Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Samoafotogaléria Samoa
 
Oficiálny názov: Nezávislý štát Samoa
Správne členenie: 11 oblastí
Politický systém:parlamentná monarchia
Hlavné mesto:Apia
Rozloha v km2:2 934
Obyvateľstvo:178 000 (hustota 60 os. / km2)
Jazyk:angličtina, samojčina
Mena:tala ( 1€ -> cca 3,30 WST )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z - 11:00h
Susedia:ostrovný štát
najbližšie sú ostrovy Tonga a Fidži
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: Samoa
 dovolenka Samoa
 • hotely Samoa
 • doprava Samoa
 • letenky Samoa
 • cestovné kancelárie Samoa
 • lastminute Samoa
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

SAMOA

Dvakrát kolonizovanému ostrovnému národu opäť vládne domorodý kráľ. Návštevníkov čaká príjemná dovolenka na pážach z jemného piesku.

Hornaté ostrovy sopečného pôvodu ležia v polynézskej oblasti Tichého oceánu asi 720 km od Fidži. Dva hlavné ostrovy Savai´i a Upolu sú lemované koralovými útesmi a siedmymi ďalšími malými ostrovčekmi. Na Savai´i sú vysoké sopky Mauga (1 720 m) a Silisili (1 857 m) a lávové polia, na úrodnejšom Upole žijú dve tretiny obyvateľov a nachádza sa tu aj hlavné mesto Apia.

História

Podľa legendy kolonizovali Polynézania Tichomorie práve zo Samoy, kde stále prevláda tradičný spôsob života. Anglický vplyv na ostrovoch je zaznamenaný od príchodu prvých misionárov v roku 1830, ktorí čoskoro obrátili domorodé obyvateľstvo na kresťanskú vieru.

Roku 1889 získali ostrovy nezávislosť: vládol im kráľ Malietoa Laupepa, po ktorého smrti v roku 1898 však boli so súhlasom Spojených štátov a Veľkej Británie okupované Nemeckom. Nemeckom spravované ostrovy obsadil v roku 1914 Nový Zéland, ktorý ich roku 1919 získal ako mandátne územie a pokračoval v ich správe až do roku 1962, kedy ostrovania získali nezávislosť druhý raz. V roku 1991 bolo všeobecným hlasovaním zvolených 49 poslancov zákonodarného zhromaždenia.

Dnes väčšina ľudí žije na dedinách na pobreží a obýva fale, tradičné otvorené domy. Na ostrovoch je aj čulý turistický ruch. Návštevníci tu okrem exotickej prírody a tradičnej dovolenky pri mori môžu navštíviť hrob spisovateľa Roberta Luisa Stevensona a jeho dom Vailima, ktorý je dnes oficiálnou rezidenciou kráľa Malietoy Tanumafileho II.

Dovolenka, cestovný ruch

Samoa je považovaná za srdce Polynézie. Má 3000 rokov starý spôsob života nazývaný Fa'a Samoa, ktorý je základom pre nezabudnuteľný zážitok návštevníkov. Samoa je pohľadnica s prírodnými krásami pozostávajúca z desiatich ostrovov, z ktorých každá ponúka veľmi odlišné a rozdielne prostredie na preskúmanie. Požehnané ohromujúcou krajinou, morskými oblasťami a priateľskými ľuďmi, ktorí sú hrdí na svoju krajinu, existuje veľa verzií raja, ktoré je možné objaviť. Cesta okolo za deň, alebo za niekoľko dní, alebo dokonca prehliadka bicyklom za týždeň, alebo si jednoducho ľahnite na pláž a oddýchnite si.

Z dažďového pralesa vystupujú drsné vulkanické horské vrcholy Savai'i, pod nimi obrovské údolia vedúce do pobrežia Upolu, obkoleseného náhrdelníkom bielych piesočných pláží. Preskúmajte sviežo zelené úrodné údolia Samoy, kde sa vyzdvihujú obrovské banyanové stromy nad tropickým dažďovým pralesom. Urobte si čas, aby ste sa ochladili v niektorom z mnohých kaskádovitých vodopádov na ostrovoch Samoa, ktoré klesajú do riek, prerezávajúcich sa cez podložie údolia, plynúc do oceánu.

Pobrežie je samo o sebe zázrakom, s šumivými plážami s bielym pieskom, na niektorých miestach sa rozprestierajú na míle a tu a tam sú steny úzkych útesov, ktoré padajú priamo do Tichého oceánu. Za plážami do modrých lagún sú rozptýlené zvyšky ostrovov, ktoré tvoria súostrovie Samoa, niektorí obývaní, iní len s voľne žijúcimi živočíchmi, chránenými pobrežným koralovým útesom, ktorý udržuje silnú silu Tichého oceánu v zálive.

Medzi všetkými prírodnými krásami, malebnými údoliami a pobrežím nájdete nu'u alebo dediny s ich kostolmi, obytnými domami s otvorenými prístreškami alebo domy, ktoré obkľúčuje zeleň. Domov pre ľudí hrdých na svoje silné Fa'a Samoa - kultúrne dedičstvo - ktoré udržiavajú popri týchto prírodných divoch.

Kultúra Fa'a Samoa

Samoa je tradičná spoločnosť, ktorú riadi Fa'a Samoa (Samoanská cesta), v ktorej je rodina dôležitá. Úcta k starším je prísne dodržiavaná a vaša rodina je vašou povinnosťou. Samoanská kultúra a spôsob života sú staršie ako 3000 rokov a bezpochyby sa stretnete s týmto zložitým kultúrnem rámcom počas dovolenky na Samoa.

Fa'a Samoa je smernicou pre každého Samoana, ktorý (á) má viesť svoj život tak, že oslavuje a objíma tradičné hodnoty, ich kultúru a životné prostredie. Je neoddeliteľnou súčasťou života, čo je evidentné v tradíciách, ktoré sa dajú ľahko vyctiť, v teplom pohostinstve, ako aj v kultúrnych praktikách a zvyklostiach samojského ľudu.

Fa'a Samoa má tri kľúčové štrukturálne prvky - matai (šéfovia), aiga (rozšírenú rodinu) a cirkev. Matai sú vedúci rozšírenej rodinnej jednotky a ich úloha je veľmi zložitá. Zahŕňa rodinné, občianske a politické povinnosti v obci. Na celom ostrove sa nachádza celkovo 362 nu'u alebo dedín s celkovým počtom 18.000 matai. Aiga alebo rozšírená rodina je tvorená jej členmi ako rodičia, bratia a sestry, deti, starí rodičia, bratranci, synovia a netere žijúci spolu v obci. Keď sa členovia rodiny oženili s partnermi z iných dedín, stalisa súčasťou rozšírenej rodinnej jednotky a v časoch šťastia alebo smútku sa všetci stretávajú. Je povinnosťou Samojana slúžiť Aige po celý život.

Kresťanstvo bolo jedným z mála západných vplyvov, ktoré boli prijaté do Fa'a Samoa. John Williams z londýnskej misijnej spoločnosti prišiel do Savai'i v roku 1830 a priviezol so sebou osem tahitských a rarotonganských učiteľov, aby šírili slovo. Dnešné motto "Samoa je založená na Bohu" cítiť každej obci. Samoania sa oddávajú kresťanstvu, nedeľa je dňom uctievania a trávenia času s rodinou, nevykonáva sa žiadna fyzická práca.

Kultúra Fa'a Samoa má silný dôraz na privítanie návštevníkov, je však dôležité, aby návštevníci sledovali protokol pri vstupe do dedín a rodinných domov, ako aj využívanie dedinských zdrojov.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency