Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
dovolenka Sýriafotogaléria Sýria
 
Oficiálny názov: Sýrska arabská republika
Správne členenie: 14 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Damask
Rozloha v km2:185 180
Obyvateľstvo:21 500 000 (hustota 116 os. / km2)
Jazyk:arabčina, kurdština, arménčina, aramejčina, francúzština
Mena:sýrska libra ( 1€ -> cca 70 SYP )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Irak, Izrael, Libanon, Jordánsko, Turecko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Sýria
 dovolenka Sýria
 • hotely Sýria
 • doprava Sýria
 • letenky Sýria
 • cestovné kancelárie Sýria
 • lastminute Sýria
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Sýria

Sýria je strážcom starovekých pokladov Byzancie a križiackych výprav. Bohatá architektúra Da­mas­ku, kresťanské mestá Sayednaya a Maaloula, rímske divadlo v Bosre a slávne norias z Hamy, Saladinov hrad, pevnosť Krak des Chevaliers, staroveké Aleppo a jedno z najbohatších miest antiky Palmýra.

Cestovný ruch

Pred začiatkom Arabskej jari bola Sýria známa ako jedna z najkrajších a najprosperujúcejších krajín Blízkeho východu. Kolíska mnohých civilizácií a kultúr sa vyznačovala náboženskou toleranciou a otvorenosťou, ktorá v regióne nemá obdobu. A prívetivosť a srdečnosť ľudí nemala hraníc. V dôsledku občianskej vojny, ktorá sa začala v roku 2011, sa však krajina stala horúcim miestom na mape. Vojaci sa usadili na hradoch križiakov, múzeá boli zatvorené a vyrabované, mestá uviazli v priepasti hrôzy a skazy. Po 12 rokoch sa do utrápenej krajiny opäť nahrnuli turisti z celého sveta. Čo tu hľadajú a aké bezpečné je teraz v Sýrii?

Nie je prekvapujúce, že Sýria je už dlho považovaná za obľúbenú turistickú destináciu, ktorá každoročne hostí státisíce zahraničných turistov. Napríklad v roku 2009 krajinu navštívilo vyše tri milióny cestovateľov. Zahraniční hostia absolvovali zaujímavé výlety za málo peňazí, liezli na hory, leňošili na plážach, skúšali miestnu kuchyňu a užívali si miestnu pohostinnosť.

Prerušenie turizmu

Všetko sa zmenilo začiatkom roku 2010, keď Blízky východ zachvátili revolúcie v Tunisku, Egypte, Líbyi. Zhoršili sa aj rozpory, ktoré existovali v Sýrii a zosilneli vnútorné islamistické hnutia odporujúce sekulárnemu režimu. To všetko vyústilo do krvavej občianskej vojny, ktorá vypukla v roku 2011.

Najťažšie obdobie nastalo v rokoch 2015-2016, vtedy sa bojovalo po celej krajine a každodenné teroristické útoky sa stali samozrejmé. Vojnou vystrašení Sýrčania prúdili do Európy. Počas okupácie spôsobili džihádisti škody mnohým sýrskym mestám. Zničili Národné múzeum v Aleppe a múzeum Hama. Palmýra, ktorá je dlho považovaná za charakteristický znak Sýrie a je súčasťou svetového dedičstva, utrpela obzvlášť veľké škody.

Džihádisti zároveň predávali starožitnosti zo sýrskych múzeí na čiernom trhu so starožitnosťami. Úradom sa ešte podarilo evakuovať niektoré dôležité artefakty. Teraz zničené predmety obnovujú vedci z celého sveta. Vývoj nepriateľských akcií dokázali zvrátiť až potom, čo sýrska armáda s podporou ruskej armády koncom roka 2016 oslobodila Aleppo. Odvtedy boli vládne sily schopné vyhnať militantov Islamského štátu (teroristická organizácia) z väčšiny ich území.

Ložiská militantného odporu stále zostávajú v malých oblastiach pod ich kontrolou, najmä v sýrskom Idlibe a východnej časti Eufratu. Väčšina vyľudnenej a utrápenej krajiny sa však z hrôz vojny postupne spamätáva a otvára sa turistom.

Let do Damasku cez Bejrút (Libanon), odtiaľ autobusom asi 110 km, víza sa dajú za 20-30 dolárov zakúpiť na hranici, možnosť požiadať o víza predom na Veľvyslanectve Sýrskej arabskej republiky vo Viedni.

Dovolenkové destinácie v Sýrii

História Sýrie siaha tisíce rokov dozadu. Jeden z najstarších štátov sveta patril v rôznych dobách Sumerom, Aramejcom, Babylončanom, Egypťanom, Grékom, Peržanom, Rimanom a Arabom. Na tejto zemi sa naučili tajomstvá poľnohospodárstva a hutníctva, vynašli úplne prvú abecedu, rozvíjali arabskú poéziu a hudbu a študovali históriu Východu pomocou zachovaných architektonických pamiatok, archeologických artefaktov a ruín starovekých osád.

Maaloula

Takmer všetky mestá a regióny modernej Sýrie sa spomínajú vo Svätom písme, spoločné pre vyznávačov troch náboženstiev kresťanstva, judaizmu a islamu. Takáto kultúrna a náboženská blízkosť bola po stáročia kľúčom k mierovému spolunažívaniu ľudí v Sýrii.

Predpokladá sa, že tu bol pokrstený Saul, budúci apoštol Pavol, a prví kresťania sa pred prenasledovaním skrývali v Damasku. V Sýrii stále existujú miesta, kde sa hovorí aramejsky, Kristovým jazykom. „Na to musíte ísť do mesta Maaloula, kde hovoria jazykom Ježiša Krista,“ vysvetlila sprievodkyňa Sýriou Ala Astafjeva.

Hovorí sa, že prorok Mohamed, keď videl Damask, odmietol doň vstúpiť a povedal, že do raja sa dá vstúpiť len raz. Hradby pevnosti Damasku sa považujú za prvé postavené po veľkej potope a v jaskyni na úpätí hory, vedľa ktorej sa nachádzalo hlavné mesto Sýrie, Kain zabil svojho brata Ábela.

Teraz môžete ľahko navštíviť atrakcie na západe krajiny. „Médiá vytvorili obraz, v ktorom sa Sýria spája len s vojnou, devastáciou a utečencami. V skutočnosti sa vojna už dávno skončila, takmer celé územie krajiny je pod kontrolou vlády, štát sa stará o bezpečnosť občanov aj turistov. Plynie tu úplne normálny, bezpečný život,“ vysvetlila sprievodkyňa.

Krajina je pre turistov otvorená už niekoľko rokov. Do Sýrie prichádzajú cestovatelia z celého sveta. Väčšina ľudí sú tu Európania, sú tu aj Američania, pomaly im vydávajú víza, ale rastie aj počet rusky hovoriacich turistov. Cestovateľov tešia rozumné ceny, nízka kriminalita a pohostinnosť miestnych obyvateľov.

Hlavným bohatstvom Sýrie sú jej obyvatelia. Prešli náročnými výzvami a naďalej im čelia každý deň v dôsledku ťažkej hospodárskej krízy. Ale nech sa stalo čokoľvek, nestratili svoju láskavosť, pohostinnosť a štedrosť. Niektorí z turistov, ktorí sa už vrátili do svojej vlasti, si to pamätajú a dojíma ich to k slzám. Sýrčania sa vždy snažia dať hosťom kávu a jedlo, ale nič za to neočakávajú.

Žijú tu veľmi inteligentní ľudia. Napriek každodenným ťažkostiam sú veľmi pohostinní a milujú cudzincov, najmä Rusov. Keď turista povie, že je z Ruska, všetky dvere sa mu otvoria. Vďačnosť za oslobodenie. Sýria je veľmi oduševnená krajina, nepodobá sa žiadnemu i nému štátu na Blízkom východe.

Damask

Cestovatelia zvyčajne začínajú svoje spoznávanie krajiny z Damasku. Medzinárodné letiská fungujú aj v Aleppe a Latakii, no do hlavného mesta prichádza najviac zahraničných letov. V sýrskom hlavnom meste turisti chodia na hlavný trh Souq al-Hamidiya, ktorý sa nachádza pod železnou strechou a rozprestiera sa od Víťaznej brány až po vysoké stĺpy starovekého Jupiterovho chrámu. Tu si môžete kúpiť rôzne suveníry a sledovať rozmanitosť hlučného orientálneho bazáru.

V starom meste sa nachádza aj slávna Umajjovská mešita, jedna z najväčších a najstarších na svete. Každý rok tam prúdia kresťanskí a moslimskí pútnici z celého sveta, aby si uctili relikvie Jána Krstiteľa (proroka Jahveho). A neďaleko Damasku, v dedinke Saydnaya, je fungujúci kláštor. Za jeho hlavnú svätyňu sa považuje zázračná ikona Matky Božej, ktorú údajne namaľoval evanjelista Lukáš.

Ďalšou atrakciou Sýrie je križiacka pevnosť Krak des Chevaliers. Nachádza sa na vrchole hory a prakticky nepoškodený časom, považuje sa za nedobytnú. Bola mnohokrát obliehaná, ale neustále odrážala útoky. Vo vnútri hradu môžete vidieť, ako bol organizovaný život ľudí, ktorí tam žili.

Za križiacku citadelu bol považovaný aj hrad Makrab, ktorý sa nachádza na strmom vrchu za mestom Banias. Istý čas bola pod kontrolou militantov z IS. Počas tejto doby sa im podarilo vyplieniť múzeum vo vnútri citadely a rozobrať časť múru.

Špeciality miestnej kuchyne

Národnú kuchyňu Sýrie možno opísať ako arabskú a levantskú so silnými vplyvmi miestnych, ako aj tureckých a kaukazských tradícií. Hlavnými použitými ingredienciami sú cícer, olivový olej, paradajky, pšenica, blízkovýchodné korenie a bylinky. Najznámejšie jedlá sú kibbeh (mäsové kotlety s bulgurom a korením), falafel, hummus a sarma z hroznových listov. Moussaka a iné jedlá z baklažánu sú veľmi obľúbené. Tahini a iné sezamové koreniny sa používajú v mnohých jedlách. Na miestnych trhoch si vždy môžete kúpiť čerstvé mäso a voňavý, čerstvo upečený chlieb. Sýrska kuchyňa je považovaná za jednu z najlepších na Blízkom východe. Tu majú nielen chutné jedlo, ale aj vynikajúce služby. Takže klient je vždy dobre najedený a zaobchádza sa s ním láskavo. Okamžite mu prinesú vodu, lebo je jasné, že je smädný, a pri čakaní na občerstvenie mu dodajú orechy a semiačka, k občerstveniu bude zadarmo aj chlieb a zelenina.

Napriek tomu, že Sýria je moslimská krajina, reštaurácie podávajú alkohol. Ďalšia vec je, že nie je vždy dopyt. V zime na horách sme sa zastavili na obed vo veľmi peknej reštaurácii, bola preplnená zákazníkmi. Na stoloch nebol alkohol, ale pýtali sme si ružové víno. Majiteľ to tak rád počul, že utekal do pivnice a priniesol nám niečo neskutočne chutné, žiariace radosťou.

Umelecký kritik dúfa, že Sýria sa môže časom opäť stať atraktívnou krajinou pre turistov. V prospech toho hovoria aj štatistiky. V roku 2022 štát prijal viac ako 1,4 milióna cestujúcich. Od januára do apríla 2023 krajinu navštívilo už 443-tisíc turistov z celého sveta, to je viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcich rokoch.

Dovolenka pri mori

Potom, čo si turisti užili exkurzie a hlavné mesto Damask, sa zvyčajne dostanú k moru. Od Homsu k pobrežiu začína ďalšia Sýria, Stredozemná, s krásnymi kamienkovými a piesočnatými plážami, olivovými hájmi a pomarančovými plantážami. Na niektorých miestach je Sýria celkom ako Taliansko: olivové háje, vinárne, more, pláže, slnko. Turistov tu čaká dovolenka pri mori s párty až do rána každý deň, štýlové hotely na pobreží, letoviská v horách s nekonečnými bazénmi a úchvatnými výhľadmi. Nočný život je tu taký intenzívny, že niektoré časti Sýrie v lete vôbec nespia.

Príroda krajiny je veľmi rôznorodá. Územie Sýrie je tradične rozdelené na dve časti pohorím Ansaria. Na východe je púšť z kameňa a piesku s ťavími tŕňmi a na západe je more, zelené hory a vinice s obrovskými hájmi, kde rastú citrusové plody a figy.

Vzhľadom na to, že Sýria leží na pobreží Stredozemného mora, v krajine sa nachádza niekoľko pláží. Najpopulárnejšie z nich sú v Latakii a Tartuse. Súčasnú Sýriu však možno len ťažko nazvať najlepšou destináciou pre dovolenku na pláži, keďže infraštruktúra bola značne poškodená v dôsledku dlhoročného ozbrojeného konfliktu. Ak ešte len plánujete dovolenku na pobreží, odporúčame vám uprednostniť rezortné hotely so súkromnými plážami, ktorých je tu však málo.

Pamiatky

Výbor pre svetové dedičstvo sa rozhodol zaradiť šesť lokalít svetového dedičstva Sýrskej arabskej republiky na zoznam svetového dedičstva v ohrození, aby upozornil na riziká, ktorým čelia v dôsledku situácie v krajine. Cieľomj e zmobilizovať všetku možnú podporu na ochranu týchto nehnuteľností, ktoré medzinárodné spoločenstvo uznáva ako mimoriadne univerzálne hodnoty pre ľudstvo ako celok.

  • Staroveké mesto Damask založený v 3. tisícročí pred Kristom, je jedným z najstarších miest na Blízkom východe. V stredoveku to bolo centrum prekvitajúceho remeselného priemyslu, špecializovaného na meče a čipky. Mesto má asi 125 pamiatok z rôznych období svojej histórie – jednou z najpozoruhodnejších je Veľká mešita Umajjovcov z 8. storočia, postavená na mieste asýrskej svätyne.
  • Palmýra oáza v sýrskej púšti, severovýchodne od Damasku, obsahuje monumentálne ruiny veľkého mesta, ktoré bolo jedným z najdôležitejších kultúrnych centier starovekého sveta. Od 1. do 2. storočia sa umenie a architektúra Palmýry, stojacej na križovatke viacerých civilizácií, snúbili s grécko-rímskymi technikami s miestnymi tradíciami a perzskými vplyvmi.
  • Staroveké mesto Bosra kedysi hlavné mesto rímskej provincie Arábia, bola dôležitou zastávkou na starovekej karavánovej ceste do Mekky. V jeho veľkých múroch sa nachádza nádherné rímske divadlo z 2. storočia, ranokresťanské ruiny a niekoľko mešít.
  • Staroveké mesto Aleppo sa nachádza na križovatke niekoľkých obchodných ciest z 2. tisícročia pred Kristom, bolo postupne ovládané Chetitmi, Asýrčanmi, Arabmi, Mongolmi, Mamelukami a Osmanmi. Citadela z 13. storočia, Veľká mešita z 12. storočia a rôzne medresy, paláce, karavanseraje a hammamy zo 17. storočia tvoria súčasť súdržnej, jedinečnej mestskej štruktúry, ktorú teraz ohrozuje preľudnenie.
  • Crac des Chevaliers a Qal'at Salah El-Din dva hrady predstavujú najvýznamnejšie príklady ilustrujúce výmenu vplyvov a dokumentujúce vývoj opevnenej architektúry na Blízkom východe v čase križiackych výprav (11. - 13. storočie). Crac des Chevaliers bol postavený johanitským rádom svätého Jána z Jeruzalema v rokoch 1142 až 1271. S ďalšou výstavbou mamlúkov koncom 13. storočia sa radí medzi najzachovalejšie príklady križiackych hradov. Qal'at Salah El-Din (pevnosť Saladin), aj keď je čiastočne v ruinách, predstavuje vynikajúci príklad tohto typu opevnenia, a to tak z hľadiska kvality výstavby, ako aj zachovania historickej stratigrafie.
  • Staroveké dediny severnej Sýrie Približne 40 dedín zoskupených v ôsmich parkoch na severozápade Sýrie poskytuje pozoruhodné svedectvo o vidieckom živote v neskorej antike a počas byzantského obdobia.

Hlavné mesto Damask

Damask je hlavné mesto Sýrie a druhé najväčšie mesto s populáciou približne 4,5 milióna obyvateľov. Damask je jedným z najstarších miest na svete: prvá zmienka o ňom pochádza z roku 2500 pred Kristom ale ľudia tu žili už 10 tisíc rokov pred naším letopočtom. Staré opevnené mesto sa zdá byť veľmi starobylé a pozostáva najmä z labyrintu úzkych uličiek, prerušovaných tajomnými dverami, ktoré vedú do príjemných zelených dvorov k domom, ktoré vyzerajú nepreniknuteľne. Staré mesto má stále autentickú stredovekú atmosféru, aj keď tá sa vytráca v dôsledku zvyšujúceho sa turistického ruchu, keďže mesto stále priťahuje atrakcie. Život však pokračuje v starom opevnenom meste, ktoré je dodnes náboženským a spoločenským centrom mesta.

S Damaskom sa spája mnoho biblických príbehov a miestna umajjovská mešita je jedným z najdlhšie žijúcich miest uctievania na planéte, kde boli postupne uctievaní Baal-Hadad, Jupiter, Ján Krstiteľ a teraz aj Alah. Staré mestské hradby boli väčšinou rozobraté. Neporušené zostali len mestské brány, ktorých sa zachovalo 7 (z 13). Citadela v Damasku sa zachovala, no už viac ako 10 rokov je reštaurovaná a návštevníci do nej nemajú povolený vstup. Staré mesto je obohnané veľkolepým rímskym múrom so siedmimi bránami a je rozdelené na trhovú, moslimskú, kresťanskú a židovskú oblasť.

Životné prostredie

V súčasnosti Sýria nemá formálnu stratégiu prispôsobenia sa zmene klímy. Sýria má horúce, suché púštne podnebie so slnečnými letami od júna do augusta a miernymi daždivými zimami pozdĺž pobrežia od decembra do februára. Damask pravidelne zažíva chladné počasie so snehom alebo dažďom so snehom. Terén Sýrie pozostáva predovšetkým z polosuchých púštnych náhorných plošín, úzkych pobrežných plání a hôr na západe. Niektoré zo súčasných environmentálnych problémov v Sýrii zahŕňajú eróziu pôdy, dezertifikáciu a nedostatočné zásobovanie pitnou vodou. Ak by zmena klímy zvýšila priemerné povrchové teploty, súčasné environmentálne problémy v Sýrii by sa mohli zhoršiť. Zásoby vody sú obzvlášť vzácne a Sýria často zažíva obdobia sucha. Ďalšie znižovanie vzácnych zásob vody v Sýrii by mohlo spôsobiť obavy o životné prostredie a bezpečnosť v regióne.

Ropný a poľnohospodársky sektor tvoria približne polovicu hrubého domáceho produktu (HDP) Sýrie. Poľnohospodárstvo, ktoré tvorí 18,5 percenta HDP, je pre sýrsku ekonomiku mimoriadne dôležité. Dopady klimatických zmien by preto mohli nepriaznivo ovplyvniť hospodárstvo Sýrie. Je dôležité, aby sa politická reprezentácia čím skôr prihlásila k medzinárodným záväzkom a spoločne s ostatnými krajinami v regióne začala aplikovať strategické opatrenia proti zmene klímy.

Zdravotníctvo, zdravie

Sýria zažíva dlhotrvajúcu politickú a sociálno-ekonomickú krízu, ktorá vyústila do prudkého zhoršenia životných podmienok. Systém zdravotníctva a zdravie bol preťažený ďalším napätím spôsobeným pandémiou. Takmer štvrtina všetkých nemocníc a jedna tretina všetkých centier primárnej zdravotnej starostlivosti zostáva nefunkčná a neschopná reagovať na rastúce zdravotné potreby.

Keď kríza vstupuje do dvanásteho roku, vyše 5 miliónov ľudí utieklo z krajiny ako utečenci, veľká väčšina do susedných krajín. Viac ako 12 miliónov ľudí potrebuje zdravotnú pomoc. Základná infraštruktúra zdravotníckych služieb si vyžaduje rozsiahlu údržbu a obnovu, aby sa zabezpečila minimálna úroveň poskytovania služieb. Existuje chronický nedostatok zdravotníckeho personálu, ktorý je spôsobený vysídľovaním, smrťou, zranením a útekom zdravotníckych pracovníkov, najmä v severovýchodnej Sýrii.

Pol milióna detí je chronicky podvyživených a neprenosné choroby a choroby náchylné na epidémiu sú najčastejšími príčinami chorôb v Sýrii, najmä medzi vysídlenými komunitami, kde je prístup k bezpečnej vode, sanitácii a hygienickým službám neustále horší ako v obyvateľoch a hostiteľoch. komunity. WHO pokračuje vo svojej práci zachraňujúcej životy s partnermi v Sýrii a za hranicami zo svojej terénnej prítomnosti v Gaziantepe v Turecku, aby reagovala na naliehavé zdravotné potreby s cieľom chrániť životy.

Zľavy, last minute

Suveníry na miestnych trhoch v Sýrii a v obchodoch so suvenírmi, ktoré po vojenskej a politickej kríze postupne ožívajú, nájdete dobrý výber darčekov a nezriedka výrazné zľavy pri zjednávaní. Ako suveníry sú obľúbené dámske šatky (továrenské a ručne vyrábané), bytový textil a odevy z ovčej vlny, doplnky z ťavej kože, zlaté a strieborné šperky, riad z medi a striebra. Ďalším top predajcom na miestnych trhoch so suvenírmi sú sýrske vodné fajky, ktoré sú označované za najlepšie na svete. Majte na pamäti, že je zakázané vyvážať ručne vyrábané koberce z krajiny.

Sledujte miestne médiá pre výskyt zľavy na zájazdy do Sýrie, zvýhodnené lastminute.
Aktuálne LM: 0

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency