Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Maďarsko dovolenkafotogaléria Maďarsko
 
Oficiálny názov: Maďarská republika
Správne členenie: 19 žúp a 22 miest
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Budapešť
Rozloha v km2:93 033
Obyvateľstvo:10 200 000 (hustota 110 os. / km2)
Jazyk:maďarčina
Mena:forint ( 1€ -> cca 270 HUF )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 1:00h
Susedia:Chorvátsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Ukrajina
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Maďarsko
 dovolenka Maďarsko
 • hotely Maďarsko
 • doprava Maďarsko
 • letenky Maďarsko
 • cestovné kancelárie Maďarsko
 • lastminute Maďarsko
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Maďarsko

Väčšina návštevníkov prichádza do Maďarska iba na pár dní počas júla a augusta. Pochádzajú najmä z krajín Slovensko, Rakúsko a Nemecko. Obľúbené destinácie sú Budapešť a Balatón.

Cestovný ruch

Budapešť sa v 90. rokoch stala jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií strednej Európy. Medzi zaujímavosti v meste patrí Zámok Buda, v ktorom je umiestnená maďarská Národná galéria. Budova parlamentu, Mestský Park sú obľúbené miesta turistov. Mesto má niekoľko múzeí, tri opery a termálne kúpele. Budínsky hrad, nábrežie Dunaja a celá Andrássyho trieda boli zapísané do zoznamov svetového dedičstva. Termálne kúpele v Maďarsku sa používajú už 2000 rokov na čistenie, relaxáciu a uvoľnenie bolesti. jazero Balaton navštívi 2,5 milióna turistov ročne. V krajine je 2.500 km vyhradených cyklistických chodníkov. Populárne sú cesty za vínom, jazda na koni, rybolov a pozorovanie vtákov. Pre fanúšikov motošportu sa na okruhu Hungaroring konajú mnohé podujatia, ktorých vyvrcholením sú preteky F1.

Dovolenka pri Balatóne

Zažite priateľskú miestnu pohostinnosť. Balaton a jeho okolie patrí medzi najobľúbenejšie destinácie Maďarska, kde je možnosť vydať sa na prechádzku do národného parku, na okolité kopce, ktoré ponúkajú vynikajúce výhľady, oddýchnuť si v niektorom z mnohých wellness a spa zariadení. Doprajte si relax, plavbu v pokojných vodách jazera. Deti sa vyšantia v plytkých a bezpečných vodách pri plážach. Ochutnávka miestnych vín a jedlách, ktoré sú známe v celej Európe. Pre koncentráciu golfové ihrisko Balaton.

Pamiatky, zaujímavosti

Nespočetné množstvo pamiatok a zaujímavostí ponúkajú maďarské destinácie. História krajiny je výnimočne pestrá a bohatá. Úrodné územie v povodí Dunaja bolo dejiskom udalostí už od paleolitu. Dnešné Maďarsko je časť historického Uhorska. Predkami Maďarov boli Huni, ktorý prišli z oblasti Ázie. Po smrti Svätopluka r. 894, zjednotené maďarské kmene pod vedením Arpáda zničili Veľkú Moravu a v roku 895 vznikol prvý maďarský štát. Pestré dejiny a silné štátne formy zanechali po sebe bohaté historické a kultúrne dedičstvo.

Medzi najkrajšie stavby sveta patrí Budova Parlamentu v Budapešti - stavbu navrhol maďarský architekt Imre Steindl v novogotickom štýle. S výstavbou sa začalo v r. 1885, bola dokončená v roku 1896 k 1000 výročiu vzniku Maďarska. Budova symbolizuje suverenitu národa. Je najnavštevovanejšou pamiatkou Maďarska. Nachádza sa na námestí Kossuth, na nábreží Dunaja v Pešti.

Budínsky hrad majestátnych rozmerov a nádherného dizajnu je jedným z dôvodov, prečo je Budapešť považovaná za Paríž východu. Nádherné výhľady na Dunaj z hradného vŕšku a prehliadku tohto Habsburgovského sídla si určite nenechajte újsť.

Dunaj je prírodnou dominantou krajiny. Formuje ju milióny rokov a vďaka tejto rieke je tu živo. Pôda podunajskej kotliny je úrodná, ako málkokde. Maďarskom preteká od severu na juh a preteká aj hlavným mestom. Cesta pozdĺž rieky, alebo plavba loďou po Dunaji patrí k silným zážitkom. Turistom je ponúkaná najmä plavba v úseku Budapesť - Bratislava - Viedeň. Tri hlavné mestá troch krajín ležiace na tej istej rieke na úseku dhom 280 km.

Kúpele Szechenyi Maďarsko je známe horúcimi prameňmi a kúpeľmi už vyše 2000 rokov od čias Rimanov, ktorí vysoko oceňovali liečivé účinky termálnych vôd. Od 16. stor. bolo vybudovaných stovky tureckých kúpeľov, z ktorých sú mnohé v prevádzke ešte dnes. Viac ako 1.000 prameňov poskytuje liečivú a termálnu vodu maďarským kúpeľom: K najobľúbenejším patrí jazero Hévízs s priemernou teplotou vody 25 °C, ktoré je najväčším biologicky aktívnym termálnym jazerom v Európe. Budapešť má k dispozícii vynikajúce kúpele Szechenyi.

Tihany - Balaton je jedným z najobľúbenejších letovísk na jazere Balaton. Tento malý polostrov umožňuje výnimočné scenérie. Prírodná rezervácia je uzavretá pre dopravu, preto sa núka preskúmať ho pešo pozdĺž značenej siete chodníkov. Pamiatkou číslo jedna je benediktínske opátstvo zo 17. st., vôňa levandule napĺňa vzduch. Z opátstva smerujte do starého prístavu s kotviskami pre osobné lode a príjemnou promenádou pri jazere.

Jaskyne Lillafüred nájdete v pohorí Bükk. Oblasť je ďalšou veľmi obľúbenou kúpeľnou destináciou v Maďarsku. Je tiež známa mnohými veľkolepými jaskyňami, ktoré sú v pešej vzdialenosti od mesta. Medzi najzaujímavejšie z nich patrí jaskyňa István a jaskyňa Petöfi, preslávená po celom svete pre zachovalé otlačky vyhynutých druhov rastlín, ktoré sa našli vo vápencových stenách.

Hrad Eger je jedným z najznámejších hradov v Maďarsku. Nachádza sa v krásnom kúpeľnom meste Eger na južných svahoch pohoria Bükk, chránil vstup do severného Maďarska. V 16. storočí, dostalô nový dizajn talianskych pevností. Ruiny poskytujú zmysel pre veľkosť a silu tejto veľkej pevnosti. Slúži tiež ako vhodné miesto na prehliadku starovekej stredovekej a barokovej architektúry.

Hlavné mesto Budapešť

Mesto na oboch stranách majestátneho Dunaja: Budín, s romantickými uličkami a Pest, šumivé kultúrne centrum, kde si vychutnajte pestrú rozmanitosť. Mesto je rozdelené na dve časti riekou Dunaj. Mesto sa skladá z Budína na jednej strane, s termálnymi kúpeľmi z osmanskej éry na úpätí veľkolepého vrchu Gellért, kráľovského paláca a Matejského kostola. Budín vyžaruje pokoj a mier. Na druhej strane Dunaja leží Pest, živý s množstvom múzeí bohatých na kultúrne a historické poklady, výnimočnou secesionistickou architektúrou, majestátnou budovou parlamentu považovanou za jednu z najkrajších na svete, Baziliku sv. Štefana obklopenú ulicami pre peších, a kompletne zrekonštruovaná židovská štvrť a palác.

Okrem historickej hodnoty má hlavné mesto Budapešť vysoko rozvinutú kultúrnu scénu so svojimi svetovými festivalmi, divadlami, múzeami, koncertnými sálami a športovými akciami. Pre relaxáciu a zábavu slúži Margaret Island "zelené srdce" mesta, ktorý mnohí považujú za jeden z najlepších mestských parkov v Európe. Je ideálnym miestom na prechádzku, rôzne športy, kúpanie vo vonkajších bazénoch alebo odpočinok v termálnych kúpeľoch. Čo sa týka slávnej maďarskej kuchyne, ochutnávky sú nevyhnutnosťou.

Kým tradičná gulášová polievka a pörkölt majú dobrú povesť, kulinárska revolúcia dostihla aj Budapešť. Od pouličných jedál vyrobených z miestnych prírodných surovín až po výtvory kuchyne, ktoré sa objavujú v sprievodcovi Michelin, ponúka Budapešť všetko.

TiP-TOP dovolenkové destinácie v Maďarsku

Tokaj - Zemplín

Vinárska oblasť Tokaj je preslávená jedinečným druhom sladkého vína Tokaj, ktorého kvalitu určuje "stupňovitosť" počet putňov. Meria sa do hodnoty 6, t.j. šesť-putňový Tokaj je najkvalitnejší a zároveň najsladší. Francúzsky kráľ Ľudovít XV. nazval víno Aszú z Tokaja "vínom kráľov a kráľom vín" (vinum regum, rex vinorum).

Győr - Pannonhalma

Históriu a sakrálnosť, kultúrne zážitky i duševný odpočinok – to všetko nájdete, keď navštívite tento severozápadný maďarský región.

Balaton

Predstavte si more, kde sa horizont nestráca v nekonečnej diaľke, kde zapadajúce slnko na vodnú hladinu maľuje zlatistý most. Presne taký je Balaton - najväčšie jazero v strednej Európe.

Debrecín a Hajdúszoboszló

Východomaďarská Veľká dunajská kotlina leží na tekutom zlate. Ak by ste na ktoromkoľvek mieste urobili do tejto majestátnej kotliny vrt, pravdepodobne by ste natrafili na termálnu vodu.

Szeged a okolie

Najcennejším prínosom južnej časti dunajskej kotliny sú liečivé a termálne vody a kúpele. Zakúste uzdravujúcu moc liečivého bahna v kúpeľnom komplexe Makó, ktorý štýlom pripomína katedrálu, alebo si vyskúšajte najdlhšiu kĺzačku v Európe v meste Szeged, kde môžete prebádať uličky s typickou stredomorskou atmosférou a objektami od architekta Ede Magyar.

Budapešť

Mesto v nádhernom prírodnom prostredí s bohatým architektonickým a historickým dedičstvom, ktoré ponúka bezkonkurenčnú kombináciu kultúry, skvelej kuchyne a termálnych kúpeľov.

Šopron - Fertö

leží osem kilometrov od rakúskych hraníc pri východnom úpätí Álp, je obľúbenou destináciou pre turistov. Príťažlivosť spôsobuje atraktívne okolie a mnohé zachované stredoveké a barokové budovy. Až 240 chránených budov Sopronu patrí k najväčším takýmto lokalitám v Európe.

Gyula a Békéscsaba

V okolí miest Gyula a Békéscsaba je množstvo termálnych prameňov. Mestečko Gyula je jedným z najstarších starobylých kúpeľných miest v krajine. Nádherné parky, pamätihodnosti a pokojná atmosféra dokážu poskytnúť úľavu od stresu a oddych. Medzi miestne zaujímavosti patria klobásy a pálenka. Týmto výrobkom s ochrannou značkou sú každoročne venované dva veľké gastrofestivaly - festival čabianskej klobásy v októbri a festival gyulajskej pálenky v apríli.

Dunaj

Miesto stretu druhej najdlhšej európskej rieky s okolitými horami dal vzniknúť malebnému kraju, ktorý sa rozprestiera na sever od Budapešti na mieste, kde sa veľkolepo sa vlniaci Dunaj prudko stáča na juh. Hovorí sa, že najkrajší je svet z konského chrbta. Však, kto sa na tunajšiu krajinu budete dívať z paluby riečnej lode, pochutnávajúc si pri tom na výborných vínach, jeho zážitok bude aspoň taký úžasný. Od mája do októbra privážajú turistov k Dunajskému ohybu lode, ktoré v pravidelných intervaloch vyrážajú z budapeštianskeho prístavu.

Bükk a Mátra

Horské hrebene Bükk (Bukové vrchy) a Mátra (Matra) sú domovom mnohých jedinečných skvostov vytvorených prírodou i človekom. Vďaka svojmu príjemnému subalpskému podnebiu je táto oblasť počas celého roka turisticky atraktívna. Turistika, jazda vlakom po úzkorozchodnej železnici lesmi pohoria Bükk. V zime lyžovanie na svahoch Mátry a kúpanie v tunajších tureckých či v prírodných jaskynných kúpeľoch. Na jeseň objavovať staré vínne pivnice ponúkajúce skvelé vína.

Pécs a Villány

Pécs (Päťkostolie) je mestečko v južnej časti Maďarska so stredomorskou atmosférou a farebnou pestrosťou. Svoj neodolateľný šarm získalo od rôznych historických období a kultúr, ktoré sú tu prepletené. V roku 2010 bol Pécs vyhlásený Európskym hlavným mestom kultúry. Nachádza sa na okraji jednej z najlepších maďarských vinárskych oblastí, kde na turistov čakajú dokorán otvorené pivnice, ohnivé vína i priateľskí vinári.

Aktivity

Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo

Napriek relatívne malej rozlohe sa Maďarsko pýši až ôsmimi lokalitami Svetového dedičstva UNESCO.

Gastronómia

V posledných rokoch zasiahla Maďarsko gastronomická reformácia.

Wellness, relax, zdravie

Až na 80 % územia Maďarska sa nachádza nejaká forma termálnej podzemnej vody – v tomto ohľade sa mu vyrovná len Japonsko, Island, Taliansko a Francúzsko. Vďaka jedinečnému zloženiu a výnimočným liečivým vlastnostiam tohto osobitého prírodného zdroja je Maďarsko ideálna destinácia pre turistov hľadajúcich miesto, ktoré dokáže ponúknuť zdravie, rekreačné možnosti, či skrášľovacie procedúry.

Aktívny oddych

Najkrajšie prírodné scenérie, ktoré Maďarsko ponúka, sa dajú spoznávať rôznymi vzrušujúcimi spôsobmi.

Festivaly

V Maďarsku sa v priebehu roka koná viacero kultúrnych a hudobných festivalov.

Aktuálne zľavy, last minute

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency