Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Bosna a Hercegovina dovolenkafotogaléria Bosna a Hercegovina
 
Oficiálny názov: Bosna a Hercegovina
Správne členenie: občiny a kantóny
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Sarajevo
Rozloha v km2:51 197
Obyvateľstvo:4 552 000 (hustota 78 os. / km2)
Jazyk:srbčina, bosniačtina, chorvátčina
Mena:konvertibilná marka ( 1€ -> cca 1,96 BAM )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Čierna Hora, Chorvátsko, Srbsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Bosna a Hercegovina
 dovolenka Bosna a Hercegovina
 • hotely Bosna a Hercegovina
 • doprava Bosna a Hercegovina
 • letenky Bosna a Hercegovina
 • cestovné kancelárie Bosna a Hercegovina
 • lastminute Bosna a Hercegovina
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Bosna a Hercegovina

Zaujímavé rozhranie východ-západ, priateľskosť miestnych, krásne hory, stredoveké zrúcaniny, raftovacie rieky, impozantné vodopády a výhodné ceny.

Cestovný ruch

Pre vládu Bosny a Hercegoviny má odvetvie cestovného ruchu vysokú prioritu. Posledné roky to potvrdili výrazným medziročným rastom návštevnosti, ktorá v r. 2015 dosiahla 678.300 zahraničných turistov. Do ekonomiky prispeli takmer 661 mil. USD, čo predstavuje 2,7% HDP. Odvetvie vytvára pracovné príležitosti pre 21.933 obyvateľov, teda 3,2% trhu práce.

Dovolenkové destinácie v Bosne a Hercegovine

Bosna a Hercegovina BiH je srdcom juhovýchodnej Európy. Tu sa stretávali východné a západné civilizácie. Sever a stred tvorí Bosna, juh Hercegovina. Je takmer nemožné ich oddeliť, lebo spolu sú nádherným mixom kultúrneho a prírodného dedičstva. Turistom sa ponúka mnoho fascinujúcich destinácií.

 • Sarajevo Bascarsija - staré mesto "Bascarsija" môže byť ťažké vysloviť, ale je to určite jedno z najpôsobivejších a najkrajších trhových centier v krajine. Bascarsija bola obchodným a stretávacím miestom od 15. storočia, keď sa tu stretávali karavany z Ázie, Dubrovníka a západu, aby obchodovali s tovarmi.
 • Mostar Stari Most - starý most je možno najlepší príklad osmanskej vynaliezavosti a dalmatínskeho muriva na západnom Balkáne. Táto vzácna kamenná stavba nielenže preklenuje východné a západné brehy smaragdovej rieky Neretvy, ale aj symbolizuje križovatku východných a západných civilizácií.
 • Neum - jediný malý pás nádherného Jadranu v Neum z neho urobil hlavné prímorské letovisko. Nachádza sa medzi Splitom a Dubrovníkom, len kúsok od Mostaru a Medžugorje. Neum je lacným dovolenkovým miestom pre zábavu a dovolenku pri mori.
 • Národný park Sutjeska - známy pre veľkú bitku druhej svetovej vojny, tu partizáni porazili nemeckú armádu. Park je domovom jedného z posledných európskych pralesov v Perucica. Najvyššia hora Bosny - Mt. Maglic 2.386 m n.m., je rajom pre turistov a milovníkov prírody.
 • Medugorje - v osemdesiatych rokoch 20. storočia zazrelo niekoľko mladých Pannu Máriu. Odvtedy sa táto ospalá dedina v Herzegovine premenila na jednu z najväčších katolíckych pútnických miest na svete.
 • Tekija (Blagaj) - kláštor dervišov zo 16. storočia stelesňuje harmonickú existenciu človeka a prírody. Táto úchvatná stavba bola postavená v ústach najväčšieho zdroja v Hercegovine, v jaskyni na úpätí 200 m útesu.
 • Jahorina lyžiarske stredisko - XIV. Zimné olympijské hry v Sarajeve 1984 sú dávno preč, Jahorina ako najlepšie lyžiarske stredisko v juhovýchodnej Európe ponúka skvelé lyžovanie na 25 km zjazdoviek, 5 lanoviek, 3 vleky, len kúsok od hlavného mesta Sarajeva.
 • Bjelasnica lyžovanie - olympijské svahy boli miestom mužského slalomu, najnáročnejšia lyžiarska trať v krajine. Mimo udržiavané zjazdovky 12,5 km sú možnosti pre bežecké a freeride lyžovanie. V lete turistika, cykloturistika v nádherných horských dedinách.
 • Travnik - preslávil nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Ivo Andrić. Toto osmanské mesto stále najlepšie reprezentuje to, čo sa kedysi nazývalo Európsky Istanbul. Starobylá mešita a pevnosť, pôvodná bosnianska architektúra, neďaleké lyžiarske stredisko Vlasic.
 • Vodopády Kravica - rieka Trebizat sa vynie ako zelený pás uprostred suchej krajiny západnej Hercegoviny, kde vytvára vodopád šírky viac ako 100 m, odkiaľ padá do hĺbky 25 metrov. Kravica je ideálnym miestom pre piknik, kúpanie a malebné scenérie v Hercegovine.
 • Kláštor Tvrdos - je pravoslávny kláštor zo 14. storočia v blízkosti krásnych miest Trebinje a Dubrovníka. Fresky patria medzi najlepšie v regióne a samotný kláštor vlastní niekoľko ikon z 5. a 6. storočia.
 • Kraljeva Sutjeska - je považovaná za jedno z posledných miest stredovekého bosnianskeho kráľovstva, je baštou dávnych bosnianskych dejín. Stredoveká pevnosť, františkánsky kláštor, mešita, nádherný vidiecky zážitok.
 • Jajce a Plivské jazero - posledná pevnosť bosnianskych kráľov, neskôr osmanskú pevnosť. Mohutný vodopád, mesto Jajce odkrylo ilýrske, rímske, bosnianske a osmanské nálezy. Plivské jazero ponúka rybolov a vodné športy.
 • Turistická trasa - okolo bosnianskeho kráľovstva vedie cez - Cajengrad (Visoko), Vranduk (Zenica), Bobovac (Vares), Kraljevo Sutjeska (Kakanj), Maglaj, Tesanj, Fojnica, Travnik, Prusac, Jajce

Pamiatky

Most Mehmeda Pašu Sokolovića vo Višegráde

Most Mehmeda Pašu Sokolovića spája brehy nad riekou Drina vo Višegráde, na východe Bosny a Hercegoviny. Most postavil koncom 16. storočia dvorný architekt Mimar Koca Sinan, jeden z najväčších architektov a inžinierov klasického osmanského obdobia a talianskej renesancie, na príkaz veľkého viziera Mehmeda Pašu Sokolovića. Most je vybavený 11 murovanými oblúkmi osmanskej monumentálnej architektúry s rozpätím 11 až 15 m a prístupovou rampou v pravom uhle so štyrmi oblúkmi na ľavom brehu rieky. Most je reprezentatívnym majstrovským dielom dlhým 179,5 m zapísaným na zoznam svetového dedičstva.

Starý most v meste Mostar

Historický most v meste Mostar preklenuje hlboké údolie rieky Neretvy. Mesto bolo v rozkvete počas 15. a 16. storočí za éry osmanskej ako pohraničné mesto a počas rakúsko-uhorského obdobia 19. a 20. storočia. Mostar je už dlho známy svojimi starými tureckými domami a Starým mostom, navrhnutým renomovaným architektom Sinanom, po ktorom je pomenovaný. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia však bola väčšina historického mesta aj Starý most, zničená. Starý most bol nedávno prestavaný a tiež mnohé z budov v Starom Meste boli obnovené alebo prestavané z príspevkov medzinárodného vedeckého výboru Unesco. Oblasť Starého mosta so svojimi rôznorodými architektonickými prvkami je vynikajúcim príkladom multikultúrneho mestského osídlenia.

stredoveké náhrobné cintoríny Stećci

Táto pamiatka sa nachádza v 28 lokalitách, roztrúsených v Bosne a Hercegovine, západnom Srbsku, západnej Čiernej Hore a centrálnom a južnom Chorvátsku. Tieto cintoríny a regionálne výrazné stredoveké náhrobky, čiže stećci, pochádzajú z 12. až 16. storočia. Sú rozmiestnené v radoch, ako bolo zvykom v Európe stredoveku. Stećci sú väčšinou vysekávané z vápenca. Vyznačujú sa širokým spektrom dekoratívnych motívov a nápisov, ktoré predstavujú ikonografické kontinuity v stredovekej Európe, ako aj miestne výrazné tradície. Pamiatky sú zaznamenané do listín svetového dedičstva.

Aktivity

 • Eco-turistika
 • Cestovanie za dobrodružstvom
 • Kultúrny cestovný ruch
 • Festivaly, eventy
 • Posvätná križovatka
 • Kúpele, wellness, zdravie
 • Turistika
 • Cykloturistika
 • Zimné športy, lyžovanie
 • Mestá, poznávanie
 • Jadranské more

Hlavné mesto Sarajevo

Sarajevo je mesto, kde sa aj cudzinci môžu cítiť ako doma. Geograficky menšie, charakterizované menšími budovami, si zachováva osobitný šarm s množstvom rušných kaviarní a tradíciou pohostinnosti. Dych berúce pozadie mesta, ktoré tvoria zdanlivo nekonečné kopce a hory bolo vždy impozantné a vytvorilo nadčasový svet, ktorý napriek izolácii udržiaval dvere otvorené zvyšku sveta. Aj keď je Sarajevo hlavným mestom, ktoré sa vyznačuje zhonom každodenného života, má aj atmosféru, ktorá vniká do duše.

Hlavné mesto Sarajevo stelesňuje storočný boj proti vonkajším vplyvom v kombinácii s absorpciou týchto vplyvov do jednej z najrozmanitejších kultúr v Európe. Niekoľko málo miest na Zemi má pravoslávny a katolícky kostol, mešitu a synagógu v blízkej vzdialenosti od seba. Ak by sa v Európe nachádzalo nejaké mesto, ktoré by ľahko plynulo na východ i na západ, je to Sarajevo. Svoje nezmazateľné stopy tu zanechali byzantská a osmanská ríša východu a tiež rímska, benátska a rakúsko-uhorska ríša Západu.

Prechádzka Sarajevom je prechádzkou jeho minulosťou, pestrou spleťou kultúr, tradícií a náboženstiev. Z orientálnych osmanských štvrtí lemovaných cukrárňami, kaviarňami a remeselnými dielňami, administratívnym a kultúrnym centrom z rakúsko-uhorských čias, Sarajevo zahŕňa to najlepšie z oboch svetov. V Sarajeve majú ľudia čas na rodinu a priateľov. Často sa hovorí, že bohatstvo človeka nie je merané v jeho materiálnych veciach, ale skôr v jeho priateľstvách.

Lyžovanie

Hlavné mesto Sarajevo usporiadalo v r. 1984 zimné olympijské hry. Lyžiarske súťaženie prebiehalo v lyžiarskych strediskách Jahorina, Bjelašnica, Igman a Vlasic. Okrem týchto štyroch najlepších sa lyžovaniu v Bosne a Hercegovine možno oddávať v ďalších 16 strediskách, ktoré ponúkajú celkom 106 km zjazdoviek: lyžiarske strediská sú obsluhované 55 lyžiarskymi vlekmi. Veľa zábavy pri lyžovaní v Bosne a Hercegovine ponúka lyžiarske stredisko Jahorina, kde je 25 kilometrov zjazdoviek. Najvyššie lyžiarske svahy siahajú do nadmorskej výšky 2.067 metrov - Bjelašnica.

Lyžiarske strediská

 • Jahorina / 25 km
 • Bjelašnica / 12,5 km
 • Čajuša i Stožer / 13 km
 • Ravna Planina / 12,5 km
 • Vlašič / 9,5 km
 • Radus / 6,5 km
 • Igrišta - Vlasenica / 5 km
 • Blidinje-Risovac / 4 km
 • Rostovo / 4 km
 • Brusnica-Fojnica / 3,5 km
 • Igman-Malo Polje / 3 km
 • Kladanj / 2.8 km
 • Ostrelj Bosanski Petrovac / 2 km
 • Rujište / 1 km
 • Busovaca / 1,5 km
 • Stožer-Vrana-Kupres / 1,2 km
 • Kozara / 1 km
 • Pridolci / 1 km
 • Rogatica / 1 km
 • Ponijeri / 0,8 km

Last minute, zľavy

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency