Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Lichtenštajnsko fotogaléria Lichtenštajnsko
 
Oficiálny názov: Lichtenštajnské kniežatstvo
Správne členenie: 2 kraje (Oberland, Unterland
Politický systém:konštitučná monarchia
Hlavné mesto:Vaduz
Rozloha v km2:160
Obyvateľstvo:35 000 (hustota 219 os. / km2)
Jazyk:nemčina, nemecké dialekty
Mena:švajčiarsky frank ( 1€ -> cca 1,2 CHF )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Švajčiarsko, Rakúsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Lichtenštajnsko
 dovolenka Lichtenštajnsko
 • hotely Lichtenštajnsko
 • doprava Lichtenštajnsko
 • letenky Lichtenštajnsko
 • cestovné kancelárie Lichtenštajnsko
 • lastminute Lichtenštajnsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

LICHTENŠTAJNSKO

Malé kniežatstvo bez problémov a starostí aké trápia väčšinu sveta, snáď len perlička - pri sčítaní vojakov po návrate z vojny zistilo, že jeden muž je navyše.

Medzi Európskymi miništátmi je Lichtenštajnsko najznámejšie a stále najpopulárnejšie. Andorra je príliš zapadnutá, Monako príliš drahé. Lichtenštajnsko je takmer ideálne. Pozdĺž jeho hraníc vedie švajčiarska diaľnica a kniežatstvom vedie priame železničné spojenie medzi Zürichom a Rakúskom.

Lichtenštajnské kniežatstvo, ktorého dejiny siahajú až do roku 1342, leží na východnom brehu horného Rýna. Používa švajčiarsku menu a tvorí so Švajčiarskom colnú úniu, ale inak je nezávislé. Obyvatelia hovoria nemecky a miestnymi dialektmi. Jednokomorový Zemský snem sídli v hlavnom meste Vaduze.

V Lichtenštajnsku má svoje sídlo veľa zahraničných firiem, ktoré využívajú miestne benevolentné daňové zákony. To je prínosné pre štátne financie, rovnako ako obchod s poštovými známkami. Krásna krajina a nádherné lyžiarske terény priťahujú ročne až 80 000 návštevníkov.

Krajina meria od severu na juh asi 25 km, priemerná šírka územia je 6 km. Poľnohospodárstvo prežíva, aj keď pomer poľnohospodárov klesol zo 40% v roku 1930 na 1,7% v roku 1991.V tomto čase sa Lichtenštajnsko orientovalo na rozvoj priemyslu. Vyrábajú sa tu kvalitné kovové výrobky, stroje, potraviny, farmaceutické výrobky a keramika. 45% výroby smeruje do krajín Európskej únie. Nezamestnanosť je nízka, preto tu žije a pracuje pomerne veľa cudzincov.

Dovolenka, cestovný ruch

Lichtenštajnsko aj keď malé, prekvapí množstvom zaujímavých atrakcií. Od krásnej krajiny až po múzeá, reštaurácie, športové podujatia a kľudné miesta. Najlepší spôsob, ako objaviť túto krajinu, je jednoducho vyraziť a navštíviť 11 obcí Lichtenštajnského Kniežatstva.

Hrad Vaduz sa nachádza na svahu s výhľadom na hlavné mesto Vaduz. Cesta vedie od stredu mesta až k hrade 120 vertikálnych metrov nad ním. Hrad je symbolom mesta Vaduz a sídla kniežacej rodiny, ktorý nie je otvorený návštevníkom.

Centrum Vaduz - nájdete tu vládne budovy s ich veľkolepou architektúrou, rovnako ako rad múzeí, obchodov a mnoho ďalšieho. Je len málo miest, kde sa vyskytuje toľko zaujímavostí, ktoré je potrebné vidieť a navštíviť na takom malom priestore. Vyskúšajte prehliadku mesta Vaduz na mestskom vlaku.

Múzeum výtvarného umenia v Lichtenštajnsku je štátne múzeum moderného umenia v centre mesta Vaduz. Po prehliadke výstav je čas na posedenie v kaviarni a vstrebávanie atmosfér. Lichtenštajnské národné múzeum sa rozprestiere na ploche 2000 m², múzeum prezrádza históriu kniežatstva a jeho flóru, faunu a kultúru. V obciach je niekoľko menších múzeí, ktoré sa zameriavajú na miestne tradície a množstvo ďalších tém.

Princeznina cesta je klasická vysokohorská turistická prechádzka v Lichtenštajnsku. Začína v Alpe Gaflei vo výške 1400 metrov nad morom a ponúka úchvatný výhľad, keď prechádza niekoľkými úseky zabezpečenými oceľovými lánami a držadlami na ceste nahor cez hory Tri Sisters, okolo Alpe Gafadura a späť do Gaflei.

Malbun je útočisko pre celú rodinu, horská dedina leží v Lichtenštajnských Alpách vo výške 1600 metrov nad morom. Špecializuje sa na rodinné aktivity, a to v lete aj v zime. Patria k nim atraktívne prechádzky, skvelé lyžiarske svahy a zábava pre všetky vekové kategórie.

Exkluzívny výlet Eagle Hike patrí k vrcholom každej návštevy Malbun - dobrodružstvo odlišné od ostatných vo svete. Hostia majú možnosť ísť na prechádzku sprevádzanú zlatou orlicou a preskúmať slávny prírodný biotop v srdci Álp v nadmorskej výške okolo 2000 metrov.

Vinárstvo princa z Lichtenštajnska takmer každý v Lichtenštajnsku presne vie, aké je ich obľúbené víno. Predsa ich vlastné. Dôkazom sú vína produkované mnohými vinármi krajiny. Samozrejmosťou je množstvo viníc v kniežatstve, kde môžu hostia ochutnať to najlepšie z vín. Najznámejším z nich je Vinársky princ Liechtenstein a jeho vinohrad "Herawingert" v meste Vaduz.

Hrad Gutenberg - symbol najjužnejšej obce v krajine, Balzers. Oblasti tejto stredovekej pevnosti sú otvorené pre návštevníkov bezplatne po celý rok. Samotný zámok je ľahko dostupný krátkou túrou s výhľadom na Heidiland v susednom Švajčiarsku.

Prírodná rezervácia Ruggeller Riet sa nachádza na severe Lichtenštajnska, má rozlohu približne 90 ha. Návštevníci si môžu vychutnať nádherný výber fauny a najmä flóry, zatiaľ čo neďaleký Rýn a jeho vybudované štrkové banky sú ideálne pre pešiu turistiku, cykloturistiku a inline korčuľovanie.

Grossabünt Outdoor Rekreačné stredisko v Gamprinu je najnovším liečebným a rekreačným zariadením v Lichtenštajnsku a má celkovú rozlohu 4,5 ha.

Historická trasa Eschnerberg medzi Bendernom a Schellenbergom umožňuje návštevníkom objaviť staroveký pôvod Lichtenštajnska a vedie až k prehistorickým osídleniam Lutzengütle a Malanser.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency