Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Andorra
fotogaléria (klik obrázok)
 
Oficiálny názov: Andorrské kniežatstvo
Správne členenie: 7 okrskov
Politický systém:parlamentné kniežatstvo
Hlavné mesto:Andorra la Vella
Rozloha v km2:468
Obyvateľstvo:84 500 (hustota 180 os. / km2)
Jazyk:katalánčina, francúzština, španielčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Francúzsko, Španielsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, občiansky preukaz
Pozri tiež: Andorra
 dovolenka Andorra
 hotely Andorra
 doprava Andorra
 letenky Andorra
 cestovné kancelárie Andorra
 lastminute Andorra
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Andorra

Malé horské strediská a obchody bez cla sú hlavným zdrojom príjmov tejto malej krajiny ležiacej na hranici medzi Francúzskom a Španielskom vysoko v horskom masíve Pyreneje.

Na horskom hrebeni východných Pyrenejí, medzi Francúzskom a Španielskom, leží malý štát Andorra, ktorý bol donedávna spravovaný spôsobom pripomínajúcim feudálne časy. Podľa starých záznamov udelil krajine nezávislosť prvý cisár Svätej ríše rímskej Karol Veľký, ako odmenu za pomoc, ktorú mu poskytli jej obyvatelia v boji proti Maurom.

Roku 1278 sa Andorra stala kniežatstvom, o vládu sa delili francúzsky gróf z Foix a španielsky biskup zo Seo de Urgel. Pozostatkom tohto usporiadania bola spoločná vláda francúzskeho a španielskeho guvernéra až do novodobej histórie. Povinnosťou Andorranov bolo odvádzať feudálne dávky raz za dva roky do Francúzska a v ostatných rokoch do Španielska. Tento zvyk sa traduje ako symbolická povinnosť dodnes.

Cestovný ruch, dovolenka

Cestovný ruch je hlavným zdrojom príjmov. Dovolenkárov láka v lete turistika, v zime lyžovanie a výhodné nákupy bez cla

Krajina sa rozprestiera vo vysokohorských údoliach vyhĺbených ľadovcami a odvodňovaných prítokmi rieky Balira, ktorá sa neskôr v Španielsku vlieva do rieky Segre. Vrcholy andorrských hôr dosahujú nadmorskú výšku 2.900 m. Nádherná, hornatá krajina je turisticky príťažlivá. Zimy bohaté na sneh a letá s vysokým slnečným svitom a miernymi teplotami sú základnými charakteristikami dovolenkovania. Do Andorry každoročne prichádza vyše 10 mil. turistov z celého sveta. Prevažnú časť z nich tvorí klientela zo západnej a južnej Európy. V zime prichádzajú rodiny a mládež hľadajúci dobré lyžovanie, v lete horskí turisti a celoročne priaznivci lacných nákupov. Cestovný ruch a obchody bez cla sú hlavnými zdrojmi príjmov krajiny.

Ubytovanie, hotely, apartmány

Hornatá krajina v pohorí Pyreneje vám dá poriadne zabrať bez ohľadu na to, či ste vášnivým lovcom výhľadov, krotiteľom divokej vody, rekreačným lyžiarom či milovníkom svištiaceho zvuku galúsiek. Dobrý spánok a odpočinok po aktívnom dni je zárukou, že sa pri svojich dobrodružstvách budete tešiť aj v nasledujúcich dňoch vašej dovolenky. Andorra poskytuje na ubytovanie 34.000 lôžok v 250 ubytovacích zariadeniach všetkých kategórií. Od lacných apartmánov, cez kempy, horské chaty až po luxusné hotely pre gurmánov, rodiny, priaznivcov wellness a nakupovania.

Doprava

Blízkosť veľkých miest Francúzska a Španielska a geografická poloha Andorry umožňujú využiť takmer všetky druhy dopravy pre príchod do krajiny - autobus, vlak, auto a lietadlo umožní rýchlu dopravu do cieľa vašej cesty. Ak prídete autom, nepotrebujete žiadny medzinárodný vodičský preukaz na jazdenie v Andorre, ak je dôvodom vašej návštevy iba turistika. Vzdialenosť do Andorry la Vella z Francúzska: Paríž: 861 km, Bordeaux: 427 km, Toulouse: 185 km, Perpignan: 163 km, Foix: 100 km. Zo Španielska: Madrid: 613 km, Bilbao: 601 km, València: 496 km, Zaragoza: 300 km, Girona: 271 km, Barcelona: 208 km, Tarragona 198 km, Lleida: 185 km.

Andorra nemá vlastné letisko, ale v blízkosti je niekoľko významných medzinárodných letísk, ktoré si zvoľte za cieľ ak uprednostňujete leteckú dopravu: Blagnac letisko v Toulouse (Francúzsko), Le Prat letisko v Barcelone, Gerona letisko (Španielsko), letisko Alguaire v Leride (Španielsko) a La Seu d'Urgell Airport (Španielsko). Z týchto letísk jestvuje autobusové spojenie do Andorry. Cesta trvá okolo troch až štyroch hodín.

Letenky

Andorra nemá vlastné letisko. Krajina je príliš malá, navyše situovaná vysoko v horách, kde sú podmienky pre leteckú dopravu zvlášť náročné. Preto Andorra využíva na letecké spojenie svojich dvoch susedov. Letiská vo Francúzsku a v Španielsku, ktoré sa nachádzajú v rozmedzí 150 - 200 km od Andorry majú spojenie linkovými autobusmi do hlavného mesta. Dopraviť sa autobusom do cieľa svojej dovolenky tak trvá od 2 - 3 hodín. Praktickou službou je požičiavanie automobilov na letisku. Okrem pohodlnej prepravy z letiska do hotela, máte k dispozícii svoje auto aj na výlety resp. každodenné dochádzanie do lyžiarskeho strediska.

Cestovné kancelárie

V oblasti cestovného ruchu pôsobí v Andorre niekoľko obchodných spoločností, ktoré poskytujú služby pre cestovné kancelárie z celého sveta. Medzi hlavných touroperátorov patria: TEZ Andorra - spoločnosť je jedným z popredných európskych veľkoobchodníkov s hotelovými a pozemnými službami s dobre zavedenou pozíciou v lyžiarskych strediskách a mestských hoteloch. V Andorre pôsobia od roku 2009 a v súčasnosti dodávajú svoje produkty v najvyššej kvalite do celého sveta pre cestovné kancelárie aj individuálnych klientov.

Lastminute

Ak sa práve chystáte vyraziť na cesty a do nosa vám crnkla Andorra ale zatiaľ o nej nič neviete, vyskúšajte svet dovoleniek na poslednú chvíľu. Nechajte sa unášať vírom náhod a slobody. Vychutnajte si Andorru tak, ako k vám prichádza, bez plánovania, zháňania, stresu a paniky. Lastminute Andorra je skôr drobným dezertom pre pár šťastlivcov (tu dopyt vyvažuje ba až presahuje ponuku), než širokou diaľnicou pre masy ekonomicky cítiacich dovolenkárov. LM je štýlom pohodárov, ktorí s ľahkosťou vyskášajú šťastie a nazrú do zväčša prázdnej truhlice LM-ponuky do Andorry. Ktovie, možno tam niečo čaká práve na vás:

História založená na silnej tradícii rodinných klanov

V súčasnosti je Andorra nezávislou krajinou, vládne však naďalej francúzsky prezident spolu s urquelským biskupom. Výkon úradu je však zverený miestnym zástupcom. Miestna generálna rada údolia má legislatívnu moc a skladá sa z 28 členov, ktorí sú volení všetkými občanmi staršími 18 rokov. V minulosti, kým sa stala Andorra parlamentným spolukniežatstvom, mali volebné právo iba Andorrania druhej a tretej generácie starší ako 21 rokov. Správa krajiny bola v rukách hláv starobylých rodín.

Obyvateľstvo sa vo väčšine hlási k rímskokatolíckemu vyznaniu. Andorrania žijú v podstate v šiestich údoliach, hlavným mestom je Andorra la Vella s 22.600 obyvateľmi. Koho neživí cestovný ruch, je poľnohospodárom (farmár) a chová ovce. Celé leto ich pasie na horských pasienkoch, ktoré sú verejným majetkom. Niektorí pestujú obilie, zeleninu, zemiaky alebo tabak na malých terasovitých políčkach na strmých svahoch. Väčšina potravín sa však dováža.

Pašovanie do Francúzska a Španielska je síce nelegálne, ale je prosperujúcou obživou, ktorá má stáročnú históriu. Veľa obyvateľov však cíti, že silná tradícia rodinných klanov a feudálny systém správy krajiny ich vzďaľujú od života v Európe. Ženy tu získali volebné právo až v roku 1970 a politické strany boli oficiálne povolené až po schválení novej ústavy roku 1993.

Politické strany sú dnes síce podľa ústavy legálne, avšak veľký vplyv si stále udržiavajú staré rodinné zväzky. Volebné právo však majú iba rodilí Andorrania, ktorí tvoria asi pätinu obyvateľstva. Úradným a najpoužívanejším jazykom je provensálčina podobná katalánčine, ktorou sa hovorí aj v severovýchodnom Španielsku a priľahlej časti Francúzska. Používa sa tiež francúzština a španielčina.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency