Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Burundifotogaléria Burundi
 
Oficiálny názov: Burundská republika
Správne členenie: 17 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Gitega
Rozloha v km2:27 834
Obyvateľstvo:7 548 000 (hustota 206 os. / km2)
Jazyk:rundčina, francúzština
Mena:burundský frank ( 1€ -> cca 1784 BIF )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Kongo, Rwanda, Tanzánia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Burundi
 dovolenka Burundi
 • hotely Burundi
 • doprava Burundi
 • letenky Burundi
 • cestovné kancelárie Burundi
 • lastminute Burundi
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Burundi

Malé Burundi leží tesne pod rovníkom je bohaté na zeleň, vodstvo, faunu a flóru. Turisticky najnavštevovanejšie sú jazero Tanganyika a bývalé hlavné mesto Bujumbura. Kultúrnou atrakciou sú burundskí bubeníci.

Cestovný ruch

Malá krajina s vysokými horami a krásnymi plážami pri jazere, je už mnoho rokov sužovaná strašidelnou občianskou vojnou. Hoci súčasný mier v krajine je krehký, posledné roky priniesli pokrok v oblasti zdravotnej starostlivosti, prudký nárast vývozu kávy a čaju a dôležitý ekonomický vývoj v iných oblastiach. Prvýkrát po mnohých rokoch je návšteva Burundi možnou a dokonca lákavou vyhliadkou pre turistov. Niekoho zaujme leňošenie na plážach veľkého jazera Tanganyika alebo pozorovaniu divo žijúcej zveri v jednom z mnohých národných parkov, Burundi môže byť ideálnym miestom na dovolenku.

Bujumbura je najväčšie a bývalé hlavné mesto Burundi, je hlavnou turistickou atrakciou krajiny s plážami pri jazere Tanganika. Obľúbené sú hrochy v Národnom parku Rusize. Ekoturistika je jednou z hlavných oblastí cestovného ruchu v Burundi. Národné parky Kibira, Rurubu a jazero Tanganika sú považované za významné biotopy pre voľne žijúce živočíchy. Kultúrnou atrakciou sú známi burundskí bubeníci, ktorých chytľavé rytmy a tance patria k svetovému kultúrnemu dedičstvu.

Cestovný ruch v jednej z najmenších krajín Afriky, Burundi, patrí medzi najslabšie fungujúce na svete i v Afrike. Krajinu ročne navštívi asi 130.000 zahraničných turistov, ktorí tu utratia približne 2,2 mil US dolárov, čo činí 2,3% HDP a prispieva k vytvoreniu pracovných miest v počte 38.000, čo predstavuje je asi 2% z pracovného trhu v Burundi.

Cestovanie cez provincie

Prednedávnom (2019) došlo k zmene hlavného mesta, namiesto Bujumbura je hlavným mestom Gitega. Rozdelením Bujumbura na dve časti pribudla aj nová provincia, preto v súčasnosti sa krajina člení na 18 provincií: Bubanza, Bujumbura Mairie, Bujumbura Rural, Bururi, Cankuzo, Cibitoke, Gitega, Karuzi, Kayanza, Kirundo, Makamba, Muramvya, Mwaro, Muyinga, Ngozi, Rumonge, Rutana, Ruyigi. Plánovať cestovanie do Burundi vyžaduje opatrnosť a zváženie dôvodov a cieľa cesty. Bezpečnostná situácia v krajine je stále dosť napätá, najmä na severe krajiny pri hraniciach s Rwandou.

Klíma, kedy cestovať

Burundi sa nachádza tesne pod rovníkom, klíma je mierna až teplá a mení sa v závislosti od nadmorskej výšky, zatiaľ čo teplotné zmeny sú malé. Väčšinu krajiny zaberá náhorná plošina v nadmorskej výške 1.500 - 1.800 metrov. Od júna do augusta, t.j. v zimnej sezóne, je obdobie sucha. V septembri a októbri sú najvyššie teploty. Zároveň však začínajú dažde, ktoré sa vyskytujú vo forme lejakov alebo búrok, ktoré postupne znižujú teplotu na 22/25 °C na náhornej plošine a okolo 27/28 °C v západných nížinách. Zrážky dosahujú 1.200 - 1.400 mm ročne na náhornej plošine, na západe pod 1.000 mm.

Jazero Tanganyika zmierňuje podnebie najmä v noci, udržuje teplotu o niečo vyššiu. Hlavné mesto Bujumbura sa nachádza pozdĺž brehov jazera. Tu je horúco po celý rok, ale v skutočnosti je maximálna teplota okolo 29 °C po celý rok, s výnimkou od polovice augusta do októbra, keď dosiahne 30-31 °C.

Aktivity

  • dovolenka na pláži
  • ekoturistika
  • safari, život vo voľnej prírode
  • kultúra
  • dobrodružstvo
  • turistika

Pamiatky, turistické zaujímavosti

Gishora bubny

Gishora bubny - história a kultúra sa dokonale prelínajú v jednom z najslávnejších kultúrnych podujatí, ktorým je rituálne bubnovanie v Gishora. Posvätné bicie ohlasovali významné udalosti v dobách starovekých kráľov: kráľovské narodenie, svadba, korunovácia a pohreb. V rámci udržiavania kultúrnych tradícií miestni bubeníci bubnujú na významných kultúrnych udalostiach, najmä počas národných a medzinárodných podujatí. Burundskí bubeníci predvádzajú svetovo známe veľkolepé vystúpenia. Najväčším zážitkom je ich tanečné vystúpenie priamo v Paláci Bubnov Gishora.

Posvätná Muramvya - provincia s historickým kráľovským mestom Mbuye, kde sa konali inaugurácie burundských kráľov.

Mugamba rugo

Mugamba rugo - tradičné domy kruhového tvaru so strechou z rákosia sa prispôsobovali veľkosťou svojim obyvateľom. Región Mugamba sa nachádza v oblasti s vysokou nadmorskou výškou, v priemere 2.300 m a nízkymi ročnými teplotami od 14 °C do 17 °C. V relatívne chladnom prostredí si obyvatelia stavali charakteristické obydlia Mugamba rugo. Veľkosť domu sa odvodzovala od ležiacej osoby s natiahnutou pravou rukou. Pri prostredníku sa zapichol kolík, ktorý určoval stred a dĺžka tela polomer kruhovej stavby. Podľa osoby sa vytvoril dom o správnej veľkosti, ktorá zabezpečovala jeho nároky. V okolí sa nachádzali aj budovy pre deti, sýpky pre potraviny, miesto pre dobytok,

Prameň rieky Níl

Gasumo - najjužnejší prameň rieky Níl sa nachádza asi 130 km z mesta Bujumbura pri obci Rutovu v provincii Bururi. Najdlhšia rieka v Afrike meria 6.670 km a preteká cez šesť afrických krajín: Burundi, Rwanda, Uganda, Tanzánia, Sudán a Egypt. Pramienok vody Gasumo je najjužnejšou zdrojnicou Nílu, vteká do riek Gasenyi, Kigira, prítokov Ruvyironzy. Tá vteká do rieky Ruvubu, ktorej vody sa spájajú s Nyabarongom a tvoria Kageru, hlavný prítok jazera Victoria. Vody opúšťajú jazero a vytvárajú Biely Níl. Vody z Etiópie vtekajú do Karthoumu pri Modrom Níle. Z tohto mesta je Níl tvorený jedinou riekou pretekajúcou Sudánom a Egyptom, následne ústí do Stredozemného mora.

Prírodné rezervácie

Jazero Rwihinda - prírodná rezervácia, ktorá má miestny názov Vtáčie jazero, sa nachádza na severe krajiny a je jedným z 8 jazier, ktoré tvoria impozantné prírodné scenérie. Jazero Rwihinda je miestom hibernácie viac než 20 druhov vtákov z Európy, ktoré tu zimujú od decembra do apríla. Prírodné bohatstvo jazera aj vo forme vodných rastlín ako leknín, červenavec potamogetón a močiarnych rastlín, ako je papyrus.

Tanganika - jazero a prírodná rezervácia. Najstaršie jazero v Afrike má viac než 12 mil rokov a po Bajkale je druhé najhlbšie na svete 1.435 m. Rozlohou 18.800 km2 je najväčším v Afrike. Dosahuje dĺžku 800 km a šírku až 50 km. Je hraničným jazerom medzi krajinami Tanzánia, Konžská dem. republika, Zambia a Burundi. Jazero má viacero prítokov a jeden odtok - rieka Lukuga. Okolo 1300 druhov vodných živočíchov vytvára jeden z najbohatších sladkovodných ekosystémov na svete. Z tohto množstva je 500 druhov endemických.

Prírodná rezervácia Rusizi - Národný park Rusizi bol založený v roku 1980 a rozprestiera sa na 5.932 ha. V januári 2000 sa Rusizi stal prírodnou rezerváciou Rusizi. Zahŕňa 2 sektory a vyše 1000 druhov rastlín.

Národný park Kibira - bol zriadený v roku 1933 na ako lesná rezervácia hrebeňa Kongo-Níl. Siaha od Bugaramy na juhu po hranicu s Rwandou na severe. Rozloha je približne 40.000 ha lesa, ktorý je zložený z troch nedotknutých lesných oblastí a veľmi rozmanitého ekosystému.

Národný park Ruvubu - sa rozkladá na ploche 50.800 ha v dolnom údolí rieky Ruvubu, ktoré odvodňuje takmer jednu tretinu povrchu krajiny a je najjužnejším prítokom Nílovej kotliny. Tento park je savanou s množstvom rastlinných a živočíšnych druhov - 44 druhov cicavcov, 425 druhov vtákov, 9 druhov hadov, 14 druhov rýb.

Vodopády Kagera - v masíve Nkoma v juhovýchodnej provincii Burundi v Rutane vynikajú dve výnimočné prírodné úkazy. Na jednej strane sú to jaskyne a vodopády Karera a na druhej strane les a zlom Nyakazu. Hlavný vodopád je rozdelený na dve paralelné vetvy s dĺžkou asi 80 m. Tento pokles zahŕňa niekoľko kaskád rôznych veľkostí roztrúsených dvoma platformami. Na západ od hlavného vodopádu je menší vodopád vysoký asi 50 m. Vody týchto dvoch vodopádov sa zbiehajú pri druhom dopade a vytvárajú tretí vodopád, ktorý preteká údolím.

Bujumbura

Donedávna bola Bujumbura hlavné mesto Burundi, od roku 2019 ho nahrádza Gitega a Bujumbura naďalej ostáva najprestížnejším a najväčším mestom a hlavným prístavom v krajine. Mesto je úplne preplnené životom a pamiatkami. Je to vzrušujúca inšpirácia pre miesto určenia, kde ľudia môžu sedieť a snívať na plážach, opaľovať sa s hrochom. Ideálny cieľ pre milovníkov dobrodružstva. Bujumbura vznikla z malej dediny po roku 1889, kedy sa v nemeckej Afrike stalo vojenským mestom s názvom Marienheim, neskôr sa uchytil názov Usumbura. Významný prístav leží na brehoch jazera Tanganika, má trajektové spojenie s prístavom Kalemie v Konžskej demokratickej republike. Desať kilometrov za mestom sa nachádza medzinárodné letisko. Cestnou sieťou je spojené so všetkými susednými krajinami.

Hlavné mesto Gitega

Gitega (predtým Kitega ) je hlavným a jedným z najväčších miest v Burundi. Nachádza sa v geometrickom strede krajiny, na centrálnej burundskej plošine, približne 60 km východne od Bujumbura, bývalého hlavného a najväčšieho mesta Burundi. Gitega bola sídlom Burundského kráľovstva až do jeho zrušenie v roku 1966. Koncom decembra 2018 oznámil burundský prezident Pierre Nkurunziza, že splní sľub z roku 2007 a navráti svoj politický úrad do mesta Gitega, pričom Bujumbura zostane ekonomickým centrom a strediskom obchodu. Hlasovaním parlament zmenu schválil, od 16. januára 2019. Predpokladá sa, že vládne zložky sa presunú do troch rokov do Gitegy.

Zľavy, last minute

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency