Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Západná Sahara dovolenkafotogaléria Západná Sahara
 
Oficiálny názov: Saharská arabská demokratická republika
Správne členenie: 2+3 regióny
Politický systém:republika
Hlavné mesto:El-Aaiún
Rozloha v km2:266 000
Obyvateľstvo:341 000 (hustota 1,3 os. / km2)
Jazyk:arabčina
Mena:saharská paseta
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Alžírsko, Maroko, Mauritánia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Západná Sahara
 dovolenka Západná Sahara
 • hotely Západná Sahara
 • doprava Západná Sahara
 • letenky Západná Sahara
 • cestovky Západná Sahara
 • lastminute Západná Sahara
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Západná Sahara

Západná Sahara je miesto, kde sa pieskové duny Sahary prelínajú s vlnami severného Atlantického oceánu. Turisticky je Západná Sahara vhodná skôr pre virtuálnych cestovateľov.

Cestovný ruch

Západná Sahara ako bývalá španielska kolónia, ktorá sa rozprestiera pozdĺž severozápadného pobrežia afrického kontinentu, zostáva sporným územím a je jednou z najredšie osídlených oblastí na Zemi. Jej ľudia hľadajú vedenie alebo možno aj nádej na nezávislosť v budúcnosti buď od marockej vlády alebo od Alžírskeho frontu Polisario. Pre svoju politickú minulosť a izolovanú púštnu polohu nemá Západná Sahara rozvinutú turistickú infraštruktúru niektorých svojich susedov. Dobrodruhom, ktorých priťahuje život a kultúra tohto územia a sú dostatočne húževnatí, aby odolali púštnym vetrom a štipľavému piesku, však môže ponúknuť nezabudnuteľné zážitky. Toto je miesto, kde sa Sahara stretá s vlnami severného Atlantického oceánu. Západná Sahara je vhodnejšia pre cestovateľov, ktorí sa cítia pohodlne, keď si razí svoje vlastné cesty, ale skutočne je to jedna z najúžasnejších ciest na svete, ktorú treba preskúmať mimo zabehnutých koľají.

Dovolenkové destinácie v Západnej Sahare

El Aaiún (Laayoune) - najväčšie mesto Západnej Sahary s približne 195 000 obyvateľmi bolo založené Španielmi v roku 1928 a od roku 1976 je pod marockou kontrolou. Mesto je malé a ľahko sa dá prejsť pešo. Je to skvelé miesto na strávenie jedného alebo dvoch dní predtým, ako sa vydáte preskúmať ďalšie púštne mestá a dediny. El Aaiún leží priamo na pobreží územia na severe a návštevníci môžu tráviť čas na pláži El Aaiún, aj keď by nemali očakávať dokonalý biely piesok a palmy; toto je predsa púštna pláž.

Tarfaya - malé mestečko leží na pobreží tesne nad hranicou medzi Západnou Saharou a Marokom, len pár hodín jazdy od El Aaiún. Počas koloniálneho obdobia v tejto časti severnej Afriky bola Tarfaya administratívnym hlavným mestom španielskeho južného Maroka. Tarfaya môže byť ťažko dostupná verejnou dopravou a má len jednu hlavnú spevnenú cestu. Jeho skutočný nárok na slávu je literárny: tu bol v roku 1929 umiestnený Antoine de Saint-Exupery, autor obľúbenej francúzskej novely Malý princ. Spisovateľa a pilota pripomína malá socha lietadla na pláži. Navštívte aj hrad Dar Mar, 200-ročný hrad, ktorý leží v oceáne 45 km od brehu.

Smara (Semara) - počtom obyvateľov približne 45 000 je Smara jediným veľkým mestom v Západnej Sahare, ktoré nebolo založené Španielmi. Smara, ktorá bola kedysi obchodným centrom pre ťavie karavány prechádzajúce Saharou, bola postavená z červeného kameňa okolo pevnosti známej ako Zawiy Maalainin, ktorá obklopovala mešitu. Ruiny pevnosti je možné vidieť dodnes. Začiatkom 20. storočia bola Smara bojiskom územných sporov medzi španielskymi, francúzskymi a západosaharskými povstalcami a teraz je pod nadvládou Maroka.

Guelta Zemmour - malé mesto, ktoré sa nachádza vo vnútrozemí a južne od El Aaiún, bolo postavené okolo guelty alebo oázy. Sahrawskí nomádi používali oázu ako kemping po stovky rokov. Mesto bolo svojho času pod kontrolou frontu Polisario, ale teraz je domovom marockej vojenskej základne. Aj keď je toto mesto nádherným miestom na zachytenie nádherného západu slnka v púšti a hviezdami posiatej nočnej oblohy, návštevníci by si mali byť dobre vedomí mínových polí, ktoré sa nachádzajú v blízkosti mesta.

Dakhla - mesto, kedysi známe Španielom ako Villa Cisneros, je domovom približne 68 000 ľudí a leží na pobreží Západnej Sahary, 550 km od El Aaiún. Španieli založili Dakhlu v roku 1884 ako hlavné mesto provincie Rio de Oro na španielskej Sahare. Biele domy lemujú idylickú zátoku s výhľadom na žiarivo modrý Atlantik. Zaujímavosťou mesta sú katolícke kostoly a vojenská pevnosť, ktorú postavili Španieli. Vydajte sa von z mesta a pozrite si starý španielsky maják, ktorý stojí osamotene na myse pár kilometrov od Dakhly. Vystúpte po 240 schodoch majáku a získajte úžasný výhľad na oceán a mesto. Môžete si tiež pochutnať na delikátnych čerstvých rybách, ktoré denne ulovili miestni rybári. Táto oblasť pobrežia Západnej Sahary je známa svojimi možnosťami surfovania, takže ak ste vodný nadšenec.

Aktivity

  • Safari
  • Karavana
  • Poznávanie
  • Dobrodružné cestovanie
  • More

Dovolenka pri mori

Tarfaya Beach – táto pláž sa nachádza v mestečku Tarfaya. Toto je obľúbená destinácia nielen pre turistov, ktorí milujú plávanie, ale aj pre tých, ktorí chcú vidieť niekoľko vrakov lodí. V tejto oblasti nájdete veľa takýchto uviaznutých lodí.

Klíma, podnebie

Západná Sahara má horúce púštne podnebie s tropickým suchým počasím po celý rok. Vnútrozemie má krátke, extrémne teplé zimy, ale dlhé, extrémne horúce letá. Počas leta denné teploty stúpajú na 45 °C so slnečným žiarením, ale v tieni sa necítite tak horúco kvôli veľmi nízkej vlhkosti. Počasie je takmer vždy rovnaké: horúce, slnečné a suché. Zrážky sú extrémne zriedkavé. Noci sa rýchlo ochladzujú kvôli nedostatku izolačnej oblačnosti a môžu byť chladné s minimami v jednotlivých hodnotách (< 10 °C). V blízkosti atlantického pobrežia môžu byť slabé hmly generované teplými, vlhkosťou zaťaženými vetrami z Atlantického oceánu, ktoré sa stretávajú s chladnejším ranným vzduchom z púšte.

Hlavné mesto El-Aaiún

El Aaiun je mesto na severe Západnej Sahary a hlavné mesto Sahwarskej arabskej demokratickej republiky, ktorá bola predtým hlavným mestom Španielskej Sahary a má okolo 200.000 obyvateľov. El Aaiún (Laâyoune) je de facto súčasťou Maroka, niet sporu o tom, že mesto je o nič menej marocké ako Marakéš alebo Casablanca. Buďte opatrní pri zmienke o čiastočne uznanej Saharskej republike, ktorá si nárokuje územie Západnej Sahary. Hlavné pamiatky El Aaiún sa dajú ľahko preskúmať pešo, verejná autobusová doprava sa výrazne zlepšila a je pomerne lacná.

Zľavy, last minute

Aj keď je pobrežie dlhé, veľká časť je skalnatá a nie je vhodná na pláže ani cestovanie. Rybolov a prístavy sú v Ad Dakhla. Veľká časť územia je suchá púšť. Oblasť bezprostredne na východ od pieskovej steny bola zasypaná pozemnými mínami a mala by sa považovať za zakázanú pre každého cestovateľa: územie malo jednu z najvyšších koncentrácií pozemných mín na svete a aj tam, kde boli rozmiestnené výstražné značky, väčšina z nich je preč kvôli počasiu. SADR zničila svoje nášľapné míny pred niekoľkými rokmi, ale niektoré mohli zostať. Marocká strana múru stále obsahuje tisíce mín a sú mimoriadne nebezpečné. Voľná ​​zóna riadená SADR navyše nemá takmer žiadne cesty, takže je potrebný pohon 4×4 s vysokou svetlou výškou.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency