Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Nepál dovolenkafotogaléria Nepál
 
Oficiálny názov: Nepálske kráľovstvo
Správne členenie: 5 oblastí, 75 okresov
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Káthmandú
Rozloha v km2:147 181
Obyvateľstvo:29 519 000 (hustota 200 os. / km2)
Jazyk:nepálčina a rôzne dialekty tibetských jazykov
Mena:nepálska rupia ( 1€ -> cca 100 NPR )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 5:00h
Susedia:Čína, India
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Nepál
 dovolenka Nepál
 • hotely Nepál
 • doprava Nepál
 • letenky Nepál
 • cestovné kancelárie Nepál
 • lastminute Nepál
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Nepál

Pre ľudí so širokým zmýšľaním, ktorí si cenia autentický a očarujúci zážitok, je Nepál ideálnou destináciou. S bohatými starovekými kultúrami oproti najdramatickejším scenériám na svete je dovolenka Nepál zážitkom z objavov a jedinečných stretnutí.

Cestovný ruch

Do krajiny pricestovalo v roku 2015 približne 800.000 turistov tráviť svoje dovolenky. Odvetvie cestovného ruchu vytvorilo 503.800 pracovných miest, t.j. 3,2% pracovného trhu a prispelo k HDP približne 738 miliónmi USD, čo je 4% z celkového ročného HDP.

Pre podnikateľov v cestovnom ruchu sa podmienky opäť zlepšili a krajina sa posunula o desať miest na 102. miesto spomedzi 141 sledovaných ekonomík. Napriek zlepšeniu svojej celkovej pozície Nepál v juhoázijskom rebríčku zaostáva za 52. Indiou, 87. Bhutánom, ale je pred 125. Pakistanom a 127. Bangladéšom. Výsledky krajiny zhoršuje najmä zlá kvalita infraštruktúry leteckej dopravy a kvalita ciest. Turistická konkurencieschopnosť Nepálu sa zvýšila najmä vďaka parite kúpnej sily, kvôli nízkemu kurzu nepálskej rupii voči americkému doláru, čo láka turistov. Dovolenka v Nepále je v progrese, pretože sa stala najlacnejšou destináciou.

Ničivé zemetrasenie z 25. apríla 2015, po ktorom nasledovali stovky otrasov, poškodilo aj turistickú infraštruktúru vrátane kultúrnych a historických pamiatok, ktoré boli hlavnými atrakciami pre turistov. Nepál je na 29. mieste v počte prírodných lokalít svetového dedičstva, na 16. mieste v digitálnom dopyte po prírodnom cestovnom ruchu a 25. mieste je z hľadiska prírodných zdrojov, jeho životné prostredie je však až na 130. priečke. Pokiaľ ide o značku a efektívny marketing produktov, dovolenka a cestovanie je na 78. mieste, tiež nízka je priorita vlády v oblasti cestovného ruchu na 51. mieste, zatiaľ čo z hľadiska bezpečnosti a ochrany turistov je Nepál slabý, až na 113. mieste. Rovnako aj z hľadiska kvality infraštruktúry leteckej dopravy bol Nepál vyhodnotený na 128. mieste.

Administratívne členenie

V súlade s požiadavkou novej ústavy Nepálu z roku 2015 boli všetky staré obce a dediny (ktorých bolo viac ako 3900) reštrukturalizované na 753 nových obcí a vidieckych obcí, bolo vytvorené nové administratívne členenie Nepálu. V súčasnosti existuje 6 metropolitných miest, 11 submetropolných miest, 276 obcí a 460 vidieckych obcí. Od septembra 2015 sa Nepál delí na 7 provincií a 77 okresov.

Provincie

Kathmandu, Swayambhunath, Patan, Bhaktapur, Himalaya, Kaski District, Mustang.

Hlavné mesto Káthmandú

Údolie Káthmandu zahŕňa tri starobylé mestá Káthmandu, Patan a Bhaktapur, ktoré boli kedysi nezávislými štátmi, ktorým od 12. do 18. storočia vládli králi Malla. V troch mestách sa nachádza sedem chrámov pod ochranou svetového dedičstva UNESCO. Údolie je tiež domovom množstva ďalších nádherných pamiatok, sôch, umeleckých chrámov a veľkolepého umenia, pripomienok zlatej éry v nepálskej architektúry.

História legenda hovorí, že údolie bolo kedysi prvotným jazerom obklopeným zelenými horami. V tomto nedotknutom jazere žili obrie hady, až kým svätý Manjushree, Bódhisatva, nezodvihol mocný meč a jedným ťahom nerozrezal bok hory na mieste, ktoré je dnes známe ako Chobar. Objemná voda z jazera vytryskla a zanechala za sebou úrodné údolie schopné podporovať veľké mestské v priebehu tisícročí. Najskoršími vládcami tu boli dynastie Gopala a Kirati, po ktorých nasledovali Licchavi, za ktorých prekvital obchod a remeslá.

Klíma. Pozoruhodné mestá údolia s ich zdobenými palácmi, znamenite spracovanými pagodami a monumentálnymi stúpami sú svedectvom umeleckého génia Newars, pôvodných obyvateľov údolia, ktorých schopnosti presadzovali králi Malla a oceňovali ich dokonca aj Mongoli, vládcovia Číny 18. storočia. Údolie Káthmandu je požehnané miernym podnebím. Teplota nepresiahne 34°C ani počas horúcich letných mesiacov a v zime neklesne pod 3°C.

Príjazd a ubytovanie. Vaša dovolenka môže začať príletom priamo na medzinárodné letisko Tribhuvan v údolí Káthmandu. Z pohraničných miest a iných častí krajiny môžete jazdiť autobusom alebo autom do Káthmandu. V údolí Káthmandu a jeho okolí je k dispozícii ubytovanie pre každý rozpočet, vzhľadom k nízkym cenám sú hojne využívané päťhviezdičkové hotely, strediská až po jednoduchšie ubytovanie s moderným vybavením.

Dovolenkové destinácie v Nepále

Nepál je krajinou Mount Everestu, najvyššej hory na svete a rodiskom Gautamu Budhu-Lumbiniho. Horolezectvo a iné druhy zážitkovej turistiky a ekoturizmu sú dôležitými atrakciami pre návštevníkov. Po celej krajine sú ďalšie významné náboženské pútnické miesta pre vyznávačov rôznych siekt a náboženstiev.

Cestovný ruch je jedným z hlavných pilierov nepálskej ekonomiky. Je tiež hlavným zdrojom devíz a príjmov. Nepál, ktorý má 8 z 10 najvyšších hôr sveta, je hotspotovou destináciou pre horolezcov, horolezcov a ľudí hľadajúcich dobrodružstvo. Silnými lákadlami sú aj hinduistické, budhistické a iné kultúrne pamiatky Nepálu a po celý rok pekné počasie.

Medzi hlavné turistické aktivity Nepálu patria divočina a dobrodružné aktivity, ako je jazda na horskom bicykli, bungee jumping, horolezectvo a horolezectvo, trekking, turistika, pozorovanie vtákov, lety v horách, lety ultraľahkých lietadiel, paragliding a let balónom cez hory Himalájí, turistika a horskú cyklistiku, objavovanie vodných ciest na rafte, kajaku alebo kanoe a safari v džungli najmä v regióne Terai.

Pokhara

Pokojná krása Pokhary bola inšpiráciou pre mnohých autorov cestopisov. Jej nedotknutý vzduch, veľkolepé pozadie zasnežených štítov, modré jazerá a okolitá zeleň z nej robia „klenot v Himalájach“, miesto s pozoruhodnou prírodnou dispozíciou. S nádherným pohorím Annapurna, ktoré tvorí pozadie a pokojom 9 jazier s tromi hlavnými – Phewa, Rupa a Begnas – je Pokhara skvelou destináciou na víkendovú návštevu, alebo na dlhšiu relaxačnú dovolenku. Údolie Pokhara, brána do oblasti Annapurna, kde mnoho turistov nájde svoje Shangri-la, je vysoko na zozname miest, ktoré v Nepále musíte navštíviť. Pokhara je teplejšia ako Káthmandu. Letá sú teplé a vlhké, zatiaľ čo zimy sú mierne a príjemné.

Pokhara kedysi ležala na dôležitej obchodnej ceste medzi Indiou a Tibetom. Na okraji mesta dodnes zriaďujú karavány s mulicami v táboroch, cez ktoré privážajú tovar zo vzdialených himalájskych oblastí vrátane Mustangu. Prevládajú tu Gurungovia a Magari, ktorí si vyslúžili celosvetovú slávu ako neľútostní bojovníci Gurkha. Thakalis, pôvodom z regiónu Thak Khola v Mustangu, sú známi svojou podnikavosťou a prevádzkujú čajovne pozdĺž turistických trás v regióne Annapurna. Pokhara je najznámejšia pre úžasný výhľad na pohorie Annapurna. Je to azda jedno z mála miest na zemi, odkiaľ je z nadmorskej výšky 800 m do vzdialenosti 28 km bez prekážok vidieť hory vysoké nad 6000 m.

Janakpur

Počas obdobia Treta Yug asi pred 12.000 rokmi bol Janakpur hlavným mestom mithilského kráľovstva kráľa Janaka. Janakpur, ktorý je dnes známy ako hlavné mesto provincie Madhesh, rodisko Janakiho alebo mesto manželky Lorda Rama, je dôležitým náboženským pútnickým miestom na planinách Terai v južnom strednom Nepále. Janakpur je známy svojimi chrámami, rybníkmi, umením Mithila a živými festivalmi. Hlavnou atrakciou Janakpuru je nádherný chrám zasvätený Sita nazývaný Janaki Mandir.

Janakpur, známy ako kultúrne centrum hinduistov na planinách Terai v Nepále, má pre indických cestovateľov mimoriadny význam už po stáročia. Podobne je Janakpur mimoriadne zaujímavý aj pre thajských cestovateľov, pretože neskorý kráľ Bhumibol vyjadril osobitnú afinitu k Janakpuru ako kultúrnemu centru Mithily. Thajská kráľovská domácnosť stále každoročne dostáva mango zo sadov Janakpuru. Toto ovocie je v hojnosti počas vrcholných letných mesiacov od mája do polovice júna ochutené pre ich sladkú a jedinečnú chuť.

Janakpur je vzdialený približne 390 km a 10 hodín jazdy od Káthmandú. Autobusy do okresného riaditeľstva mesta Janakpur odchádzajú z centrálnej autobusovej stanice, Gongabu, Káthmandú. Z Káthmandu je možné letieť aj 40-minútovým letom do mesta Janakpur v pásme Terai, kde teploty počas letných mesiacov stúpajú, takže je tu dosť horúco, zatiaľ čo zimy sú mierne a mierne. Monzúny od júna do septembra prinášajú do tejto subtropickej oblasti zrážky.

Chitwan

Chitwan doslova znamená „srdce džungle“. Populárne údolie Inner Terai dostalo svoje meno od Chitrasena, kráľa Tharu, ktorý tu kedysi vládol. V juhozápadnom rohu provincie Bagmati leží Chitwan medzi úpätím Himalájí, pohorí Mahabharat a Siwalik. Región nazývaný Chitra Ban v skorších odkazoch býval hustým lesom oplývajúcim divokými zvieratami a uchýlili sa k nemu samotárski mudrci meditujúci hlboko v lesoch. Podnebie v Chitwane je subtropické s horúcimi a vlhkými letami a miernymi zimami.

Národný park Chitwan je v posledných rokoch na vrchole zoznamu aktivít v Ázii. Je to vzrušujúci zážitok z džungle - safari v džungli, pozorovanie vtákov, jazda na kanoe a množstvo iných aktivít v prírode a džungli. Zatiaľ čo džungle sa hemžia divými zvieratami, ako sú tigre, leopardy a nosorožce, pozdĺž močiarov a riek sú ghariálne a močiarne lupičské krokodíly vyhrievajúce sa na slnku.

Môžete tiež stráviť nejaký kvalitný čas návštevou centier chovu slonov a gharialov, čo je dokonalý spôsob, ako vzdelávať deti o týchto zvieratách a ich životnom cykle. Pozorujte život miestnych domorodcov návštevou dediny Tharu, kde vás privítajú v ich tradičných hlinených domoch a budú s nimi zaobchádzať ako s váženými hosťami. Oddýchnite si pri táboráku na konci sledovania palice Tharu a počúvajte ich upokojujúce ľudové piesne.

Príjazd a ubytovanie. Sídlo parku v Kasare je 21 km od Bharatpuru, čo je 20 minút letecky alebo 145 km po ceste z Káthmandu. Mimo národného parku sú strediská a chaty rôznych štandardov, ktoré uspokoja potreby turistov. Rezervácie je možné vykonať v káthmandských kanceláriách rôznych rezortov a chát.

Lumbini

Lumbini, rodisko lorda Budhu a domov svetoznámych kláštorov, je treťou najväčšou provinciou v Nepále. Provincia je pomenovaná po svätom pútnickom mieste Lumbini v okrese Rupandehi. S rozlohou 22 288 štvorcových kilometrov (8 605,44 štvorcových míľ) provincia pokrýva približne 15,1 % celkovej rozlohy krajiny. Lumbini má vlhké subtropické podnebie a prežíva štyri ročné obdobia. Najväčší národný park na Terai, národný park Bardia, sa tiež nachádza v tejto provincii a pozostáva z krásnej, nepoškvrnenej divočiny plnej lesov Sal, rozmanitej flóry a fauny a aluviálnych vôd rieky Karnali. Rani Mahal, čo bol palác postavený v Palpe v roku 1893, stále stojí pozdĺž rieky Gandaki.

Mount Everest 8.848 m

Vylezte na Mount Everest (v Nepále Sagarmátha, tibetsky Džomolangma, čínsky Ču-mu-lang-ma), ak chcete stáť na vrchole sveta, alebo urobte mimoriadne populárny Everest Base Camp Trek a vstúpte do zvláštneho sveta ľadu a snehu. Dosiahnite najvyšší bod na Zemi alebo sa rozhodnite žiť svoj sen tým, že budete stáť na úpätí Mount Everest (8 848 m).

Oblasť Everestu v Nepále je viac než len lezenie a trekking, je to zážitok, ktorý mení život a niektorí to vidia ako cestu blízko k dosiahnutiu Nirvány. Tento región sa nachádza v severovýchodnej provincii Nepálu a je vo svojom vlastnom svete s obrovskými ľadovcami, ľadopádmi, najvyššími horami, hlbokými údoliami, neistými osadami a odolnými ľuďmi, ktorí čelia tým najdrsnejším podmienkam, ktoré im príroda v riedkom vzduchu vrhá - vysoká nadmorská výška.

Trek prechádzajúci legendárnymi dedinami šerpov je zmesou hlbokých kultúrnych a duchovných zážitkov a fyzických výziev, ktoré otestujú vašu silu a vytrvalosť. Budhistickí lámovia, mnísi a mníšky na čele s Rinpočhemi (reinkarnovaní v mas) slúžia prevažne šerpským komunitám zo svojich kláštorov (gomp).

Cesta na Everest alebo do základného tábora Everest sa začína dramatickým letom z Káthmandu do Lukly, po ktorom sa vydáte na túru do oblasti Everestu, aby ste dosiahli svoj cieľ v Himalájach. Pre zarytých milovníkov trekingu je tu však ďalšia odbočka začínajúca z Jiri cez stredné kopce Solu, etnicky rôznorodú časť bohatej na trek.

Pre tých, ktorí majú dostatok času, je 10-12 dňový trek cez Solu do Khumbu a národného parku Sagarmatha vynikajúcim itinerárom tak z hľadiska aklimatizácie, ako aj na pozorovanie meniacich sa zvykov, tradícií a životného štýlu, keď idete z nižších osád k tým vo vyšších nadmorských výškach. Ako súčasť himalájskej ekologickej zóny bol park zaradený do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO v roku 1979. V parku sa nachádzajú tri najvyššie hory sveta: Everest, Lhotse a Cho Oyu, okrem nespočetných ďalších vrcholov, ktoré sa týčia nad 6000 metrov nad hladinou mora.

Let je úspora času, zatiaľ čo trekking z Jiri vám dáva možnosť vydať sa po stopách Tenzinga a Hillaryho pred ich dobytím Everestu. Vďaka viac času na interakciu s očarujúcimi ľuďmi na trase uvidíte bohatú flóru a faunu na dlhej trase. Pri chôdzi hore a dole po útesoch a údoliach získate ďalšiu výhodu prirodzenej aklimatizácie. Voľba od Jiri vám zhruba o 10 dní pridá výlet do známej šerpskej dediny Namche Bazaar 3.500 m. Národný park Sagarmatha, v ktorom leží Mt. Everest, je jedným z mála miest na zemi s najvzácnejšou biodiverzitou a najvyššími horami na svete.

Horolezci a turisti pokračujú v putovaní do základného tábora Everest a nie je prekvapením, že „Strecha sveta“ je naďalej svetovou atrakciou pre otužilých horolezcov, útočiskom pre alpských nadšencov a je na zozname dobrodruhov z celého sveta. Oblasť Everestu bola cenená ako kľúč k evolučnej histórii Zeme a je tiež biotopom pre niektoré vzácne a ohrozené druhy, ako je leopard snežný, panda červená, himalájsky čierny medveď, pižmoň a himalájski vlci.

Dovolenka v Himalájach

Pohorie Himaláje sa nachádza na území štátov: Nepál, Pakistán, India, Čína a Bhután. Nepálske Himaláje zahŕňajú 9 zo 14 osemtisícoviek, vrátane najvyššej hory sveta Mount Everest 8.848 m, nasledujú Kančendženga 8.586 m, Lhoce 8.516 m, Makalu 8.463 m, Čho Oju 8.201 m, Dhaulágirí 8.167 m, Manaslu 8.163 m, Annapurna 8.091 m, Šisa Pangma 8.027 m. Treking a horolezectvo sú v tejto oblasti sveta najrozšírenejšou aktivitou.

Základný tábor Everest

Základný tábor Mount Everest je vysoko na zozname priorít peších turistov a je jedným z najnavštevovanejších regiónov v Himalájach. Dvojtýždňový trek začína a končí v Lukle, pristávacej dráhe na juh regiónu, ktorá je tiež známa ako „Brána do Everestu“. Väčšina turistov lieta do Lukly začať trek.

Po pristátí vedie mierny dvojdňový trek údolím Dudh Koshi k slávnemu bazáru Namche Bazaar. Na trase je množstvo čajovní. Phakding a Monjo sú obľúbené medzipristátia v prvý deň a hneď za Monjo je vstup do národného parku Sagarmatha na kontrolnom bode Jorsale, kde sa kontrolujú povolenia. Trasa, ktorá viedla po rieke Dudh Koshi, začína stúpať do kopca od visutého mosta len pár minút od Jorsale a Namche Bazaar je dosiahnutá po trojhodinovej túre.

Je dobré sa tu na pár dní aklimatizovať prechádzkami po okolí Namche, keďže sa trek nedá uponáhľať. Návšteva Syangboche alebo niektorých šerpských dedín ako Thame, Khumjung a Khunde sú len pár hodín chôdze od Namche a sú dobrými možnosťami na túru, kde si skrátiť čas. Trasa opúšťa Namche Bazaar a sleduje údolie Imja Khola s nádherným výhľadom na pohoria Thamserku, Kangtega a Ama Dablam, pričom panoráme vpredu dominujú obri, Lhotse a Everest. Najbežnejšia nočná zastávka po Namche je na vrchole strmého stúpania z Imja Khola v Tengboche. Kláštor Tengboche je jedným z najznámejších kláštorov pre jeho bezkonkurenčnú kulisu, horu Ama Dablam.

Po Imja Khola z Tengboche chodník stúpa cez Pangboche až po Pheriche alebo Dingboche, kde sa denný trek končí. Nasleduje ďalší deň aklimatizácie s fascinujúcim výletom do Chhukung, ktorý je asi 3 hodiny chôdze od Dingboche. Z Dingboche alebo Pheriche vedie 6-hodinová prechádzka do Lobuche, ktorý leží na bočnej moréne ľadovca Khumbu. Nasleduje približne 3-hodinová túra z Lobuche do poslednej osady na trase známej ako Gorak Shep. Niekoľko čajovní na tomto mieste poskytuje útočisko na noc predtým, ako človek podnikne posledný úsek cesty cez ľadovec do základného tábora Everest.

Nad Gorak Shep je populárna vyhliadka známa ako Kala Patthar, odkiaľ mnohí turisti zachytili obraz najvyššej hory sveta a s úžasom vzhliadali. Cesta po ľadovci do základného tábora môže trvať až päť hodín. Toto je zradné miesto a človek musí prechádzať touto oblasťou opatrne, pretože nájdenie trasy môže byť zložité a vždy existuje riziko pádu na klzkom ľade. Byť v základnom tábore Everest je skúsenosť mimo tohto sveta.

Namche bazár

Vstúpte do Namche Bazaar, miesta s nádhernými výhľadmi, a spojte sa s najpohostinnejšími komunitami. Namche Bazaar 3.500 m je východiskovým bodom pre expedície na Everest a ďalšie himalájske vrcholy v tejto oblasti. Vyvinulo sa z neho malé, farebné trhové mestečko, ktoré predáva všetko od tibetských artefaktov až po trekingové, horolezecké vybavenie a všetko, čo by ste mohli počas svojej cesty potrebovať. Návštevnícke centrum v sídle parku má podrobné informácie o rôznych výstupoch v tejto oblasti, pamiatky z rôznych horolezeckých expedícií a informácie o životnom štýle a kultúre ľudí Šerpa.

Namche, historické obchodné centrum, známe domácim jačím syrom a maslom, sa nachádza na svahu hory v tvare oblúka s úžasným výhľadom na obrovské himalájske štíty odkiaľkoľvek v údolí. Napriek svojmu rozvoju si Namche Bazaar stále zachováva svoju starodávnu kultúru, tradície a pohostinnosť, ktorá potešuje srdce. Okrem bežnej zbierky hotelov, reštaurácií a obchodov s vybavením tu nájdete aj bežnú krčmu, Wi-Fi zariadenia a miesto na biliard. Je rozumné zastaviť sa tu na pár dní, aby ste sa aklimatizovali prechádzkami hore a dole v okolí, pretože aklimatizácia je pomalý proces. Návšteva Syangboche alebo niektorých šerpských dedín ako Thame, Khumjung a Khunde, len pár hodín od Namche peši sú dobré možnosti, ako si skrátiť čas, čo vám tiež pomôže aklimatizovať sa.

Každú sobotu ráno sa Namche Bazaar pripravuje na týždenný trhový veľtrh, ktorý toto miesto rozžiari. Tento veľtrh kladie dôraz na stred mesta, kde obchodníci z Tibetu a susedných dedín vystavujú svoj tovar a základný tovar, aby prilákali potenciálnych zákazníkov. V súčasnosti je Namche Bazaar hlavnou bránou k Everestu a stal sa rušným turistickým centrom, kde si horolezci a turisti môžu na poslednú chvíľu nakúpiť základné veci.

Kláštor Tengboche

Očarujúce Tengboche, v lone posvätnej Khumbila cez ohromujúci Ama Dablam. Kláštor Tengboche je jedným z najznámejších kláštorov Nepálu, pravdepodobne kvôli bezkonkurenčným kulisám hory Ama Dablam. Kláštor je popredným budhistickým centrom v regióne Khumbu s bydliskom Rinpočheho, ktorý žehná pútnikom, horolezcom a cestovateľom.

Každý október sa v kláštore Tengboche koná pestrý festival Mani Rimdu, ktorý je vyvrcholením budhistických osláv s náboženským stretnutím, piesňami, rituálnymi tancami a predstaveniami života legendárnych postáv. Návštevníci sú vítaní na účasť na slávnostiach a mnohí turisti si rezervujú svoj trek, aby sa zhodoval s festivalom. Prehliadky kláštora sa konajú každé popoludnie. Tengboche leží na veľmi obľúbenej trase do regiónu Everest.

Na vrchole kopca cez Imja Khola je Tengboche najbežnejšou nočnou zastávkou po Namche. Kláštor je posadený na vysokom hrebeni cez kaňon od Khunde. Pôvodný kláštor Tengboche bol v roku 1989 vypálený a nahradený pevnejšou konštrukciou. Borovice, azalky a farebné rododendrony obklopujú atraktívnu gompu (kláštor) s úžasným panoramatickým výhľadom na Everest, Lhotse a Ama Dablam. Tengboche má veľa motorestov a chatiek, ako aj priestranné kempingy.

Z Tengboche môžete pokračovať do Pheriche, Kala Pattar a dedinky Gorakshep. Odtiaľ sa ľahko dostanete do základného tábora Everestu, ako aj na vrchol Kala Pattar 5.545 m, ktorý je známy vynikajúcimi výhľadmi na Mt. Everest. Je však vhodné nechať si čas na aklimatizáciu a vyhnúť sa rýchlemu nárastu nadmorskej výšky, aby ste sa vyhli výškovej chorobe.

Gokyo

Cesta do pokojného údolia Gokyo s nedotknutými ľadovcovými jazerami prechádza cez malebné údolie Gokyo, ležiace na západ od regiónu Khumbu v Himalájach a je súčasťou národného parku Sagarmatha. Pokojné údolie sa môže pochváliť rozsiahlymi pastvinami pre jaky, ktoré sa môžu počas leta pásť, a nedotknuté tyrkysové jazerá sú jednoducho úchvatné. Gokyo je možné navštíviť po pešej turistike do základného tábora Everest alebo priamo do Gokya. Môžete si tiež prepraviť helikoptérou.

Údolie Gokyo pozostáva z malých dedín uhniezdených v Himalájach, kde väčšinu domov tvoria čajovne, ktoré turistom poskytujú potrebné služby. Všade okolo údolia je veľa nádherných výhľadov, ale človek sa môže odvážiť až na vrchol Gokyo Ri, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 5.357 m, aby sa naskytol veľkolepý výhľad na všetky vrcholy a nedotknuté jazerá Gokyo. Sväté jazerá Gokyo majú pre hinduistov a budhistov náboženský význam.

Khunde a Khumjung

Deň alebo dva strávené v Namche na aklimatizáciu môžete využiť na túru do neďalekých šerpských dedín ako Khunde a Khumjung. Túry budú odmenené šancou stretnúť miestnych Šerpov, zažiť ich kultúru a teplo, ochutnať šerpskú kuchyňu a vidieť hory z rôznych uhlov. Tradičné dediny Khunde a Khumjung sú ďalej od Namche. Tieto dve mestá s kamennými poliami rozdelenými skalnými stenami majú nádherné výhľady na všetky strany. V hornej časti dediny sa nachádza nemocnica Kunde, ktorú v roku 1966 postavil Edmund Hillary a ktorú spravuje Himalayan Trust. Jeho poslaním je liečiť miestnych ľudí a poskytovať núdzovú starostlivosť trekerom. Khumjung je najväčšia dedina v Khumbu na úpätí posvätného vrcholu Khumbila.

Pamiatky

 • Národný park Sagarmatha - s rozlohou 1.148 km2 sa rozprestiera v nadmorskej výške nad 2.845 m, až sedem vrcholov je vyšších ako 8.000 m. Najdlhší ľadovec Ngozumpa, pod šiestou najvyššou horou sveta Cho Oyu, meria 20 km, skalné maľby s budhistickými motívmi, bohatá flóra a fauna.
 • Národný park Chitwan - sa nachádza v Kasare, 21 km jazdy od Bharatpur, čo je 20 minút letecky alebo 146 km po ceste z Káthmandu. Najstarší nepálsky národný park bol pre svoju jedinečne zachovanú faunu a flóru zapísaný do svetového dedičstva.
 • Námestie Durbar Kathmandu - v centre mesta zapôsobí na svojich návštevníkov zložitými drevorezbami a bohatou históriou. Námestie má niekoľko palácov, nádvorí a chrámov je známe ako „Múzeum chrámov“, pretože na námestí je viac ako 50 chrámov.
 • Patan - zachováva veľa zo starého kúzla s úzkymi uličkami, tehlové domy a množstvo hinduistických chrámov, budhistických kláštorov a pamiatok. Celé veky tu koexistujú hinduizmus a budhizmus, navzájom sa ovplyvňujú a náboženská harmónia je tu príkladná.
 • Bhaktapur - hlavná turistická destinácia, ktorá vás vráti v čase. Cesty dláždené tehlami, očarujúce domčeky z červených tehál a spôsob života, ktorý siaha až do stredoveku. Mesto je známe keramikou a rezbárstvom, ktoré zdobia oknách domov a chrámov.
 • Stúpa Swayamhunat - "Chrám opíc“ má výhľad na väčšinu údolia a panoramatický výhľad na mesto. Stupa je po stáročia znakom viery a harmónie s hinduistickými božstvami, ktoré sú súčasťou tohto budhistického miesta. Sláva údolia Káthmandu začala od tohto bodu.
 • Chrám Pashupatinat - najuznávanejší hinduistický chrám v Nepále otvorený len pre hinduistov. Ostatní sa musia uspokojiť pozorovaním z okolitých terás. Ako znak úcty a tradície sú fotografovanie a kožené predmety ako topánky, opasky a fotoaparáty, v chráme zakázané.
 • Stúpa Boudhanat - sa nachádza 8 km východne od centra Káthmandu a je jednou z najimpozantnejších a najväčších pamiatok v Káthmandu, ktorú je možné vidieť hneď, ako pristanete na medzinárodnom letisku Tribhuvan. Je je centrom himalájskeho budhizmu.
 • Lumbini - rodisko Buddhu a domov svetoznámych kláštorov, je treťou provinciou v Nepále. Vlhké subtropické podnebie má štyri ročné obdobia v bujnej divočine, lesov Sal, rozmanitej flóry a fauny a aluviálnych vôd rieky Karnali. Palác Rani Mahal v Palpe z r. 1893 pri rieke Gandaki.
 • Chrám Changu Narayan - jeden z najznámejších Višnuov (Narayan = Višnu) chrámov v Nepále. Socha Garuda z 5. st. je jedinečná v tom, že sa podobá na človeka a má krídla. Garuda je baahan (nosič) Pána Višnua, sediaceho na kolenách so zloženými dlaňami pred chrámom.
 • Jomsom a Muktinat - Jomsom je skvelé miesto na začatie turistiky. Rôznorodá krajina a kultúra pozdĺž trasy poskytuje pohľad na život ľudí rôznych etnických skupín. Do Muktinath prišiel meditovať veľký mudrc Guru Rinpočhe, ktorý priniesol buddhizmus do Tibetu.
 • Gorkha - kopec, ktorý je historicky spojený s formovaním moderného Nepálu. Krajina udatných bojovníkov a rodisko zjednotiteľa Nepálu, kráľa Prithviho Narayana Shaha. Gorkha je súčasťou Gandaki Pradesh. Palác Durbar sa nachádza na vrchole kopca.
 • Kirtipur - starobylé mesto Newar s dláždenými ulicami, domčekmi z červených tehál a kachľovými strechami, chrámovými námestiami. Indrayani Jatra (event) v novembri a Bagh Bhairab Jatra v auguste. Hlavnými lákadlami sú stúpa Chilamchu a chrám Bagh Bhairab.

Budhizmus

Vipassana znamená vidieť veci také, aké naozaj sú, je jednou z najstarších meditačných techník v Indii, Barme, Thajsku a ďalších krajinách, v ktorých má budhizmus dlhú tradíciu. Vyučovalo sa v Indii pred viac ako 2500 rokmi ako univerzálny liek na univerzálne neduhy, tj umenie života. Technika meditácie Vipassana pre zahraničných priaznivcov sa vyučuje na desaťdňových pobytových kurzoch, počas ktorých sa účastníci naučia základy tejto metódy a precvičia sa dostatočne na to, aby zažili jej prospešné výsledky. Za kurzy sa neplatia žiadne poplatky ani na pokrytie nákladov na stravu a ubytovanie. Všetky výdavky sú hradené z darov od ľudí, ktorí po absolvovaní kurzu a skúsenosti s výhodami Vipassany chcú dať príležitosť využiť aj ostatným.

Meditačné kurzy sa konajú v centrách aj mimo centra. Meditačné centrá sú špecializované zariadenia, kde sa pravidelne počas roka konajú kurzy. Predtým, ako boli v tejto tradícii založené meditačné centrá, všetky kurzy sa konali na dočasných miestach, ako sú kempingy, náboženské centrá, kostoly a podobne. Dnes, v regiónoch, kde ešte neboli zriadené centrá miestnymi študentmi Vipassany, ktorí žijú v tejto oblasti, sa konajú 10-dňové meditačné kurzy na miestach mimo stredísk.

Hinduizmus

Jedno z najstarších náboženstiev má množstvo bohov. Traja hlavní sú Shiva, Bhrama a Vishnu, symbolizujú rôzne momenty. Bhrama je tvorca, ten, ktorý stvoril svet, ľudí a všetky živé bytosti. Vishnu je správca, všetkých na svete udržuje v poriadku a pokoji. Keď je vo svete nerovnováha, Vishnu príde na Zem, aby obnovil rovnováhu. Shiva je ničiteľ, ktorý vyvažuje dobrých a zlých, čo z neho robí protirečivého Boha. Z týchto troch hlavných bohov sú najobľúbenejší Shiva a Vishnu.

Obe náboženstvá resp emancipačné tradície buddhizmus aj hinduizmus jestvujú v Nepále vedľa seba, bez najmenších problémov, často sa medzi obyvateľstvom prelínajú a vytvárajú akýsi mix oboch tradícií, ktorý im prináša hlboké uspokojenie duchovných potrieb.

Aktivity

Horolezectvo 800 km dlhý úsek Nepálskych Himalájí je najväčší na svete s ôsmimi vrcholmi, ktoré sa týčia nad 8.000 m, vrátane najvyššieho na svete, Mt. Everest. Odkedy krajina v roku 1994 otvorila svoje vrcholy horolezcom, nepálsky Himaláj sa stal veľkým divadlom horolezeckých aktivít a dráma úspechu a neúspechu dala impulz tisíckam mužov a žien, aby zvládli tú najvyššiu výzvu.

Treking najlepší spôsob, ako zažiť neprekonateľnú kombináciu prírodných krás a kultúrneho bohatstva Nepálu, je prejsť sa nimi. Môžete sa prechádzať po vychodených chodníkoch alebo panenských cestách. V každom prípade vás čaká zážitok na celý život. Lesy kosodreviny, izolované dediny, zvier, chrámy, kláštory, úchvatná krajina, priateľskí ľudia rôznych kultúr ponúkajú fascinujúci pohľad na tradičný vidiecky život.

Pozorovanie vtákov Nepál je rajom pre vtáctvo s viac ako 646 druhmi vtákov (takmer 8% z celkového počtu na svete) a takmer 500 druhov sa nachádza len v údolí Káthmandu. Najobľúbenejšie miesta na pozorovanie vtákov v Káthmandu sú Phulchoki, Godavari, Nagarjun, Bagmatiriver, Taudaha a tak ďalej. Vezmite si ďalekohľad a tešte sa na obohacujúci zážitok.

Rafting je jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať typický prierez prírodného, ​​ale aj etnokultúrneho dedičstva krajiny. V Nepále je množstvo riek, ktoré ponúkajú vynikajúci zážitok z raftingu alebo kanoistiky na pokojných nefritových vodách s veľkorysou scenériou alebo šumiace biele pereje so skúseným riečnym sprievodcom. Vláda otvorila úseky 10 riek pre komerčné splavovanie.

Cannoning vám dáva slobodu preskúmať niektoré z najdrsnejšie krásnych, no zakázaných miest na svete. Mimoriadne populárny šport v Európe, je teraz k dispozícii v Nepále. Cannoning vám dáva slobodu preskúmať niektoré z najdrsnejšie krásnych, no zakázaných miest na svete.

Let teplovzdušným balónom je medzi turistami veľmi obľúbený, pretože poskytuje najúžasnejší pohľad na údolie Káthmandu a himalájske pohoria týčiace sa v pozadí z vtáčej perspektívy. Za jasného dňa je to skvelý spôsob, ako vidieť Himaláje z nadmorskej výšky 6000 m a pohľad do údolia je rovnako úchvatný.

Bungee Jumping maximálne vzrušenie môžete teraz zažiť v Nepále na jednom z najlepších miest, ktorými sa tento šport môže pochváliť kdekoľvek na svete. Prvá bungee jumping v Nepále sa nachádza 160 m. Cez BhoteKoshiriver, ktorý vás pozýva zažiť maximálny adrenalín v okolí tohto úžasného miesta. Zoskok vo výške 160 m je prevádzkovaný niektorými z najskúsenejších skokanov v odbore.

Paragliding v Nepále môže byť skutočne úžasným a naplňujúcim zážitkom pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo. Výlet vás zavedie cez jedny z najlepších scenérií na zemi, keď budete zdieľať vzdušný priestor s himalájskymi supmi, orlami, drakmi a vznášať sa nad dedinami, kláštormi, chrámami, jazerami a džungľou s fantastickým výhľadom na majestátne Himaláje.

Ultraľahké lietadlo štartuje z Pokhary a ponúkajú nádherný výhľad na jazerá, hory a dediny. Je to ideálny spôsob, ako vidieť život z novej perspektívy. Výber údolia Pokhara pre ultraľahké lietadlá je vhodný najmä kvôli blízkosti hôr a malebných jazier. Pre tých, ktorí si priali, aby mohli lietať s vtákmi, keď vyrastú, je tento let nevyhnutnosťou. Lety sú z letiska Pokhara od septembra do júna.

Horská cyklistika údolie Káthmandu najlepšie preskúmate na horskom bicykli. Rôznorodý terén Nepálu je splneným snom horského cyklistu, ponúka ekologický spôsob objavovania tejto nádhernej krajiny a živého dedičstva. V Nepále je množstvo špinavých ciest a chodníkov, ktoré spĺňajú tú najdivokejšiu fantáziu každého horského cyklistu. Horská cyklistika sa odporúča najmä vtedy, ak chcete preskúmať mestské centrá Nepálu, ako je Pokhara a Káthmandu, ako aj vidiek.

Safari v džungli Národné parky nachádzajúce sa špeciálne v regióne Terai v Nepále lákajú návštevníkov z celého sveta. Návšteva týchto parkov zahŕňa prenasledovanie rôznymi spôsobmi – pešo, kanoe, džíp a sloní chrbát. Na každom slonom safari musí človek vidieť nosorožca s jedným alebo dvoma rohmi. Okrem nosorožcov sa tu bežne vyskytujú aj diviaky, sambury, jelene škvrnité, medveď leňochod, štvorrohá antilopa. Kráľovský bengálsky tiger vás môže prekvapiť svojim majestátnym vzhľadom.

Horský let iba ohromné ticho sa môže priblížiť zážitku z horského letu na stretnutie s najvyššími horami na Zemi. Horské lety ponúkajú najbližšie možné letecké výhľady na Mt. Everest, Kančendžongu a Tibetskú náhornú plošinu. Horské lety oslovujú všetky kategórie cestovateľov a stali sa obľúbenou turistickou atrakciou Nepálu. Pre tých, ktorých obmedzuje čas alebo iné dôvody na trek, tieto lety ponúkajú panoramatický výhľad na Himaláje už za jednu hodinu.

Lezenie pre všetky tie útesy, Káthmandu ponúka zoznam kamenných múrov, ktoré sú zážitkom na celý život. V poslednej dobe sa lezenie po skalách stalo v Káthmandu obľúbeným športom, ktorý ponúka naozaj skvelé miesta na lezenie po skalách. Nagarjun, Balaju, Shivapuri a Budhanilkantha sú niektoré z miest, kde si môžete tento šport vyskúšať.

Zľavy

-

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency