Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Andorra lyžovaniefotogaléria Andorra
 
Oficiálny názov: Andorrské kniežatstvo
Správne členenie: 7 okrskov
Politický systém:parlamentné kniežatstvo
Hlavné mesto:Andorra la Vella
Rozloha v km2:468
Obyvateľstvo:84 500 (hustota 180 os. / km2)
Jazyk:katalánčina, francúzština, španielčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Francúzsko, Španielsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, občiansky preukaz
Pozri tiež: Andorra
 dovolenka Andorra
 hotely Andorra
 doprava Andorra
 letenky Andorra
 cestovné kancelárie Andorra
 lastminute Andorra
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Andorra

Malá hornatá krajina v Pyrenejách dokáže nadchnúť milovníkov aktívnej dovolenky (napr. turistika, cyklistika, lyžovanie, rafting..) ale tiež hľadačov odpočinku, relaxu, wellness, kultúry a nakupovania. Cestovný ruch je hlavnou oblasťou príjmov Andorry. Na rozlohe 100 krát menšej než Slovensko sa nachádza vyše 250 ubytovacích zariadení s kapacitou 34.000 lôžok, ktoré sú vyťažené po celý rok.

Top dovolenkové destinácie v Andorre

Medzi najnavštevovanejšie miesta v Andorre patria lyžiarske strediská: Soldeu, El Tarter, Canillo, Encamp, Grau Roig, Pas de La Casa, ktoré sú súčasťou najväčšieho ski-areálu Grandvalira. Arinsal, Pal, Massana sú strediskové obce lyžiarskeho strediska Vallnord-Pal-Arinsal. Ordino v lyžiarskej oblasti Ordino Arcalis. Stredisko Escaldes-Engordany je známe kúpeľné mestečko. Hlavné mesto Andorra La Vella je rušným mestom s množstvom kultúrnych akcií a obchodov so značkovým tovarom za výhodné ceny. Sant Julià de Lòria je známou vinohradníckou oblasťou, leží v najjužnejšej časti krajiny pr hraniciach so Španielskom. Vallnord je strediskom horských bicyklov.

Klíma, počasie

Andorra má vysokohorské podnebie s vplyvom zo Stredozemného mora s horúcim letom a studenou zimou s množstvom snehu. Má priemernú minimálnu teplotu -2 ° C a maximálnu teplotu 24 ° C. Treba mať na pamäti, že počasie v Andorre zahŕňa aj zrážky v podobe častého sneženia počas chladnejších mesiacov, aj keď zrážky kulminujú hlavne počas mesiacov máj a október. Aktuálne počasie prináša: meteo.ad

Regióny, administratívne členenie

 • Andorra la Vella
 • Escaldes-Engordany
 • Encamp
 • Sant Julià de Lòria
 • La Massana
 • Canillo
 • Ordino

Zimná dovolenka

Andorrské kniežatstvo premení v zime sneh na lyžiarsku krajinu. Najväčšie lyžiarske stredisko Grandvalira ponúka 210 km upravovaných zjazdoviek, k dispozícii je 70 lanoviek a vlekov. Množstvo voľných terénov láka freeriderov z celého sveta. Detské parky a lyžiarske škôlky pre deti zabezpečia pokojnú lyžovačku rodičom, snowparky zamestnajú kreatívnych tínedžerov pri najrôznejších prvkoch freestyle a skokoch počas celej dovolenky. Odvážnejší môžu vyskúšať paragliding, alebo heliskiing na odľahlejších svahoch Pyrenejí.

Lyžovanie

Lyžovanie v Andorre je hlavným programom zimných návštevníkov. Medzi najlepšie lyžiarske strediská patria Grandvalira, Ordino Arcalis a Vallnord - Pal - Arinsal. Charakteristické pre lyžovanie Andorra sú výborne upravené zjazdovky, najlepšie lyžiarske školy a inštruktori, rozvinutý segment freeride, heliskiing, paragliding, skialpinizmus, skitouring. Prevažujú ľahšie a stredne ťažké lyžiarske zjazdovky, ktoré uspokoja deti, začínajúcich a pokročilých lyžiarov. Ponuka ťažkých zjazdoviek je slabšia, pre beh na lyžiach to platí tiež.

Lyžovanie Grandvalira

Lyžiarske stredisko Grandvalira (1.710 - 2.640 m n.m.) sa nachádza neďaleko francúzskych hraníc. Disponuje 210 km lyžiarskych tratí všetkých obtiažností, ktoré zabezpečujú 71 lanovky a vleky. Rozsiahly skiareál má niekoľko sektorov: Soldeu, El Tarter, Grau Roig, Pas de La Casa, Canillo, Encamp. Jednotlivé strediská sú nazájom spojené lanovkami a zjazdovkami do súvislej lyžiarskej oblasti. Pestrá ponuka lyžovania pre deti, začiatočníkov a pokročilých lyžiarov. Špičkový snowpark uspokojí aj náročných freestylerov. Svahy vhodné pre freeride pri zjazdovkách aj v širšom okolí, pre náročných heliskiing, skitouring, skialpinizmus. Jedlo a občerstvenie na svahoch, polyžovačková zábava trvá často až do rána so živou hudbou a tancom. Pestré možnosti aktivity pre nelyžujúcich napr. túry na snežniciach, sane a psie záprahy, snowtubing, sánkovačka, jazda na snežných skútroch.

Lyžovanie Ordino Arcalis

Lyžiarske stredisko Ordino Arcalis (1.940 - 2.620 m n.m.) sa nachádza v Andorre, neďaleko hraníc s Francúzskom. Na lyžovanie je v ponuke 30 km zjazdoviek od ľahkých po ťažké. Dopravu lyžiarov zabezpečuje 14 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou 15.000 osôb/hod. Lyžovanie Ordino Arcalis je rajom pre freeriderov. Voľné terény sa nachádzajú pozdĺž zjazdoviek aj ďalej v horách, kam sa dá dopraviť helikoptérou. Popri skvelej lyžovačke si môžete vychutnať ubytovanie na svahu v karavane, prenocovať v spacáku pod hviezdami, podniknúť objavné túry na snežniciach, so psím záprahom alebo skitouring na skialpoch. Požičovne lyžiarskeho výstroja, inštruktori lyžovania, snoubordu a freeride, lacné značkové nákupy.

Lyžiarske stredisko Pal Arinsal

Lyžiarske stredisko Pal Arinsal (1.550 - 2.560 m n.m.) sa nachádza v údolí Vallnord. Celkom 63 km lyžiarskych zjazdoviek pre všetky kategórie lyžiarov: modré 32,5 km; červené 26,5 km; čierne 4 km. Dopravu lyžiarov na svahy zabezpečuje 31 lanoviek a vlekov. Stredisko pozostáva z troch sektorov: Arinsal, Pal, Massana. Všetky tri časti spája vysokokapacitná kabínková lanovka Arinsal-Pal. Stredisko Pal-Massana má ľahšie terény, je ideálne pre rodinné lyžovanie, stredisko Arinsal je magnetom pre freeriderov a skialpinistov. Snowpark pre všetky stupne freestyle zdatnosti sa nachádza pri vleku Els Planells (Arinsal).

Zimná dovolenka pre nelyžiarov

Ubytovanie od jednoduchých apartmánov po luxusné hotely s možnosťami wellness. Pre nelyžiarov sú k dispozícii snežné skútre, vyhliadky helikoptérou, túry so snežnicami, sánkovanie, výlety so psím záprahom.

Wellness

Caldea je unikátne kúpeľné centrum v Európe, ktoré ponúka termálne pramenité vody, vodopády, vírivky, hydromasážne trysky a mnoho ďalších foriem použitia, ktoré ponúkajú okamžitú relaxáciu a wellness, s pozitívnym účinkom na zdravie, relax a zábavu vo vodnom svete. Kúpele Caldea sa nachádzajú v Escaldes-Engordany. Od svojho vzniku v roku 1994 sa kúpeľné centrum stalo významným centrom pre wellness turistiku. Je jednou z hlavných atrakcií kúpeľníctva a je najväčším kúpeľným centrom v južnej Európe s rozlohou vyše tridsaťtisíc m2. Originalita kúpeľného centra Caldea v Escaldes-Engordany spočíva v spojení relaxácie, wellnessu, zdravia a zábavy v termálnych kúpeľoch. Prírodné minerálne a termálne vody sú charakteristické teplotou 70 °C a vysokým obsahom síry a iných minerálnych prvkov (Na, SO4, Ca). Voda má liečivé, protizápalové a protialergické vlastnosti.

Letná dovolenka v Andorre

Hornatá krajina má dobrú cestnú sieť, vysoký nával automobilov spôsobuje preplnené cesty aj parkoviská, kvôli bezpečnosti obmedzená rýchlosť na 40 km/hod v celej krajine. Letná dovolenka v Andorre uspokojí turistov, milovníkov hôr, raftingu, lezenia, cyklistiky cestnej aj horskej. Nákupy v butikoch so značkovým tovarom za bezkonkurenčne nízke ceny sem lákajú nákupných cestovateľov z celej Európy.

Turistika

Turistické trasy Andorry so všetkými užitočnými informáciami na mape obsahujú podrobné informácie o hlavných trasách Andorry: mapa, dĺžka trasy, náročnosť, nadmorská výška, fauna, flóra, útulky, pohoria na trase a popis každej z jej etáp. Majú tiež veľa grafických informácií. Turistický sprievodca je dôležitou publikáciou pre turistov, ktorí tak majú so sebou všetky potrebné informácie.

Ponuka turistických aktivít je široká. Andorra má 3 prírodné parky: údolie Sorteny, údolia Comapedrosa a Madriu-Perafita-Claror, ktoré bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Kultúrna krajina Madriu-Perafita-Claror ponúka pohľed na zpôsob života a obživy obyvateľov vysoko v Pyrenejách. Oblasť so strmými štítmi, ľadovcami a vysokohorskými pastvinami tvorí takmer 10% rozlohy Andorry. Odrážajú se v nej zmeny počasia v minulosti, hospodárský rozkvet a společenský systém podobne ako pretrvávajúci vidiecky zpôsob života so silnou horskou kultúrou. Táto je patrná hlavne v spoločnom vlastníctve pôdy, systéme pretrvávajúcom z 13. storočia.

Trasy pre rôzne úrovne obtiažnosti, vzdialenosti a dĺžku trvania. Všetky cesty sú riadne vyznačené maľovanými značkami, drevenými tabuľkami a pod. Turistický sprievodca Andorra's Trails obsahuje 60 trás. Možnosť stiahnutia do vášho GPS zariadenia, vrátane bezpečnostnou aplikáciou, ktorá umožňuje odoslať presnú polohu záchranárom v prípade núdze.

Cyklistika

V Andorre má cyklistika výnimočnú príchuť, 21 horských priechodov! Špičkové cyklistické podujatia situujú svoje etapy vrátane prvých a špeciálnych na andorrské cesty. Arcalis, Arinsal a Cabús sú len niektoré z nich, otestujú šampióna vo vás a zároveň vás opoja bohatstvom prírodných krás. Všetko nájdete v príslušných cyklo-sprievodcoch.

V Andorre vidieť cyklistov na jar a v lete. Lákajú ich horské priechody, príroda a kultúra pozdĺž trasy. Asfalt je v perfektnom stave, cesty popísané v príručke majú informačné cedule. Rozmanitosť a kvalita služieb pre cyklistov zahŕňa tiež špecializované hotely pre cyklistov. Priaznivcom horských bicyklov poslúži 200 km horských trás alebo bike-park Vallnord so svojimi zjazdovkami.

Andorra na koni

Krajina je vždy najkrajšia z konského chrbta. V Andorre máte príležitosť naučiť sa jazdiť alebo vyraziť na konskú výpravu a vychutnať si prírodu v nekonečných dovolenkových dobrodružstvách. Skúsení sprievodcovia poradia trasy na základe vašich jazdeckých skúseností. Andorra sa môže pýšiť čistou vodou jazier, ktoré vznikli z ľadu. Je ich okolo stovky a ich objavovaním sa dostanete na mnoho zaujímavých trás a chodníkov.

Jazerá

Prijímanie prírody je príležitosťou, aby sme sa vydali na cestu a pochopili, že to, čo vidíme teraz, je výsledkom plynutia času. Jedným z prirodzených divov v Andorre, je bohatstvo jazier a rybníkov ľadovcového pôvodu. Rozptýlených v krajine sa nachádza viac ako 100 jazier a asi 200 rybníkov. S nimi objavíte obrovskú krásu miestnej horskej scenérie.

 • Llac d'Engolasters je bezpochyby najprístupnejší jazero v Andorre. Nachádza sa v meste Escaldes-Engordany. S rozlohou 7 hektárov je jediným veľkým jazerom v Andorre v nadmorskej výške okolo 2.000 m.
 • Estanys del Juclà je takmer povinnosťou navštíviť, je najväčším jazerom v krajine 21 hektárov. Pri ňom objavíte ikonické Incles Valley, zvečnené v básni Cinto Verdaguera. Od neho začína výstup k prvému jazeru.
 • Estanys de Tristaina tvoria najreprezentatívnejšiu jazernú lokalitu v krajine. Od hotela Coma d'Arcalis môžete vyraziť do nepoškvrneného horského okolia. Prechádzka okolo prvých, stredných a horných jazier - pomenovaných podľa ich polôh - v nadmorskej výške vyše 2.300 m, je jednou z najznámejších a najobsadenejších trás v Andorre.
 • Cercle de Pessons zvoľte, pokiaľ hľadáte vážnejšiu výzvu. Obklopený skalnatou scenériou, je skupina jazier tvoriaca tento kruh jasným príkladom zrodu ľadovcových jazier.
 • Comapedrosa výstup do Estany de les Truites vám poskytne zoznámenie sa prírodným parkom Comapedrosa. Jazero podmienilo vznik bujarosti miestnej flóry a fauny. Vedľa jazera nájdete prístrešok Comapedrosa s obsluhou, v ktorom v lete poskytujú ubytovanie a stravu.
 • Cesta do mesta Estany de la Nou je pomerne náročná, ale stojí za to. Nachádza sa v údolí Madriu-Perafita-Claror, ktoré je prírodným svetovým dedičstvom UNESCO. Na rozdiel od väčšiny Andorrských jazier, teplota tunajšej vody nie je ľadová, pretože vzniká z podzemnej vody, ktorá preteká pod povrchom.

Národné parky

Územie Andorry tvoria tri prírodné parky, pravdepodobne najvyššia koncentrácia chránených území na svete. Sú to Valle de Sorteny, Madriu-Perafita-Claror a Valles del Comapedrosa. Chránený Park Valle del Sorteny sa nachádza v regióne Ordino, leží pozdĺž oboch brehov rieky Sorteny a s rozlohou vyše 1000 hektárov je najmenší. Má však vysokú biodiverzitu s viac ako 700 druhmi kvetov a rastlín. Veľká časť parku bola navrhnutá na vzdelávacie účely. Má vlastné botanické záhrady, s druhmi známymi iba v Pyrenejách a rastúcimi v tomto prírodnom parku. Je prístupný pre všetky druhy turizmu.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency