotknuté pláže, 15 km lagúny, lesy a chodníky v buši, ktoré čakajú na preskúmanie. Príroda je na dosah ruky, ľahko sa k nej dostanete loďou alebo vozidlom 4×4. Toto je raj pre milovníkov vtáctva a prírody. Dovolenkové rezorty sa nachádzajú na južnom brehu lagúny Ujembe a na cestu je potrebné použiť vozidlá 4×4. Pre cestujúcich sedanom je k dispozícii doprava loďou z mesta Bilene. Aktivity na vode alebo na súši, vaše dni budú plné vzrušenia. Trasy pre 4 × 4 a štvorkolky križujú oblasť a lagúna a more ponúkajú skvelé aktivity na rybolov a vodné športy.

Pobrežie Xai-Xai

Praia De Xai-Xai len 200 km severne od hlavného mesta Maputa, stredisko Xai-Xai je len 12 km od rezortu, kde nájdete niekoľko trhovísk, obchodov, reštaurácií, barov, čerpacích staníc, pošty, kancelárie. Aktivity: hlbokomorský rybolov, pobrežný rybolov, šnorchlovanie pozdĺž ochranného útesu, potápanie a oceánske „safari“ – okružné jazdy, pozorovanie delfínov a veľrýb si môžete pozrieť z pohodlia vlastného balkóna. Pozorovanie veľrýb je možné len v zimných mesiacoch. Výlet na miestny trh je nutnosťou a práve tu si budete môcť doplniť zásoby ovocia a zeleniny. Porovanie vtákov, výlety na štvorkolkách so sprievodcom na 4x4.

Cabo Delgado

Cabo Delgado sa nachádza medzi Pembou a plážou Wimbe, len pár minút od letiska Pemba, a je ideálny pre konferencie, obchodné stretnutia, ako aj krátkodobé pobyty pred odchodom na nádherné ostrovy súostrovia Quirimbas. Hotel Pemba Beach so vzrušujúcimi príležitosťami na úniky z pláže a kultúrne objavovanie je ideálnou destináciou pre spojenie podnikania a zábavy. Doprajte kolegom malebnú pobrežnú polohu, ako aj jedinečné prostredie spájajúce africký a arabský dizajn a moderný komfort, pávanie v Indickom oceáne, zahrajte si tenisový kurt alebo salónik pri bazéne. Víno a stolovanie v rezortnom štýle.

Súkromný ostrov Medjumbe

Súkromný ostrov Medjumbe sa nachádza v súostroví Quirimbas v severnom Mozambiku a má dĺžku 1 km a šírku 300 metrov. Súkromný ostrov Medjumbe so svojimi nedotknutými plážami a fantastickými lokalitami na potápanie je ideálny pre nadšencov potápania aj pre novomanželov na svadobnej ceste. Rezort Anantara Medjumbe Island patrí medzi najlepšie mozambické hotely. Tu je obzor nekonečným vírom bieleho piesku, tyrkysovej lagúny a modroty Indického oceánu, s 12 plážovými vilami na ostrove v luxusnom štýle Robinson Crusoe.

Inhambane

Luxusné ubytovacie zariadenia sa nachádza na hlavnej pláži v Tofo, ktorá je približne 20 km od letiska Inhambane v Mozambiku. Luxusný penzión Tofo je trojposchodová budova na hlavnej pláži a ponúka nádherný výhľad na hlavnú pláž. Luxusné izby s vlastnou kúpeľňou sú klimatizované. Terasa na opaľovanie a bazén ponúka hosťom súkromie a možnosť relaxovať a nasávať slnko pri počúvaní mora. Vychutnajte si drink z baru s výhľadom na oceán, kde sú pravidelne pozorované veľryby a delfíny. Jedálny lístok ponúka množstvo jedál vrátane obľúbených jedál, zaujmú najmä špeciality miestnej kuchyne. Z Johannesburgu na letisko Inhambane lieta denne letecká spoločnosť Lam Airlines. Letisko Inhambane je od rezortu vzdialené 28 km.

Pemba Beach

Pobrežie medzi Pembou a plážou Wimbe, len pár minút od letiska Pemba je ideálne pre konferencie, obchodné stretnutia, ako aj krátkodobé pobyty pred odchodom na nádherné ostrovy súostrovia Quirimbas. Pemba Beach so vzrušujúcimi príležitosťami na úniky z pláže a kultúrne objavovanie je ideálnou destináciou pre spojenie podnikania a zábavy. Doprajte hosťom a kolegom malebnú pobrežnú polohu, ako aj jedinečné prostredie spájajúce africký a arabský dizajn a moderný komfort. Plávanie v Indickom oceáne, zahrajte si tenis, salónik pri bazéne, víno a stolovanie v rezortnom štýle.

Ponta de Ouro

Ponta de Ouro len 30 minút od hranice Kosy Bay, ukrytý v dunom lese tesne nad zálivom, domy v Mar e Sol vás zaradia priamo do života Ponta de Ouro a zároveň čas, ktorý vám poskytne pokojné prostredie a relaxačnú atmosféru. Stredisko ponúka maximálny plážový luxus v Afrike. Zažite elegantnú jednoduchosť v tomto exkluzívnom plážovom rezorte, ktorý sa nachádza v dunách nedotknutých brehov južného Mozambiku. Priezračné vody krajiny a subtropické podnebie, ohrievané prúdom Indického oceánu smerujúcim na juh od rovníka, poskytujú návštevníkom lákavý únik na pláži. Ponta Mamoli je obklopená prírodnými krásami, od Indického oceánu na východe až po sloniu rezerváciu Maputo na západe. Nachádza sa v chladnej, chránenej zátoke na pobreží mozambickej lagúny asi 100 km južne od majestátneho hlavného mesta krajiny, Maputa, a 25 km severne od hraníc Kosi Bay a Juhoafrickej republiky.

Ponta Malongane

Ponta Malongane je ideálnou destináciou pre tých, ktorí majú radi potápanie, šnorchlovanie alebo iné plážové a oceánske aktivity, pričom sú podporovaní pohodlným ubytovaním v Mozambiku. Ponta Malongane sa nachádza približne šesť hodín od Johannesburgu a štyri od Durbanu. Ideálnou hranicou na dosiahnutie Ponta Malongane je hraničný priechod Kosi Bay. Pre tých, ktorí nemajú vozidlo s pohonom 4×4, je k dispozícii hraničný transfer z hranice Kosi Bay Border – ktorý je potrebný na cestu do Ponta Malongane kvôli mäkkému piesku. Tartaruga Maritima sa nachádza na nedotknutom pobreží Mozambiku, stanový kemp Tartaruga Maritima ponúka pohodlie, súkromie a pokoj náročným milovníkom prírody a dobrodruhom len pár metrov od pokojných teplých vôd Ponta Malongane.

Pláž Diamonds Mequfi

Pláž Diamonds Mequfi sa nachádza v Pemba Mozambik a ponúka hosťom dostatok oddychového času a jedinečnú atmosféru, kde pozornosť venovaná vašim potrebám, kvalita služieb a krása lokality prispievajú k zabezpečeniu nezabudnuteľnej dovolenky. Ak hľadáte trochu romantického pokoja, možno po safari v známom národnom parku Gorongosa medzi levmi, slonmi a žirafami alebo po výlete do súostrovia Quirimbas s pobrežným lesom, koralovými útesmi a morskými korytnačkami. Plážové bungalovy sú priestranné a svetlé, zariadené v modernom štýle s miestnymi detailmi a materiálmi, vybavené všetkým komfortom súkromnou terasou s úžasným výhľadom na oceán.

Súkromný ostrov Azura Quilalea

Azura Quilalea je skrytý klenot, ďaleko od zhonu každodenného života, s uvoľneným a decentným štýlom stroskotancov „Robinson Crusoe“, ktorý popiera ponúkané pohodlie a zážitky. Je to druhé luxusné útočisko v Indickom oceáne od skupiny Azura Retreats, ktoré prináša typický africký štýl Azura na súkromný ostrov Quilalea, úplne neobývaný ostrovný raj obklopený nedotknutými vodami morského súostrovia Quirimbas. Šnorchlujte na pobreží ostrova, potápajte sa na hlavnej pláži, jazdite na kajaku po mangrovníkoch alebo relaxujte pod obrovskými baobabmi na ostrove. Deväť víl na pobreží v Azura Quilalea ponúka dokonalý súkromný luxusný úkryt v úžasnej neobjavenej destinácii, nedotknutom raji, ktorý môže objaviť len pár náročných. Je to jediný ostrov v Mozambiku s domovým útesom, prístupným priamo z hlavnej pláže, vďaka čomu je báječnou destináciou pre šnorchlistov, potápačov a milovníkov morského života. Je tiež domovom viac ako 50 obrovských baobabov a 180 druhov sťahovavých vtákov.

Vilanculos

Zlaté piesky "Golden Sands" sa nachádzajú na severnej strane Vilanculos približne 750 km severne od Maputa. Vilanculos slúži ako vstupná brána do morského raja súostrovia Bazaruto. Priezračné modré vody sú hostiteľom nespočetného množstva oceánskeho života a k dispozícii je široká škála vodných športov vrátane potápania, šnorchlovania a hlbokomorského rybolovu. V tesnej blízkosti Zlatých pieskov je niekoľko možností stravovania a niekoľko neformálnych športových a plážových barov.

Aktivity

 • Potápanie
 • Šnorchlovanie
 • Výlety na ostrov so sprievodcom
 • Paradise Island
 • Picnic Island Drive
 • Futbal
 • Súkromná večera pri fakliach
 • Pozorovanie hviezd
 • Jazdenie na koni
 • Scénické lety helikoptérou
 • Jazda na kajaku
 • Dhow Cruise
 • Pozorovanie veľrýb
 • Rybolov
 • Šnorchlovanie na útese
 • Aktivity pre deti a mládež
 • Prechádzka morským životom
 • Kurzy potápania
 • Kurzy šnorchlovania
 • Azurská škola
 • Cookie Baking
 • Off-road 4x4
 • Africké kúpele Azura

Pamiatky

Ostrov Mozambik

Na ostrove Mozambik sa nachádza opevnené mesto Mozambik, bývalá portugalská obchodná stanica na ceste do Indie. Jeho pozoruhodná architektonická jednota je spôsobená dôsledným používaním rovnakých stavebných techník, stavebných materiálov (kameň alebo macuti ) a dekoratívnych princípov od 16. storočia. Ostrov Mozambik je vápenatý koralový útes, ktorý sa nachádza 4 km od pevninského pobrežia pri vstupe do zálivu Mossuril v Indickom oceáne v provincii Nampula. Most postavený v 60. rokoch minulého storočia spája ostrov s pevninou. Ostrov tvorí súostrovie s dvoma malými neobývanými ostrovmi Goa a Sena na východe. K dedičstvu ostrova, ktoré je zanesené do zozname svetového dedičstva UNESCO, patrí aj najstaršia zachovaná pevnosť Sv. Sebastián (1558-1620), ďalšie obranné budovy a početné cirkevné stavby, mnohé zo 16. storočia.

Hlavné mesto Maputo

Maputo je najväčšie mesto Mozambiku a hlavné mesto. Maputo je známe ako mesto Acacias a tiež ako perla Indického oceánu. Rovnomenná najjužnejšia provincia Mozambiku s hlavným mestom Maputo hraničí s Južnou Afrikou a Svazijskom. Maputo je ľahko dostupné a má dôležitý prístav, ktorý bol kedysi známy ako Lourenzo Marques. Mesto sa pevne usadilo, keď sem bola v roku 1898 prenesená centrálna autorita, bolo to tiež hlavné odbytisko pre zlaté polia v Južnej Afrike, najmä keď bola postavená železničná trať.

Atrakciami tejto mozambickej provincie sú ostrov Inhaca - obľúbený na potápanie a šnorchlovanie, južnejšie je slonia rezervácia Maputo a asi 2 hodiny jazdy autom len z Maputa 4x4 je Ponta do Ouro, veľmi obľúbené miesto na potápanie a šnorchlovanie s krásnymi plážami - morský život je bohatý na tropické ryby, delfíny, manty a dokonca aj žraloky.

Maputo má vynikajúce hotely, reštaurácie, nočné kluby aj kasíno a ponúka návštevníkom možnosť prezrieť si nespočetné množstvo historických, kultúrnych a scénických krás. Katedrála na Námestí nezávislosti je obzvlášť impozantnou pamiatkou, rovnako ako neďaleké neoklasicistické komnaty mestskej rady.

Incomati je najdôležitejšou riekou v provincii Maputo. Ďalšími sú Umbeluzi, Tembe, Matola, Maputo a Futi. V období dažďov, medzi novembrom a marcom, môžu teploty v Mapute vystúpiť až na 40 °C. V júli a auguste klesnú teploty pod 20 °C.

Safari, divoká zver, životné prostredie

Safari s divokou zverou v Mozambiku sa rýchlo stáva nevyhnutnosťou medzi znalcami safari, s neskrotnými parkami, krásnou scenériou a rastúcou populáciou divokej zveri spojenou s krásnymi plážami. V Afrike je málo krajín, ktoré sa museli spamätať z občianskych nepokojov do takej miery, ako sa musel Mozambik. Po viac ako tridsiatich rokoch vojny toho mali obyvatelia Mozambiku dosť a v roku 1992 bolo rozhodnuté o mieri. Neblahý vplyv však malo týchto tridsať rokov aj na divokú prírodu v krajine. Mozambik je pevne na ceste nahor, pokiaľ ide o rast a rozvoj, a to najmä v odvetví cestovného ruchu, kde k slávnym plážam pribudli ďalšie, ešte veľkolepejšie pobrežné letoviská a ostrovné pobyty. Ale práve v oblasti voľne žijúcich živočíchov dochádza k niektorým z najzaujímavejších vývojov v krajine.

Oblasti ochrany životného prostredia v Mozambiku, ktoré v súčasnosti pokrývajú viac ako 12 % krajiny, zahŕňajú nasledujúcich šesť národných parkov a šesť národných rezervácií:

Národný park Gorongosa

Národný park Gorongosa v Mozambiku, ktorý bol kedysi africkým rajom a bol považovaný za jeden z najlepších parkov v Afrike, sa po rokoch občianskej vojny a masového pytliactva vracia k svojej bývalej sláve. Park z najrozmanitejších rezervácií v Afrike s mnohými endemickými druhmi, sa v 80. rokoch minulého storočia stal virtuálnou pustatinou, keď súperiace armády počas dlhej občianskej vojny súťažili o mäso a slonovinu. Národný park Gorongosa sa nachádza v strednom Mozambiku na južnom konci africkej Veľkej priekopovej prepadliny a má rozmanité ekosystémy od pastvín a savan až po suché lesy a sezónne panvice vedúce až k náhornej plošine lesných typov. Park zriadený v roku 1920 ako poľovnícka rezervácia s rozlohou 1 000 km² pre potreby správcov portugalského úradu bol neskôr portugalskými orgánmi v roku 1960 vyhlásený za národný park a lov bol zakázaný. Národný park Gorongosa sa rýchlo stal jednou z najvyhľadávanejších rezervácích safari v Afrike pre fotografickú turistiku.

Národný park Limpopo

Národný park Limpopo v Mozambiku sa zotavuje z rokov zanedbávania a rýchlo sa stáva jedným z najzaujímavejších a najvyhľadávanejších vývojových rezervácií v Afrike. Mozambický národný park Limpopo, ktorý hraničí s kultovým Krugerovým národným parkom v Južnej Afrike, si rýchlo získava povesť parku budúcnosti. Po desaťročiach pytliactva a znesvätenia biotopov sa rezervácia rýchlo vracia do svojej bývalej nádhery. V dňoch apartheidu v susednej Juhoafrickej republike bola hranica medzi národným parkom Limpopo a Krugerom oplotená príšerou známou ako plot smrti, hrozivá bariéra vysokého napätia a ostnatého drôtu. Táto bariéra mala zabrániť povstalcom vstúpiť z Mozambiku do Južnej Afriky.

Národný park Banhine

Národný park Banhine s rozlohou 6 000 km² sa nachádza v provincii Gaza a je súčasťou cezhraničnej chránenej oblasti Great Limpopo, ktorá spája Mozambik s parkami v Južnej Afrike a Zimbabwe. Pozostáva z otvorenej savany s lesmi mopane a miombo a je domovom leva, leoparda, impaly, kudu, nyala, oribi, trstiny, sobolej, sivej, hrocha, pštrosa a krokodíla.

Národný park Bazaruto Archipelago

Národný park Bazaruto Archipelago zahŕňa päť ostrovov v súostroví Bazaruto, 20 km od pobrežia provincie Inhambane, oblasť s rozlohou 1 400 km² chráni delfíny, dugong, morské korytnačky, žraloky, raje a rôzne druhy veľrýb a viac ako 240 druhov vtákov vrátane vzácneho kraba a zelený kukal. Tu nájdených 150 dugongov je jednou z hlavných populácií východnej Afriky.

Národný park Quirimbas

Národný park Quirimbas s rozlohou 7 500 km² sa nachádza v provincii Cabo Delgado, pokrýva okrem jedenástich ostrovov súostrovia Quirimbas veľkú oblasť pevniny. Možno vidieť slona, ​​byvola, leva, leoparda, hyenu, šakala, divokého psa, losa a soba. Medzi morské druhy patrí delfín, korytnačka, žralok, veľryba, vzácny a ohrozený dugong a 375 druhov rýb, zatiaľ čo vtáctvo je úžasné.

Národný park Zinave

Národný park Zinave je súčasťou územia Great Limpopo Transfrontier Conservation Area, tento park s rozlohou 4 000 km² sa nachádza pozdĺž rieky Save na ďalekom severozápade provincie Inhambabe. Voľne tu žije lev, leopard, gepard, hyena je možné vidieť spolu s bushbuck, impala, kudu, nyala, reedbuck, steenbuck, sivý a červený kalous, hroch a krokodíl.

Národný park Chimanimani

Národný park Chimanimani je rezervácia s rozlohou 640 km², ktorá sa nachádza v provincii Manica, je domovom byvolov, buvolov, kalousov sivých a červených, losov, oribi, trstiny, sobolej, vodnej, prasiatka bradavičnatého a širokej škály vtákov a plazov, z ktorých mnohé sú v tejto oblasti endemické.

Rezervácia Niassa

Rezervácia Niassa je jedným z najväčších chránených lesných ekosystémov Miombo. Nachádza sa v severnom Mozambiku a pokrýva časť provincie Cabo Delgado, takmer jednu tretinu provincie Niassa. Rezervácia Niassa je jednou z najkrajších afrických oblastí divočiny. Napriek dlhoročným ľudským konfliktom rezervácia Niassa podporuje pozoruhodne bohatú škálu voľne žijúcich živočíchov.

V rezervácii sa vyskytuje množstvo antilopy sobolej, byvola kapského, pakoňa, leva, hrocha a tiež vzácne exotické vtáctvo sú už oddávna lákadlom pre vtáctvo zo širokého okolia. Existujú plány na spojenie rezervácie Niassa s rezerváciou Selous Game Reserve, ktorú spravuje južná Tanzánia, čo je vzrušujúca perspektíva.

Zľavy, last minute

Sledujte miestne médiá pre výskyt zľavy na zájazdy do Mozambiku, zvýhodnené lastminute.
Aktuálne LM: 0

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency