Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
mapa ZSSR
ZSSRfotogaléria Sovietsky zväz turizmus
 
Oficiálny názov: Zväz sovietskych socialistických republík
Správne členenie: 15 krajín
Politický systém:federatívny socialistický zväzový štát
Hlavné mesto:Moskva
Rozloha v km2:22,4 mil.
Obyvateľstvo:288 mil. (hustota 13 os. / km2)
Jazyk:ruština
Mena:rubeľ ( 1€ -> cca 2,5 RUB )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: UTC + 3:00h Moskva
Susedia:Fínsko, Poľsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Turecko, Irán, Afganistan, Čína, Mongolsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: ZSSR
 dovolenka ZSSR
 • hotely ZSSR
 • letenky ZSSR
 • doprava ZSSR
 • cestovné kancelárie ZSSR
 • lastminute ZSSR
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka v Sovietskom zväze

Aby sa za socializmu človek dostal do zahraničia na odborársky preukaz, musel byť vzorným pracovníkom vo výrobe a preukázať sa ako dôveryhodný sovietsky občan.

Turistické hnutie v ZSSR sa rozvíja v súlade so štátnou politikou v oblasti ochrany zdravia ľudí. Len zo štátnych fondov sociálneho poistenia sa ročne vyčlení približne 1 miliarda rubľov na nákup preferenčných poukážok a dotácií pre rekreačné, turistické a liečebné zariadenia. Z hľadiska rozsahu turistického hnutia zaujíma ZSSR jedno z prvých miest na svete, uvádza Veľká sovietska encyklopédia z roku 1974.

Podniky a organizácie každoročne posielali zamestnancov na odpočinok za zvýhodnené poukážky. Medzi týmito turistami bolo 33 % robotníkov alebo zamestnancov, 28 % inžinierov alebo intelektuálov, 18 % študentov a školákov navštevujúcich tábory a 9 % kolektívnych farmárov. Asi 80 miliónov ľudí, teda takmer tretina obyvateľov Sovietskeho zväzu si ročne organizovalo vlastné, amatérske výlety a túry.

Drobné letectvo bolo vyvinuté v ZSSR. Môžete si to ľahko overiť jednoduchým spočítaním teraz opustených letísk napokon len v Transbaikalii je ich asi tucet. Takmer z každého okresného centra sa dalo bez problémov dostať do krajskej metropoly a odtiaľ takmer kamkoľvek. Najdostupnejšou možnosťou pre sovietskeho Transbaikaliana je lietadlo do Irkutska s reštauráciami, tavernami a Bajkalom. Letecká doprava bola bežná. Letenka stála pár rubľov, takže aj obyčajný robotník si mohol dovoliť let. Čo môžeme povedať o armáde alebo baníkoch.

Ďalšou obľúbenou možnosťou dovolenky v Sovietskom zväze bolo získať rezortnú alebo odborovú vstupenku do niektorých z množstva kúpeľov. Len na Transbajkalskom území bolo niekoľko známych stredísk v celej krajine - Darasun, Yamarovka a menšie sanatóriá. Zároveň existovali rekreačné zariadenia vo všetkých regiónoch ZSSR, hoci pobrežie Čierneho mora bolo vždy v čele s veľkým náskokom. Horské sanatóriá a kempingy na severnom Kaukaze, či liečebné pláže v Soči, Gagra alebo Evpatoria, svetovo preslávené sanatórium Goriačinsk, všetky prijímali ročne mnoho miliónov turistov.

Vznik sovietskeho turistického hnutia sa datuje od začiatku 20. rokov minulého storočia. Odbory or­ga­ni­zo­va­li výlety pre robotníkov a Narkompros pre študentov a vojakov Červenej armády. V roku 1918 vznikla prvá sovietska turistická organizácia - Úrad školských zájazdov Ľudového komisariátu školstva. Turistické zájazdy však nemali masový charakter.

Cestovný ruch v ZSSR

V Rusku bola v roku 1885 v Petrohrade založená prvá veľká turistická organizácia – Lipsonov Podnik pre verejné cestovanie do všetkých krajín sveta. Alpský klub vznikol v Tbilisi 1877, Krymský horský klub v Odese 1890 s pobočkami v Jalte a Sevastopole neskôr Krymsko-kaukazský horský klub, Ruský turistický klub spolok cyklistov-turistov v St. Petersburg 1895 s pobočkami v Moskve, Kyjeve, Rige a i., v roku 1901 transformovaný na Ruskú spoločnosť turistov ROT. Podľa zakladacej listiny ROT nemohli byť členmi študenti a nižšie vojenské hodnosti. Spolok organizoval zájazdy po krajine i do zahraničia. V roku 1914 tu bolo asi 5 000 členov ROT, väčšinou zástupcov majetkových tried, ktorí trávili zväčša svoje dovolenky pri mori a poznávaním.

V polovici 20. rokov. obnovil zmenou zriaďovacej listiny činnosť ROT. V roku 1928 bola založená akciová spoločnosť Soviet Tourist a v roku 1929 akciová spoločnosť Intourist, spoločnosť pre proletársky turizmus OPT RSFSR, ktorá nahradila ROT. V roku 1930 bola dekrétom Rady ľudových komisárov ZSSR na základe Sovietskeho zväzu turizmu a proletárskeho turizmu vytvorená Všezväzová dobrovoľná spoločnosť pre proletársky turizmus a exkurzie OPTE a v roku 1932 Ústredná Detská exkurzia a turistická stanica Ľudového komisariátu školstva RSFSR. OPTE urobila veľa práce, aby sa zapojilo obyvateľstvo do pešej turistiky a výletov, vytvorili sieť turistických základní a trás. V roku 1930 bolo v OPTE 169.000 členov, v roku 1932 ich bolo dokonca 937.000, bolo tu 92 turistických základní celozväzového významu, diaľkových a miestnych ciest a výletov sa zúčastnilo 6,6 milióna ľudí.

V roku 1936 bola dekrétom Ústredného výkonného výboru ZSSR riadením práce v oblasti miestneho a diaľkového cestovania a exkurzií poverená ústredná rada odborov, ktorá vytvorila Turistickú exkurziu a správy TEU, ktorá nahradila OPTE. Do roku 1940 odbory vytvorili niekoľko tisíc turistických buniek v podnikoch a vzdelávacích inštitúciách a organizovali turistické výletné trasy v mnohých regiónoch krajiny, na ktorých fungovalo 165 turistických centier a kempov. Počas Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941-45 bolo zničených mnoho turistických základní. V apríli 1945 sa sovietske odbory rozhodli obnoviť činnosť turistického a výletného oddelenia Celozväzovej ústrednej rady odborov. V roku 1945 boli zriadené turistické a výletné riaditeľstvá v Moskve, Leningrade, na Kryme, na Severnom Kaukaze, na Krasnodarskom území a v Gruzínskej SSR, v 50-60 rokoch vo všetkých zväzových republikách, v 33 územiach a regiónoch RSFSR, v 144 mestách turistických kluboch.

V roku 1962 boli ZEÚ odbory reorganizované na rady cestovného ruchu; v Moskve vznikla Ústredná rada pre cestovný ruch CTC, v ktorej boli zástupcovia ústredných štátnych a verejných organizácií a inštitúcií zapojených do služieb turistom. Do roku 1965 fungovali turistické rady prakticky vo všetkých zväzových a autonómnych republikách, územiach a regiónoch, vo veľkých mestách ako turistické pulty. V systéme odborov bolo 452 turistických základní na 80 tisíc miest, prenajalo sa 82 riečnych a námorných motorových lodí, prevádzkovalo sa 240 jázd turistických vlakov, odborové inštitúcie cestovného ruchu obsluhovali asi 8 miliónov turistov, ktorých súčasťou boli predstavitelia ústredných štátnych a verejných organizácií a inštitúcií, ktoré sa podieľajú na obsluhe turistov.

Zahraničné cestovanie

Od začiatku 20. rokov 20. storočia je medzi Sovietskym zväzom a západnými krajinami železná opona: izolácia je nevyhnutná na zabezpečenie úplnej in­dok­tri­ná­cie obyvateľstva, aby sa ľudia stali „skutočnými budovateľmi komunizmu“. Okrem toho cestovanie do zahraničia niekedy viedlo k úteku sovietskych tu­ris­tov zo ZSSR. V dôsledku toho sa cestovanie do zahraničia stalo akýmsi privilégiom pre niektoré sociálne kategórie obyvateľstva ako diplomatov, spi­so­va­te­ľov, umelcov, vedcov, umelcov, hudobníkov, vojakov. No ani títo ľudia si nikdy nemohli byť istí, že nabudúce budú mať možnosť odísť do zahraničia, železná opona sa pre nich môže kedykoľvek stať realitou.

Pre väčšinu ľudí vyššie uvedených kategórií, ktorí cestujú do zahraničia, v podstate nešlo o turizmus. Z domoviny odchádzali do zahraničia, aby vytvorili pozitívny obraz Sovietskeho zväzu. Ale niektorí ľudia z elity mohli cestovať do zahraničia ako bežní turisti. Jedným z nich bol slávny sovietsky spisovateľ Maxim Gorkij. Pre bežnú populáciu bola turistika v zahraničí až do polovice 50. rokov minulého storočia nerozumným snom.

V roku 1918 vznikla prvá sovietska turistická organizácia, Agentúra pre školské exkurzie Narkompros, ktorý kontroloval v 20. rokoch turistické trasy pre dôstojníkov a vojakov Červenej armády. V polovici 20. rokov 20. storočia bola obnovená činnosť prvej Ruskej turistickej spoločnosti, založenej v roku 1901. V roku 1928 sa konala prvá konferencia sovietskych turistov a bola založená Sovietska turistická akciová spoločnosť, v roku 1929 sa objavila Intourist CJSC, ktorá získala monopol na turistické služby pre všetkých zahraničných občanov bez ohľadu na ich postavenie turistov, obchodníkov alebo inžinierov, v roku 1930 na zlepšenie kontroly nad stavom vecí boli všetky organizácie cestovného ruchu zlúčené do jednej štruktúry - Celozväzového dobrovoľného spolku pre proletársky turizmus a exkurzie OPTE, ktorý v tom istom roku pozostával zo 169 tisíc členov a zvýšil ich v roku 1932 na 937 tisíc.

Do domáceho cestovného ruchu organizovaného SPTE sa každoročne zapojilo viac ako 6 miliónov ľudí. V roku 1933 dostal Intourist vlastnú národnú turistickú sieť hotelov a dokonca aj turistických áut. Za 10 rokov práce (1929–1939) Intourist obslúžil 1 milión zahraničných turistov. V roku 1933 dostal Intourist vlastnú národnú turistickú sieť hotelov a dokonca aj turistických áut. Za 10 rokov práce (1929–1939) Intourist obslúžil 1 milión zahraničných turistov. V roku 1933 dostal Intourist vlastnú národnú turistickú sieť hotelov a dokonca aj turistických áut. Za 10 rokov práce (1929–1939) Intourist obslúžil 1 milión zahraničných turistov.

Dovolenkové organizácie v Sovietskom zväze

V roku 1969 ÚV KSSZ, Rada ministrov ZSSR a Celozväzová ústredná rada odborových zväzov prijali rezolúciu „O opatreniach pre ďalší rozvoj cestovného ruchu a exkurzie v krajine“, ktorá stanovila tzv. úlohou premeniť podnikanie v oblasti cestovného ruchu a výletov na hlavné odvetvie verejnej služby. TTC bolo reorganizované na Centrálnu radu pre cestovný ruch a výlety TTC.

V rokoch 1971-75 pridelili odbory 0,5 miliardy rubľov na rozvoj materiálnej základne cestovného ruchu, počet turistických centier, hotelov, kempingov sa zvýšil na takmer 1 tisíc (počet miest sa zvýšil zo 150 tisíc na 300 tisíc), objem turistických a výletných služieb sa zvýšil z 260 miliónov rubľov v roku 1970 na 1 miliardu v roku 1975. Rozsahom turistického hnutia zaujíma ZSSR jedno z prvých miest na svete. V roku 1975 dosiahol počet ľudí, ktorí trávili dovolenky mimo svojho trvalého bydliska 140-150 miliónov ľudí, čo predstavovalo asi 20 % z celkového počtu turistov sveta.

TSTE bola jednou z najväčších organizácií cestovného ruchu na svete, ktorá obsluhovala približne 26 miliónov turistov a približne 130 mil. návštevníkov ročne (údaj z r. 1975). V systéme TSTE fungovalo viac ako 350 trás celoúnijného významu a viac ako 6 tisíc trás miestneho významu. Ročne sa organizuje viac ako 8.000 námorných a riečnych plavieb, asi 9.000 železničných, vyše 30.000 leteckých a vyše 200.000 autobusových turistických výletov. V takmer 600 mestách a obciach boli otvorené výletné kancelárie a cestovné a výletné kancelárie. V krajine funguje viac ako 3.000 klubov a viac ako 14.000 požičovní turistického vybavenia.

V podnikoch, staveniskách, JRD, štátnych farmách, výskumných ústavoch a vzdelávacích inštitúciách vzniklo asi 60.000 turistických oddielov, ktoré združovali turistických športovcov, ktorí sa venujú turistike, lyžovaniu, vode, cyklistike atď. druhy športovej turistiky zaradené (od roku 1949) do Jednotnej všezväzovej športovej klasifikácie. Pravidelne sa konali súťaže pre druhy športovej turistiky. Pri radách cestovného ruchu boli vytvorené traťovo-kvalifikačné komisie a kontrolná a záchranná služba. Viac ako 100 tisíc ľudí (1975) mali športové kategórie a vyše 600 titul majstra športu ZSSR v cestovnom ruchu. Normy športovej turistiky boli zahrnuté do celozväzového športového komplexu.

Voľnočasové aktivity mládeže

V rokoch 1971-75 sa ďalej rozvíjala sieť detských výletných a turistických staníc DETS, ktorých činnosť riadi Ústredný DETS Ministerstva školstva ZSSR založený v roku 1970. V roku 1975 tu bolo asi 200 DETS, spolu s nimi vyše 300 detských turistických základní, asi 1 milión odpočíval na základniach, asi 8 miliónov sa zúčastnilo exkurzií, viac ako 8 miliónov školákov sa zúčastnilo amatérskych túr.

Od konca 50. rokov v podmienkach zmierňovania medzinárodného napätia a rozvoja kultúrnych a ekonomických kontaktov medzi krajinami sa prudko rozšírili medzinárodné turistické väzby ZSSR. Zintenzívnila sa činnosť Intouristu, v roku 1958 vznikla kancelária medzinárodného cestovného ruchu mládeže Sputnik, v CST vzniklo oddelenie pre medzinárodný cestovný ruch 1958, v roku 1964 vzniklo Riaditeľstvo pre zahraničný cestovný ruch pri Rade ministrov ZSSR, ktorý sa v roku 1969 pretransformoval na Hlavné riaditeľstvo zahraničného cestovného ruchu GUIT pod Radou ministrov ZSSR. V 70. rokoch posilnila sa materiálna základňa zahraničného cestovného ruchu v ZSSR a rozšírila sa geografia cestovania.

"Intourist" ponúka svoje služby vo viac ako 100 mestách krajiny, "Sputnik" má 19 medzinárodných mládežníckych táborov. Výmena medzi zahraničnými a sovietskymi odborovými turistickými organizáciami sa výrazne zvýšila. Počet zahraničných turistov v ZSSR vzrástol z 2 miliónov ľudí v roku 1970 na 3,7 milióna v roku 1975, viac ako 2 milióny sovietskych občanov v roku 1975 odišlo do zahraničia. Rozsahom svojej činnosti je Intourist jednou z 10 popredných cestovných kancelárií na svete, Sputnik je najväčšou svetovou organizáciou cestovného ruchu pre mládež.

Sovietsky zväz poskytoval obyvateľom všetky druhy rekreácie a turizmu

Z hľadiska bohatosti a rozmanitosti rekreačných zdrojov sa ZSSR umiestnil na prvom mieste na svete. V krajine bolo viac ako 450 prírodných oblastí, obzvlášť priaznivých pre rekreáciu a sanatóriá, viac ako 500 stredísk, niekoľko desiatok tisíc vyhliadkových objektov. Mnohé turistické trasy mali jedinečný charakter, napríklad plavba transúnijnou železnicou: Vladivostok - mestá Sibír - Moskva - Leningrad - Riga - Tallinn - Vilnius - Kyjev - Krym - Kaukaz - cez Kaspické more trajektom - hlavné mestá republík Strednej Ázie - Vladivostok. Cesta trvá 30 dní.

Letecky: Moskva - Chabarovsk - Vladivostok - Putyatin - Kamčatka Údolie gejzírov – sopka Gremuchy – Petropavlovsk – Moskva.

Riečna plavba: na pltiach pozdĺž rieky. Biely Ural.

Námorná plavba: Murmansk - Severný ľadový oceán - Dudinka Norilsk - Murmansk.

Jazdecký - v pohorí Altaj.

Zvýhodnené cestovanie

V roku 1936 sa OPTE transformovala na Бюро туристических экскурсий (BTE), ktorá funguje pod vedením odborov. Vnútrozemské pláže Čierneho a Aralského mora, kam odchádzali na dovolenku milióny sovietskych ľudí ako odmenu za dobrú prácu, sa stali najluxusnejšou príležitosťou na turistiku. Domáci cestovný ruch sa stal súčasťou sociálneho balíčka pre obyvateľov. Okrem cestovania na pobrežie vznikali v mnohých častiach Sovietskeho zväzu penzióny a sanatóriá. Medzi vlastníkmi boli: KSČ, stavovské organizácie, odbory, ústredná a miestna samospráva. Členovia komunistickej strany, komsomolu, odborov mohli kupovať poukážky za 10-20% ich skutočnej hodnoty.

Turistické hnutie v ZSSR sa rozvíjalo v súlade so štátnou politikou v oblasti ochrany zdravia ľudí a malo výrazný sociálny charakter. Len zo štátnych fondov sociálneho poistenia sa ročne pridelilo viac ako 1 miliarda rubľov na nákup zvýhodnených poukážok na dovolenky a rôznych dotácií pre inštitúcie cestovného ruchu, rekreácie, sanatória a pod. Okrem toho boli na rovnaké účely vynaložené značné sumy z verejných zdrojov podnikov a štátnych fariem. Zvýhodnené prepravné tarify pre cestovanie na poukazy odborových, mládežníckych a detských turistických organizácií. Sociálna štruktúra turistického toku (70. roky): pracovníci priemyselných podnikov a zamestnanci - 33%, inžinieri a technickí pracovníci a tvorivá inteligencia - 28%, študenti a študenti - 18%, robotníci štátnych fariem, kolchozníci - 9% dôchodcovia - 4 %.

V roku 1975 to bolo asi 75-80 miliónov ľudí, hodnotenia sa nezúčastňovali účastníci dlhodobých a krátkodobých amatérskych výletov, túr, ktorí samostatne cestovali na miesta organizovanej rekreácie, do prímestských oblastí, do iných miest s ozdravným, vzdelávacím, spoločenským, športovým a iným účelom.

Klenoty hlavného mesta Moskva

Stalinov bunker na Taganke od odtajnenia bunkra-42 uplynulo len niekoľko desaťročí. Kto by to bol povedal, že na Stalinov osobný príkaz bol pri Kremli vybudovaný obrovský podzemný komplex. Zídete 65 metrov pod zem a uvidíte symbol studenej vojny. Prejdete sa expozíciami múzea a pocítite atmosféru čias konfrontácie ZSSR a USA. Prehliadka je veľmi interaktívna, takže je ideálna pre školákov, ale zaujme aj dospelých.

Exkurzia na strechu Stalinky - Cesta ku hviezde. Pripravte sa na želanie - ideme na cestu za hviezdou. Vylezieme na vežu Stalinovho mrakodrapu, hotel "Ukrajina". Budete mať úchvatný výhľad na Moskvu z výšky 180 metrov, lahodné nápoje a sprievodcu plného úžasných faktov.

Stalinove mrakodrapy Preskúmajte slávne stalinove mrakodrapy postavené v rámci grandiózneho plánu transformácie Moskvy. Uvidíte sedem grandióznych budov, dozviete sa ich tajomstvá a strašné tajomstvá. Profesionálny sprievodca vám povie o osude výškových architektov, KGB, dozore a suterénoch budov. O tom, ako bol usporiadaný život vo výškových budovách a ako sú usporiadané vchody do tajného metra-2 a kde ich nájsť. Čaká vás vzrušujúca cesta do neznámej histórie Moskvy.

Moskovské metro Ako mohol človek bez vzdelania ležať v moskovskom metre? Čo robia koralové útesy a ježovky medzi stenami staníc? Naozaj chceli úrady zaplaviť a zničiť metropolitné metro? Na podzemnej ceste sa dozviete tisíc tajomstiev hlavného metra Ruska. „Námestie revolúcie“ s 80 bronzovými sochami, „Novoslobodskaja“, kde sa natáčal film „Moskva slzám neverí“, florentská mozaika na „Belorusskej“ metro v Moskve je aj múzeom.

Čaro Kremľa Počas svojej stáročnej histórie sa hlavné mesto naplnilo tisíckami mestských legiend a tajomných príbehov. Niektoré z nich sú uložené nie na povrchu, ale v kobkách tak tých, ktoré skutočne existovali, aj tých, o ktorých vieme len z rozprávania staromilcov. Pozývame vás na prehliadku, ktorá vám odhalí mapu alternatívnej, podzemnej Moskvy. Chcete vidieť miesto, kde sa hľadala legendárna knižnica Ivana Hrozného? Na prehliadke sa dozviete, že za jeho vlády v Moskve bolo postavené „metro“, odhalíte tajomstvá moderného metra a navštívite miesta, kde žijú duchovia.

Studená vojna, bunker Počas studenej vojny bol v centre Moskvy v podzemí vybudovaný tajný bunker. Pomocou neho sa vykonávalo velenie bombardérom a prenos utajovaných správ. Tajné chodby prežili dodnes, sídli v nich múzeum. Ponoríte sa do atmosféry éry a zistíte, čo sú jadrové zbrane, ako vznikli, ako zmenili históriu. Hovorí sa o začiatku studenej vojny, keď sa ZSSR a USA stretli v jadrovej konfrontácii. A na konci prehliadky pomocou špeciálnych efektov uvidíte, ako vybuchuje jadrová bomba.

Moskva na dlani Vyleziete na vyhliadkovú plošinu jedného zo známych Stalinových mrakodrapov. Výhľad na celé mesto budete mať z výšky sto metrov. Odtiaľto uvidíte tie najlepšie panorámy Moskvy a jej najznámejších budov. Kompletná prehliadka s profesionálnym sprievodcom, ktorý vám prezradí mnohé tajomstvá a dokonca aj „vojenské tajomstvá“ o budove a jej histórii.

Mauzóleum Vladimíra Iljiča Lenina Dvojhodinová prehliadka Tajomstvo Leninovej krypty je venovaná miestam, kde boli pochovaní najvýznamnejší politici Sovietskeho zväzu. Uvidíte hroby Stalina, Sverdlova, Brežneva, Černenka, Andropova a ďalších a samozrejme, navštívite Leninovo mauzóleum. Spoznajte históriu ZSSR, spoznajte búranie kostolov a revolučné čistky s profesionálnym sprievodcom, ktorý vás bude na prehliadke sprevádzať.

Múzeum kozmonautiky vzrušujúca cesta svetom kozmonautiky. K tomu nie je potrebné ísť do vesmíru, stačí sa prejsť po sálach moskovského Múzea kozmonautiky, ktoré predstavuje viac ako 96-tisíc exponátov, ktoré môžu povedať všetko o dobývaní vesmíru. Budete mať 4 hodiny na prechádzku históriou kozmonautiky od Belky a Strelky až po moderné lode.

Múzeum Veľkej vlasteneckej vojny poznávací zájazd pre skutočných milovníkov vojenskej histórie. Zoznámenie s najtragickejšou, najhrdinskejšou a najudatnejšou stránkou v histórii Ruska. Pôjdete do parku na Poklonnaya Gora, kde uvidíme pamätné hviezdy Frontom a flotilám a Pamätník víťazstva. A potom pôjdete do Múzea VVV pozrieť si expozíciu a poriadne sa ponoriť do histórie udalostí Veľkej vlasteneckej vojny.

Stredoveká Moskva Poznáte poklady architektúry moskovského stredoveku? Pozvanie na zoznámenie s mimoriadnou moskovskou štvrťou, ktorá bola predtým takmer úplne ukrytá pred očami obyvateľov mesta, cestovaním, cez ktoré sa dozviete o prvých diplomatických vzťahoch krajiny, zistíte, ktorých obchodníkov Moskovčania považovali za „najhorúcejších“ spravodajcov uvidíte rodinné hniezdo Romanovcov a pochopíte, kde pramenia osudové udalosti spojené s osudom tohto rodu.

VDNKh - Выставка достижений народного хозяйства - je silou štýlu stalinskej ríše, originálnym dizajnom každého pavilónu a národnou príchuťou národov bývalého ZSSR. Prejdete sa klasickou trasou pripravenou na hlavné zoznámenie sa s územím výstavy, pozriete si známe fontány „Kamenný kvet“ a „Priateľstvo národov“ a spoznáte každý pavilón zvlášť, pričom si ich podrobne prezriete.

Sovietski turisti kompenzovali nedostatok cudzej meny tovarom na predaj

Situácia s výjazdovým turizmom sa zmenila po druhej svetovej vojne, keď sa vo východnej Európe objavili nové socialistické krajiny. Cestovný ruch zo Sovietskeho zväzu do týchto krajín sa stal možným pre širší okruh obyvateľstva ako cestovný ruch do západných krajín, najmä od polovice 50. rokov 20. storočia. Obyvateľstvo vo východoeurópskych štátoch v 50. rokoch prejavilo skutočnú pohostinnosť Rusom, pretože oslobodili tieto krajiny od fašizmu. Určitá liberalizácia politického režimu však nespríjemnila cestovanie do zahraničia pre obyčajných ľudí. Cestovateľ bol pod neustálou kontrolou agentov KGB prítomných v každej skupine, nemal právo cestovať bez ostatných členov skupiny, dostával len veľmi obmedzené množstvo miestnej meny.

Sovietski turisti si na svojich cestách brali veľa vecí na predaj, aby kompenzovali nedostatok cudzej meny. Zvyčajne si so sebou brali sovietske ďalekohľady a náramkové hodinky, ktoré boli známe svojou kvalitou a v ZSSR boli lacné, jednu fľašu vodky a jednu fľašu sovietskeho šampanského, žehličky, cigarety a dokonca aj balíčky ceruziek. V západnom „raji spotrebiteľov“ sa snažili tieto veci vymeniť za kozmetiku a textil, ako napríklad džínsy, v súlade s najnovšou módou. Dôležité bolo aj nakupovanie darčekov pre množstvo úradníkov, ktorí pomohli získať povolenie opustiť krajinu. Bolo potrebné nájsť a dať dobré darčeky, inak by úradníci nabudúce nemuseli pomôcť s vybavovaním povolenia odísť do zahraničia.

Cestovanie príslušníkov sovietskej politickej elity malo rôznu kvalitu. Napríklad Michail Gorbačov ako prvý tajomník Oblastného výboru Stavropol podnikol v 70. rokoch dva turistické zájazdy s manželkou do Talianska a Francúzska. Na francúzskej ceste ich sprevádzali len dva ďalšie páry a autom precestovali celé Francúzsko. V Taliansku bol v skupine straníckych pracovníkov pozvaných vedením talianskej komunistickej strany.

Cestovanie a dohody medzi USA a ZSSR

Problém obmedzenej dostupnosti cudzej meny viedol aj k vytvoreniu zložitého systému finančných interakcií s „konvertibilnými rubľmi“ medzi ZSSR a krajinami v organizácii „Rada vzájomnej hospodárskej pomoci“ (RVHP). RVHP zahŕňalo Bulharsko, Československo, Východné Nemecko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko. V obchode so Západom krajiny RVHP stimulovali export a obmedzovali import v tvrdej mene. V obchode s partnermi RVHP bolo cieľom ZSSR obmedziť export (aby nemal prebytok v konvertibilných rubľoch, ktoré by nemohol využiť, keďže prepočet musí byť uskutočnený nekomerčným kurzom). Po liberalizácii cestovného ruchu a devízových kontrol v Sovietskom zväze v rokoch 1987-1988 začalo do RVHP prichádzať obrovské množstvo sovietskych turistov, ktorí sa snažili kúpiť spotrebný tovar, vzácny v ZSSR. Tento proces narušil bežnú prevádzku RVHP a viedol dokonca k takzvanej „colnej vojne“, keď v septembri 1988 Československo uvalilo embargo na vývoz množstva spotrebného tovaru. Okrem toho sa cestovný ruch stal ďalším prostriedkom na zničenie celého sociálneho systému. Keď Maďarsko otvorilo svoju hranicu s Rakúskom v roku 1989, tisíce východných Nemcov prišli do Maďarska pod rúškom „turizmu“, ale v skutočnosti unikli na Západ.

Od roku 1956, keď Chruščov na 20. zjazde Komunistickej strany Sovietskeho zväzu spustil svoj program destalinizácie, sa snažil hľadať nové spôsoby mierového spolunažívania so Západom. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť tento cieľ, bolo dosiahnuť kultúrnu dohodu s najvplyvnejšou skupinou západných krajín alebo s niektorými z nich na bilaterálnej báze, aby sa urýchlili procesy vzájomného prepojenia. Prvý spôsob nadviazať vzťahy so skupinou krajín naraz navrhli Spojené štáty, Francúzsko a Veľká Británia na Konferencii ministrov zahraničných vecí v Ženeve v októbri 1955, ale bolo rozhodnuté použiť iný prístup. Kultúrne dohody boli podpísané s Nórskom a Belgickom v roku 1956, s Francúzskom a Veľkou Britániou v roku 1957 a so Spojenými štátmi v roku 1958.

Súčasťou poslednej dohody medzi Spojenými štátmi americkými a Zväzom sovietskych socialistických republík o kontaktoch, výmenách a spolupráci v oblasti vedy, techniky, vzdelávania, kultúry a iných oblastí“ boli aj výmeny v oblasti cestovného ruchu. V rokoch 1958 až 1988 navštívilo USA v rámci rôznych výmenných programov viac ako 50.000 sovietskych občanov. Rozvoj cestovného ruchu so západnými krajinami našiel svoj ďalší rozvoj v Helsinskom záverečnom akte z roku 1975. V súlade s touto dohodou sa krajiny ZSSR a Západ zaviazali podporovať voľnejší nadnárodný obchod, spoločné výrobné podniky, transfer technológií, dopravu, cestovný ruch a migráciu za prácou, schválili voľný pohyb ľudí a myšlienok a rešpektovali ľudské práva.

Dokonca aj cesty do socialistických alebo neutrálnych krajín, ako je India, vyžadovali od sovietskeho občana nielen potrebné peniaze, ale aj mnoho dokumentov od rôznych nadriadených a získanie povolenia od moskovského oddelenia KGB. Zvyčajne bolo zbytočné čo i len žiadať o cestu do zahraničia, ak mal občan príbuzných v zahraničí, niektorý z príbuzných bol zapojený do kolaborácie počas 2. svetovej vojny alebo bol odsúdený ako nepriateľ ľudu, alebo ak bol žiadateľom Žid. Bolo lepšie mať rodinu, najmä preto, aby sme mohli ísť do nesocialistických krajín - rodina zostala ako záruka návratu cestovateľa. Pre mladých bolo potrebné byť aspoň členom Komsomolu. Najprv ste museli vyplniť veľký a podrobný formulár.

Druhým dokumentom bolo odporúčanie z práce. Musel byť na ňom podpis vedúceho oddelenia, riaditeľa, vedúceho miestneho odborového zväzu a miestneho tajomníka KSČ. Na vyzbieranie všetkých týchto podpisov bolo potrebné mať so všetkými dobré vzťahy. Ťažké bolo najmä získať podpis miestneho tajomníka KSČ, to sa podarilo až po dlhšej diskusii na straníckej schôdzi, kde ste mohli dostať množstvo nepríjemných a nečakaných otázok. Ak boli zozbierané všetky podpisy, dokumenty boli odoslané do Moskvy, aby získali povolenie od KGB. Ale aj po kladnej odpovedi KGB mohol byť občan zbavený práva odísť. Zvyčajne sa ľudia, ktorí schválili odchod, zhromaždili na stretnutie, kde ich šéf alebo predstaviteľ miestnej KGB varoval pred možnými provokáciami imperialistických špiónov a pred pravidlami správania sa pre sovietskeho občana, ktorý bol v zahraničí.

Tu je typická schéma návštevy kapitalistickej krajiny: Sovietski turisti navštevujú Veľkú Britániu v malom počte. Majú tendenciu žiť na sovietskych výletných lodiach kotviacich v prístavoch ako Tilbury, čím šetria na účtoch za hotely a minimalizujú kontakt s britskou spoločnosťou. Stretnutia s miestnymi obyvateľmi, hliadkované v zájazdových autobusoch, sa zvyčajne obmedzujú na spoločenské podujatia organizované spoločnosťami prosovietskeho priateľstva. Individuálny sovietsky turizmus v Británii neexistuje, s výnimkou tých, ktorí tu boli ako sovietski diplomati služobne. Individuálne návštevy bolo teoreticky možné uskutočniť obojsmerne na osobné pozvanie, ale v praxi boli takmer vždy sovietskymi úradmi zakázané.

Úteky turistov na západ

Napriek všetkým predbežným kontrolám sovietski turisti pravidelne opúšťali skupinu a pokúšali sa o útek. V kapitalistických krajinách išli na políciu. Ak išlo o socialistickú alebo neutrálnu krajinu, utečenec sa zvyčajne snažil dostať na niektorú zo západných ambasád a podal žiadosť o politický azyl. Túto prax využívalo aj obyvateľstvo iných socialistických krajín. Bol to veľmi riskantný pokus najmä v socialistických krajinách, kde boli všetky západné ambasády pod kontrolou miestnej polície a KGB. Najväčšie šance mali požiadať o azyl na západných ambasádach v Juhoslávii, ktorá sa dlho snažila rozvíjať nezávisle od Sovietskeho zväzu.

V dôsledku prijatia opatrení zameraných na zjednodušenie cestovného ruchu pre cudzincov navštívilo v roku 1964 po prvýkrát ZSSR viac ako milión zahraničných turistov a viac ako 900 tisíc sovietskych občanov odišlo do zahraničia. V tom istom roku bol vytvorený štátny útvar pre reguláciu zahraničného cestovného ruchu - Úrad pre zahraničný cestovný ruch Rady ministrov ZSSR. Počet sovietskych občanov navštevujúcich cudzie krajiny sa zvýšil na 1,8 milióna v roku 1970, 4,2 milióna v roku 1983 a 10,8 milióna v roku 1991.

Pre úplnejšie pochopenie špecifík príjazdového a výjazdového turizmu v Sovietskom zväze by sa mal brať do úvahy v kontexte studenej vojny. Známy je napríklad tajný plán Spojených štátov amerických vo vzťahu k ZSSR, ktorý bol stratégiou špionáže, subverzie a sabotáže. Takže Chruščovove slová o neochote otvoriť Sovietsky zväz zahraničným turistom, keďže Spojené štáty vysielajú špiónov pod maskou novinárov a cestovateľov, nemožno vysvetliť jednoduchou paranojou. V dôsledku toho sa každý zahraničný turista prichádzajúci do ZSSR dostal pod 24-hod. kontrolu KGB, ktorá mala špeciálne 7. riaditeľstvo, ktoré vykonávalo funkcie kontroly zahraničných turistov a zahŕňalo šesť oddelení: kontrolu turistov z USA, Kanady a Veľkej Británie. Kontrola nad ostatnými zahraničnými turistami; kontrola nad hotelmi; kontrola sovietskych cestovných kancelárií "Sputnik" a "Intourist"; oddelenie pre organizovanie a monitorovanie kontaktov medzi sovietskymi občanmi a cudzincami a oddelenie pre monitorovanie a komunikáciu.

Zložitá a zdĺhavá procedúra získania víz, ako aj predbežné rezervácie hotelov a reštaurácií slúžili ako záruky, že cudzinec nemôže uniknúť kontrole. Všetky hotelové rezervácie bolo možné uskutočniť len cez certifikovaných sprostredkovateľov, ktorí mali právo spolupracovať so Sovietskym zväzom. Zahraničný turista, pohybujúci sa z mesta do mesta, získal predstavu o živote v krajine len prostredníctvom sovietskych sprievodcov a vlastne bol zbavený možnosti reálne sa stýkať s občanmi pre neznalosť ruského jazyka. Imigračný formulár obsahoval klauzulu, ktorá umožňovala sovietskym orgánom konfiškovať knihy, fotografie a filmy. Takáto úplná kontrola bola potrebná aj na to, aby sa zabránilo škodlivému vplyvu na morálne normy, napríklad zahraniční turisti mohli niekedy požiadať o prostitútku.

Spôsob, akým Sovietsky zväz riešil turistický priemysel, bol nevyhnutný na zabezpečenie maximálnej ideologickej kontroly. Ekonomická efektivita bola samozrejme nižšia ako v krajinách s trhovou ekonomikou. Predtým, ako však hovoríme o neefektívnosti štátneho vlastníka v ZSSR, môžeme spomenúť pohľad, podľa ktorého národný kapitál nie je schopný efektívne konkurovať v sektore cestovného ruchu silným zahraničným spoločnostiam. V centralizovaných ekonomikách minulosti väčšinu ziskov absorbovala vládna byrokracia. Teraz značná časť zisku odteká z krajiny.

V prípadoch formovania nových socialistických režimov sa medzi nimi a ZSSR zvyčajne vytvárali vzťahy, ktoré prispeli k rozvoju vzájomného turistického toku. Takže 26. decembra 1960 dorazila do Havany prvá skupina sovietskych turistov. Komplikácie v politických vzťahoch však často bránili turistickej výmene aj medzi socialistickými štátmi. Napríklad od začiatku 60. do začiatku 80. rokov Čína neprijímala turistov zo ZSSR.

Židovský turizmus

Osobitnú pozornosť si zaslúži židovský cestovný ruch. V skutočnosti po vzniku štátu Izrael a začiatku kampane za migráciu sovietskych Židov do komunity v zahraničí Židia nesmeli opustiť Sovietsky zväz na turistické účely. Výnimkou bolo, keď ÚV KSSZ príležitostne organizoval skupiny špeciálne vybraných, dôveryhodných Židov, ktorí vycestovali do zahraničia za politickým účelom antisionistickej propagandy. Výber kandidátov do týchto skupín vykonávali krajské výbory strany. V rovnakom čase vycestovali do zahraničia špeciálne skupiny nežidovských sovietskych turistov s cieľom „odhaliť provokatívnosť akcií sionistických kruhov na obranu sovietskych Židov“ a ukázať nepriateľskú povahu medzinárodného sionizmu.

Zároveň bolo Židom dovolené navštíviť Sovietsky zväz. Vo všeobecnosti mal židovský turizmus v ZSSR veľmi silný vplyv na rozvoj emigračnej aktivity sovietskych Židov. Židia zo Sovietskeho zväzu posielali svoje rukopisy o židovskej otázke do zahraničia na publikovanie v ZSSR, spoločne sa modlili v synagógach, pomáhali nájsť priateľov či príbuzných v ZSSR, odovzdávali listy adresované generálnemu tajomníkovi OSN alebo Komisii pre ľudské práva. Tieto kontakty sa zintenzívnili najmä v období po Stalinovi, keď sa mnohé časti ZSSR, predtým uzavreté, stali dostupnými pre zahraničných občanov. Napriek tomu často stále prevládali ideologické ciele nad ekonomickými. Napriek veľkému záujmu o cestovný ruch spojený s holokaustom.

V oblasti domáceho cestovného ruchu sa začalo pracovať hneď po druhej svetovej vojne, v roku 1945, keď sa odbory rozhodli oživiť činnosť Turisticko-výletnej kancelárie. V roku 1962 bola BTE reorganizovaná na Central Tourist Board (CTC) s početnými miestnymi radami. V roku 1969 sa vláda rozhodla výrazne investovať do domáceho cestovného ruchu. TSTC sa transformovalo na Centrálnu radu pre cestovný ruch a výlety (CCTC). Od roku 1971 do roku 1975 sa počet turistických lôžok zdvojnásobil na 300.000. Do roku 1975 sa TSTE stala jednou z najväčších turistických organizácií na svete, ktorá obsluhuje 26 miliónov turistov a 130 miliónov účastníkov zájazdov ročne.

Treba si uvedomiť, že vnútroštátne cestovanie vlakom alebo lietadlom bolo veľmi lacné. Študenti sovietskych univerzít, ktorí si vzdelanie nikdy neplatili a dokonca dostávali štipendiá, si mohli dovoliť cestovať na veľké vzdialenosti. Vznikol aj zaujímavý nový spôsob cestovania pre študentov – „pracovné a cestovateľské programy“, kedy mladí ľudia odchádzali do odľahlých oblastí krajiny pracovať na stavbe budov alebo len tak oberať hrozno v Moldavsku, na Ukrajine či v Gruzínsku. Mohli by ste zarobiť peniaze a získať očarujúce opálenie.

Odborníci veľmi presne postrehli funkčný účel turizmu v Sovietskom zväze na rozdiel od západných krajín. Poznamenali, že „v socialistickej východnej Európe a Sovietskom zväze sú voľný čas a cestovný ruch, podobne ako práca, zamerané na rozvoj socialistického človeka. Ako také sa považujú za príliš dôležité na to, aby ich štát neplánoval. Pri všetkých týchto krajinách je hlavným zameraním politiky voľného času alebo cestovného ruchu obyvateľ, nie návštevník. Po Stalinovej smrti sa zároveň s výrazným poklesom dôvery v komunistické ideály a stabilizáciou života stal cestovný ruch prostriedkom na zlepšenie „kvality života“ sovietskych občanov. Existovala aj funkčná potreba zlepšiť produktivitu poskytovaním dobrého odpočinku pre pracovníkov.“

Soči v sovietskych časoch

Pri diskusii o všetkých problémoch cestovania sovietskych občanov do zahraničia stojí za to pripomenúť, že takéto veci boli možné v „demokratických štátoch“, ktoré sa chvália svojim záväzkom chrániť ľudské práva. Napríklad v 50. rokoch americké ministerstvo zahraničia zadržalo pasy niektorým ľavicovým aktivistom, o ktorých sa verilo, že majú prepojenia na komunistické strany v zahraničí. Ponechanie vlastných občanov bez pasov malo za cieľ zabrániť vlnám „politickej púte“ do socialistických krajín, keď západní intelektuáli navštevovali ZSSR a jeho spojencov, aby porovnávali socialistickú a kapitalistickú situáciu a zvyčajne hovoril po návratoch o neslušnosti západnej spoločnosti.

Politické elity socialistických krajín sa zo všetkých síl snažili presvedčiť hosťujúcich západných intelektuálov o úspechu socialistickej alternatívy. Sovietológ vo svojich spisoch spomína štyri hlavné vlny politického turizmu v 20. storočí: sovietsky od 20. do polovice 30. rokov 20. storočia, čínsky od konca 60. do polovice 70. rokov 20. storočia, kubánsky počas 60. a 70. rokov 20. storočia. 1970 a Nikaragua na začiatku 80. rokov. Zároveň práve v Sovietskom zväze a v krajinách ním inšpirovaných, pod jeho vplyvom či nadvládou, boli pohostinské metódy najúčelnejšie a premyslene vycibrené, aby slúžili jasne definovaným politickým objektom presvedčiť hosťujúcich západných intelektuálov o úspechu socialistickej alternatívy.

V globálnej konfrontácii dvoch superveľmocí boli prijímané rôzne opatrenia, vrátane súdnych, ktoré vo veľkej miere ovplyvnili stav v globálnom turistickom ruchu. Napríklad po sovietskej invázii do Afganistanu Spojené štáty americké odopreli právo pristávať na svojom území lietadlám leteckej spoločnosti Aeroflot, bojkotovali olympijské hry v Moskve a uvalili obilné embargo. Po tom, čo sovietska raketa zostrelila neozbrojené kórejské dopravné lietadlo, väčšina západných krajín nakrátko zakázala svojim aerolíniám lietať do Sovietskeho zväzu a zakázala pristávať na svojom území lietadlám Aeroflotu. V dôsledku toho boli zrušené početné zájazdy a výmeny v ZSSR. V roku 1984 Sovietsky zväz a väčšina socialistických krajín východnej Európy bojkotovali olympijské hry v Los Angeles.

Kým prvé podnety pre cestovný ruch spočívali v ideologickej oblasti, sovietski ekonómovia v posledných rokoch ZSSR vysoko oceňovali ekonomický potenciál cestovného ruchu, najmä aktívneho cestovného ruchu, pre pozitívny rozvoj krajiny. Jeden z nich, Pavel Bunich, dokonca naznačil, že cestovný ruch by sa pokojne mohol stať štvrtým najväčším odvetvím v Sovietskom zväze. Čína aj Sovietsky zväz sa vzdialili od pôvodnej myšlienky, že príjazdový turizmus je prostriedkom, ako naučiť cudzincov o výhodách komunizmu, a rozhodli sa na nich zarobiť, keď počet zahraničných turistov prudko vzrástol. Napríklad od roku 1970 do roku 1988 sa počet medzinárodných príchodov do ZSSR zvýšil z 2,1 milióna na 6 miliónov. Niektoré sovietske novinky v oblasti cestovného ruchu našli praktické uplatnenie nielen v socialistických krajinách.

Zľavy, last minute

Podľa celkových nákladov na rekreáciu spojenú s presťahovaním sa na miesto konania, obyvateľstvo minulo 13-14 miliárd rubľov ročne odhad z roku 1975, čiže asi 5,5 % celého fondu na spotrebu tovarov a služieb. Z hľadiska nákladov obsadil cestovný ruch jedno z prvých miest v štruktúre spotreby tovarov a služieb obyvateľstvom.

Vedecký výskum v oblasti cestovného ruchu viedli Geografický ústav AV ZSSR, Ústredný a regionálny ústav balneológie a fyzioterapie Ministerstva zdravotníctva ZSSR, Celozväzové vedecko-výskumné laboratórium cestovného ruchu a Exkurzie TsSTE (Moskva), Výskumné laboratórium zahraničného turizmu a ďalšie organizácie. Personál pre organizácie cestovného ruchu sa pripravuje v centrálnych a zónových kurzoch cestovného ruchu TSTE, Inštitúte pre zdokonaľovanie špecialistov Štátnej univerzity telekomunikácií pri Rade ministrov ZSSR a špeciálnej fakulte Vysokej školy obchodu. Zväzové hnutie celozväzovej ústrednej rady odborov.

Mesačník ilustrovaný časopis „Turista“ (VTsSPS), pravidelne – prospekty „Turistické trasy“ TsSTE VTsSPS, pre zahraničných turistov obrázkový časopis „Cesta do ZSSR“ v ruštine, angličtine, francúzštine a nemčine, vydavateľstvo Hlavné riaditeľstvo pre zahraničný cestovný ruch pri Rade ministrov ZSSR. Zväz sovietskych spoločností pre priateľstvo a kultúrne vzťahy so zahraničím vydáva noviny Moskovskije Novosti v angličtine, francúzštine, španielčine a arabčine a ďalšie vydavateľstvá „Fizkultura i Sport“ a Profizdat každoročne vydávajú cestopisy a brožúry o cestovnom ruchu, vypočítané pre bežného čitateľa.

 

-
Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency