Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Holandsko
fotogaléria (klik obrázok)
 
Oficiálny názov: Holandsko
Správne členenie: 12 provincií
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Amsterdam
Rozloha v km2:41 526
Obyvateľstvo:16 500 000 (hustota 397 os. / km2)
Jazyk:holandčina, frízčina, angličtina, nemčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Belgicko, Nemecko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, alebo OP
Pozri tiež: Holandsko
 dovolenka Holandsko
 • hotely Holandsko
 • doprava Holandsko
 • letenky Holandsko
 • cestovné kancelárie Holandsko
 • lastminute Holandsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

HOLANDSKO

Bohatá a husto obývaná krajina na západe Európy má najväčší svetový prístav, ktorý je bránou do modernej Európy. Holandsko symbolizujú kvetinové polia tulipánov a veterné mlyny.

Holandské kráľovstvo existuje z rozmaru mora a vôle obyvateľstva – 27% územia vrátane najväčších miest ležia pod úrovňou mora. Holanďania začali rozširovať svoje územie na úkor mora v 15. storočí, kedy boli vynájdené veterné mlyny – čerpadlá, ktoré prečerpávali vodu z vnútorných jazier do mora. V 19. storočí sa síce celý prečerpávací systém preorientoval na výkonnejšie parné a neskôr elektrické čerpadlá, ale veterné mlyny zostali a dodnes sú symbolom holandskej krajiny.

Zvíťazí more alebo umelá pevnina?

Roku 1421 more zaplavilo rozsiahlu oblasť pri ústí Rýna, ktorej sa od tých čias hovorí Hollands Diep. V 17. storočí bolo vysúšaním získané 1.120 km2 súše, v 18.storočí ďalších 500 km2 a v 19. storočí 1.170 km2. Ale more od nešťastia v roku 1421 niekoľkokrát zaútočilo na pevninu, najviac pri záplavách v roku 1953. Iba v posledných päťdesiatich rokoch vyhrávajú obyvatelia nad morom. S pomocou moderných technológií sa zatiaľ Holanďanom v 20. storočí podarilo získať územie s rozlohou 2.500 km2.

Tieto časti vysušeného morského dna sa nazývajú poldere. Roku 1995 muselo byť 250 000 obyvateľov z nízko položených provincií Gerderland a Limburg evakuovaných, keď záplavy na Rýne, Waale Máze ohrozili pevnosť hrádzí. Holanďania majú v boji s morom bohaté skúsenosti, ktoré im umožnili v minulých rokoch získať vysúšaním veľké oblasti. Jednou z nich je IJsselmeer, kde bola roku 1932 postavená veľká hrádza a následne vysušené štyri rozsiahle poldere.

Holandskí poľnohospodári tak získali 1 650 km2 pôdy a na nej mohlo vyrásť mesto Almere. Realizáciu ďalšieho rozsiahleho projektu urýchlili ničivé záplavy roku 1953, kedy sa utopilo 1 835 ľudí a 200 000 kusov dobytka. V delte Rýna, Mázy a Šeldy bolo vtedy veľa ostrovčekov, ktorých pobrežie nebolo chránené proti útokom mora. Projekt Delta odrezal tieto ostrovčeky od mora prehradením jednotlivých kanálov v delte riek. Otvorené zostali iba plavebné kanály do Rotterdamu na severe a do Antverp na juhu. Ostrovy sa tak ocitli v bezpečí a boli spojené s pevninou.

Vybudované umelé jazerá priťahujú domácich rekreantov i turistov zo zahraničia. K rozvoju cestovného ruchu chce prispieť napríklad i plán provincie Groningen predložený roku 1995, ktorý počíta s obmedzením poľnohospodárskej pôdy v oblasti Oldambt a s vybudovaním rekreačného jazera. Holandsko má však vedľa nízko položených oblastí získaných vysúšaním mora tiež územie prirodzených nížin, ako je provincia Gelderland, Overijssel, Severné Brabantsko a Limburg. Holanská krajina takmer nemá lesy. Tam, kde nie sú polia, pastviny alebo kosené lúky, nachádzajú sa riedke háje, ktoré sú dnes chránenými prírodnými rezerváciami. Orná pôda sa nachádza najmä na pobrežných morských piesočnato ílovitých pôdach.

História

Najznámejším obrázkom holandskej krajiny sú kvetinové a zeleninové polia za piesočnými dunami, ktoré sa tiahnu od Hoek van Holland na sever až do Alkmaaru. Dnes sa v tejto krajine budujú skleníky na pestovanie šalátu, zeleniny, ovocia a kvetín. Historické meno Nizozemsko skôr patrilo celému regiónu dnešného Holandska, Belgicka a Luxemburska. V 19. storočí však získali Belgicko a Luxembursko nezávislosť a v Holandskom kráľovstve zostala protestantská väčšina, protestantský panovník a silná katolícka menšina na juhu.

Dnešní Holanďania sú bohatí aj na európske pomery. Ale v prvom storočí svojej nezávislosti na Španielsku medzi rokom 1600 – 1700 boli naviac vodcovskou silou Európy. Ctižiadostivé kráľovstvo lákalo protestantských exulantov, umelcov a remeselníkov z celej Európy. Krajina mala veľkú vojenskú a najmä námornú moc. Svoje bohatstvo hľadala v zámorí, kde tiež vybudovala rozsiahlu koloniálnu ríšu. Zatiaľ čo holandská Východoindická spoločnosť zarábala veľké peniaze, veľkí kartografi Mercator, Ortelius a Blaeu tvorili mapy a Rembrandt, Hals a Vermeer maľovali scény z každodenného života.

Neskôr sa už Holandsku tak nedarilo. V 18. storočí vtrhli do krajiny francúzske vojská. Veľkou ranou bola strata Belgicka roku 1830. Štyri vojny proti Francúzsku a tri proti Británii znamenali začiatok konca koloniálneho panstva. Život v krajine sa dramaticky zhoršil roku 1940, kedy Nemecko okupovalo Holandsko a pri svojom prvom útoku behom niekoľkých hodín zrovnalo so zemou stred Rotterdamu. Štyri roky nemeckej okupácie skončili pre južné Holandsko na jeseň 1944. Rýn a Máza, ktoré kedysi chránili Holandsko, teraz ochraňovali Nemcov.

Na severe pokračovala okupácia ešte celú strašnú“ hladovú zimu“. Roku 1945 iba máloktorá časť Európy bola tak spustošená ako holandské vnútrozemie. Na týchto troskách musela krajina zorganizovať svoju povojnovú obnovu.

Holanďania

Holandsko je najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Holanďania žijú predovšetkým v mestách, a to v oblasti Randstad Holland, ktorá má tvar podkovy a rozprestiera sa od Dordrechtu na juh cez Rotterdam, Delft, Haag, Leiden, Haarlem, Amsterodam a Hilversum do Utrechtu. Celú oblasť trápi nedostatok bytov, preťažené komunikácie a znečistené životné prostredie. To má za následok neustály úbytok poľnohospodárskej pôdy. Preto sa stále viac a viac obyvateľov miest sťahuje na vidiek, ktorý je najproduktívnejšou poľnohospodárskou oblasťou na svete.

Provincie, turistické regióny

 • Severné Holandsko
 • Južné Holandsko
 • Flevoland
 • Gelderland
 • Severné Brabantsko
 • Overijssel
 • Drenthe
 • Utrecht
 • Groningen
 • Friesland
 • Zeeland
 • Limburg

Hospodárstvo

Takmer celý Randstad sa nachádza pod úrovňou morskej hladiny, takže akejkoľvek výstavbe musí predchádzať vysúšanie a prieskum pôdy. Rýchlo rastú mestá na juhu krajiny najmä Eindhoven s významným elektrotechnickým priemyslom. Priemysel v Limburgu je tradične založený na uhlí, novšie na cestovnom ruchu a na chémii. V provincii Overijssel sú bývalé strediská textilného priemyslu, na juhovýchode čakajú na rozvoj náleziska zemného plynu.

Cez najväčší prístav na svete Rotterdam, prechádza viac než štvrtina tovaru Európskej únie prepravovaného po mori. V pobrežných oblastiach pracujú rafinérie ropy, oceliarne, stavajú sa tam lode a spracovávajú potraviny z trópov. Je tam aj vysoko rozvinutý chemický a elektrotechnický priemysel.

Husté osídlenie vyžaduje aj hustú dopravnú sieť. V krajine funguje spoľahlivá elektrifikovaná železničná doprava, ktorá bola v poslednom čase posilnená zavedením vysokorýchlostných spojov s Kolínom nad Rýnom a Parížom. Nákladná doprava sa uskutočňuje po vode, prevažne po Rýne a po kanáloch, ktoré smerujú do Rotterdamu. Delta Rýna je pre Holanďanov bránou do západnej Európy.

Holanďania patria medzi najnadšenejších priaznivcov zjednotenej Európy a ich krajina tiež najlepšie spĺňa podmienky Európskej menovej únie, vyhlásenej roku 1991 v holandskom Maastrichte.

Dovolenka, cestovanie

Holandsko sa člení na 12 provincií: Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht, Flevoland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland a Limburg. Každá z nich má špecifickú turistickú ponuku. Čo je však pre Holandsko typické sú kvety. Holandsko je známe kvetinovými lánmi, ktoré dávajú farbu typickej holandskej krajine. Najznámejšou kvetinou je tulipán. Kam vyraziť za tulipánmi? Prvý tulipán v Holandsku bol obdivovaný v Hortuse Botanicus v Leiden. dnes je tulipánovou oblasťou Bollenstreek, Noordoostpolder a Kop van Noord-Holland. Holandsko je známe ako najväčší vývozca kvetov na svete. Aby vaše cestovanie za kvetmi bolo úplné, nevynechajte región Westland a Aalsmeer, ktoré sú srdcom holandského obchodu s kvetinami.

Dovolenka v Holandsku ponúka pestré možnosti ako si vychutnať kultúru v mestách napr. Amsterdam a Delft, rybárska dedina Volendam, hlavné mesto syra Alkmaar a rozsiahle polia tulipánov. Korčuľovanie je národným športom v zime, jarné tulipány sú najčastejším motívom pohľadníc. Letnou aktivitou je jazda na bicykli. Jesenný čas prináša množstvo kultúrnych podujatí. Holandsko je krajinou múzeí, navštívte Rijksmuseum, Van Goghovo múzeum alebo Mauritshuis. Holandsko je dobrou voľbou na gastronomické cestovanie a nakupovanie. Vyše 100 reštaurácií sa pýši michelinskou hviezdou.

Medzi najzaujímavejšie mestá patria Amsterdam, Rotterdam, Haag, Utrecht, Maastricht, Leeuwarden, Den Bosch, Eindhoven, Nijmegen. Vodu a plážový život ponúkajú letoviská Zandvoort, Bloemendaal, Bergen aan Zee, Katwijk, Scheveningen, Noordwijk, Ouddorp, Renesse, Domburg, Zierikzee a ďalšie. Za najkrajšiu prímorskú destináciu je považované Texel a Waddenské ostrovy, ktoré nájdete v každom holandskom katalógu "dovolenka pri mori".

Snáď najznámejším Holanďanom bol Vincent Van Gogh, milovníci umenia sa môžu vydať po stopách miest, v ktorých tento jedinečný umelec žil, pôsobil, alebo ktoré mu venovali múzeum či inú pripomienku. Majstrovstvom Holanďanov je vysúšanie vody a získavanie pevniny zo zaplavených oblastí. Približne 25% ich územia sa nachádza pod hladinou mora. Zaujíma vás, ako to robia? Navštívte krajinu vody a pozrite si postup odvodňovania a budovania ochranných valov. Mestá ako Zwolle, Kampen, Hattem a Deventer boli členmi Hansa ligy s pamiatkami z obdobia 14.-15. stor. sú klenotmi holandskej histórie.

Obdobie 17. storočia bol obdobím veľkého bohatstva pre Holandsko, hovorí sa mu "Holandský zlatý vek". Mestá, ktoré boli členmi vtedajšieho obchodného rozkvetu, patrili medzi najbohatšie v Holandsku a ich bohatstvo je stále viditeľné v kanáloch, kostoloch, mestských hradbách a prístavoch. Aj umenie a veda sa rozkvitli, čo možno vidieť v obrazoch slávnych holandských majstrov: Rembrandt, Hals, Steen a Vermeer.

Gurmánom poskytne návšteva Holandska mnoho írečitých chutí a vôní. Krajina je preslávená výrobou syrov a špecialitami z plodov mora, medu, ovocia, muštov. Nemusíte hneď utrácať peniaze v špičkových michelin reštauráciách, stačí zájsť na miestne trhy a nakúpiť čerstvé miestne produkty, alebo ochutnať tradičné pochúťky, aby sa vám chuť Holandska dostala na jazyk.

Hotely

Hľadáte ubytovanie v Holandsku, hotel, hostel alebo penzión? Hotely, hostely, penzióny, apartmány, kempingy, rekreačné domy, rekreačné parky a skupinové ubytovanie v Holandsku, kde sa dá ubytovať. Či uprednostňujete ekonomické riešenia, alebo hľadáte luxusné ubytovanie, k dispozícii sú tisíce ubytovacích zariadení, ktoré sú pripravené poskytnúť služby na vysokej úrovni.

Ak sa chystáte rezervovať si hotel pre Váš pobyt v Holandsku, vyberte si taký, ktorý je dokonalou voľbou pre vaše potreby. Niekto uprednostní butikový hotel v meste, iný pokojný hotel v prírodnom prostredí. V širokej ponuke sú tiež lacné hotely alebo hotely v špeciálnych lokalitách.

Hotely v Amsterdame - hlavné mesto má široký výber špeciálnych hotelov. V centre sa nachádzajú štýlové butikové hotely ale tiež ubytovanie na súkromí. Pre cestujúcich s nízkym rozpočtom sú na výber lacné hotely a hostely.

Hotely na pobreží - holandské pobrežie je obľúbenou dovolenkovou destináciou na pár dní pri mori. Je dobré rezervovať si správny hotel pri mori nejaký čas vopred. Najmä ak ide o hotel priamo pri pláži alebo v niektorom z atraktívnych prímorských miest. Hotely v Haarleme, Haagu, Rotterdame, alebo Scheveningene, kde si užívate mesto a mestský život, pritom sa nachádzate úpri mori.

Unikátne hotely na špeciálny pobyt - požiadavky môžu byť rôzne, napr. chuť zostať na lodi, rok pobudnúť v niektorom letovisku alebo nejaký atyp. Možno to nebude znieť lákavo, ale v týchto hoteloch nebudete chcieť nič. Budete spať na tých najzaujímavejších miestach a zároveň si užívať požadovaný luxus a pohodlie. Populárnou skupinou sú cestujúci na jednu noc s raňajkami. Tieto hotely ponúkajú krásne izby, ideálny spôsob, ako dokonale spoznať celú krajinu. Spanie v mlyne, či v penzióne štýlu Zaan, plážové hotely, zelené hotely, luxusné hotely a iné kategórie ubytovania pre turistov. Všetko je možné.

Doprava

Holandsko sa nachádza v Európe pri Severnom mori. Susedí s krajinami Nemecko na východe, Belgicko na juhu. Sever a západ krajiny obmýva Severné more. Návšteva je možná v každom ročnom období. Pre občanov EÚ stačí pre vstup bežný osobný doklad. Holandsko má prímorské mierne podnebie, letá sú chladné a zimy mierne. Celoročné zrážky, niektoré mesiace sú veľmi suché alebo mokré. Najlepší čas na návštevu krajiny je od mája do septembra (denné teploty 18-23 °C), apríl a október môžu byť tiež dobré mesiace na poznávanie.

Pricestovať môžete vlakom, autom, lietadlom i loďou. Pre vstup platia pravidlá pre cestovanie v Schengenskom priestore. Pre karibské územia Holandska sú potrebné víza, ktoré možno získať na každom holandskom veľvyslanectve alebo konzuláte.

Najpoužívanejším osobným dopravným prostriedkom (okrem automobilu) je bicykel a v zime korčule. Holanďania sú priekopníkmi v bicyklovaní, v zime sa radi presúvajú po zamrznutých hladinách kanálov na korčuliach. Oba spôsoby dopravy sú pre nich zároveň významnými športami, v ktorých dominujú aj na profesionálnej športovej úrovni. Najmä holandskí rýchlokorčuliari berú všetky medaily zo svetových športových podujatí.

Hlavné mesto Amsterdam sa nachádza pri mori a je významným svetovým prístavným mestom. Veľké medzinárodné letisko Amsterdam Schiphol má letecké spojenie do celého sveta, priame linky z Budapešti a z Viedne. Hlavné diaľničné ťahy sem smerujú z krajín Beneluxu aj z Nemecka. Dobré je tiež trajektové spojenie do Veľkej Británie. Hustá je sieť cestnej aj železničnej dopravy. Vlaky premávajú v intervaloch 10-15 minút, v okrajových miestach len raz za hodinu.

Väčšina Európy má výborné železničné spojenie s Holandskom. Sieť verejnej dopravy je rýchla, niekedy je vlak dokonca rýchlejší ako doprava lietadlom, pretože nemusíte čakať na kontrolu, batožinu a podobne. Cestovný lístok na vlak sa oplatí rezervovať v dostatočnom predstihu a vychutnať si pohodlne a rýchlosť železnice. Hlavné medzinárodné železničné stanice sú Rotterdam a Amsterdam, odtiaľ pokračuje pohodlné cestovanie vlakom do ďalších holandských staníc.

Cesta vlastným autom z Bratislavy do Amsterdamu trvá približne 12 hodín a meria 1200 km. Trasa vedie cez. Brno, Praha, Drážďany, Lipsko, Magdeburg, Hannover, hraničný prechod Bad Bentheim-De Pope, Amsterdam. Letecky sa do Amsterdamu dostanete z Viedne za necelé dve hodiny letu. Cena leteniek okolo 200 Euro. Vlakom z Bratislavy cez Viedeň, Linec, Norimberg, Frankfurt, Kolín nad Rýnom, do Amsterdamu to trvá približne 13 hodín. Autobusová linka z Bratislavy kopíruje trasu železničnú.

Letenky

Holandsko má niekoľko letísk s medzinárodnou leteckou prepravou, najväčším je letisko Schiphol v Amsterdame, ktoré je mestom samo o sebe. Patrí k najväčším letiskám Európy. Množstvo obchodov, ktoré sú otvorené sedem dní v týždni. Knižnica, kasíno, wellness centrum, detské ihrisko, reštaurácie a lahôdky a tiež prvé múzeum na letisku vôbec s obrazmi slávnych holandských maliarov. Ubytovanie v luxusnom štvorhviezdičkovom hoteli s priamym prístupom na letisko Schiphol má moderné zvukotesné izby.

Druhým najväčším je letisko Hague v Rotterdame, jeho výhodami sú rýchle odbavenie, ľahko dostupné parkovisko v pešom dosahu, výborné služby, občerstvenie, reštaurácie. Vhodné aj pre obchodnú klientelu. Slúži najmä mestám Rotterdam a Hagg a má spojenie s európskymi metrropolitnými a rekreačnými destináciami. Z rotterdamskej hlavnej stanice jazdí autobus každých 10 min na letisko, cesta trvá 20 minút.

Letisko Eindhoven sa nachádza v priemyselnej oblasti, v južnej časti Holandska. Je to efektívna základňa pre výlety do mesta. Letisko je ľahko dostupné autom, aj verejnou dopravou. Mnohí cestujúci využívajú letisko Eindhoven ako východisko pre jednu z mnohých európskych destinácií. Vzhľadom na množstvo letov do Amsterdamu je letisko Eindhoven praktickým východiskovým bodom pre početné kontinentálne a medzikontinentálne destinácie. Pravidelné lety sem prevádzkujú niektoré letecké spoločnosti aj z Bratislavy.

Lastminute, first moment

Medzi najatraktívnejšie destinácie v Holandsku patria svetovo preslávené mestá: Amsterdam, Rotterdam, Haag, Utrecht, Maastricht, Leeuwarden, Den Bosch, Eindhoven, Nijmegen. O tieto je vysoký cestovateľský záujem a predávajú sa často v ponukách firstminute. Menej populárne destinácie sa vypredávajú pomalšie a často sa objavia na lastminute letákoch cestovných kancelárií.

Amsterdam - svetovo preslávené, hlavné mesto Holandska. Príjemná štvrť Jordaan s úzkymi uličkami, rušnými kaviarňami a nádhernými obchodnými domami, ktoré obklopujú známe kanály. Nákupy v malých butikoch a umeleckých galériách alebo veľkých obchodných domoch. Múzeá pre všetky vekové kategórie, napr. Van Goghovo múzeum, dom Anny Frankovej a Rijksmuseum so svetoznámym obrazom "Nočná hliadka" od Rembrandta. Pre deti Mikropia v blízkosti Artis a Science Center Nemo sú úspešné atrakcie. Amsterdam je ako stvorený na objavovanie loďou a bicyklom. Voda je prvoradým prvkom Amsterdamu. Cestou loďou do Amsterdamu objavíte čarovný historický kanálový komplex, ktorý bol zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Ak chcete zažiť pocit ako domorodec, vydajte sa na prieskum mesta na bicykli. Amsterdam ponúka niekoľko trás, ktoré vás povedú na najzaujímavejšie miesta.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency