Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Albánsko dovolenkafotogaléria Albánsko
 
Oficiálny názov: Albánska republika
Správne členenie: 12 krajov (prefektúr)
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Tirana
Rozloha v km2:28 748
Obyvateľstvo:3 563 000 (hustota 124 os. / km2)
Jazyk:albánština
Mena:Lek ( 1€ -> cca 144 ALL )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Čierna Hora, Grécko, Macedónsko, Srbsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, administratívny poplatok pri vstupe € 10,-
Pozri tiež: Albánsko
 dovolenka Albánsko
 • hotely Albánsko
 • doprava Albánsko
 • letenky Albánsko
 • cestovné kancelárie Albánsko
 • lastminute Albánsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Albánsko

Turistom sa Albánsko prihovára sloganom "Choď svojou vlastnou cestou". Krásna stredomorská krajina spája panenskú prírodu s kultúrnymi tajomstvami a vytvára jedinečný zmysel pre miesto. Od čistého, bieleho snehu v horách až po červené polia jarných makov sa krajina neustále mení v závislosti od ročných období a núka návštevníkom teplú plážovú dovolenku v lete, alebo náročný horský trek v jeseň.

Cestovný ruch

Albánsko považuje svoj cestovný ruch, ktorý sa ešte len rozvíja, za kľúčový faktor hospodárstva krajiny. Potenciál je vskutku obrovský, krajina sa vyznačuje bohatým historickým a kultúrnym dedičstvom, ktoré siaha až do obdobia starých Grékov. V minulosti bolo územie Albánska obsadené a obývali ho Rimania, Byzantínci, Benátčania a Osmani. V krajine sa nachádzajú zaujímavé turistické možnosti ako nedotknuté pláže, hornaté krajiny, zaujímavá tradičná kuchyňa, archeologické vykopávky, jedinečné tradície, divoký vidiek a nízke ceny.

Krajina leží v juhovýchodnej Európe, hraničí s Čierna Hora (severozápad), Kosovo (severovýchod), Macedónsko (východ) a Grécko (juh). Pobrežie Stredozemného mora, Jadranského a Iónskeho, tvorí západ Albánska. Dĺžka pobrežia je takmer 500 km, tvoria ho piesčité a kamenisté pláže, zátoky, jaskyne, útesy a lagúny. Krajina je pozoruhodne rozmanitá, od zasnežených Albánskych Álp a Černovských hôr až po slnečné pobrežie Albánskeho Jadranu a Iónskeho mora. Prímorská dovolenka Albánsko je najsilnejším segmentom, ktorý už aj zaznamenáva úspech u zahraničnej klientely

Krajina má stredomorské podnebie. Na celom území krajiny však existuje široká škála mikroklimatických oblastí v dôsledku odlišných typov pôd a topografie. Najteplejšie oblasti krajiny sa nachádzajú na pobrežiach, kde je počasie silne ovplyvnené morom, zatiaľ čo v najchladnejších častiach zalesneného severného a východného vnútrozemia prevláda zasnežená klíma.

Albánsko je 25. najnavštevovanejšou krajinou Európy s celkovým počtom návštevníkov takmer 4 milióny. Hoci je turizmus ešte nevyvinutý, Albánsko je pripravené debutovať na svetovej "travel" scéne, potom ako oslávilo storočie nezávislosti. Prestížne turistické organizácie nedávno Albánsko oficiálne nazvali "Choďte svojou cestou". Predtým bolo označované ako „nová stredomorská láska“. Podľa albánskeho štatistického inštitútu zavítalo v roku 2016 do Albánska približne 4,7 milióna zahraničných návštevníkov.

Viaceré renomované medzinárodné hotelové reťazce sú už v Albánsku etablované, ako Hilton Garden Inn a Best Western v Tirane, Melia Hotels International v stredisku Drač, zatiaľ čo iné pripravujú zahájenie prevádzky najmä v Tirane, Albánskych Alpách a po celom pobreží albánskej riviéry.

Dovolenkové destinácie v Albánsku

V Albánsku sú návštevníci vítaní ako hostia ako súčasť bohatých kultúrnych tradícií a dedičstva krajiny. Teplá pohostinnosť Albáncov spôsobí, že sa každý v tejto roztomilej a nádhernej krajine bude cítiť ako doma.

Tirana

Tirana dynamické hlavné mesto Albánska a zároveň je hlavným hospodárskym, kultúrnym a sociálnym centrom krajiny. Svojimi klubmi, barmi, kaviarňami a tavernami stojí Tirana za objavovanie vo dne i v noci. Pohostinnosť preukázaná turistom je niečo, čo predznamená vašu cestu nielen po hlavnom meste Tirane, ale aj po celej krajine.

Albánske Alpy

Albánske Alpy rozprávková cesta cez údolia Valbona a Theth. Vlajkovou loďou horského cestovného ruchu sú albánske Alpy, národné parky Thethi, Valbona a región Kelmendi. „Accursed Mountains“ sú skutočne veľkolepé a prakticky nepreniknuteľné okrem série vysokých priechodov, ktoré spájajú malý počet poľnohospodárskych usadlostí a domov v dolinách pod okolitým svetom počas letných mesiacov.

Pobrežie Iónskeho mora

Pobrežie Iónskeho mora skalnaté pláže a divoká príroda, označované ako "albánska riviéra" je množstvo malých izolovaných pláží a svahy pokryté stredomorskou vegetáciou s pôvabnými dedinami. Albánska riviéra je požehnaná 300 dňami slnka. Priemerné teploty v januári 10 ° C a v júli 25 ° C. Iónske pobrežie ponúka príležitosti pre vodné športy, potápanie, výlety loďou. Najexotickejšie pláže na juhu Albánska sú Dhërmi, Jal, Himara, Qeparo, Borsh, Saranda a Ksamil..

Jadranské pobrežie

Jadranské pobrežie Jedinečné piesčité pláže s borovicovými lesmi a luxusnými hotelmi ponúka albánske pobrežie, ktoré sa tiahne 450 km pozdĺž Jadranského a Iónskeho mora. Je ľahké rozoznať obe moria vďaka ich odlišným vlastnostiam. Jadranské pláže bývajú piesčité s plytkými vodami, čo ich robí vhodnými na rodinnú dovolenku. Hlavné pláže sú Velipoja, Shën Gjin, Durrës, Golem, Spillenja, Divjaka, Vlora. Okrem pláží je pobrežie Jadranu bohaté na lagúny a iné ekosystémy, ktoré poskytujú príležitosti pre pozorovanie vtákov aj záujemcov o ekoturistiku..

Berat

Berat 2400 rokov staré mesto-múzeum, hrdosť albánskej architektúry, ktoré je zapísané do zoznamov Unesco, sa nachádza 120 km od Tirany. Mesto tvorí nádhernú kombináciu východných a západných kultúr, kostýmov, tradícií a vyhliadok. Berat je pokladnica albánskej histórie, kultúry a svedectva o tradícii náboženskej harmónie v krajine.

Gjirokastra

Gjirokastra mesto je súčasťou svetového dedičstva Unesco a patrí medzi najatraktívnejšie turistické miesta v krajine. Mesto ležiace na východnej strane širokej hory Mali i Gjërë začalo ako hrad zo štvrtého storočia, ktorý je dnes najväčším hradom v celej krajine. Vnútri pevnosti sa nachádza Múzeum zbraní z rôznych období až do druhej svetovej vojny. Gjirokastra je známa ako „mesto kameňa“.

Butrint

Butrint prvá albánska lokalita, ktorá mala byť zaradená do svetového dedičstva. Bola ňou oblasť historického mesta Butrint na juhu krajiny, ktorú obývali už od praveku a bola súčasťou gréckych a rímskych kolónií. Neskôr zažila obdobie prosperity pod byzantskou správou, po ktorej nasledovalo krátke obdobie benátskej vlády a následné spustošenie mesta v neskorých stredovekých časoch. Stav archeologického náleziska ukazuje stopy všetkých časových období, ktorými mesto prešlo. .

Appolonia

Appolonia miesto, kde rímsky cisár Augustus študoval filozofiu. Starobylé mesto Apollonia sa nachádza v juhozápadnom Albánsku, asi 13 km od mesta Fier. Fascinujúca krajina archeologického parku, ktorý sa zachoval vo výnimočne neporušenom stave, zahŕňa úspešnú kombináciu krásy pamiatok a prírody, ktorá je atraktívna svojou dlhou históriou, v atmosfére relaxácie a meditácie.

Durrës / Drač

Durrës najväčší prístav v krajine sa nachádza 34 km od Tirany. Je to najstaršie mesto v Albánsku s takmer 3000 rokmi histórie. Jeho založenie siaha až do roku 627 pred nl, keď Korinťania a osadníci z Corcyry napadli ilyrské územie Taulantov. Mesto je archeologickým náleziskom. Najpozoruhodnejšou turistickou atrakciou v Durrës je divadlo rímskeho cisára Hadriána. S 15000 miestami je druhým najväčším amfiteáterom na Balkáne.

Vlora

Vlora je staré mesto založené v šiestom storočí pred naším letopočtom, pôvodne známeho pod menom Aulona. Hotel Vlora sa nachádza na krásnom mieste v prednej časti polostrova Karaburun a Sazan a je obklopený plážami a skalnatým pieskom. Vlora nesie historický význam pre Albánsko, pretože hostila prvé národné zhromaždenie, ktoré vyhlásilo nezávislosť krajiny od osmanskej nadvlády 1912.

Saranda

Saranda je jedným z najkrajších miest albánskej riviéry. Kedysi ospalá rybárska dedina je teraz prosperujúcim mestom. Počas letných mesiacov sa zdá, že polovica obyvateľov Tirany sa sem presťahuje, aby si vychutnávali rušnú pláž a pestrý nočný život pozdĺž prímorskej promenády zaplnenej davom.

Kruja

Kruja je mesto vzdialené 32 km od Tirany. Názov súvisí s pôsobením národného hrdinu Skanderbega, ktorý v 15. storočí urobil Kruju baštou odporu voči Osmanom. Múzeum Gjergj Kastrioti Skanderbeg sa nachádza vo vnútri hradných múrov, ktorých výstavba sa datuje do piateho a šiesteho storočia nášho letopočtu.

Korçë

Korça je jedno z najväčších a najvýznamnejších kultúrnych a hospodárskych centier Albánska, ktoré sa nachádza v juhovýchodnej časti krajiny. Mesto je známe typickými štvrťami, zloženými z nízkych domov a víl s dláždenými ulicami. Mesto Korça má celý rad múzeí, ako napríklad Múzeum vzdelávania (v budove, kde bola otvorená prvá albánska škola v roku 1887), Národné múzeum stredovekého umenia, Prehistorické múzeum, Domové múzeum krajinára Vangjush Mio, Múzeum orientálneho umenia „Bratko“, Múzeum fotografie Gjona Miliho atď.

Shkodra

Shkodra je veľmi bohatá na kultúrne dedičstvo. Mesto samotné, rovnako ako ľudia sú hrdí na vysoký počet umelcov, hudobníkov, maliarov, fotografov, básnikov a spisovateľov, ktorí sa tu narodili. Hlavnou turistickou atrakciou mesta Shkodra je hrad Rozafa.

Lezhë

Mesto Lezha sa nachádza 47 km južne od mesta Shkodra. Je jedným zo starobylých miest Albánska a v historických dokumentoch je väčšinou označované názvom Lissus. V roku 1398, po výstavbe jeho hradu, bolo mesto pod priamou kontrolou feudálnej rodiny Lekë Dukagjini, ale nakoniec si ho podmanili Benátky. Jednou z najdôležitejších historických udalostí pre Lezhu, a skutočne pre celé Albánsko, bola slávna „Lezhova liga“ 2. marca 1444, kde sa pod vedením národného hrdinu Skanderbega spojili albánske kniežatá proti Osmanom.

Himarë

Himara je malé slnečné mesto v južnom Albánsku, má okolo 28 000 obyvateľov, vrátane okolitých dedín. Táto oblasť má veľký potenciál pre cestovný ruch, s hlavnými charakteristikami mesta je jeho prímorská promenáda s tavernami a tradične zachované staré mesto postavené na kopci, pravoslávne kostoly postavené v tradičnej byzantskej architektúre.

Dhërmi

Dhërmi je súčasťou obce Himarë. Obec leží 42 km južne od mesta Vlorë a približne v rovnakej vzdialenosti severne od južného strediska Sarandë. Je postavená na svahu caerunských hôr v nadmorskej výške približne 200 metrov. Hory zostupujú na juhozápad. Pobrežná oblasť zaznamenala v poslednom období boom výstavby ubytovacích zariadení, ako sú drevené vily. Okrem toho ju albánska mládež považuje za cieľ nočného života. Má novú veľkú promenádu ​​pri mori v lone divokej prírody.

Ksamil

Ksamil je obec na riviére južného Albánska, tvorí časť národného parku Butrint. Vlastná pobrežná dedina bola postavená v roku 1966 a nachádza sa južne od mesta Sarandë pri ceste do Butrintu. Ksamil je jedným z najnavštevovanejších pobrežných letovísk domácimi i zahraničnými turistami. Pláž Ksamil a pobrežie Albánska na Iónskom pobreží ďalej na sever boli zaradené do top 20 najlepších hotelových dovoleniek roku 2013 v The Guardian.

Pogradec

Pogradec keď vstupujete do regiónu cez národnú diaľnicu, kde prechádza cesta z Macedónska cez Qafë Thanë. Táto križovatka ponúka malebný výhľad na jazero Ohrid, pravú perlu zasadenú medzi Mali i Thatë (Suchá hora) na východe a Mokra na západe. O niečo ďalej sa môžete zastaviť na polostrove Lin a v obci s rovnakým názvom len 25 km od mesta Pogradec. Pogradec bol obľúbenou prázdninovou destináciou rodičov rímskeho cisára Justiniána. Okrem očarujúcich pohľadov objavte mozaiku Lin, ktorá siaha až do 7.-6. st. pred naším letopočtom.

Kaňon Osumi

Kaňon Osumi je veľkolepou atrakciou Albánska v blízkosti mesta Çorovoda. Po celej dĺžke riečneho kaňonu sa nachádza mnoho podzemných chodieb a nepreskúmaných jaskýň. Počas jari umožňuje vysoká voda z topiaceho sa snehu preskúmať celú dĺžku kaňonu. Pereje sú triedy II, takže nepotrebujete predchádzajúce skúsenosti s vodou pri skúmaní. Na konci leta, keď je voda nižšia, nie je celý kaňon splavný, ale umožňuje prechádzky s možnosťami kúpania v rôznych bazénoch a potokoch.

Permet

Permet najzelenšie a najčistejšie mesto v Albánsku, tiež známe ako "mesto ruží". Mestečko Permet je známe svojou ľudovou hudbou a renomovaným klarinetistom Laver Bariu, literárnymi osobnosťami a dobrou kuchyňou, najmä sladkosťami, tzv. „Gliko“, alebo konzervami. V Permete a okolí sa podáva dobré víno a rakia.

Jazerá

Jazerá bohaté na faunu sú najväčšie jazerá na Balkáne. Albánsko je súčasťou troch najdôležitejších jazier na Balkánskom polostrove: jazero Shkodra, jazero Ohrid a jazero Prespa.

Ostrovy Albánska

Ostrov Sazan

Ostrov Sazan je najväčším ostrovom Albánska s rozlohou 5,7 km2. Nachádza sa približne 15 km od brehu pri Vlore a má prevažne skalnaté brehy, okrem nádhernej pláže Admiral. V staroveku, tento ostrov bol známy ako Sason, a to je už dlho cieľ pre potápačov a rybárov.

Ostrov Franc Josef

Ostrov Franc Josef je malý ostrov nachádzajúci sa v delte rieky Buna. Tento ostrov je bohatý na vodné vtáky a iné druhy vtákov. Ostrov je tiež pokrytý krásnou sviežou zeleňou a poskytuje pokojné miesto na osvieženie a relax.

Ostrov Sandy v Kune

Ostrov Sandy v Kune má rozlohu 125 ha a leží v delte rieky Drini. Tento ostrov ponúka extravagantný a pestrý rastlinný život, vrátane všetkého od malých stredomorských kríkov po popol a vŕbové lesy. Príroda na ostrove je bohatá aj na 70 druhov vtákov, 23 druhov cicavcov, 22 druhov plazov a 6 druhov obojživelníkov. Od staroveku lovci oceňujú tento ostrov pre svoju rozmanitosť koristi. Neďaleko sa nachádza aj samotná a súkromná pláž mesta Tale.

Ostrov Zvernec

Ostrov Zvernec je jedným z dvoch ostrovov v Narta Lagoon vo Vlore. Je veľmi malebná a jej krajina je posiata krásnymi cyprusmi. Ostrov je tiež domovom historicky významného kostola Santa Maria. Prístup na ostrov je cez drevený most, ktorý ponúka nádherný výhľad na lagúnu.

Ostrovy Ksamil

Ostrovy Ksamil štyri nádherné ostrovy Ksamil majú spolu len 9 ha, ale ponúkajú najviac nedotknutej krásy v celom Albánsku. Zostávajú pokryté sviežou zelenou vegetáciou počas celého roka a sú prístupné len malým lodiam. Čistá voda v okolí týchto ostrovov obmýva nedotknuté pláže, ktoré sú viac než zvláštne.

Ostrov Shurdhahu

Ostrov Shurdhahu je malý, ale malebný ostrov v jazere Vau i Dejës. Na tomto ostrove sa nachádzajú zrúcaniny stredovekého mesta Sarda, ktoré slúžilo ako sídlo prominentnej feudálnej rodiny Dukagjini.

Ostrov Maligradi

Ostrov Maligradi sa nachádza vo Veľkom jazere Prespa. Často ju navštevujú vodáci, ktorí si prídu vychutnať krásu pestrej fauny a historického kostola sv. Márie.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency