Warning: include(../../a_xml/baner-dop.xml): failed to open stream: No such file or directory in /home/ie004100/www_root/renytravelcom/doprava/andorra/index.php on line 21

Warning: include(): Failed opening '../../a_xml/baner-dop.xml' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear/') in /home/ie004100/www_root/renytravelcom/doprava/andorra/index.php on line 21

Doprava na dovolenku vlastná, autobusová

informácie a rady pre cestovateľov
doprava vlastná, doklady na cestu
letenky, letiská, letecké spoločnosti
autobusy, transféry, parkovanie
lode, trajekty, trajektové lístky
Doprava mapa
klikacia mapa sveta - doprava
Andorra doprava
fotogaléria (klik obrázok)
 
Oficiálny názov: Andorrské kniežatstvo
Správne členenie: 7 okrskov
Politický systém:parlamentné kniežatstvo
Hlavné mesto:Andorra la Vella
Rozloha v km2:468
Obyvateľstvo:84 500 (hustota 180 os. / km2)
Jazyk:katalánčina, francúzština, španielčina
Mena:Euro
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Francúzsko, Španielsko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, občiansky preukaz
Pozri tiež: Andorra
 dovolenka Andorra
 hotely Andorra
 doprava Andorra
 letenky Andorra
 cestovné kancelárie Andorra
 lastminute Andorra
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Doprava Andorra

Andorrou prechádza jediný hlavný cestný ťah, ktorý začína a končí dvoma hraničnými priechodmi. Na juhu krajiny je to priechod Duana de Sant Julià de Lòria na hraniciach do Španielska a na východe Pas de La Casa vedúci do Francúzska. Sú to jediné dva miesta, ktorými sa dá do Andory pricestovať a tu sa každá cesta začína alebo končí.

Trasa Bratislava - Andorra La Vella

Vydali sme sa z Bratislavy autom na cestu do Španielskeho mesta Barcelona. Trasu sme zvolili tak, aby sme navštívili aj malý štát v pohorí Pyreneje. Trasa Bratislava - Andorra vedie cez Viedeň, Benátky, Janov, Nice, Montpelier, Perpignan, Porta, Pas de La Casa a meria 1.827 km. Alternatívna trasa vedie cez Viedeň, Salzburg, Mníchov, Zürich, Bern, Ženeva, Montpelier, Perpignan, Porta, Pas de La Casa a meria 1.830 km. Obe trasy sú takmer na vlas rovnako dlhé, ale trasa cez Nemecko a Švajčiarsko je o niečo rýchlejšia. Niektoré navigačné systémy udávajú až hodinový rozdiel a odlišné náklady za diaľničné poplatky.

1. úsek Bratislava - Villach

Trasa do Andorry vedie cez Rakúsko, diaľničná sieť v tejto krajine je spoplatnená, diaľničné známky je možné zakúpiť aj na čerpacích staniciach na Slovensku. Viac informácií o poplatkoch v Rakúsku získate na: doprava Rakúsko.

Cestná doprava v Andorre

Cesty v Andorre sú väčšinou v dobrom stave. Žiadne diaľnice tu nenájdete. Hlavný úsek cesty CG-1 a CG-2 z jedného hraničného miesta Pas de La Casa cez hlavné mesto Andorra do druhého Duana de Sant Julià de Lòria meria 45 km. Približne v strede krajiny, pri meste Andorra La Vela sa cestná sieť rozvetvuje a ďalší 28 km úsek asfaltky CG-3 pokračuje do Massana, Ordino, La Cortinada, Llorts, El Serrat, lyžiarske stredisko Ordino Arcalis až do sedla Carretera d'Arcalis na hranici s Francúzskom. V Massana ppri stanici kabínkovej lanovky sa cesta opäť rozvetvuje a 18 km úsek CG-4 vedie smerom Erts, Xixerella, Pal, Arinsal až do sedla Port de Cabus 2.300 m na hraniciach so Španielskom. Do Španielska odtiaľ pokračuje iba poľná cesta (pre horských cyklistov a terénne autá).

Autobusová doprava

Ak sa pri ceste na dovolenku chcete radšej vyhnúť volantu, môžete využiť autobus. Existuje niekoľko desiatok pravidelných medzinárodných liniek spájajúcich Andorru s rôznymi mestami v Španielsku (Barcelona, ​​La Seu d'Urgell, Lleida a Salamanca), Francúzskom (L'Hospitalet-prés-l'Andorre a Toulouse) a dokonca aj Portugalskom (Arcos de Vadeves a Porto). Z Bratislavy premáva pravidelná linky do francúzskeho Toulouse, kde je najjednoduchší prestup.

Železničná doprava

Ako sa dostať do Andorry vlakom? Dobrá otázka, pretože vlak je dobrou voľbou pre ľudí prichádzajúcich zo vzdialených miest. Lenže Andora je natoľko hornatá a preto nevhodná na budovanie železničnej siete, že najbližšia vlaková stanica sa nachádza vo Francúzsku, v L'Hospitalet-près-l'Andorre, ktoré sa nachádza len 7 kilometrov od hraníc. Táto stanica je obsluhovaná vlakmi z iných veľkých francúzskych miest, najmä na juhu, ako je Toulouse. Pre návštevníkov prichádzajúcich zo Španielska je dobrým riešením stanica Lleida Pirineus (vyše 100 km), kde zastavujú vysokorýchlostné vlaky (AVE), hlavne z Madridu a Barcelony.

Letecká doprava

Zo Slovenska do Andorry sa najrýchlejšie dopravíte letecky. Priame letecké spojenie žiaľ nie je možné, pretože Andorra nemá vlastné letisko. Najbližšie letiská sa nachádzajú v susedných krajinách Španielsku a Francúzsku. Z týchto letísk jestvuje autobusové spojenie do Andorra La Vella, cesta trvá od dvoch do štyroch hodín:

  • Toulouse (Francúzsko), letisko Blagnac - 194 km
  • Barcelona (Španielsko), letisko Le Prat - 207 km
  • Girona (Španielsko), letisko Costa Brava - 199 km
  • Lleida (Španielsko), letisko Alguaire - 161 km
  • La Seu d'Urgell Airport (Španielsko)

Ďalšie blízke letiská bez priameho autobusového či vlakového spojenia:

  • Perpignan (Francúzsko), letisko Rivesaltes - 172 km, vlak do La Tour de Carol a ďalej do L'Hospitalet.
  • Carcassonne (Francúzsko), letisko Carcassonne - 175 km, vzdialené 2 hodiny autom.

Počnúc letnou sezónou 2018 sa do Andorry letecky dostanete z Viedne: letecká linka Viedeň-Barcelona, alebo priamo z Bratislavy leteckou linkou: Bratislava-Girona. Aktuálnosť pravidelných liniek je potrebné pred cestou overiť na stránkach príslušných leteckých spoločností.

Lodná doprava

Všetko vodstvo v Andorre predstavuje niekoľko desiatok jazier a rieka La Vallira, ktorá za mestom La Seu d'Urgell v Španielsku vteká do rieky El Segre. Jediná andorrská rieka La Valira je dlhá 45 km. Jej dvoma zdrojnicami sú potok Valira del Nord, ktorý pramení z jazera Tristaina a potok Valira d'Orient, ktorý pramení vo výške 2.450 m nad mestom Encamp. Ich sútok sa nachádza v meste Escaldes-Engordany. Dolný tok rieky sa nazýva Gran Valira, preteká hlavným mestom Andorra la Vella, jej údolím vedie hlavná cesta spájajúca Andorru a Španielsko. Priamo na hranici so Španielskom priberá Valira najvýznamnejší prítok Runer a po 12 km sa v mesteLa Seu d'Urgell sprava vlieva do rieky Segre. Typickou tunajšie rybou je pstruh potočný, na brehoch rieky žijú vydry, čo svedčí o nezávadnosti vôd v rieke.

Lodná doprava v Andorre nejestvuje. Maximom je možnosť člnkovania na najväčších jazerách, alebo zjazd rieky Valira na rafte. Pre rafting si treba zvoliť správny čas, v lete je stav vody v rieke nízky a na jar je rieka príliš divoká. Jej splavnosť komplikujú mnohé regulačné diela, splav sa odporúča realizovať len so skúseným miestnym sprievodcom.

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency